Jump to content
Black Widow

Πως τις αλλάζεις αυτές τις *&@%#ψείρες στο 5άρι....

Recommended Posts

Επειδή ακούω μπερδεμένα πράγματα και θέλω να αλλάξω τα προβολάκια (και ίσως και τις ψείρες) σε κάτι πιο λευκό για να ταιριάζουν με τα Xenon, ξέρει κανείς τι λάμπες έχουν τα Gti 2006 στα προβολάκια (Η7 ή κάτι άλλο) και τί λάμπες λευκές μπορούν να αντικαταστήσουν τις ψειρες ;

Αν γνωρίζει κανείς για 2006 μοντέλο, γιατι κάπου άκουσα ότι υπήρξε μιά αλλαγή στα προβολάκια (εγώ φαντάζομαι έχω τα "καινούργια")

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούω μπερδεμένα πράγματα και θέλω να αλλάξω τα προβολάκια (και ίσως και τις ψείρες) σε κάτι πιο λευκό για να ταιριάζουν με τα Xenon, ξέρει κανείς τι λάμπες έχουν τα Gti 2006 στα προβολάκια (Η7 ή κάτι άλλο) και τί λάμπες λευκές μπορούν να αντικαταστήσουν τις ψειρες ;

Αν γνωρίζει κανείς για 2006 μοντέλο, γιατι κάπου άκουσα ότι υπήρξε μιά αλλαγή στα προβολάκια (εγώ φαντάζομαι έχω τα "καινούργια")

ΗΒ4 (προβολάκια ομίχλης)

Και ψειρες εγω εχω βαλει τις philips bluevision w5w οι οποιες εχουν αρκετα λευκο φως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρωτάω γιατί υπάρχουν διαφορετικες απόψεις για τα προβολάκια.

Το καλυτερο βεβαια είναι να τις βγάλεις να τσεκάρεις, αλλά για να μήν κάνω 2πλό κόπο....

Είναι όντως Η4 ; Κάτι πήρε το μάτι μου για 9006 (είναι το ίδιο; )

P.S.Και για τις ψείρες το ΕΤΚΑ δίνει w6w...Κάνω λάθος ;; :lol:

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα εμπιστευόμουν το ενημερωμένο ΕΤΚΑ που ανέβασα προηγουμένως. ΗΒ4 και W5W

Ναι το κοίταξα και εγώ, απλά εμένα είναι Xenon και δέν ξέρω άν έχει σχέση αυτό.

Πάντως όντως είναι Η4 και w5w

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που αλαξα τα ledακια που να πλησιαζουν το χρωματισμο των xenon για να αναψουν χρειαστηκαν 2 μικρες αντιστασεις και ολα λυθηκαν.τωρα για τα προβολακια ειναι 9006 το γραφει και η λαμπα πανω οταν πηγα να τις αλαξω και το ιδιο μου ειπε και ο ηλεκτρολογος

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που αλαξα τα ledακια που να πλησιαζουν το χρωματισμο των xenon για να αναψουν χρειαστηκαν 2 μικρες αντιστασεις και ολα λυθηκαν.τωρα για τα προβολακια ειναι 9006 το γραφει και η λαμπα πανω οταν πηγα να τις αλαξω και το ιδιο μου ειπε και ο ηλεκτρολογος

Να είδες ;;;

Τα χαλάσαμε πααααλίίί...

Γι αυτό είπα εγώ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ... fire.gif

Link to comment
Share on other sites

@RS

HB4 με Η4 είναι διαφορετικές... Στα προβολάκια πιο πιθανό είναι να έχει Η11(9006)

Στα μικρα έχει (πολύ σωστά) w5w...

Θέλω να πάρω Hοen Xenonmatch, αλλα πρέπει να παραγείλω από έξω και βαριέμαι...

Link to comment
Share on other sites

@RS

HB4 με Η4 είναι διαφορετικές... Στα προβολάκια πιο πιθανό είναι να έχει Η11(9006)

Στα μικρα έχει (πολύ σωστά) w5w...

Θέλω να πάρω Hοen Xenonmatch, αλλα πρέπει να παραγείλω από έξω και βαριέμαι...

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικές.ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ.Ότι ένας λεει Η4 άλλος 9006 (ΗΒ4 όχι Η11).Ποιό είναι τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικές.ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ.Ότι ένας λεει Η4 άλλος 9006 (ΗΒ4 όχι Η11).Ποιό είναι τελικά;;

Osram.Com :lol:

Brand VW

Car model GOLF V 2.0 FSI (1K1)

Year 1. 2004 -

Application Fog light

Pos Part no. Variant Feature To the catalogue

Fog light

All matching products for this application:

1 64211 H11 Standard

2 64211SUP H11 SUPER Safety: The good car light (+30%)

Link to comment
Share on other sites

Να είδες ;;;

Τα χαλάσαμε πααααλίίί...

Γι αυτό είπα εγώ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ... fire.gif

αν και δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις.

αλλα θα διευκρινησω καλυτερα οτι ο ηλακτρολογος που πηγα να κανουμε εγκατασταση μου ειπε οτι θελει Η11(9006) αν και εγω του ειχα παει Η11 δεν πατουσαν στις βασεις .

Link to comment
Share on other sites

Osram.Com :lol:

Brand VW

Car model GOLF V 2.0 FSI (1K1)

Year 1. 2004 -

Application Fog light

Pos Part no. Variant Feature To the catalogue

Fog light

All matching products for this application:

1 64211 H11 Standard

2 64211SUP H11 SUPER Safety: The good car light (+30%)

Καταρχάς (άν παίζει ρόλο) τα παραπάνω είναι για το FSI απο ότι βλέπω και όχι για το TFSI (άσχετο)

Κατα δεύτερο λόγο, εμπιστεύομαι περισσότερο απο κάθε website το ΕΤΚΑ, γιατι με αυτό θα μου άλλαζε λάμπες και η αντιπροσωπεία άν ήμουν ένα ανίδεο κοριτσάκι με το Golf που μου αγόρασε ο μπαμπάς μου (κοινώς άσχετος..)

Κατα τρίτο λόγο....., γιατί υπάρχει τόση συγχυση για τις λάμπες;; :lol: (οπότε δικαιολογημένα το ξανα ξεκίνησα το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις.

αλλα θα διευκρινησω καλυτερα οτι ο ηλακτρολογος που πηγα να κανουμε εγκατασταση μου ειπε οτι θελει Η11(9006) αν και εγω του ειχα παει Η11 δεν πατουσαν στις βασεις .

Θέλω να πώ ότι ενώ καταλήξαμε ότι ήθελε Η4, τώρα πάμε στο 9006.

Αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα, γιατι το μισό internet λέει Η4 (και το ΕΤΚΑ όπως φαίνεται) ενώ το άλλο μισό 9006 (το οποίο είναι ΗΒ4 και ΟΧΙ Η11)

http://www.rallylights.com/hella/9006.asp

Link to comment
Share on other sites

P.S. Νάτο το λάθος λοιπόν....Πρώτα απο όλα είναι ΗΒ4 (9006) και όχι Η4, και κατα δεύτερο, τα παλιότερα είναι Η11 (όχι 9006).

Πολύ μπέρδεμα.....

Σημασία έχει ότι άμα έπεσες στην αλλαγή, μαματα...το βγάζεις για να δείς...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ ότι ενώ καταλήξαμε ότι ήθελε Η4, τώρα πάμε στο 9006.

Αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα, γιατι το μισό internet λέει Η4 (και το ΕΤΚΑ όπως φαίνεται) ενώ το άλλο μισό 9006 (το οποίο είναι ΗΒ4 και ΟΧΙ Η11)

http://www.rallylights.com/hella/9006.asp

το δικο μου ειναι μοντελο 2007 και μαλιστα αυτος που μου εδωσε τις λαμπες μου ειπε οτι στον καταλογο δινει Η11 για το GOLF που προφανως δεν ηταν οι σωστες τωρα και εγω θα τις αλαξω για να δω ελπιζω να ειναι οι σωστες

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι μοντελο 2007 και μαλιστα αυτος που μου εδωσε τις λαμπες μου ειπε οτι στον καταλογο δινει Η11 για το GOLF που προφανως δεν ηταν οι σωστες τωρα και εγω θα τις αλαξω για να δω ελπιζω να ειναι οι σωστες

Φαίνεται η VW τα εχει κάνει μ...νι.

Και ο Puck είπε για Η11 απο το site της Osram, αλλά άλλο Η11, άλλο ΗΒ4 (9006).

Γι'αυτό δέν σου κούμπωναν και σένα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα το κανω λαικη θα βαλω στον παγκο οτι λαμπα υπαρχει και θα αρχισω να δοκιμαζω :lol:

και μαλλον θα βαλω ΗΒ4 που απο οτι καταλαβα αυτες ειναι οι σωστες για ο δικο μου το μοντελο

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

οποτε θα το κανω λαικη θα βαλω στον παγκο οτι λαμπα υπαρχει και θα αρχισω να δοκιμαζω ;)

και μαλλον θα βαλω ΗΒ4 που απο οτι καταλαβα αυτες ειναι οι σωστες για ο δικο μου το μοντελο

Εγώ πάντως ήθελα να βάλω μπλε ψείρες.Πήγα σε ηλεκτρολόγο και δοκίμασε κατι φθηνές(όπως μου είπε) αλλα δε δουλεύαν σωστά και ετσι έφερε κατι αλλες(σε μπλε βέβαια)Πάντως το αποτέλεσμα είναι τουλαχίστον τέλειο.Ειναι πανεμορφο το βράδυ με τις μπλε ψείρες

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα να αλλάξω τις ψείρες αλλα δεν ξεκουμπώνουν με τίποτα...Διαβασα (στο φορθμ και στο βιβλιο του αυτοκ.) οτι τις τρεβάς και ξεκουμπώνούν, αλλα τίποτα οση δύναμη και να έβαλα. Μεχρι που κάποια στιγμή αρχισε να κουνάει και το εσωτερικό του φαναριού...

Καμιά ιδέα για το πώς 8α τις βγάλω????

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα να αλλάξω τις ψείρες αλλα δεν ξεκουμπώνουν με τίποτα...Διαβασα (στο φορθμ και στο βιβλιο του αυτοκ.) οτι τις τρεβάς και ξεκουμπώνούν, αλλα τίποτα οση δύναμη και να έβαλα. Μεχρι που κάποια στιγμή αρχισε να κουνάει και το εσωτερικό του φαναριού...

Καμιά ιδέα για το πώς 8α τις βγάλω????

:D

δεν ειναι τπτ,σιγα σιγα τραβα τες,βαλε και λιγο το νυχακι σου,να κανει το κλακ,και βγηκαν.το εχω κανει αρκετες φορες,δεν με εχει παιδεψει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τπτ,σιγα σιγα τραβα τες,βαλε και λιγο το νυχακι σου,να κανει το κλακ,και βγηκαν.το εχω κανει αρκετες φορες,δεν με εχει παιδεψει καθολου.

Aκριβως ετσι...τραβα δυνατα και κρατα τον καθρεφτη μην σου μεινει στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι...τραβα δυνατα και κρατα τον καθρεφτη μην σου μεινει στο χερι...

Τελικά τις έβγαλα. Το αριστερό φανάρι με ζώρισε περισότερο γιατι δεν έχει πολύ χώρο (υπαρχει ενα φίλτροκουτί ακριβώς πισω απο το φανάρι στο tsi) και δεν έμπενε το χέρι καλά μεσα...Τελικά με λίγη παραπάνω προσπάθεια βγήκαν...

Thanx για τις απαντήσεις σας!!!

tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.