Jump to content
koukouroukou

Καντραν-Αλλαγη λαμπτηρων

Recommended Posts

Το βρήκα από Amazon φθηνότερα και με γρηγορότερο delivery, αλλά αφού είναι αμερικανική έκδοση (και από τα δύο καταστήματα) αμφιβάλλω αν θα έχει υλικό για 14άρι.

Βρήκα στο Play την ευρωπαϊκή έκδοση του repair manual (Vw Golf And Vento Service And Repair Manual: Petrol And Diesel 1992 To 1998) για 17,99 στερλίνες. Την έχει και η Amazon για 34,01 δολλάρια αλλά δεν είναι δωρεάν το delivery όπως το Play.

Link to comment
Share on other sites

^^ Kotoula tongue.gif

OFF TOPIC (εν μερει..):

Οχι δεν ειμαι κοτουλα, απλα ετυχαν καποια πραγματα στην ζωη μου τελευταια τα οποια δεν μου αφηνουν περιθωρια περαιτερω βελτιωσης (και καλα) του αυτοκινητου μου...

Ας ειχες και εσυ ενα μωρο Δημητρη και θα σου ελεγα εγω.... love.gif

Ασε και το ΤΕΙ που το βαζεις? Παντως ειλικρινα δεν βρισκω και τπτ...Οποτε αφησα το "μωρο" και τα εριξα στο...αληθινο μωρο...αλλα που να ξερεις εσυ τετοια...αντε στο κλουβακι σου εσυ, βαψε και κανα πλαστικο, και ασε μας εμας να χαρουμε..(οπως εμεις ξερουμε) :thumbsup:upyours.gifupyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Μελτεμι βρηκα μεμβρανουλα και αυριο με το καλο αλλαζω..(ελπιζω να εχει καλο αποτελεσμα...)

Ποιος ειναι η κοτουλα? Και γκομενα και φωτισμος! Εσυ?  :(

Sou efxome na petixei h engxirisi...giati aliws 8a fas kraximo kai kalamboki tongue.gif

Edited by meltemie
Link to comment
Share on other sites

φιλε κουκουρουκου με εβαλες στην πριζα με αποτελεσμα εδω και 2 μερες το εσωτερικο του αυτοκινητου μου να θυμιζει βομβαρδισμενο τοπιο.οπου εχει λαμπα το εχω ξυλωσει για να δω τι μπορω να κανω για να αλλαξω τα λαμπακια.για τα οργανα αλλαξα το φιλτρο με μπλε διαφανια που ειχαμε στην δουλεια αλλα βγενει ενα μπλε χλιαρο και χωρις πολυ φως.οταν βραδιασει θα το δω καλυτερα.πηρα μπλε λαμπακια απο ενα μαγαζι στην γαλατσιου (auto trast ξερει ο loukperi) αλλα παλι τιποτα.πολυ χαμηλος φωτισμος.ειναι 12v,1.2w και θα ψαξω για περισσοτερα watt μπας και γινει κατι.τωρα ψυνομε να κανω και τα οργανα λευκα μονος παντα ετσι!!!!!!!θα δουμε στην πορεια ομως.εσυ το προχορισες το θεμα;εκανες τιποτα η τα παρατησες;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ρε Μυρωνα να σε ρωτησω: ΜΠΛΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ που βρηκες? Εχω παρει σβαρνα ολα τα βιβλιοπωλεια και δεν εχουν! Μολις πριν λιγο ειδα το αποτελεσμα (εβαλα το πρωι ενα πλε κομματι απο ντοσιε-παει το καημενο!-και ειναι ωραιο) αλλα το φως ΔΕΝ ειναι δυνατο! Δυνατο ΜΠΛΕ αλλα οχι μεγαλη ενταση φωτος! Δοκιμασες να βαλεις 2 μεμβρανιτσες? Που θα βρω επιτελους?!?!?! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

πατριδα διαφανια την βρηκα απο την δουλεια μου που την βαζουμε σε φωτησμους.επειδη δεν φωτιζε δυνατα πηγα στα λεντακια.τωρα θα δωκιμασω με μια πιο σκουρα διαφανια και πιο δυνατα λαμπακια να δω πως θα ειναι.αν θες σε καμια συναντιση πες μου να σου φερω κανα κομματι

Link to comment
Share on other sites

πατριδα διαφανια την βρηκα απο την δουλεια μου που την βαζουμε σε φωτησμους.επειδη δεν φωτιζε δυνατα πηγα στα λεντακια.τωρα θα δωκιμασω με μια πιο σκουρα διαφανια και πιο δυνατα λαμπακια να δω πως θα ειναι.αν θες σε καμια συναντιση πες μου να σου φερω κανα κομματι

Μπορεις να ποσταρεις καμια φωτο της διαφανειας και αν κατεβενεις κεντρο να μου δωσεις καμια? ΡΕ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ!!! ΕΛΕΟΣ

Μπορεις να μου πεις αν δεν μπορεις να μου δωσεις, που θα βρω κατι τετοιο?!

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει που ρωτας ρε συ.φυσικα και μπορω να σου δωσω αλλα τωρα απο βδομαδα που θα ξαναπαω στην δουλεια.τωρα που θα εχω χρονο θα κατσω να φτιαξω το δικο μου με την διαφανεια και 2 λαμπες 15w γιατι με μικρες λαμπες οπως αυτες που εχει απο μαμα δεν φενετε τιποτα και με λεντακια δεν ειναι ομοιομορφος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πατριδα τα παρατησα ΤΕΛΕΙΩΣ! Μολις εβαλα παλι τα οργανα στην θεση τους...εχοντας χασει τις 4 βιδες απο τις 7 που εχει πισω στο καντραν!!! Απο εκει και περα εκανα το λαθος και εβγαλα τους δεικτες με αποτελεσμα οταν τους ξαναεβαλα και εβαλα μπροστα, οι μηδενισμοι να ανεβουν! (δλδ ενω οταν ειχα τα οργανα στο χερι τα 0 ηταν στην θεση τους, οταν εβαλα μπροστα ανεβηκαν οι δεικτες προς τα επενω με αποτελεσμα οταν ειμαι ακινητος να δειχνει 20χλμ !!!!) :D

Ευτχυως το διορθωσα και το επαληθευσα κοφτιαζοντας την 1η που εχω 60χλμ.. :thumbsup:

Απο εκει και περα ο δεικτης του στροφομετρου δειχνει πλεον 30-40 στροφες παραπανω...αλλα who cares?! ειναι δλδ ελαχιστα παραπανω απο την τελευταια γραμμη πριν τις 1000ρπμ ενω πριν ηταν ελαχιστα κατω! Μα αφου εγω εβαλα σωστα τους δεικτες γιατι οταν εβαλα μπροστα την μηχανη εδιχνε αλλους μηδενισμους?!?!?! 1η φορα το βλεπω αυτο!! -_-:D

Τεσπα πατριωτη αυτα ειναι τα νεα μου....ΔΕΝ τον αλλαζω πλεον τον φωτισμο παει και τελειωσε...πολυ κοπος για το τιποτα σχεδον.. dead.gif

ΥΓ(1 & 2) : Σορυ για το μεγαλο ποστ, και μπορειτε να μου πειτε τι παιχτηκε τελικα με τα δεικτακια?!?!

Link to comment
Share on other sites

πατριδα να σου πω την καλυτερη δουλεια εκανες.αν δεν ειχα σπασει ολα τα πλαστικα για τις λαμπες θα τα παραταγα και εγω.εβαλα σημερα 15w λαμπες απο την μια ειχα τον καταλληλο φωτισμο αλλα απο την αλλη μου ελιονε το πλαστικο και τις εβγαλα.απο τριτη θα παω να αγωρασω λεντακια ξανα για να το φτιαξω επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

N E O I !!!!!!!!!!!

Αν υπονοεις την ηλικια μου, οντως ειμαι οχι νεος αλλα ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ και οχι σαν μερικους μερικους που ειναι παππουδες!!!!! upyours.gif

Στο θεμα μας, αφου εισαι "παλιος" για προτεινε καμια λυση στο κοινο προβλημα με τον πατριωτη μου που εχουμε και στο νεοφερθεν προβλημα μου....Για να σε δουμε "ΠΑΛΙΕ"! ;)upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

H pare ena Manual kai diavase...h pare ena kantran me LED apo ebay!

:blush:  knife.gif

Λοιπον να απαντησω, θα ειμαι οφ τοπικ εδω αλλα οκ..

Ο προσωπικος μας διαλογος Δημητρη δεν ενδιαφερει προφανεστατα τους φιλους με μκ3 αλλα το τι γινεται με το καντραν...Αλλα θα ηθελα να ρωτησω...Αυτα εχει να πει ο "παλιος"? Απο εκει και περα ξερεις οτι απο ebay δεν παιρνω...

Φιλοι μου αν εχει δοκιμασει κανεις κατι και εχει επιτυχει καλο θα ηταν να μας δειξει τι εκανε μπας και αξιωθουμε να κανουμε κι εμεις τπτ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και παλι....

Λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ΜΑ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ, τα οργανα επιτελους εγιναν μπλε το βραδυ!!!! :thumbsup:

Ο φιλος Μαρινος μου ειπε ενα κταστημα εδω στην Αθηνα που μπορω να βρω LEDακια! Οσους και να ειχα ρωτησει μου ελεγαν πως δεν υπαρχουν λεντακια ενσωματωμενα με ντουι οπως ειναι τα κλασικα της λαμπας πυρακτωσεως!!!

Τα βρηκα, τα τοποθετησα και ιδου το αποτελεσμα:

post-250-1117361331_thumb.jpg

Τα φωτακια στις οθονιτσες δεν τα αλλαξα ακομα καθως δεν ηξερα πως θα βγει το αποτελεσμα και πηρα μονο τα 2 κεντρικα...Θα κατεβω μεσα στην εβδομαδα και θα παρω και τα αλλα 2 ...

Ειναι καπως τσιμπημενα, κθως το ενα κοστιζει 9 ευρω! Αλλα χαλαλι...!

Να ευχαριστησω εδω τους Δημητρη (Meltemie) και Ανδρεα (DILITROS) για την βοηθεια που προσφερε ο καθενας τους. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ρε πατριδα και πως τα τοποθετισες;;;;;;τα εβαλες εκει που ηταν τα μαμα λαμπακια;;;;;;;;;;

Ναι εννοειται, εκει που ηταν τα μαμα λαμπακια! Μπαινουν κανονικα, χωρις τρυπες στο καντραν ή κολλησεις ή ο,τιδηποτε αλλο!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

πατριδα τα τσακωσα και εγω τα λεντακια και επιτελους εγιναν και μενα μπλε.φωτιζουν παρα πολυ ομορφα χαλαλι τα 18 ευρω.εγω παντος τα μικρα δεν θα τα αλλαξω η αντιθεση του μπλε με το πρασινο μου αρεση

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.