Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Guest Stoilas

Πάτα συνέχεια τεστ μέχρι να στο κάνει.

Πάντως οι μετρήσεις για πελάτες άλλου πάροχου δεν είναι αξιόπιστες

Link to comment
Share on other sites

@Τριανταφυλλος

Τριανταφυλλε μαλλον σε μενα δεν θα το κανουνε, γιατι ειναι δωρεαν η PSTN -δωρο μαζι με τον υπολογιστη.

κι εγώ αυτή που είχα ήταν δώρο για ένα φορητό που είχε πάρει ένας φίλος.

μου την αποσύρανε όμως κανονικά :)

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.85Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 242.90kb/s

για μένα από τo test της forthnet σε ώρα που μάλλον θα την λέγαμε και ώρα αιχμής :)

Link to comment
Share on other sites

καλη η τεχνολογια και το ευρυζωνικο δικτυο, αλλα μην ξεχνας οτι σπιτια μας φτανουν ακομα χαλκινα καλωδια και στο δικο μου ειναι σιγουρα 30 χρονων.....

:( - αυτο ισχυει και για το ανεξαρτητο <απο τον ΟΤΕ> δικτυο της Vivodi ?

το Cube αυτης το εχει δοκιμασει κανενας σας ?

Link to comment
Share on other sites

@The Great Η αλήθεια ειναι οτι με την προσφορα 3+3 που έβγαλε τιγκαρε η Forthnet..

Ανακοίνωσε και ότι θα αναβαθμίσει το δίκτυο της συνολικά (πχ. φερριπείν απο 1Gbps θα το παει στα 2 και τέτοια)

klik!

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά μίας ADSL στην Ελλάδα δεν είναι απλή υπόθεση. Κάποιος πρέπει να προσέξει άν στη δελαστική τιμή περιλαμβάνονται τα πάγια του Π-ΟΤΕ. Επίσης πρέπει να δούμε και λίγο τον τομέα καινοτομία. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι ελάχιστες οι εταιρίες που προσφέρουν VoIP το οποίο είναι το voice over IP και σημάνει αναμετάδωση τηλεφωνικού σήματος μέσω Internet. Εγώ πήρα το πακετάκι της HOL το Broadband pack με υποστήριξη της προαναφερθήσας τεχνολογίας. Όμως με ξένιζε το μόνο 15% φθηνότερα από τις κλήσεις του Π-ΟΤΕ και έτσι έψαξα και βρήκα το i-call της Altec, που μου δίνει Αστικές-Υπεραστικές-Διεθνείς με μόνο 1 Ε την ώρα και αντί για τις ρυθμίσεις της HOL έβαλα αυτές της Altec και έπαιξε....¶ρα μιλάω τώρα με ένα ευρώ την ώρα και αφήνω τον Π-ΟΤΕ να χτυπιέται....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να προσέξει άν στη δελαστική τιμή περιλαμβάνονται τα πάγια του Π-ΟΤΕ

και έτσι έψαξα και βρήκα το i-call της Altec

-_- - την τιμη του πακετου δεν ειναι μεσα και το παγιο της ADSL ? μετα στον ΟΤΕ δεν πληρωνεις απλα την σταθερη με το παγιο της μονο συν οτι κλησεις κανεις ?

-εχει κρυφη χρεωση ο ΟΤΕ για την ADSL ασχετα αν την εχεις πληρωσει το πακετο ?

συνφορουμιστα η ALTEC τι ταχυτητα εχει ? ικανοποιημενος απο το downloading της ?

Link to comment
Share on other sites

Xρηστο πηγαινε σε αυτο το Link http://www.ote-shop.gr/home/adslwizard.htm και γραψε τον αριθμο τηλεφωνου που σε ενδιαφερει καθως και αν ειναι PSTN ή ISDN. Θα σου δειξει αν υπαρχει διαθεσιμη ADSL προσβαση στην περιοχη που σε ενδιαφερει. -_-

Link to comment
Share on other sites

:unsure: - την τιμη του πακετου δεν ειναι μεσα και το παγιο της ADSL ? μετα στον ΟΤΕ δεν πληρωνεις απλα την σταθερη με το παγιο της μονο συν οτι κλησεις κανεις ?

-εχει κρυφη χρεωση ο ΟΤΕ για την ADSL ασχετα αν την εχεις πληρωσει το πακετο ?

συνφορουμιστα η ALTEC τι ταχυτητα εχει ? ικανοποιημενος απο το downloading της ?

Προς TSAKHS-EYBOIA,

Σαν ISP έχω την HOL, έχω γραφτεί όμως και στο i-call της ALTEC (είναι υπηρεσία που γράφεσαι χωρίς χρέωση, και δεν έχεις καμία υποχρέωση), που χρησιμοποιώ την VoIP υπηρεσία της για να έχω κλήσεις με 1Ε /ώρα. Όταν πας να αγοράσεις πακέτο, συνήθως πληρώνεις ΜΟΝΟ τη χ-μηνιαία συνδρομή, και τον εξοπλισμό. Τα πάγια του Π-ΟΤΕ είναι άλλη υπόθεση. Οι μόνες εταιρίες που μέσα στο πακέτο περιλαμβάνουν και τα πάγια είναι απ'ότι ξέρω HOL και FORTHnet.

Η ΟΤΕΝΕΤ πιστή στα ακριβά τιμολόγια δεν το περιλαμβάνει με αποτέλεσμα μία σύνδεση στα 384 να ερχόταν πριν από περίπου ένα χρόνο στα 70Ε το 2μηνο. Εμένα μου έρχεται τώρα (έχω κάνει προπληρωμή όμως) 25Ε /μήνα=50Ε το 2μηνο στα 512!!!

Προς super sayian,

Σου είπα και στη Millenium...βρες το τηλέφωνο κάποιου γείτονά σου και πήγαινε στο site που σου είπε ο nikosnet, βάλε το τηλέφωνό του και δες τι θα σου πεί...., ή σε τελική πάρε στο 134 και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

:unsure: - δηλαδη με Hol η' Forthnet πληρωνεις 50 Ε το διμηνο για ADSL στα 512 και ξεχωριστο το παγιο της σταθερης στον ΟΤΕ-δεν εχεις καμια χρεωση για ADSL στον λογαριασμο του ΟΤΕ που σου ερχεται ετσι (?)
Link to comment
Share on other sites

Σωσ-τοστ

Ο λογαριασμος του Π-ΟΤΕ ούτε που σκαμπάζει...

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο μεχρι στιγμης ειναι να παιρνετε τα πακετα που εχουν σαν προσφορες...αν περνατε σε αοριστου χρονου δεν σας συμφερει.

γνωμη μ μια καλη επιλογη ειναι vivodi cube 512 5 mhnes δεν ξερω αν δινει ρουτερ me firewall αλλα μπαινει κ ethernet+altec p dinei fritz router 3 mhnes(k an to parete apo multirama +1) 512 k telos forthnet 3+3 gia 384 μοντεμ~120e

koitaxte sto site vivodi an περναει το δικτυο της απο σας θα στε κωλοφαρδοι μιας κ 8α πληρωνετε τα μισα απ οτι οτε.ή πριν αγορασετε οτιδηποτε να δειτε αν εχει διαθεσιμοτητα ο οτε στην περιοχη σας

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

;) - ο θεμα ειναι μετα την ελευση του πακετου αν πας σε αοριστου σου ζητανε κατι τιμες τρελες ορισμενες εταιριες

protest.gif - με το Cube της Vivodi γινεται το εξης-δεν μπορεις με αυτο το ρουτερ που ηδη εχεις να το κανεις 12μηνο η' αοριστου γιατι το μεν ειναι microcom ενω το δε ειναι alcatel αρα την πατας και πρεπει να ξηλωθεις για αλλο <το 1ο σου ειναι αχρηστο>

αυτο μου ειπε το τμημα εξυπηρετησης πελατων (!)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση περί σύνδεσης dsl:

έχω σταθερή γραμμή οτε (pstn). μπορεί να μετατραπεί σε dsl; δηλ ο οτε θα φέρει τη γραμμή ως το κουτί έξω και μετά είναι οκ;

ο οτε θα μετατρεψει την γραμμη σου σε dsl, οπτικα δεν θα δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φερει κανεις και τιποτα.Απλα ο πΟΤΕ απο το κεντρο του θα ξεκλειδωσει ενα ευρος συχνοτητων στη γραμμη σου , τις οποιες θα χρησιμοποιει η συνδεση σου Dsl.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση περί σύνδεσης dsl:

έχω σταθερή γραμμή οτε (pstn). μπορεί να μετατραπεί σε dsl; δηλ ο οτε θα φέρει τη γραμμή ως το κουτί έξω και μετά είναι οκ;

Κοίτα επειδή έχεις PSTN θα δείς διαφορά...Όταν σου έρθει ο router θα σου δώσουν και κάτι "πριζάκια", τα οποία είναι τα φίλτρα...Αυτά "κόβουν" την συχνότητα του dsl από τη τηλεφωνική σου συσκευή.Κατά τα άλλα είναι αυτά που σου είπε ο Renaissance.

Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - αληθευει οτι ο ΟΤΕ κανει 15 μερες να σου συνδεσει την ADSL απο την ημερα που κανει δεκτη την αιτηση σου ?

Ναι, κάποιο 15νθήμερο παίρνει για να ενεργοποιηθεί! Αργεί πολύ ο ΟΤΕ γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομιζω..Εξαρταται απο τι αιτησεις εχουν κατατεθει εκεινη τη περιοδο και αρα τι φορτος υπαρχει.Ξερω περιπτωση που του ενεργοποιηθηκε την αλλη μερα!Το συνηθισμενο χρονικο πλαισιο καθυστερησης ειναι οι 7 -10 μερες.Λιγο πανω,λιγο κατω.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πήρε μετά βιας μια εβδομάδα και αυτό γιατί έπεφτε τρίημερο ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.