Jump to content
golfos

Την γνωμη σας παρακαλω!

Recommended Posts

Γεια σας Παιδία!!

Έχω το Golf FSI 1.4 SPORTLINE, όπως όλοι γνωρίζουμε αυτή η έκδοση βγαίνει λίγο χαμηλότερη από τις άλλες δυο (trendline k comfrotline) κατά 2,5cm αν δεν κάνω λάθος. Θέλω να το χαμηλώσω, και συγκεκριμένα να καλύψω το κενό μεταξύ τροχού και φτερό, το ερωτημά μου είναι το εξής :

Εάν βάλω ελατήρια 3-ποντα θα έχω τα αποτελέσματα που θέλω? Ή στην ουσία το μόνο που θα κερδίσω θα είναι ο μίσος (0,5 cm) πόντος και λίγο πιο σκληρά απ’οτι είναι τώρα?

¶ρα για να κάνω αυτό που θέλω ,μήπως η λύση να είναι τα 5-ποντα ελατήρια?

Βέβαια δεν θα βάλω μόνο ελατήρια αλλά set με αμορτισέρ.

Θα ήθελα ν’άκουσω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

15mm είναι η διαφορά.

Βάλε καλύτερα coilover οπότε το ρυθμίζεις σε όποιο ύψος θές.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox

Στο Golf V Sportline χαμήλωμα πάνω από 2 2,5cm γυρίζει τα ψαλίδια προς τα κάτω κι επομένως σταματάν να λειτουργούν σωστά. Με τα 5αποντα σε Trendline θα έχεις ήδη ψαλίδια σε λάθος θέση.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ, το πολύ χαμήλωμα έχει μόνο αισθητικά αποτελέσματα, ενώ στο setup γυρνάει μπουμερανγκ.

Θα σου συνιστούσα να αλλάξεις σίγουρα και αμορτισέρ για να φέρεις τη σκληρότητα εκεί που θέλεις. Αν δε σε ενδιαφέρει να είναι ρυθμιζόμενη και με κίτρινα Bilstein μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου, αρκεί να μπουν τα ελατήρια με τη σωστή σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με λίγα λόγια golfos αν το χαμηλώσεις όσο λες, μπορεί να κάνεις και 0,0001 sec παραπάνω στην πίστα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες και συμπληρώνω ότι στο πολύ χαμήλωμα θα έχεις πρόβλημα και με τα ημιαξόνια στα άκρα που βρίσκονται στο κιβώτιο.

Διευκρινίζω όταν λέω όσο θες στα πλαίσια της λογικής...

Πάντως επιμένω για τα coilover (χωρίς ρυθμίσεις). Π.χ. KW I ή PSS. Μικρή διαφορά τιμής από τα μη ρυθμιζόμενα sets και τα θεωρώ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Golf V Sportline χαμήλωμα πάνω από 2 2,5cm γυρίζει τα ψαλίδια προς τα κάτω κι επομένως σταματάν να λειτουργούν σωστά. Με τα 5αποντα σε Trendline θα έχεις ήδη ψαλίδια σε λάθος θέση.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ, το πολύ χαμήλωμα έχει μόνο αισθητικά αποτελέσματα, ενώ στο setup γυρνάει μπουμερανγκ.

Θα σου συνιστούσα να αλλάξεις σίγουρα και αμορτισέρ για να φέρεις τη σκληρότητα εκεί που θέλεις. Αν δε σε ενδιαφέρει να είναι ρυθμιζόμενη και με κίτρινα Bilstein μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου, αρκεί να μπουν τα ελατήρια με τη σωστή σκληρότητα.

Εγω σκεφτομαι οταν θα αλλαξω αναρτηση με τα επομενα ελατηρια που θα βαλω, να το χαμηλωσω 3cm!

Θα εχω προβλημα?? Εχω sportline...

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.