Jump to content
nick_1987

Φωτακια εμπρος κ' πισω πλαφονιερας

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος πως βγαινει το πλαστικο προστατευτικο καλλυμα της εμπρος κ πισω πλαφονιερας? βασικα θελω να αλλαξω τα λαμπακια(ψειρες) και να βαλω αλλες σε λευκη αποχρωση ή γαλαζια-μπλε. στο manual δεν το λεει, γι' αυτο κ ανοιξα θεμα. B) Παντως δεν εχω δει καποια εγκοπη για να βαλω κανα κατσαβιδι κ να το ανοιξω... Αν μπορει ας μου πει καποιος που γνωριζει, επισης υπαρχουν τετοια λαμπακια ως προς το χρωμα του φωτισμου που ανεφερα πως θελω? Το λαμπακι ειναι σωληνας? thanx guy's, ελπιζω να με βοηθησετε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου, βγαινουν πολυ ευκολα με 2 πολυ ψιλα κ ισια κατσαβιδακια.με πολυ προσοχη μην τα σπασεις.

Αν εχεις το TSI εχει 2 καρφωτες ψειρες κ 3 πισω,μονο που πισω το μεσαιο πρεπει να το αφησεις το ιδιο γιατι κραταει ρευμα αν βαλεις λεντ κ μενει αναμενο συνεχεια.αν θες το καταργεις γιατι δεν θα κολλαει στο συνολο.

Αν εχεις το GT αλλαζει μονο μπροστα εχει 2 καρφωτες ψειρες κ 1 σωληνωτη στο κεντρο πισω το ιδιο.

εδω Αθηνα υπαρχουν οι λαμπες ολες. σου πρωτεινω ψειρες να παρεις 4πλες για τελειο φωτισμο...

ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα....

Link to comment
Share on other sites

το tsi εχω! thanx!! :lol::DB) οταν το κανω θα ποσταρω κ φωτο.

αν γνωριζει κ καποιος αλλος ας μου πει κ αυτος τον τροπο, γιατι καθενας απο μας εχει και τον δικο του :D . οσο για τα πισω led που μου ειπες bad boy, θα μου σβηνουν?για ποιο λογο το συγκεκριμενο κραταει ρευμα? :D

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

το tsi εχω! thanx!! :lol::DB) οταν το κανω θα ποσταρω κ φωτο.

αν γνωριζει κ καποιος αλλος ας μου πει κ αυτος τον τροπο, γιατι καθενας απο μας εχει και τον δικο του :D . οσο για τα πισω led που μου ειπες bad boy, θα μου σβηνουν?για ποιο λογο το συγκεκριμενο κραταει ρευμα? :D

O τροπος ειναι αυτος κ μονο,οσο για πισω εχει 3 λεντ το μεσαιο μονο δεν θα σβηνει τα αλλα δυο οκ,δεν ξερω το λογο αλλα εχω βαλει και σε TSI k se GT κ το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tις μαμά ψείρες τις καρφωτές μπορείς να τις αντικαταστείσεις εάν δε θες με Led τότε

με τις ψείρες της Phillips τη σειρά Bluevision.(Phillips Bluevision w5w)

Eίναι και γαμώ... και ο πατέρας μου έχει βάλει και τα κάνει όλα μέρα μόλις ανοίγεις την πόρτα!!! :D

Edited by TNT Lamia Power
Link to comment
Share on other sites

άλλαξα σημερα τις ψειρες στην εμπρος κ πισω πλαφονιερα με τις Philips Bluevision κ το αποτελεσμα ειναι απλα απιστευτο! πιο ψυχρο φως στο εσωτερικο, δινουν ενα αερα πολυτελειας στο εσωτερικο, αξιζει να το κανει κανεις!

το τζαμακι της πισω πλαφονιερας βγαινει πανευκολα με ενα λεπτο κατσαβιδακι, οσο για την μπροστινη εχει λιγη περισσοτερη φασαρια, αφου πρεπει πρωτα να ξεκουμπωθει ενα πλαστικο κομματι που εχει τρυπιτσες πανω του (ελπιζω να καταλαβατε ποιο εννοω), να αποκαλυφθουν 2 βιδες torx κ να αφαιρεθουν ωστε να κατεβει η πλαφονιερα. οι ψειρες στα σποτακια εμπρος βγαινουν αφου περιστρεψεις τη βαση τους, ενω στην πισω πλαφονιερα, απλα τραβωντας τες! συμβουλη, στην πισω πλαφονιερα αφαιρεστε μαζι κ ολο το πλαστικο περιβλημα(οχι μονο το τζαμακι) ωστε να αφαιρεθουν κ να ξανατοποθετηθουν πιο ευκολα οι λαμπες . δεν το εκανα αυτο απο την αρχη, με αποτελεσμα να στραβωσω τα σιδερακια που παταει η μια λαμπα, ευτυχως χωρις περαιτερω προβληματα (τα ισιωσα ξανα με ενα κατσαβιδι).

μονη μου ενσταση η εμπρος κεντρικη σωληνωτη λαμπα που δεν ταιριαζει πλεον καθολου με το ολο συνολο! εχει κανεις καμια ιδεα, αν μπορω να την αντικαταστησω με καποια αλλη πιο λευκου φωτος η με πιο πολλα watt? μπαινει led η πρεπει να κραταει ρευμα οπως λετε κ δεν γινεται τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Tις μαμά ψείρες τις καρφωτές μπορείς να τις αντικαταστείσεις εάν δε θες με Led τότε

με τις ψείρες της Phillips τη σειρά .(Phillips Bluevision w5w)

Eίναι και γαμώ... και ο πατέρας μου έχει βάλει και τα κάνει όλα μέρα μόλις ανοίγεις την πόρτα!!! ;)

Δεν συγκρινονται με τα λεντ με τιποτα....

άλλαξα σημερα τις ψειρες στην εμπρος κ πισω πλαφονιερα με τις Philips Bluevision κ το αποτελεσμα ειναι απλα απιστευτο! πιο ψυχρο φως στο εσωτερικο, δινουν ενα αερα πολυτελειας στο εσωτερικο, αξιζει να το κανει κανεις!

μονη μου ενσταση η εμπρος κεντρικη σωληνωτη λαμπα που δεν ταιριαζει πλεον καθολου με το ολο συνολο! εχει κανεις καμια ιδεα, αν μπορω να την αντικαταστησω με καποια αλλη πιο λευκου φωτος η με πιο πολλα watt? μπαινει led η πρεπει να κραταει ρευμα οπως λετε κ δεν γινεται τιποτα?

βελε λεντ τετραπλα και σωληνωτη στο κεντρο για μπροστα λεντ και αυτη.

πισω η κετντρικη εχει το προβλημα κ κραταει ρευμα εκει βαλε Bluevision εχει διαφορα αλλα....καλυτερα απο μαμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινονται με τα λεντ με τιποτα....

βελε λεντ τετραπλα και σωληνωτη στο κεντρο για μπροστα λεντ και αυτη.

πισω η κετντρικη εχει το προβλημα κ κραταει ρευμα εκει βαλε Bluevision εχει διαφορα αλλα....καλυτερα απο μαμα

φιλε bad boy μηπως ξερεις καποιο καταστημα (αν ειναι ηλεκτρονικο ακομα καλυτερα) που μπορω να προμηθευτω τη σωληνωτη λεντ που λες?

στη λαρισα εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι αναλογο μεχρι στιγμης..

οσο για τις ψειρες led, τις δοκιμασα κι αυτες, αλλα εχουν πιο εστιασμενο φως κ πανε αρκετα προς το μπλε, οποτε τις απερριψα κ εβαλα bluevision που ειναι πιο ουδετερες κ φωτεινες. γουστα ειναι αυτα βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει αυτες τις λαμπες σε golf6?

φοβαμαι μηπως σπασω τιποτα γιαυτο και ρωταω μηπως εχει λυσει κανεις το πλαστικο ωστε να αποκαλυφθουν οι λαμπες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.