Jump to content
geopas

Θόρυβος κατα τη εκκινηση και με χαμηλες στροφες

Recommended Posts

Λοιπόν, εχω παρατηρησει πως οταν ξεκιναω ακουγεται ενα δυνατο τακ-τακ-τακ απο τη μηχανη. Το ιδιο συμβαινει και οταν πηγαινω με δευτερα αλλα με πολυ χαμηλες στροφες(σε στυλ που ισα ισα τσουλαει). Τι μπορει να ειναι αυτο? Η βλακεια ειναι πως δεν το κανει συνεχεια. Πηγα και στη Volkswagen 3 τρεις φορες μεχρι τωρα και οταν πηγαινα να το δειξω στο μηχανικο δεν εκανε τιποτα, λες και το εκανε επιτηδες!!! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εχω παρατηρησει πως οταν ξεκιναω ακουγεται ενα δυνατο τακ-τακ-τακ απο τη μηχανη. Το ιδιο συμβαινει και οταν πηγαινω με δευτερα αλλα με πολυ χαμηλες στροφες(σε στυλ που ισα ισα τσουλαει). Τι μπορει να ειναι αυτο? Η βλακεια ειναι πως δεν το κανει συνεχεια. Πηγα και στη Volkswagen 3 τρεις φορες μεχρι τωρα και οταν πηγαινα να το δειξω στο μηχανικο δεν εκανε τιποτα, λες και το εκανε επιτηδες!!! :mellow:

Μηπως βαραει πυρακια????

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παρατηρησει να κανει καθολου διακοπες. Αυτο το θορυβο μου τον κανει μονο στην εκκινηση. Συνη8ως οταν ζεσταθει το αμαξι δεν ακουγεται τιποτα. Κυριως οταν ειναι κρυο το κανει(νομιζω). Παντως αρχισε να κανει μετα που το πηγα στο συνεργειο για να φτιαχτει το γνωστο θεμα με το καψιμο λαδιου(για αλλαγη τσιμουχων στις βαλβιδες και λοιπα).Υπαρχει περιπτωση να μην μπηκε κατι καλα εκει?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παρατηρησει να κανει καθολου διακοπες. Αυτο το θορυβο μου τον κανει μονο στην εκκινηση. Συνη8ως οταν ζεσταθει το αμαξι δεν ακουγεται τιποτα. Κυριως οταν ειναι κρυο το κανει(νομιζω).

ετσι οπως το λες τωρα,πιστευω οτι ακους τις βαλβιδες που ρυθμιζονται(αυτορυθμιζομενες)μολις ζεσταθει δεν ακουγετε τοσο εντονα

Link to comment
Share on other sites

Πριν ομως δεν το ειχα παρατηρησει καθολου. Και ο θορυβος ειναι αρκετα εντονος. μακαρι να ειναι αυτο και να μην χρειαζεται τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis

Μάλλον "πυράκια" είναι.Βάλε 2-3 φορές 100άρα βενζίνη, αν συνεχίσει τότε κάτι άλλο φταίει.Αν πάλι δεις ότι βελτιώθηκε με την καλή βενζίνη να βάζεις τουλάχιστον 98 μην ξαναβάλεις 95 (ή δοκίμασε άλλο βενζινάδικο).

Edited by CLakis
Link to comment
Share on other sites

αν σου το κανει παγωμενο , οταν το βαζεις μπροστα και ακους το τακ τακ για 2 με 3 δευτερολεπτα και μετα σταματαει τοτε μπορει να ειναι και οστηριο .

Link to comment
Share on other sites

αν συμβαίνει το ανάποδο?

δηλαδή το κάνει όταν είναι ζεστό αλλά όχι όταν είναι κρύο...

τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

το κάνει πιο εντονα οταν ειναι κρυο, αλλα εχει τυχει αρκετες φορες να το κανει και ζεστο. Βεβαια οταν το παω στην αντιπροσωπεια να το κοιταξουν που ειναι ζεστο δεν το εχει κανει ποτε ή τουλαχιστον το κανει τοσο ανεπαισθητα που μονο εγω το καταλαβαινω και οχι ο μηχανικος. Παντως τον τελευταιο καιρο σαν να εχω ψιλοσταματησει να το ακουω. Ισως να ειναι επειδη το συνηθησα. Το θεμα ειναι μην κανει καμια βλακεια στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

αν σου το κανει παγωμενο , οταν το βαζεις μπροστα και ακους το τακ τακ για 2 με 3 δευτερολεπτα και μετα σταματαει τοτε μπορει να ειναι και οστηριο .

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια. Το εφτιαξα. Θα σας πω τη εφταιγε αρκει να μη με δουλευετε μετα. Εχω βγαλει το εργοστασιακο φιλτρο και εχω βαλει βαρελακι. επειδη δεν το ειχα σφιξει καλα στη μια μερια οταν ο κινητηρας δουλευε χαμηλα και εκανε πιο πολλους κραδασμους η μηχανη χτυπαγε το βαρελακι σε ενα σιδερο που εχει η μηχανη και ακουγονταν σαν τακ-τακ-τακ. ΚΑΛΟ Ε? :rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια. Το εφτιαξα. Θα σας πω τη εφταιγε αρκει να μη με δουλευετε μετα. Εχω βγαλει το εργοστασιακο φιλτρο και εχω βαλει βαρελακι. επειδη δεν το ειχα σφιξει καλα στη μια μερια οταν ο κινητηρας δουλευε χαμηλα και εκανε πιο πολλους κραδασμους η μηχανη χτυπαγε το βαρελακι σε ενα σιδερο που εχει η μηχανη και ακουγονταν σαν τακ-τακ-τακ. ΚΑΛΟ Ε? :rolleyes::lol:

Ακαλό ε!!!!!!!!

Θα πλύρωνες ένα σορό λεφτά για βαλβίδες και πυράκια και ακόμα θα το έψαχνες!!!!!!!!!!!!!

Αφού το πήρες χαμπάρι πάλι καλά.

Εγώ κάπως έτσι έλυσα όλη την πίσω ταπετσαρία για να βρώ ότι αυτό που άκουγα ήταν ο πυροσβεστήρας που είχε ξεσφίξει!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.