Jump to content
c3250

Passat 2.0tfsi Tiptronic

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Σας ευχομε Καλη χρονια με υγεια σε ολους ,ειμαι και εγω καινουργιος στο φορουμ και κατοχος εδω και 25 μερες περιπου ενος PASSAT 2.0 TFSI 200 HP AUTO

με τα παραπανω που διαβασα για το στρωσιμο του PASSAT μετα τα 1500 χιλ το ψιλο ετρεξα μεχρι 225 χιλ ,στις 5000 και κατι στροφες να υποθεσω οτι το ξεσκισα????ρε παιδια πεταει το αμαξι, εγω το εστρωσα μεχρι τα 1500 χιλ, μεταξυ 140- 170 μετα απο τις οδηγιες που διαβασα στο βιβλιο της VW παντως τα 150-170χιλ τα παει για πλακα,παρακαλω τα φωτα σας ......

και παλι χαρικα που σας ανακαλυψα και να τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη.

Υ.Γ νομιζω ειδα καποιους απο ζωγραφου???? γειτονες????

Φιλικα Νικολαος

Χαρικα και παλι

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Σας ευχομε Καλη χρονια με υγεια σε ολους ,ειμαι και εγω καινουργιος στο φορουμ και κατοχος εδω και 25 μερες περιπου ενος PASSAT 2.0 TFSI 200 HP AUTO

με τα παραπανω που διαβασα για το στρωσιμο του PASSAT μετα τα 1500 χιλ το ψιλο ετρεξα μεχρι 225 χιλ ,στις 5000 και κατι στροφες να υποθεσω οτι το ξεσκισα????ρε παιδια πεταει το αμαξι, εγω το εστρωσα μεχρι τα 1500 χιλ, μεταξυ 140- 170 μετα απο τις οδηγιες που διαβασα στο βιβλιο της VW παντως τα 150-170χιλ τα παει για πλακα,παρακαλω τα φωτα σας ......

και παλι χαρικα που σας ανακαλυψα και να τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη.

Υ.Γ νομιζω ειδα καποιους απο ζωγραφου???? γειτονες????

Φιλικα Νικολαος

Χαρικα και παλι

Καλωσορισες φιλε και καλοριζικο το εργαλειο!!

Αν θελεις περνα μια και απο το Παρουσιαση νεων Μελων να σε καλωσορισουμε και επισημα!!

Αποτι λες,μια χαρα στρωθηκε το αμαξι.Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!

(Ζωγραφιωτης ε?Γειτονες ειμαστε!!Κοιτα να παρεις αυτοκολλητακι για να σε ξεχωριζω και να σε χαιρεταω!! ;)B) )

Link to comment
Share on other sites

Η Παρουσιαση μελων που ειναι???και το αυτοκολλητο τι ειναι το εχω διαβασει ξανα???

Καλωσορισες φιλε και καλοριζικο το εργαλειο!!

Αν θελεις περνα μια και απο το Παρουσιαση νεων Μελων να σε καλωσορισουμε και επισημα!!

Αποτι λες,μια χαρα στρωθηκε το αμαξι.Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!

(Ζωγραφιωτης ε?Γειτονες ειμαστε!!Κοιτα να παρεις αυτοκολλητακι για να σε ξεχωριζω και να σε χαιρεταω!! ;):whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου συνονόματε! Βλέπω διαλέξαμε και ίδιο αμάξι! ;) Καλοτάξιδο! Για πες εντυπώσεις γιατί οι δίκες μου είναι στο δρόμο, 4 μήνες μακριά... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Η Παρουσιαση μελων που ειναι???και το αυτοκολλητο τι ειναι το εχω διαβασει ξανα???

Για την παρουσιαση μελων μπορεις να κανεις κλικ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=4

Το αυτοκολλητο μπορεις να το προμηθευτεις σε καποια απο τις συναντησεις μας. :o

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου συνονόματε! Βλέπω διαλέξαμε και ίδιο αμάξι! <_< Καλοτάξιδο! Για πες εντυπώσεις γιατί οι δίκες μου είναι στο δρόμο, 4 μήνες μακριά... :D

Φιλε μου εχω παθη πλακα με το αμαξι και οπως βλεπω εχεις βαλει και εσυ φουλ εχτρα οπως εγω, ειναι το κατι αλλο?τι ζαντολαστιχα του εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Την 18άρα την "Samarkand", 235/40/R18 (φοβάμαι ότι βγαίνουμε off-topic). Έχει βάλει μήπως το Bluetooth Carkit με το πληκτρολόγιο που βγαίνει μέσα από την κονσόλα? Αν ναι, είχες κανένα πρόβλημα να συνδεθεί με το κινητό σου?

ΥΓ: Μήπως θα μπορούσε ένας mod να μεταφέρει τα 2-3 posts που είναι άσχετα, σε ένα νέο τόπικ "Passat 2.0 TFSI Tiptronic"? <_<

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφερουμε εδω την συζητηση περι του 2.0TFSI Tiptronic :D

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφερουμε εδω την συζητηση περι του 2.0TFSI Tiptronic :rolleyes:

Ευχαρστούμε Κων/νε! ;)

Νίκο έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να βάλεις! Εγώ έβαλα τα παρακάτω...

1. Δερμάτινο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών με paddles για αλλαγή ταχυτήτων.

2. Γυάλινη ηλεκτρική ηλιοροφή.

3. Φώτα ΒΙ-ΧΕΝΟΝ με το σύστημα γα τις στροφές και πλύσημο προβολέων.

4. Navigation με έγχρωμη οθόνη 7".

5. CD changer στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

6. Bluetooth carkit με πληκτρολόγιο στο ταμπλώ.

7. Ηλεκτρική πίσω κουρτίνα και κουρτινάκια στις πίσω πόρτες.

8. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω.

9. Αισθητήρες πίεσης ελαστικών (τους καλούς).

10. Ρεζέρβα με ζάντα αλουμινίου.

11. Ζάντες 18" με σπορ ανάρτηση.

12. Χειριστήρια για την λειτουργία γκαραζόπορτας κλπ.

13. Σύστημα KESSY (ξεκλειδώνει-κλειδώνει-παίρνει μπρος με το κλειδί στην τσέπη)!

14. Δερμάτινα καθίσματα Nappa.

15. Εξωτερικοί καθρέφτες ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι.

*(τελικά τα θυμήθηκα όλα) ^_^

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρστούμε Κων/νε! :thumbsup:

Νίκο έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να βάλεις! Εγώ έβαλα τα παρακάτω...

1. Δερμάτινο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών με paddles για αλλαγή ταχυτήτων.

2. Γυάλινη ηλεκτρική ηλιοροφή.

3. Φώτα ΒΙ-ΧΕΝΟΝ με το σύστημα γα τις στροφές και πλύσημο προβολέων.

4. Navigation με έγχρωμη οθόνη 7".

5. CD changer στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

6. Bluetooth carkit με πληκτρολόγιο στο ταμπλώ.

7. Ηλεκτρική πίσω κουρτίνα και κουρτινάκια στις πίσω πόρτες.

8. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω.

9. Αισθητήρες πίεσης ελαστικών (τους καλούς).

10. Ρεζέρβα με ζάντα αλουμινίου.

11. Ζάντες 18" με σπορ ανάρτηση.

12. Χειριστήρια για την λειτουργία γκαραζόπορτας κλπ.

13. Σύστημα KESSY (ξεκλειδώνει-κλειδώνει-παίρνει μπρος με το κλειδί στην τσέπη)!

14. Δερμάτινα καθίσματα Nappa.

και είναι και 1-2 ακόμη που δεν τα θυμάμαι τώρα... tongue.gif

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και από εμένα.....Από ότι βλέπω τα ξεπέρασες τα 40Κ... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΉΣΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ 2.0 FSI ΜΕ ΤΟ TFSI 2.0.

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ TFSI 2.0 TIPTRONIC ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ ΌΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΙΒΏΤΙΟ ΤΑΧΥΤΉΤΩΝ?

ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΤΟ TIPTRONIC ΑΠΌ ΤΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΌ ΚΙΒΏΤΙΟ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

To Tiptronic είναι ένα αυτόματο/σειριακό σασμάν 6 ταχυτήτων. Το αν είναι καλύτερο ή όχι, είναι θέμα γούστου. Εγώ πάντως το πάω με 1000! :wub: και με πολύ μικρό κόστος (κάπου στα 250€), βάζεις το πολυλειτουργικό δερμάτινο τιμόνι με paddles, δηλαδή χειριστήρια αλλαγής ταχυτήτων τύπου F1, και μετά είσαι για πολλές "γρήγορες" βόλτες... :wub:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΉΣΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ 2.0 FSI ΜΕ ΤΟ TFSI 2.0.

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ TFSI 2.0 TIPTRONIC ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ ΌΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΙΒΏΤΙΟ ΤΑΧΥΤΉΤΩΝ?

ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΤΟ TIPTRONIC ΑΠΌ ΤΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΌ ΚΙΒΏΤΙΟ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Φιλε μου πεταει το εργαλειο το εχω περιπου εναμιση μηνα και εχω παθει πλακα,ειναι πολυ γρηγορο στις αλλαγες που κανει και το νιωθεις να σε κολαει!!!!!αλαξετο χωρις αλλη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote
καμια φωτο θα δουμε ρε μαγκες?μας τρεχουν τα σαλια μ αυτα που βλεπουμε!

αφου "βλεπεις", γιατι ζητας φωτο??

:huh::lol:<_<:o

Link to comment
Share on other sites

καμια φωτο θα δουμε ρε μαγκες?μας τρεχουν τα σαλια μ αυτα που βλεπουμε!

Αν εσένα σου τρέχουνε τα σάλια, εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια!!! :whistling:

Υπόσχομαι ότι με το που θα έρθει το εργαλείο, θα βγάλω όλη την παραπάνω λίστα, φωτογραφία ένα-ένα προς ενημέρωση! :excl:

Έχεις και τον άλλο Νίκο (Nikolas40) να σου λέει ότι πηγαίνει σφαίρα κι ετοιμάζομαι μου φαίνεται να κάνω καμιά Passat-οπειρατία σε κανέναν περαστικό! :ninja:

Λιώσε το Νικόλα!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

θα το φερεις σε καποια συναντηση οταν ερθει δε φτανουν οι photos :D

Αυτό εννοείται! ;) Από την επόμενη κιόλας συνάντηση ελπίζω να σας γνωρίσω και από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε!! :lol::huh::angry:

Σήμερα έκανα την πρώτη μου βόλτα, από την αντιπροσωπεία στο γραφείο! Και με το που σχολάσω έφυγα σφαίρα για Χαλκιδική! :)

Οι πρώτες εντυπώσεις με έχουν αφήσει άφωνο! Είναι καλύτερο και από ότι το περίμενα! Μου είπαν για 2.000χλμ να μην ανεβάζω πάνω από 3.500-4.000 στροφές. Στην εθνική που ερχόμουν, πήγαινα με 3.000σαλ και 6η ταχύτητα με... 160χλμ/ω!! :) Και δεν άκουγες τίποτα μέσα... :)

Φαντάζομαι ότι ο ενθουσιασμός μου φαίνεται από χλμ μακριά! :) Θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση της Θεσσαλονίκης... ;) Περισσότερες λεπτομέρειες, από εβδομάδα, για να προλάβω να το δω κιόλας! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA
Επιτέλους ήρθε!! :D:thumbsup: :thumbsup:

Σήμερα έκανα την πρώτη μου βόλτα, από την αντιπροσωπεία στο γραφείο! Και με το που σχολάσω έφυγα σφαίρα για Χαλκιδική! :thumbsup:

Οι πρώτες εντυπώσεις με έχουν αφήσει άφωνο! Είναι καλύτερο και από ότι το περίμενα! Μου είπαν για 2.000χλμ να μην ανεβάζω πάνω από 3.500-4.000 στροφές. Στην εθνική που ερχόμουν, πήγαινα με 3.000σαλ και 6η ταχύτητα με... 160χλμ/ω!! :thumbsup: Και δεν άκουγες τίποτα μέσα... :thumbsup:

Φαντάζομαι ότι ο ενθουσιασμός μου φαίνεται από χλμ μακριά! :) Θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση της Θεσσαλονίκης... ;) Περισσότερες λεπτομέρειες, από εβδομάδα, για να προλάβω να το δω κιόλας! :)

Νίκο Καλορίζικο από Μένα....

Έκανες μια πόλύ καλή επιλογή και είμαι σίγουρος ότι αυτή την στιγμή που σου γράφω εσύ θα το διαπιστώνεις...Καλούς δρόμους λοιπόν και προσοχή στα Ραντάρ (*εφαρμόστηκε και ο νέος κοκ βλέπεις)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Σπύρο! Να 'σαι καλά! :lol: Από την Παρασκευή που το πήρα, μέχρι σήμερα το πρωί έκανα κιόλας 600χλμ! Δεν το χωρταίνω! Κάθομαι μέσα όσο πιο πολύ μπορώ. :whistling: Το πρωί ερχόμουν στη δουλειά από Εγνατία οδό, και το άνοιξα μέχρι 4.000σαλ την έκτη (όσο μου είπαν δλδ για αρχή) και είχε 200χλμ/ω! :lol: Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Και το μόνο που άκουγες ήταν η μουσική που έπαιζε χαμηλά. :lol:

Ερώτηση: Για 1ο service το πήγες κατευθείαν στις 15.000χλμ που λένε στην αντιπροσωπεία ή άλλαξες νωρίτερα - προληπτικά - λάδια?

Καλές βόλτες και σε σένα, και τα λέμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.