Jump to content
greekparot

Οι δισκοπλακες εχουν κιτρινισει... ειναι προβλημα;

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει και μπροστα και πισω οτι στο τελειωμα του δισκου εξωτερικα εχει χρωμα περιπου στο κιτρινο. Δεν ξερω αν βοηθαω ετσι με την περιγραφη μου, αλλα θα ηθελα να μου πειτε εαν αυτο ειναι καποιο προβλημα ή τεινουν να φθειρονται.

Ισως να μπορεσω να βγαλω και φωτο καποια στιγμη μηπως και σας σας βοηθησω να καταλαβεται καλυτερα πως ειναι οι δισκοι.

Επισης οταν βαζω μπροστα και πατω φρενο π.χ σε κατηφορα ακουγεται ενας αχνος ηχος σαν χρρρ... πολυ πολυ απαλος, που θα πρεπει να εχει τελειως ησυχια εξω και με κλειστη μουσικη για να το ακουσεις. Ισως βεβαια να ειναι ετσι τα φρενα και να το εκανε εξ' αρχης απλα το διαπιστωσα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

οι δαγκανες μαυρισαν...τα τακακια τελειωνουν (τελειωσαν)... τι να κανεις δε γινετε να ειναι παντα καινουρια τα φρενα!

εννοεις γυρω γυρω εκει που ειναι οι τρυπες και αεριζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τα τακακια off μονο σε τοσα λιγα χλμ; (7000χλμ) τα περισσοτερα σε εγνατια οδο (ποσοστο 80% εκτος - 20% εντος πολης). Θα προσπαθησω αυριο να σηκωσω και φωτο να δεις ακριβως.

Edited by greekparot
Link to comment
Share on other sites

ιδεα...

ξυπνας ενα κυριακατικο πρωινο (νωρις)

περνεις το Gti και πας στο ρελαντι μεχρι να ζεσταθει...

προορισμος?κομοτηνη :rolleyes:

βγαινεις εγνατια οδο και αφου ζεσταθει καλα το gti κανεις ενα 100-0 (ζεσταθηκαν τα φρενα) στο καπακι κανεις ενα 0-160-0 ζεσταθηκαν κι αλλο τα φρενα...

και μετα κανεις ενα 230-0 και αν δε στραβωσουν σε περιπτωση που βρεχει τοτε σιγουρα θα καθαρισαν τα τακακια και οι δισκοι και πλεον θα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν!

^_^

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος που ακούς είναι απο τα πίσω δισκόφρενα. Απλά δεν πολύ φρενάρουν όταν φρενάρεις (αναλογα με το φορτίο, δεν ξέρω αν έχει υδροκατανομέα και ειδικά στις κατηφόρες δεν φρενάρουν σχεδόν καθολου). Οι δισκόπλακες δεν είναι ανοξείδωτες γιαυτό και το κιτρινωπό χρώμα.

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

o.k σας ευχαριστω πολυ. Αυριο οπως ειπα και παραπανω αν προλαβω θα ποσταρω και φωτο για να μου φυγει η αγωνια. Χρονη αν οχι Κυριακη την επομενη εβδομαδα εχω πιο μεγαλο ταξιδι οποτε θα το κανω το τεστακι.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω σας δειχνω πως ειναι ο δισκος. Αυτο που βλεπετε ειναι και στα 4. Οι φωτο ειναι τραβηγμενη απο τον πισω δισκο για να φαινεται καλυτερα, διοτι οι μπροστα ειναι μαυροι.. closedeyes.gif

diskos1backvj6.th.jpg

diskos2backbl6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

και γω νομιζα πως ειναι κατι σοβαρο...

ηρεμισε παλικαρι... δεν τρεχει τπτ φυσιολογικοτατο αν αναλογιστεις τι διαφορες θερμοκρασιας δεχεται ο δισκος στα φρεναρισματα...

φτιαξε μια φραπα και αραξε!δεν τρεχει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

και γω νομιζα πως ειναι κατι σοβαρο...

ηρεμισε παλικαρι... δεν τρεχει τπτ φυσιολογικοτατο αν αναλογιστεις τι διαφορες θερμοκρασιας δεχεται ο δισκος στα φρεναρισματα...

φτιαξε μια φραπα και αραξε!δεν τρεχει τπτ!

Σ' ευχαριστώ πολύ. Με καθησυχασες!

Link to comment
Share on other sites

Αμα κοιτάξεις αναμεσα στη δαγκάνα και το δίσκο βλέπεις μαύρο υλικο? Τί παχος έχει περίπου με το μάτι?

Ποσο καιρο είχες να μετακινήσεις το αμάξι πριν τραβήξεις τις φώτο?

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

κ αν το μετακινησες, ειχες κ μετα απο λιγα φρεναρισματα αυτο π φαινεται στην δισκοπλακα?(οχι στο πανω μερος στο μεσα εκει π παταει το τακακι)

το πανω μερος ειναι σιγουρο οτι θα σκουριασει προς το κοκκινο...

αν πας σε μια μαντρα θα δεις οτι τα αυτοκινητα π μενουν παραπανω απο 2 βδομαδες ολες οι δισκοπλακες εχουν σκουρια σε ολη την επιφανεια της δισκοπλακας,η οποια βγαινει με τα πρωτα φρεναρισματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.