Jump to content
Guest Gordons

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΑΜΠΛΩ ΜΚ3

Recommended Posts

Guest Gordons

Τελικά τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!! :D Το έβγαλα το ταμπλώ μου.. worthy.gif

λέω να το αφήσω έτσι για πάντα... μουσική θα ακούω απο κανα φορητό κασετόφωνο... πλάκα κάνω.. :wacko:

Λοιπον έχουμε και λέμε.. :rolleyes:

Καταρχήν θα πρέπει να υπάρχει ΠΟΛΥ σοβαρός λόγος για να το βγάλετε...γιατί θέλει πολύ χρόνο και τρόπο και κούραση.. :unsure:

Εργαλεία: απλό μηχανικό κλειδί Νο10 + 12.. ενα σετ καστάνιας με όλα τα καρυδάκια και τις προσθήκες.. μια πένσα-τανάλια. 2 κατσαβίδια μακρυα (20-30 εκατοστά) 1 ίσιο και 1 σταυρό με μαγνητη στην μύτη όπως και 2 ίδια μικρά 5-10 εκατοστών. αντισκουριακό σπρέυ ή απλό λάδι μηχανής. έναν "κλέφτη" μακρύ, πλαστικές ασφάλειες για καλώδια (δεματικά), σπρέυ επαφών για όλα τα βύσματα, ηλεκτρικό επαναφορτιζόμενο σκουπάκι για τον καθαρισμό όλων των βρώμικων σημείων (πιστέψτε με θα έχετε πολλά να ρουφήξετε), πινέλο για καθαρισμό απο τις σκόνες όπως και ενα σπρέυ αζώτου αλλιώς πιστόλι αέρα, μονωτική ταινία ,έναν φακό.

1ο βήμα: βγάζουμε: ντουλαπάκι (προσοχή στο λαμπάκι, βγάλτε το βύσμα)-βγάζουμε τους μεσσαίους αεραγωγούς(τους τραβάμε με μια τανάλια απαλά προς τα εξω(τυλίξτε την κάθε μύτη της τανάλιας με μονωτική ταινία έτσι ώστε να μην γρατζουνιστούν στο τράβηγμα οι αεραγωγοί) και βγάζουμε τις βίδες απο μέσα) βγάζουμε την κονσόλα κάτω απο το ραδιοcd, με ενα κατσαβιδι ίσιο την ξεκουμπώνουμε απο τα πλαινά) ξεβιδώνουμε τις βίδες απο μεσα όπως επίσης άλλες 2 που είναι στο τασάκι απο πίσω). σπρώχνουμε το ραδιοcd απο πίσω και βγαίνει όλο.. βγάζουμε τα βύσματα.

2ο βήμα:βγάζουμε το καπάκι αριστερά απο το διακόπτη των φώτων με ενα ισιο κατσαβίδι υπάρχει μια ασφάλεια μικρή μαύρη δεξιά, την σπρώχνουμε με το δάχτυλο μας ή με ενα ίσιο κατσαβίδι και ταυτόχρονα τραβάμε έξω τον διακόπτη των φώτων, ξεβιδώνουμε το καπάκι του κοντέρ.. 1 βίδα αριστερά του και μια δεξιά του, το τραβάμε με προσοχή να ξεκουμπώσει, (εγώ έσπασα το ενα κούμπωμα-αλλά δεν το καταλαβαίνεις αν το δεις)προσοχή στο κοντέρ, μετα που θα το ξεβιδώσετε (1 βίδα αριστερά του και μια δεξιά του) το σηκώνετε λίγο και το βγάζετε. βγάλτε του και τα/το βύσματα.

βγάλτε τα βύσματα απο τα τουίτερ.

3ο βήμα: βγάλτε το καπάκι του τιμονιού (2 βίδες απο κάτω). βγάλτε όλα πλαστικά στα πόδια του οδηγού.(ασφαλειοθήκες και τα διπλανά του)

Βήμα 3β: ξεβιδώνεται τις βίδες του πλαστικού κάτω ακριβώς απο το ντουλαπάκι2+3=5σύνολο.. μετά βγάζετε τις βίδες που κρατάνε το ντουλαπάκι απο κάτω..3 νομίζω είναι και μετά ανοίγεται το ντουλαπάκι και βγάζετε 2 βίδες στο μέσα και πάνω μέρος του. ξεκουμπώστε το λαμπάκι ολόκληρο και βγάλτε το βύσμα απο πίσω..post-94-1137709255_thumb.jpg

4ο βήμα:Σας έμεινε να ξεβιδώσετε τις ΄μηχανικές βίδες με το κλειδί Νο10 που βλέπετε να κρατάνε το ταμπλώ.. γύρω στις 6-8 βίδες είναι..

5ο βήμα:τωρα τα δύσκολα: ανοίγετε το καπώ. βγάζετε και τους 2 γυαλοκαθαριστήρες απο την βάση.βγάζετε τα 2 καπάκια με τις υδροροες πάνω απο τον εγκέφαλο.. προσοχή στις βίδες είναι σαν ούπα απο μέσα.. θελουν ξεβίδωμα και τράβηγμα συχρόνως..

υπάρχουν 2 βίδες Νο10 στο βάθος αριστερά και δεξιά απο τον εγκέφαλο.. είναι χρυσαφί χρώμα και δεν έχει άλλες εκεί μέσα για να σας μπερδέψει.. :blink:post-94-1137709155_thumb.jpg

τέλος..

το ταμπλώ το βγάζετε με τη βοήθεια 1 μόνο ατόμου.. ο ένας στου οδηγού την μεριά και ο άλλος στου συνοδηγού!

προσοχή στα καλώδια που πιάνουν απο μεσα στο ταμπλώ.. :blink:

τελος. :thumbsup:

;) Εγώ έλυσα και το φιλτροκούτι του καλοριφέρ όπως και το ψυγειάκι του, έντυσα τα κλαπέτα με την αλουμινοταινία και το καθάρισα.Όσον αφορά το φιλτροκούτι του καλοριφέρ και τα σχετικά του, θα μπεί σε ενα άλλο νέο θέμα του HOW TO's. :thumbsup:

χρόνος αφαίρεσης ταμπλώ: προσωπικά 8 ώρες! :thumbsup:

χρόνος εγκατάστασης ταμπλώ 12 ώρες επειδή επιδιόρθωσα και καθάρισα το καλοριφέρ όπως επίσης και το φιλτροκούτι του καλοριφέρ.

για οποιαδήποτε απορία ευχαρίστως να σας βοηθήσω...

εαν πάλι θέλετε να βγάλετε το ταμπλώ σας στείλτε μου pm να επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά.

Edited by Gordons
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτο...Ευγε για τις δουλειες σου :D

PS : Κι εγω εχω κανει απειρες δουλειες, απλα εκεινη την ωρα οπως ειμαι με μαυρισμενα χερια, και μεσα στο γενικο χαμο, δεν εχω ωρα για φωτο...Πρεπει να το κανονιζω καλυτερα απο εδω και περα, γιατι το γκολφ 5 ξερω σε μεγαλο βαθμο να το κανω βιδες...Οσα εχω κανει τουλαχιστον...Επιφυλασσομαι...

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

Όταν σε 1 μήνα το πολύ βάλω τηλεχειριζόμενο κεντρικό κλείδωμα και συναγερμό θα χρειαστεί να βγεί το ταμπλώ?

Αν ναι τότε τους λυπάμαι...

Ελπίζω να βγάλατε νόημα έτσι που τα γράφω στην αφαίρεση του ταμπλώ αν όχι πείτε μου την απορία σας .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον που ξέρει από πριν τι να ξεβιδώσει το ταμπλό δεν είναι ούτε 60λεπτά. Και συ αν το ξαναλύσεις τώρα θα δεις πόσο απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκατσα κ ελυσα το ταμπλο για κατι μαζεματακια που θελω να κανω.τελικα αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι τιποτα πολυ απλο απλα θελει προσοχη κ υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν βγαίνει και πως το πάνω μέρος του ταμπλώ από το passat fsi χωρίς να βγει για παράδειγμα ο αερόσακος ή αν μπορεί να κατεβάσει κανείς κάποιο σχεδιάγραμμα που να φαίνονται τα διάφορα μέρη του και πως συνδέονται μεταξύ τους . Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.