Jump to content
Thanospc

Απο που θα περάσω καλώδια...

Recommended Posts

Για σας παδια σήμέρα πήρα ένα 15" subwoofer της rockford 250 rms max 500watt και αγόρα και μια κούτα 55 λιτρα και το έβαλα στο polo.Πίσω δεν χωράει πλέον τιποτα..Επίσης πήρα και ότι καλώδιώσεις χρειάζονται για την μπαταρία και τον ενισχυτή που θα αγοράσω αυτές τις μέρες και θέλω να ρωτήσω πως θα περάσω τα καλώδια από την μπαταρία μέσα για να τα πάω εως πίσω? Ξέρετε στο polo 6n από που περνάνε τα καλώδια?

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με το Bora.

Κοίτα γύρω από την φούσκα του φρένου (δε θυμάμαι τώρα πως το λένε :D )

κάτω από το δοχείο του ψυκτικού. Θα δεις κάτι λαστιχένιες τάπες.

Βγάζεις μία από αυτές, την τρυπάς και περνάς από μέσα το καλώδιο.

Από μέσα, στο σαλόνι, πρέπει να βγάλεις δύο πλαστικά καλύμματα για να φτάσεις εκεί.

Αυτό που είναι πάνω από τα πηδάλια και αυτό που καλύπτει την ασφαλιοθήκη.

Χρειάζεσαι κατσαβίδι τορκς 20άρι.

Μετά χρειάζεται ξήλωμα το λάστιχο που περνάει γύρο από την πόρτα

το πλαστικό που καλύπτει τα καλώδια στο μαρσιπιέ,

ένα μικρό καπάκι που κρύβει τον μηχανισμό της ζώνης

το πίσω πλαστικό κάλυμμα του φτερού και λίγο από την μοκέτα των πίσω καθισμάτων.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν πας σε μάστορα να σου κάνει την δουλειά; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι την ίδια δουλειά πρέπει να κάνεις και από δεξιά,

για να περάσεις τα καλώδια σήματος (τα rca δηλαδή).

Από εκεί πρέπει να βγάλεις και το ντουλαπάκι

και το πλαστικό κάλυμμα που είναι στα πόδια του συνοδηγού.

Ειδικά το κάλυμμα αυτό με δυσκόλεψε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τα πέρασα και απο αριστερα και απο δεξια και δεν βγαλα ουτε ντουλαπακια ουτε τπτ...μονο τα πλαστικα και την μοκετα χρειαστικε να σηκωσω....

Link to comment
Share on other sites

και οπως βλεπεις το αυτοκινητο απο πισω απο δεξια θα ερχονται τα RCA και απο αριστερα τα ρευματα απο την μπαταρια...ποτε μαζι προς αποφυγη παρασιτου!!! :lol:

οπως το βλεπεις ο φιλος γκολφακιας ενοει οπως το βλεπεις απο πισω :lol: !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δοκίμασε να βγάζεις τα RCA απο τους ενισχυτές ενα ενα, δες μήπως κάηκε καμια έξοδος, απο που ακούγεται? sub η ηχεία?

να καηκε εξοδος?...και πως παιζει ρε μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι αν καεί η έξοδος βγάζει βομβο....αν θες πάντως καποιον απο ηχοσυστήματα δουλεύει ο ξαδερφος του κολλητου μου σε ενα μαγαζί και ειναι πολυ μάστορας...αν θες να σου πω να πας(αν δε θεσ να πας σέρρες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι αν καεί η έξοδος βγάζει βομβο....αν θες πάντως καποιον απο ηχοσυστήματα δουλεύει ο ξαδερφος του κολλητου μου σε ενα μαγαζί και ειναι πολυ μάστορας...αν θες να σου πω να πας(αν δε θεσ να πας σέρρες)

ρε συ Χρηστο εδω αλλοι βαζουν καινουργια πραγματα και εχει παρασιτο...εγω θα δεχτω αυτο που λες αλλα με τις γνωσεις που εχω αν καει μια εξοδος ο ενισχυτης εχει safe mode και σβηνει...δε παιζει καν...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια φίλτρα για παράσιτα, κάνει in και out στα RCA. Απλά εγώ είπα να βγάλεις τα RCA απο τον ενισχυτή για να δείς αν έχει ο ενισχυτής πρόβλημα (βγάζει παρασιτο μονός του) η παίρνει απο τα RCA...αλλίως τράβα σε μάστορα!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις αλλα rca δοκιμαστικα απεξω μη τα περασεις δλδ απο τις μοκετες κατω και δες αν στο κανει!ωστοσο μπορει ναναι και καμια ρυθμιση απο την πηγη!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... μπορεις να κανεις και το αλλο αφου εντοπισεις πιο καναλι

σου κανει θορυβο δοκιμασε να το βγαλεις και να το

βαλεις στη θεση που παιζει κανονικα τοτε θα αποκλησεις

οτι δε φταει και καποιο μεγαφωνο (π.χ. να εχει

ξεκολησει απο χοανη)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.