Jump to content
Guest chp

Ενοχλητικος θορυβος

Recommended Posts

Εδω και αρκετο καιρο ακουγεται ενα τσικ-τσικ απο την πισω αριστερη πλευρα του αυτοκινητου!

Ακουγεται στην παραμικρη ανομαλια του οδοστρωματος , δηλαδη σχεδον συνεχεια ,ακομα και οταν παιρνω γκαζομενος μεγαλες και ανοιχτες στοφες!

Το περιεργο ειναι οτι το πηγα στον Παζαροπουλο και μου ειπαν οτι δεν ακουν τιποτα (κουφους μηχανικους εχουν! rocket.gif ) και η συμβουλη που μου εδωσαν ηταν πως φταινε οι λασπες και οτι πρεπει να καθαριστουν οι λασπες!!!

Το περιεργο στην ιστορια ειναι οτι καθε φορα που το πλενω βρισκω σταματαει για 3-5 μερουλες (εφοσον δεν πατησει καθολου χωμα λασπη χαλικια), και μετα παλι τα ιδια!!!

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι να υπαρχει προβλημα σε εκεινο το σημειο μονο και οχι σε ολους τους θολους !!!

Εχετε καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

για ζαμφορ υποψιαζομαι....για πες τους να το κοιταξουν,και αν εισαι εγγυηση,τοτε αλλαγη κατευθειαν.

+1,Ζαμφορρρρρρ. ;)

Link to comment
Share on other sites

+1,Ζαμφορρρρρρ. ;)

στην εγγυηση ειναι τον οκτωβρη το πηρα και εχω 10500 χιλ.

το ειχα παει για αλλαγει δυναμο μιας και αναβε καπου - καπου το λαμπακι της μπαταριας και υποτιθεται οτι το κοιταξαν οταν το σηκωσαν!!!

Το εκαναν και βολτα και μαλιστα μου ειπαν οτι το πηγαν και σε λακουβες και πως δεν ακουσαν τιποτα παραξενο!!!

Ξερεται αν παιζει προβλημα αν το παω στον Μανδυλα αντι για τον Παζαροπουλο απο οπου το αγορασα !

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το πας σε οποιδηποτε εξουσιοδοτημενο ανα την ελλαδα.δεν υπαρχει περιορισμος και ειναι υποχρεωμενοι να σε εξυπηρετησουν.

δεν ξερω ομως τα ζανφορ αν υποκεινται στην εγγυηση λογω του οτι ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο.δεν ειμαι ομως και 100% σιγουρος.αν γνωριζει καποιος με σιγουρια ας πει αν μπαινουν εγγυηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το πας σε οποιδηποτε εξουσιοδοτημενο ανα την ελλαδα.δεν υπαρχει περιορισμος και ειναι υποχρεωμενοι να σε εξυπηρετησουν.

δεν ξερω ομως τα ζανφορ αν υποκεινται στην εγγυηση λογω του οτι ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο.δεν ειμαι ομως και 100% σιγουρος.αν γνωριζει καποιος με σιγουρια ας πει αν μπαινουν εγγυηση. ;)

υπαρχει τροπος να καταλαβω αν ειναι σιγουρα τα ζανφορ! Αν εινια πως εξηγειται το γεγονος οτι οταν καθαριζεται με ιεση και για πολυ ωρα ο θολος σταματαει ο θορυβος!!!

Link to comment
Share on other sites

για ζαμφορ υποψιαζομαι....για πες τους να το κοιταξουν,και αν εισαι εγγυηση,τοτε αλλαγη κατευθειαν.
+1,Ζαμφορρρρρρ. ;)

μιας και παλαιοτερα στο φορντακι ειχα κοψει ζαμφορ [μη ρωτησετε πως δεν ξερω] μαλλον δεν ειναι ζαμφορ σε μενα τουλαχιστον στο φορντ δεν ακουγοταν

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να καταλαβω αν ειναι σιγουρα τα ζανφορ! Αν εινια πως εξηγειται το γεγονος οτι οταν καθαριζεται με ιεση και για πολυ ωρα ο θολος σταματαει ο θορυβος!!!

αυτο οντως ειναι επιτυχια.για να δεις σιγουρα αν ειναι ζαμφορ πρεπει να σγουψεις απο κατω.αλλα και παλι μπορει να μην δεις καλα.οποτε τραβα σε ενα συνεργειο,σηκωσε το ψηλα και τσεκαρε το με την ανεση σου γενικα ολο το αμαξι. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν τα ζαμφορ δεν θα επρεπε να δω διαφορα στο κρατημα η στο πατημα του αυτοκινητου???

τριζει σε ανωμαλιες,πεζοδρομια,λακουβες και ναι χανεις και σε αισθηση σταθεροτητας.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

τριζει σε ανωμαλιες,πεζοδρομια,λακουβες και ναι χανεις και σε αισθηση σταθεροτητας.

το ζητημα ειναι οτι δεν χανω την αισθηση σταθεροτητας!!!

το αμαξι απλα εχει τελειο κρατημα!!!

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι οτι δεν χανω την αισθηση σταθεροτητας!!!

το αμαξι απλα εχει τελειο κρατημα!!!

κανε ενα κοπο και πηγαινε να το δουν γιατι ετσι δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη.

πες να τσεκαρουν και τα συνεμπλοκ.

ανεβαινεις πεζοδρομια ή εχεις ''ρημαξει'' τας λακουβας;

Παιδιά συγνώμη κιόλας, αλλά τι είναι τα ζαμφόρ;

ζαμφόρ : Η αντιστρεπτική δοκός. Στην ουσία, πρόκειται για μία μεταλλική μπάρα που συνδέει τις βάσεις της ανάρτησης ώστε να μην επιτρέπει στο αυτοκίνητο να παίρνει μεγάλες κλίσεις στις στροφές και να βελτιώνει τις αντιδράσεις του στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα..Λοιπον αυτον τον σπαστικοενοχλητικο θορυβο τον εχω εδω και 1,5 χρονο.

Και φυσικα οταν ριξεις λιγο νερο στους πισω θολους σκαει για 3-4 μερες.ειχα βαρεθει ενα διαστημα να ασχολουμαι και δε βρηκα τπτ.

Α καλα οσον αφορα τις αντιπροσωπειες εννοειται θα σου πουν οτι δε το ακουν.Επισης θα αρχισει να τριζει και απο τη δεξια μερια φιλε chp..

Ξερω και αλλα παιδια με πολακια να εχουν τα ιδια συμτωματα..Οπως καταλαβα εισαι απο θεσσαλονικη..ελα να εννοσουμε τον πονο μας..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και το ξαναθυμηθηκα αυτο το προβλημα περασα απο εναν τυπο που βαζει αναρτησεις.Καναμε βολτα και το μονο που μπορει να φταιει μου ειπε οτι ειναι τα top mount της πισω αναρτησης..Δεν εχει κατι αλλο εκει πισω..Απο δευτερα λοιπον παραγγελνουμε 2 βασεις και τελος..Ελπιζω δηλαδη..

Α και οσον αφορα τα ζαμφορ οποιος βρει αντιστρεπτικη πισω στο πολακι ας μου το πει και μενα..Δε νομιζω να εχει..

Link to comment
Share on other sites

Α και οσον αφορα τα ζαμφορ οποιος βρει αντιστρεπτικη πισω στο πολακι ας μου το πει και μενα..Δε νομιζω να εχει..

εχεις δικιο,μονο το 9n gti εχει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Chip με τα τριξίματα τι έκανες?

Το εφτιαξες κάπως ή πλένεις τον θόλο ανα 4-5μέρες?

παιδες ολα καλα.... επιτελους (μονο για τον πισω τριγμο βεβαια , ο μπροστα συνεχιζει - επρεπε να τους το αφησω για να το δουν αυτο)

το πηγα στην αντιπ. και το ξεσκωνισαν...!!!! ξηλωσαν ακομα και ταπετζαριες απο το χωρι αποσκευων!!!

τελικα μου ειπαν πως γρασαραν τις μπουκαλες και ολα ΟΚ!

απο τοτε εκανα ενα ταξιδι στην κονιτσα , με πολλες στροφες και κακο δρομο και δεν ακουσα τιποτα - 500χιλ ειναι αυτα κατι θα ακουγα!!!

παντως τα παιδια ασχοληθηκαν 5 ωρες με το αμαξι , ο αρχιμηχανικος δεν σηκωσε κεφαλι , και εκαναν 35 χιλ με το αμαξι!

να πω ακομα οτι με το εδωσαν να το κανω βολτα , να τους πω πως ειναι ολα ΟΚ και μετα με αφησαν να το παρω και να φυγω!

μονο που ακουσαν το θορυβο με εφτανε παντως.....σπανιο φαινομενο στις μερες μας μηχανικη με καλα αυτια.... :o :o

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

....

τελικα μου ειπαν πως γρασαραν τις μπουκαλες και ολα καλα

.....

μονο που ακουσαν το θορυβο με εφτανε παντως.....σπανιο φαινομενο στις μερες μας μηχανικη με καλα αυτια.... :D:thumbsup:

Γεια σας παιδιά,

Ως νέος στο forum, ψάχνω όλα τα ποστ και τα threads να δω τι σας απασχολεί και τι από αυτά μπορεί να απασχολούν και εμένα.

Στην περίπτωση που αναφέρεστε για το τρίξιμο στο Polo, σε λακκούβες – στροφές, έχω να σας αναφέρω ότι αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και από μπροστά και από πίσω!

Έχω ένα Polo 9N3 του 2006 Sportline με 42000χλμ, κάθε φορά που το πλένω σταματά ο θόρυβος για λίγο…. Αλλά μετά ξανά τα ίδια!

Είμαι έτοιμος να πάω να αλλάξω αναρτήσεις για αυτό τον λόγο!

Το αυτοκίνητο μου δεν έχει πατήσει χώμα και τα περισσότερα χλμ τα έχω κάνει σε αυτοκινητόδρομο. Μέσα στην πόλη κλασικά με τις λακκούβες, προσπαθώ να αποφύγω όσες περισσότερες μπορώ!

Δεν έχω πάει ακόμα στο service να το κοιτάξουν, γιατί με ξέρουν και φοβάμαι μήπως με πουν πάλι παράξενο!!!

Εσείς τι λέτε να κάνω;; Να πάω να λαδώσω τις μπουκάλες ή να αλλάξω αναρτήσεις;

Επίσης τρίζουν τα πίσω καθίσματα σε κάποιες περιπτώσεις (πχ όταν σηκώνεται στις 3 ρόδες)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Ως νέος στο forum, ψάχνω όλα τα ποστ και τα threads να δω τι σας απασχολεί και τι από αυτά μπορεί να απασχολούν και εμένα.

Στην περίπτωση που αναφέρεστε για το τρίξιμο στο Polo, σε λακκούβες – στροφές, έχω να σας αναφέρω ότι αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και από μπροστά και από πίσω!

Έχω ένα Polo 9N3 του 2006 Sportline με 42000χλμ, κάθε φορά που το πλένω σταματά ο θόρυβος για λίγο…. Αλλά μετά ξανά τα ίδια!

Είμαι έτοιμος να πάω να αλλάξω αναρτήσεις για αυτό τον λόγο!

Το αυτοκίνητο μου δεν έχει πατήσει χώμα και τα περισσότερα χλμ τα έχω κάνει σε αυτοκινητόδρομο. Μέσα στην πόλη κλασικά με τις λακκούβες, προσπαθώ να αποφύγω όσες περισσότερες μπορώ!

Δεν έχω πάει ακόμα στο service να το κοιτάξουν, γιατί με ξέρουν και φοβάμαι μήπως με πουν πάλι παράξενο!!!

Εσείς τι λέτε να κάνω;; Να πάω να λαδώσω τις μπουκάλες ή να αλλάξω αναρτήσεις;

Επίσης τρίζουν τα πίσω καθίσματα σε κάποιες περιπτώσεις (πχ όταν σηκώνεται στις 3 ρόδες)

επειδη προχθες αρχισε να ξανατριζει το ξαναπηγα δεν ακουσαν τιποτα(δεν τους αδικω , τωρα δεν το κανει συνεχεια) αλλα με πιστεψαν και ειπαν πως θα μου αλλαξουν την βαση η κατι τετοιο τελος παντων απο την αριστερη μπουκαλα...

οσο για αυτο με το πλυσιμο μου το ρωτησε και ο μηχανικος χωρις να του το αναφερω...οποτε το προβλημα ειναι γνωστο...!

την πεμπτη που θα παω να το αλλαξω...θα σου πω τι ακριβως ειναι..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.