Jump to content
Passatcl

Πρόβλημα μάλλον με αμορτισερ

Recommended Posts

Μόλις στρίβω δεξιά (κυρίως με βάρος στο πίσω μερος) ακούω ενα κοπάνημα στο πίσω μερος του αυτοκινήτου και μάλλον στο πίσω δεξιό τροχό. Δεν νομίζω να ειναι θόλος ούτε εχει κάτσει το αμάξι. Εχω μαμίσια ελατηρια κ αμορτισερ bilstain κίτρινα 3 μηνών περίπου. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικα κ νομίζω οσο περναει ο χρόνος τόσο πιο πολυ κοπαναει. Σημείωση: Το αμάξι το γεμιζα με πολλά ατομα κ βάρος κ το εστριβα απότομα σε στροφές. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Μόλις στρίβω δεξιά (κυρίως με βάρος στο πίσω μερος) ακούω ενα κοπάνημα στο πίσω μερος του αυτοκινήτου και μάλλον στο πίσω δεξιό τροχό. Δεν νομίζω να ειναι θόλος ούτε εχει κάτσει το αμάξι. Εχω μαμίσια ελατηρια κ αμορτισερ bilstain κίτρινα 3 μηνών περίπου. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικα κ νομίζω οσο περναει ο χρόνος τόσο πιο πολυ κοπαναει. Σημείωση: Το αμάξι το γεμιζα με πολλά ατομα κ βάρος κ το εστριβα απότομα σε στροφές. Τι μπορεί να φταίει?

[/quo

Φίλε PassarCl αν δεν έλεγες για τον θόλο θα σου έλεγα με την μια ότι είναι αυτό. Πάντως για καλό και για κακό σιγούρεψε το ότι δεν είναι αυτό. Μπορείς να δεις εάν έχει μείνει κάποιο σημάδι στο λάστιχο ή εάν έχει φαγωθεί το φτερό από την μέσα πλευρά. Τα ελατήρια φαντάζομαι δεν τα έχεις πειράξει (κόψιμο)? Σε ένα φιλαράκι που είχε και αυτός κάτι αντίστοιχα προβλήματα πήγε στον μηχανικό του και όταν έβγαλαν το ελατήριο είδαν ότι ήταν ραγισμένο. Επειδή μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά μην το αφήσεις έτσι, πήγαινε να το ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω να το δουν, αν κ λόγω δουλειας δεν προλαβαινω. Πάντως και στον θόλο να βρησκει, περίεργο... γιατι? Λετε να εχει τα ελατηριο πρόβλημα? και όχι το αμορτισέρ? Θόλο πάντως δεν πρεπει να βρησκει άλλωστε δεν κανει γδαρσιμο. κοπανημα ακουγεται! Και όταν στριβω με πολλα χιλιόμετρα πάλι κοπαναει τακ τακ τακ και όχι συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.