Jump to content
twoface

απορία

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απαντηση.πιστευεις οτι αυτη η τουρμπίνα αντέχει?Εχω το Astra GTC 1.6T και τυχαία έμαθα οτι έχς την ίδια τουρμπίνα με του GTI γιατι και εγώ φοράω Κ03.απλά δεν έχω καταλάβει γιατι σε εμένα όταν θα φορέσω πρόγραμα μου λένε οτι αμα το παρακάνω για πάρω την τουρμπίνα στο χέρι.αφου και το GTI με πρόγραμα πάει 250.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω γιατι θα δουλευει σε αρκετα μεγαλυτερες πιεσεισ η τουρμπινα στο δικο σου αμαξι παρα στο GTI οπως ειπαι και ο golfakias λογω κυβικων

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η πιεση που δουλευεις ειναι αρκετα καλη προς πολυ.

Αν ανεβασεις κιαλλη πιεση,δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ασφαλες για το μοτερ σου.

Μπορεις να παιξεις και με 1.5 αλλα θα ειναι πολυ οριο,δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαίνω τι λες.το πρωτο που θέλω να κάνω ειναι εξάτμηση η οποία είναι 55 σε εμενα και ειναι πολύ μπουκομένο.λέω για 63.5.και μετα βλέπουμε.υπάρχουν ίδι μερικοί που το έχουν φτασει 230 αλλα με προβληματίζει και εμένα η turbina.έτσι και αλλιως η δυναμομέτρηση ενως φίλου έδειξε 190 οποτε πιστευω με μια εξάτμηση θα ειμαι οκ για να φευγουν και τα αερια πιο γρηγορα.καλα μπορει να λεω και μαλακιες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

το να μεγαλωσεις τη διατομη της εξατμισης δε σημαινει παντα οτι θα πηγαινει καλυτερα το αυτοκινητο...κερδιζεις αλλου και χανεις αλλου...

εγω over κανω 1.5 και πεφτει σταδιακα ανα 0,1 bar μεχρι που φτανει 0,8 στις 7100rpm...Κ03s εχω με μαμα dp και κουλερ...229ps και 36kg ροπη...

αν αλλαξω dp και βαλω 63αρι που σκεφτομαι το αυτοκινητο θα γωνατισει, θα θελει re-map, δε θα εχει το ξεσπασμα ροπης, θα γινει πιο ομαλο και θα δινει στα ψηλα...

εξαρταται τι θελεις εσυ απο το αυτοκινητο...εμενα μ αρεσει το μπαμ που κανει στο over!!!(κρυωνει καλυτερα η τουρμπινα με 63αρι dp)

οσον αφορα αυτο που ειπε ο Κωνσταντινος...το 1.5bar δεν ειναι οριο για το μοτερ ή για την τουρμπινα...ειναι οριο για τα μπεκ...(η φθορα της τουρμπινας ειναι δεδομενη σε τετοιες πιεσεις, απλα λεω για δε μπορει να δουλεψει)

εγω την δοκιμασαμε στο 1.7bar...δουλεψε και πηγαινε τελεια αλλα με 99% να δουλευουν τα μπεκ καποια στιγμη θα στεγνωσει και θα παρεις το μοτερ στο χερι!!!

(δεν ειναι τιποτα...βγαλε τη Ν75 εντελως και τραβα το σωληνακι της υποπιεσης που παει στην μπεκιερα...μολις σηκωσεις πανω απο 1.5 ερχεται το safe mode να σε προστατευσει) ;)<_<;):D

Link to comment
Share on other sites

η χρήση που κάνω στο αυτοκίνητο δεν είναι και τόσο σκληρη.ε μια κόντρα ανα 2-3 μερες στην εθνική μπορει να την κάνω tongue.gif κινούμε συνέχεια πάνω απο 120 (εκτοσ απο τα μεσιμέρια που ίζω στην κινηση)και έχω ακούσει οτι μια εξάτμηση δίνει ή ανοίγει καλύτερα σε ποιό μεγαλες στροφές.και κάνω και πολλά ταξίδια.αν σκεφτεις οτι το έχω 4 μίνες ακριβώς και έφτασα 10.000 χιλιομετρα.σκέφτομουν μία εξάτμιση και ενα προγραματάκι μέχρι τα 210 το πολύ για να μην το ζορίσω άλλο.

post-6804-1196422639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.