Jump to content
giannispolo

Τακακια, το τσαρουχωνετε?

???? ???? ???. ???????? ??????? ??? ?? ????? ???????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στα 42.000χλμ και τα πίσω είναι ακόμα χωρίς αλλαγή. Όπως είπα και πιο πάνω τα εμπρός αλλάχτηκαν στις 30.000χλμ

τι μάρκα βάζεις Κώστα και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

και γω παλαίοτερα στα σταματήματα κατέβαζα από 4η μέχρι 2α. Πλέον απλά νεκρά και φρενάρω. Σε σβέλτη οδήγηση φυσικά εκμετελλεύεσαι όσο φρενάρισμα μου προσφέρει το αυτοκίνητο μαζί με τα κατεβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

και γω παλαίοτερα στα σταματήματα κατέβαζα από 4η μέχρι 2α. Πλέον απλά νεκρά και φρενάρω.

:) - μιλας για φρενο σε ευθεια πχ εθνικη οδο εχεις 4η και μπροστα μακρια σου μπλοκο/διοδια/σταση κλπ αρα βαζεις νεκρα και φρεναρεις οπως ερχεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

φρένο, βάζω νεκρά, συνεχίζω να φρενάρω. Αν κατάλαβα σωστά ρωτάς αν βάζω νεκρά κατευθείαν. Η απάντηση είναι όχι. Βγάζω την σχέση στα χιλιόμετρα που μου επιτρέπει ο επιλογέας να την βγάλω χωρίς να πατήσω συμπλέκτη και χωρίς να έχω αντίσταση από τα γρανάζια.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

:blink: - και τι νομιζεις οτι κερδιζεις με το να αφηνεις με 4η να πεφτει τοσο χαμηλα και αφου την απομπλεξεις χωρις συμπλεκτη να φρεναρεις ? λιγοτερη φθορα στα τακακια ?

-να υποθεσω οτι αυτο γινεται σε "χαλαρο" φρενο εθνικης ή το κανεις και σε "τσαρουχωμα" λογω κινδυνου μπροστα ?

Link to comment
Share on other sites

έγραψα πουθενά ότι έτσι έχω καλύτερο φρένο; Απλά έτσι σώζω τον δίσκο ενώ παράλληλα με φρενάρει το μοτέρ με 4η μέχρι να βγάλω την σχέση.

Δε μπορώ να καταλάβω το κολλημά σου.

Σε φρενάρισμα πανικού δε προλαβαίνεις να κάνεις τπτ, απλά πατάς και συμπλέκτη και φρένο μαζί. Και για εμάς που δεν έχουμε abs όσο μπορούμε προσπαθούμε να μην μπλοκάρουμε. Δε μπορείς να κάνεις τπτ παραπάνω.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Βγάζω την σχέση στα χιλιόμετρα που μου επιτρέπει ο επιλογέας να την βγάλω χωρίς να πατήσω συμπλέκτη και χωρίς να έχω αντίσταση από τα γρανάζια.

:blink: Ε?

Κατσε ρε, δεν πατας καθολου συμπλεκτη?

Το εχω δοκιμασει 2 φορες (αναγκαστικα) και δεν το ξαναεκανα.Δεν ειδα καμμια αντιδραση αλλα ξερω εγω? Για ποιο λογο το κανεις? Φθορα δισκου?

Link to comment
Share on other sites

αν το κάνεις στις σωστές στροφές και με το σωστό φρένο (πρέπει να τραβάει την επιβράδυνση το φρένο εκείνη την στιγμή και όχι το κιβώτιο) βγαίνει λες και έχεις πατήσει συμπλέκτη. Για φθορά δίσκου ναι. Σκέψου πόσα πατήματα γλιτώνεις χωρίς ουσιαστικά να προκαλείς κανένα πρόβλημα.

υ.γ. αναφέρομαι στο να βγάλω σχέση και να την αφήσω στη νεκρά, όχι να καρφώσω και άλλη σχέση στο καπάκι χωρίς συμπλέκτη. Γίνεται και αυτό, αλλά δε θέλω να αλλάξω και 2ο σασμάν.

Link to comment
Share on other sites

αν το κάνεις στις σωστές στροφές και με το σωστό φρένο (πρέπει να τραβάει την επιβράδυνση το φρένο εκείνη την στιγμή και όχι το κιβώτιο) βγαίνει λες και έχεις πατήσει συμπλέκτη. Για φθορά δίσκου ναι. Σκέψου πόσα πατήματα γλιτώνεις χωρίς ουσιαστικά να προκαλείς κανένα πρόβλημα.

υ.γ. αναφέρομαι στο να βγάλω σχέση και να την αφήσω στη νεκρά, όχι να καρφώσω και άλλη σχέση στο καπάκι χωρίς συμπλέκτη. Γίνεται και αυτό, αλλά δε θέλω να αλλάξω και 2ο σασμάν.

Ναι ναιιι.Καταλαβα bitοπουλε τι θες να πεις.

Νταξ απο εκει θα γλιτωσεις δισκο? Υπαρχουν τοοοσες αλλες περιπτωσεις.Τεσπα βγηκαμε οφ τοπικ. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική σε κάθε πακιστανό στο φανάρι θα πρέπει να αφήνω 5ευρο. Εκεί θα γλιτώσω $; Υπάρχουν τόσες άλλες περιπτώσεις. :blink:

Ξεκουράζεις επίσης και το αριστερό σου πόδι.

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική σε κάθε πακιστανό στο φανάρι θα πρέπει να αφήνω 5ευρο. Εκεί θα γλιτώσω $; Υπάρχουν τόσες άλλες περιπτώσεις. :blink:

Καμμια σχεση η λογικη σου.Την δουλεια του πακιστανου την κανουν και οι υαλοκαθαριστηρες σου. :blink:

Ξεκουράζεις επίσης και το αριστερό σου πόδι.

Παρε αυτοκινητο με αυτοματο κιβωτιο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω το κολλημά σου.

:blink: - εγω απλα ζητησα μια διευκρινιση οπως εκανε μετα και καποιο αλλο μελος,δεν κοιταξα να σου επιβαλλω τον δικο μου τροπο φρεναρισματος αρα που ειδες το "κολλημα" ?

ο καθενας κανει οτι θελει στο αμαξι του και οδηγει με το στυλ οπως αυτος επιθυμει

Link to comment
Share on other sites

:D - το λαθος ή το σωστο ειναι σχετικο,οποιος ρωτα μαθαινει ισως και κατι που δεν ξερει-το αν το εφαρμοσει μετα ή οχι εγκειται στην ιδιοσυγκρασια του

απλα ηθελα να δω καποιο αλλο διαφορετικο στυλ- ΟΚ λοπον

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εγω αναλογα τα κεφια

εχω αλλαξει και στις 8.000 μεγιστο αλλα και στις 3.000

αναλογα παντα ΑΤΕ στις 3000 ειχα κατι καλες διαδρομες και

λογο φρενου με το αριστερο ειχαμε μια φθορα παραπανω ..

συνηθως ειμαι 6.000 με 7.000

και καθε 20.000 δισκοπλακες

καθε 15.000 αλλαζω πισω τακκακια

αυτα

Edited by stel-th
Link to comment
Share on other sites

Ελα Αλεκοοοοο?

Ποσο ειπες οτι εχουν τα εμπρος τακακια στο 9Ν????

......¤93 κυριοι! Αυτο το ποσο μου ζητησαν και τους τα χαρισα! Οχι η τιμη δεν περιλαμβανει εργασια ........

Link to comment
Share on other sites

Ελα Αλεκοοοοο?

Ποσο ειπες οτι εχουν τα εμπρος τακακια στο 9Ν????

......93 κυριοι! Αυτο το ποσο μου ζητησαν και τους τα χαρισα! Οχι η τιμη δεν περιλαμβανει εργασια ........

πηγα εκτος φιλιππαιου για δισκοπλακες και τακακια.....

συγκεκριμενα brembo δισκοπλακες τρυπητες 160e

τακακια ferodo 65e

εργασια μηχανικου μου(σε αυτον πηγαινουμε το audi του πατερα μου)30e

συνολο 255e.....καλα ειναι???

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαξα πρωτη φορα τακακια στα 48.000χιλ και μου ειχε αναψει το λαμπακι απο τα 43.000χιλ...αφου δεν εφαγα τους δισκους παλι καλα ειμαι τυχερος!εβαλα οτι πιο φτηνο βρηκα δηλ. με 90ευρω και τωρα εχω φτασει τα 55.000χιλ και τα ακουω να σφυριζουν , μαλλον θελω παλι αλλαγη <_< οτι πληρωνεισ παιρνεις και εγω που τσιγκουνευτηκα πηρα τον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.