Jump to content
Geopan

Geopan-To Polaki Μου Ζωντάνεψε Λιγάκι!

Recommended Posts

Καιρό τώρα σκεφτόμουν να κάνω μια αναβάθμιση στο Polo της οικογένειας, μιας και έκλεισε αισίως 9 χρόνια στην κατοχή μας και έχει μόνο 75.000χλμ στο κοντέρ του. Είχα μια συζήτηση με τον γνωστό σε όλους μας Pete και μου είχε προτίνει να του βάλω ένα προγραμμάτακι, να του δώσω μια πνοή ειδικά για τους καλοκαιρινούς μήνες όπου με τα 60 μουλάρια που είχε και με το αιρ κοντίσιον αναμένο, όχι απλά σερνόταν, αλλά ανέβαζε και θερμοκρασία το καημένο από το πολύ ζόρισμα... Ήταν να μην μπει το μικρόβιο που λέμε. Έτσι ένα ωραίο πρωινό, κατέβηκα στην Πάτρα και άρχισε το μεγάλο project... Πως από ένα 8βάλβιδο, 1400 μοτέρ, θα βγάλουμε κάποια άλογα;

Και ξεκινάμε με το σύστημα εξαγωγής. Το όλο έργο ανέλαβαν οι Kαραγιάννης exhaust systems, τοποθετώντας ένα χειροποίητο χταπόδι inox 38mm, καταλύτη Americat (200 τρύπες), σωλήνα 48mm, μεσαίο Festus και τελικό Festus. Μπορώ να πω ότι έγινε πολύ καλή δουλειά και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Το αυτοκίνητο ανάσανε λίγο από την εξάτμηση, αλλά το έργο δεν είχε τελειώσει. Σειρά είχε ο Pete, να βάλει το πρόγραμμα και μια εισαγωγή, για να πάρει τα βέλτιστα. Έτσι έβαλε πρόγραμμα by Peteformance και μια χειροποίητη εισαγωγή με φίλτρο της Apex. Και σαν κερασάκι, μπήκε και ένα φίλτρο αναθυμιάσεων, για να δέσει το γλυκό που λένε. Ακολουθούν και μερικές φωτογραφίες για να δείτε το αποτέλεσμα:

dsc00823kh7.jpg

dsc00824dd4.jpg

dsc00825jq3.jpg

dsc00816kk8.jpg

dsc00815fy5.jpg

dsc00814qj6.jpg

dsc00813vp4.jpg

Και επειδή είχα προγραμματίσει την αναβάθμιση, φρόντισα πριν ξεκινήσω, να αλλάξω τα φρένα του, τοποθετώντας αεριζόμενες δισκόπλακες Zieberman (αν γράφεται έτσι) και τακάκια ΑΤΕ, κάνοντας το φρενάρισμα του αρκετά καλύτερο.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Pete και στην Peteformance εννοείτε, καθώς και στον Καραγιάννη exhausts για την άψογη εξυπηρέτηση τους και την πολύ καλή δουλεία που έκαναν στο αυτοκίνητο μου. ¶ρχοντα Pete worthy.gif , θα τα ξαναπούμε σύντομα. Ευχαριστώ πολύ για όλα και για την υπομονή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και το ακουσα σημερα το polaki του geo πολυ

καλος ηχος ωραιο τελικο τωρα για επιδοσεις δε ξερω

μολις παμε μια κοντρα θα σας πω περισσοτερα..................

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Γιωργαρε αντε και με 100 αλογακια παραπανω!!!Μπραβο και στον μιναρα και στον Καραγιαννη για την δουλεια που εκαναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο περίπου πήγε το πρόγραμμα και αν είδες διαφορά γιατί έχω και εγώ το ίδιο polo και του έχω βάλει φίλτρο και εξάτμιση αλλά δεν έχω βάλει πρόγραμμα ,αξίζει να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο περίπου πήγε το πρόγραμμα και αν είδες διαφορά γιατί έχω και εγώ το ίδιο polo και του έχω βάλει φίλτρο και εξάτμιση αλλά δεν έχω βάλει πρόγραμμα ,αξίζει να το κάνω?

Κοίταξε, διαφορά θα δεις σίγουρα. Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι το αυτοκίνητο κέρδισε αισθητά στα ψηλά και είναι πιο ζωηρό σε όλο το φάσμα των στροφών. Το αισθάνομαι να τραβάει καλύτερα και είναι πολύ πιο άνετο στα ταξίδια. Εμένα αυτό που με απασχολούσε περισσότερο, ήταν για τους καλοκαιρινούς μήνες που λειτουργεί το air con και ενώ πριν γονάτιζε το αυτοκίνητο, τώρα πηγαίνει αξιοπρεπέστατα μπορώ να πω. Τώρα πόσο στοίχισε, δεν γνωρίζω ακριβώς γιατί τα έδωσα όλα μαζί, αλλά αν θες, πάρε ένα τηλέφωνο τον Pete κάτω στην Πάτρα, να σου πει. ;)

Link to comment
Share on other sites

χτύπα τώρα και την ανάρτησή μου, όπως είπαμε, να γουστάρεις.

Η ανάρτηση είναι το επόμενο βήμα μου και θέλω να το ψάξω λίγο, για να δω τι είναι το καλύτερο value for money για την μαύρη θύελλα ;):lol: :lol:

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και θα το δείτε και από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Geopan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αντε να μαζευονται τα πολακια σιγα σιγα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύναμη τα Polακια λέμε.

Κώστα τι άντρες θα ήμασταν αν μέναμε μόνο στα λόγια... ¶ντε να γυρίσεις, να κάνουμε ένα ανοιγματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Δύναμη τα Polακια λέμε.

Κώστα τι άντρες θα ήμασταν αν μέναμε μόνο στα λόγια... ¶ντε να γυρίσεις, να κάνουμε ένα ανοιγματάκι...

μεσα-μεσα! ο κερδισμενος κερναει σουβλακια! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.