Jump to content
morfeas010

Τοποθέτηση Bmc Cda Gia Polo 6n 16v

Recommended Posts

βασικα το καλυτερο ειναι ουτε εντελως ψυχρο αερα ουτε καυτο οποτε καπου μακρυα απο το μπλοκ και το ψυγειο θα ελεγα εγω.. :huh:

πίσω απ'το ψυγείο θα ήταν καλό σημείο εάν δεν υπήρχε η εξαγωγή εκεί κοντά η οποία είναι πολύ ζέστη.

επίσης

υπάρχει ΠIΘANOTHTA να βρέχετέ,κάτι που θέλουμε να αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω σχέδια να την βγάλω στην κάτω γκρίλια?? (polo 6n)

ρε φίλε,τώρα πως να σου δώσω μια απάντηση!

άμα θες,μπες στό γκαράζ κ δες τις ΦOTO,εχω μια που μπορεί να σε έμπνευση.η γνώμη η δίκη μου είναι ότι μια κατάλληλη θέση είναι ακριβώς πάνω απ'την εισαγωγή.@

Edited by Sav 6n2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Sav 6n2, μονο που εγώ έχω BMC CDA,κοίτα στην προηγουμενη σελίδα,και απλά σκέφτομαι να τραβήξω τον σωλήνα κάτω πίσω από την γκρίλια για περισσότερο καθαρό αέρα (δυστυχώς και βρόμα :S )

Edited by morfeas010
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε,τώρα πως να σου δώσω μια απάντηση!

άμα θες,μπες στό γκαράζ κ δες τις ΦOTO,εχω μια που μπορεί να σε έμπνευση.η γνώμη η δίκη μου είναι ότι μια κατάλληλη θέση είναι ακριβώς πάνω απ'την εισαγωγή.@

ρε συ ειναι πολυ σκοτεινες οι φωτο που εχεις. δεν καταλαβαινω τιποτα. Εγω το εχω να περνει απευθειας απο τη μετωπη, απο την εισαγωγη που εχει στη μασκα. Να το βαλω λετε να περνει απο κατω, οπως το εχει π.χ. ο Stoilas σε μια φωτο που ειχα δει?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ειναι πολυ σκοτεινες οι φωτο που εχεις. δεν καταλαβαινω τιποτα. Εγω το εχω να περνει απευθειας απο τη μετωπη, απο την εισαγωγη που εχει στη μασκα. Να το βαλω λετε να περνει απο κατω, οπως το εχει π.χ. ο Stoilas σε μια φωτο που ειχα δει?

όχι όχι όχι όχι.

μη κοιτάτε τι κάνει ο ΣΤΌ'Ι'ΛΑΣ.αυτός είναι ΜΟΝΤΕΡ

κ μπορεί να κάνει διαφορά.

πλάκα κάνω.αν σας εμπνέει το φίλτρο του ΣΤΌ'Ι'ΛΑ,φτιάξτε το έτσι.

οι ΦOTO είναι σκοτεινές!

μμμμμ....

μόλις MΠOPEΣΩ θα βγάλω καινούργιες.

ρε παιδιά,δε θέλω να πω τι πρέπει να κάνετε γιατί οι απόψεις διίστανται κ θα βρεθεί κάποιος άλλος με άλλη άποψη κ θα μαλώσουμε.

ξανάλέω ότι μια καλή θέση για χοάνη/βαρέλάκι είναι ακριβώς πάνω απ'την εισαγωγή.

δηλ βάζοντας μια γωνία ακριβώς πάνω απ'την πεταλούδα,αμέσως μετά από 30 με 40cm μπορεί να μπει το φίλτρο.

σε οποιοδήποτε άλλο σημείο,θεωρώ ότι είτε πολύ ζεστός θα είναι ο αέρας,είτε πολύ ψυχρός,είτε θα λερώνετε κ θα βρέχετε άσκοπα.@

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ. απλως ειπα σαν το stoila γιατι το εχει οπως λετε. δηλαδη να βγαινει απο τα πλαγια

δεν είναι κακή ιδέα.

μια χαρά είναι κ στό πλάι.απλά θέλει πιο πολλά εξαρτήματα κ λίγη δουλίτσα παραπάνω.

κατά τα αλλά είναι δεν έχει πρόβλημα.

@

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εχω βαλει. Ειχα δει καποιον αλλο που το ειχε ετσι. Μουφα λετε?

?

ρε φίλε οι ΦOTO είναι πολύ κακές.

δε μπορώ να δω σχεδόν τπτ.

@

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εχω βαλει. Ειχα δει καποιον αλλο που το ειχε ετσι. Μουφα λετε?

?

πολυ καλη μοντα και με μια γωνια μονο!το θεμα ειναι οτι θελει καθαρισμα το φιλτρο συνεχεια.

στο δικο μου γαμωτο δεν γινετε να το βαλω ετσι B)

Link to comment
Share on other sites

με δουλευεις ε? :angry:

σόρρυ φίλε,έκανα BΛAKIA κ δε μου τις έβαζε σωστά.

όλα οκ.

κοίτα,γνώμη μου ρε φίλε είναι ότι την έβαλες λάθος.

έτσι όπως το έχει κ κοιτάει προς τη μάσκα,πέρνει κρύο αέρα(κάτι το οποίο δεν είναι πολύ καλό για το μίγμα) επίσης μπορεί αν το πληνεις με πίεση ή αν βρέχει καταρακτοδος μπορεί να πάρει νερα.

γιατί δε το βάζει παράλληλα με με την νοητή ευθεία των κυλίνδρων?

(βέβαια αν χωράει κ χρειάζεσε κ κάποια στηρίγματα ώστε να μην ακουμπάει πουθενά κ να μην κοπανιέτε από δω κ εκεί).

@

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παραλληλα οπως το εχουν οι πιο πολυ, πισω απο τη μηχανη. Αλλα να περνει αερα απο που? να φτασω σωληνα στα πλαγια,μεχρι το θολο του αυτοκινητου?

π.σ. για ξαναβαλε καμια φωτο το δικο σου,πως το στηριξες και μεχρι που φτανει ο σωληνας, αν δεν σου κανει κοπο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παραλληλα οπως το εχουν οι πιο πολυ, πισω απο τη μηχανη. Αλλα να περνει αερα απο που? να φτασω σωληνα στα πλαγια,μεχρι το θολο του αυτοκινητου?

π.σ. για ξαναβαλε καμια φωτο το δικο σου,πως το στηριξες και μεχρι που φτανει ο σωληνας, αν δεν σου κανει κοπο

βασικα εγώ χρησιμοποιώ κινητό τηλέφωνο για να μπαίνω στό κλαμπ,τον υπολογιστή τον έχει η αδερφή μου κ τον χρησιμοποιώ σπάνια επειδή λείπω απ'το σπίτι αλλά κ όταν είμαι σπίτι το χρησιμοποιώ σπάνια για να μην ενοχλώ τα βράδια.

όμως μόλις μπορέσω να βάλω κανα δύο ΦOTO θα σου στείλω πμ να δεις.

εγώ χοάνη εχω αλλα κλάιν μάιν,απλά τα στηρίγματα σε σένα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερα.

τα δικα μου τα έφτιαξα μόνος μου με χαλκόσωλήνα.

επίσης ρωτάς από που να πέρνει αέρα:

εάν το βάλεις όπως σου λέω,αμέσως μετά το βαρέλι γυρίζεις τον αγωγό κ τον αφίξεις ανάμεσα στον θολό κ στον ιμάντα.

μην ανχόνεσαι ρε φίλε για το από που θα πάρει αέρα αρκεί από να μην είναι πολύ κοντά στην μάσκα του ψυγείου κ την εξαγωγή.

έτσι ώστε ο αέρας που θα πάρει να μην είναι καυτός αλλά ούτε ψυχρός από έξω κ να μην μπαίνουν μέσα νερα.αυτό είναι όλο.

ελπίζω να βοήθησα.@ :wacko:^_^

Link to comment
Share on other sites

στην κάτω grilia τω έχεις βγάλει?Αυτό είπα πως θέλω να κάνω,τραβάει βρόμα?

ο αγωγός του αέρα σου,τι αγωγός είναι?

δηλ είναι εύκαμπτο σαν σπιράλ ένα πράμα?

αν ναι,δε είναι καλό να το βάλεις κάτω στην γρίλιά γιατί θα κουνιέτε κ θα πρέπει να το στηρίξεις σε APKETA σημεία.

επίσης το εύκαμπτο δεν είναι καλός αγωγός για την ροή του αέρα ειδικά όταν είναι μεγάλο το μήκος,δημιουργητε τιρβώδες ροή.

επίσης εκεί κάτω θα έχεις πρόβλημα στη βροχή απ'το σπρέι των μπροστινων αυτοκινήτων.

@

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΩΝ, Ο ΣΩΛΙΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΜΠΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΠΙΡΑΛ ΑΠΟ ΣΥΡΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΙΛΟΤΕΡΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ(ΣΧΗΜΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΙΒΕΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ,ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΟΣ....ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Φ80 ΑΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΛΙΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ,ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΑΙΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΡΑ,ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΟΡΘΟΓΩΝΙΑ ΤΡΙΠΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΚΟΥΠΑ ΠΕΡΝΩ ΚΡΥΟ ΑΕΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ...ΤΟ ΧΕΙΜΟΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΤΟΝ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΛΟ,ΕΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΟΝΑ...

ΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ,ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΛΛΙΩΣ......

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειχα βαλει κ εγω στο gti polo μου αλλα εκτος απο θορυβο δεν εκανε τπτ.χαμηλα δουλευε δεν μπορω να πω αλλα στα ψηλα σαν να πνιγοταν ειναι κ 125 αλογα....καλα λενε πως περνεις 5-6 αλογα αλλα μουφες.με τα 2-3 κ αμα παρεισ δεν καταλαβαινεις διαφορα,θελει κ αλλα πολα να αποδωσει....

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΗΣ ΓΚΡΙΝ. ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ....ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ ΖΩΡΙ 205 ΤΕΛΙΚΗ ΤΩΡΑ 220+(ΚΑΤΙΦΟΡΑ ΡΕΕΕΕ).ΓΛΗΤΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΩΡΗΒΟ!!!!

ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΗΣ ΓΚΡΙΝ. ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ....ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ ΖΩΡΙ 205 ΤΕΛΙΚΗ ΤΩΡΑ 220+(ΚΑΤΙΦΟΡΑ ΡΕΕΕΕ).ΓΛΗΤΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΩΡΗΒΟ!!!!

ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΕΙ...

καταρχήν γραφε με μίκρα κ δεύτερον δεδομένου του ότι όλοι οι σπιράλοειδη αγωγοί δημιουργούν τυρβώδες ροή,δε είναι δυνατόν είναι ο καταλληλότερος αγωγός.ούτε κατά διάνοια.

@

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΜΙΚΡΑ,ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΟΤΑΝ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΙΝΑΙ Φ55 ΚΑΙΟ ΣΩΛΗΝΑΣ Φ 80 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΜΙΚΡΑ,ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΟΤΑΝ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΙΝΑΙ Φ55 ΚΑΙΟ ΣΩΛΗΝΑΣ Φ 80 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ.

γιατί δε μπορείς με μίκρα?

κ γω δυσκολεύομαι με τα μίκρα αλλά...δε γίνετε αλλιώς.

φ55?

το δικό μου είναι φ 53 κ ο σωλήνας είναι είναι λίγο μεγάλος,φ63.

εσυ γιατί έβαλες φ80?

τσάμπα χώρο πιάνει.

χθες βάλαμε μια χοάνη στό ΠΟΛΟ ενός φίλου φ63 κ ο σωλήνας χώρεσε ίσα ίσα.

αν ήταν ΠX φ80 δε θα έκλεινε το καπό.

όσο για το ότι αν ο ελικόείδης αγωγός έχει διαφορά με έναν λείο αγωγό δε χωράει αμφισβήτηση.

αλλά αν εσένα φίλε μου σε βολεύει για διάφορους λόγους αυτός ο αγωγός,OK.

κλάιν μάιν,κ δε βαριέσαι αλλά αν είσαι ψείρας θα κοιτάξεις να διαλέξεις το καλύτερο μιας κ η διαφορά κόστους είναι πολύ μικρή έως ανύπαρκτη.@

Link to comment
Share on other sites

εσυ γιατί έβαλες φ80?

τσάμπα χώρο πιάνει.

εκτός από τον χώρο να πούμε ότι είναι και το θέμα της ροής του αέρα.Δ σημαίνει ότι αν βάλω φ80 θα πηγαίνει καλύτερα(ούτε το ίδιο με φ63),αν βάλω δηλαδή σωλήνα από αποχέτευση(φ125)θα πετάξει??Αν μεγαλώνεις τόσο πολύ τον σωλήνα τότε είναι πολύ πιθανόν ο αέρα ν στροβιλίζεται κατά την εισαγωγή με τρόπο που χάνεις αισθητά σε απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.