Jump to content
nicks1974

Vw Passat 2006 ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΝΕΟΤΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ.

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ PASSAT 2,0 FSI 150HP. ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΞΩ ΜΕ ΤΟ 3,2 DSG. TO ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΟΠΩΣ 1) ΟΡΟΦΗ 2) ΠΟΛΥΧΡΗΣΤΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ 3) AUTOHOLD.

Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟΙΧΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 32500€. ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ? 27000 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ Η ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΚΑΙΩ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ 3,2 ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

επειδη οι πλεον αρμοδιοι ειναι οι συμβουλοι στις αντιπροσωπειες,θα λεγα να τις παρεις με τη σειρα και να ρωτησεις τιμες κλπ.

θα δεις οτι η μια απο την αλλη θα χουν αποκλιση..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νικόλα. Εγώ το Passat μου το έχω παραγγείλει, ένα 2.0Τ Tiptronic, ενώ στην αρχή πήγαινα για το 3.2. Τα έξτρα που ήθελα όμως ήταν πολλά (10-12 χιλλιάδες) οπότε έπρεπε να περιοριστώ στο αμέσως επόμενο. Διαβάζοντας μετά όμως στο φόρουμ του club, είδα ότι πολύ εύκολα και με χαμηλό σχετικά κόστος (1.000€) και χωρίς να κάνεις τίποτα extreme (εξατμίσεις με θόρυβο, ελευθεροι καταλύτες και πολλά καυσαέρια), μόνο με ένα πρόγραμμα, κάνεις το ταπεινό 2λιτρο να έχει επειδόσεις εφάμηλες του 3.2 (245 άλογα, 355ΝΜ ροπή). Η διαφορά σαφώς είναι ότι στο 3.2 έχεις ένα πακέτο με τετρακίνηση κι ένα σασμάν μια κλάση παραπάνω (και 3.2 λίτρα που πεινάνε και θέλουν οκτάνια). Σε αυτό όμως υπολογίζεις και τα 9-10 χιλλιάρικα στην διαφορά τιμής, οπότε αρχίζουν και γίνονται δύσκολα τα πράγματα για να αποφασίσεις.

Στη θέση σου θα περίμενα το R36 αν ήθελα για κάτι παραπάνω, όπου εκεί το όλο πακέτο θα είχε και τα 300 άλογα όπου θα ξέφευγες μετά από τον 2.0 TFSI.

Όσο για το 3.2, δες και την λύση ενός 2.0ΤFSI Tiptronic με πρόγραμμα, όπου θα είσαι σχεδόν στα ίδια με αρκετά λιγότερα χρήματα...

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση για μενα θα ηταν να εδινες το ατμοσφαιρικο και με μια σχετικα μικρη διαφορα να επαιρνες το 2,0TFSI το οποιο γινεται ανετα πιο γρηγορο απο το 3.2

Επισης το 3.2 εχει σιγουρα περισσοτερα λειτουργικα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν να κοιτουσες αν μπορεις να το δωσεις σε ιδιωτη.

Θα εχεις σιγουρα 3-4000 + στην τιμη που σου δωσανε.

Αν θελεις γραφε με μικρους χαρακτηρες Νικο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΝΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ? 27000 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟΣ

ποιά έκδοση είναι? :huh: :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.