Jump to content
PANDIN

Touran Tsi 140ps

Recommended Posts

Γειά σε όλα τα παιδιά του forum.

Μετά απο 3 μήνες αγωνίας μου έφεραν επιτέλους το TOURAN μου.

Αποχωρίστικα το HONDA που είχα αλλά χαλάλι του.

Παιδιά σε αυτό το αμάξι οι χωροί του είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.

Θέλω να πιστέυω οτι δεν θα έχω προβλήματα με αυτά που ακούω απο πολούς(περί τουρμπίνας οτι χαλάνε έυκολα καί κατί τέτοια).

Ευχωμαι σε όλους καλά ταξίδια καί να είστε όλοι γεροί καί δυνατοί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε! Μια χαρά θα είναι το αμάξι σου! Καλοτάξιδο να είναι και σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς στο έπακρο!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλα τα παιδιά του forum.

Μετά απο 3 μήνες αγωνίας μου έφεραν επιτέλους το TOURAN μου.

Αποχωρίστικα το HONDA που είχα αλλά χαλάλι του.

Παιδιά σε αυτό το αμάξι οι χωροί του είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.

Θέλω να πιστέυω οτι δεν θα έχω προβλήματα με αυτά που ακούω απο πολούς(περί τουρμπίνας οτι χαλάνε έυκολα καί κατί τέτοια).

Ευχωμαι σε όλους καλά ταξίδια καί να είστε όλοι γεροί καί δυνατοί.

Καλοτάξιδο φίλε μου. Εγώ έχω το ίδιο με DSG. Πληροφοριακά πόσο σου καίει? Αν θέλεις γράψε μου τη μέση κατανάλωση που μέχρι τώρα έχεις και σε τι μέση ταχύτητα αντιστοιχεί. Εγώ τώρα το καλοκαίρι στην πόλη βγάζω 12.8 lt/100km με μέση ταχύτητα 25 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και καλη χρονια. Ειμαι κατοχος ενος Golf V GTI και ενος Scenic 1.6 mod 05 . Σκεφτομαι να πουλησω το scenic και να αγορασω ενα cross touran tsi γιατι ζητω περισσοτερους χωρους και περισσοτερη ιπποδυναμη.Τι λεει το συγκεκριμενο αυτοκινητο? Ειναι αξιοπιστο?Θα με ικανοποιησει ?Δεν βλεπω να κυκλοφορουν παρα πολλα τετοια και γιαυτο ζηταω την γνωμη σας.Παντως απο το scenic ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο το GTI....μαγεμενος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και καλη χρονια. Ειμαι κατοχος ενος Golf V GTI και ενος Scenic 1.6 mod 05 . Σκεφτομαι να πουλησω το scenic και να αγορασω ενα cross touran tsi γιατι ζητω περισσοτερους χωρους και περισσοτερη ιπποδυναμη.Τι λεει το συγκεκριμενο αυτοκινητο? Ειναι αξιοπιστο?Θα με ικανοποιησει ?Δεν βλεπω να κυκλοφορουν παρα πολλα τετοια και γιαυτο ζηταω την γνωμη σας.Παντως απο το scenic ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο το GTI....μαγεμενος

Το touran σιγουρα αξιζει περισσοτερο απο το scenic. Kαταρχας ειναι twincharged, εχει περισσοτερους χωρους και ειναι vw :lol: Η αδερφη μου σκεφτεται να δωσει το fsi golf που εχει και να το αγορασει.

http://www.vw.gr/site/pricelist/tourantimescross.pdf

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ,το touran μου αρέσει πολύ ειδικά το facelift!!Πιστεύω αν το πάρεις θα δείς μεγάλη διαφορά σε σχέση με το scenic!Πάρε μια γεύση απο youtube

και κάτι ψιλά απο το autotriti http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/...telo=VOLKSWAGEN .Επίσης μπες στο www.auto24.gr και σύγκρινέ το με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του ,όπως το SEAT Altea που είναι μια επίσης πολύ καλή επιλογή με μεγαλύτερη ,αν δεν κάνω λάθος, ιπποδύναμη!

*Καλή αγορά! :lol:

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια, κατι τελευταιο... απο θορυβο μηχανης τι γινεται? Περναει πολυς θορυβος στην καμπινα? η ειναι μεσα σε φυσιολογικα πλαισια?και τελος τι γινεται με αεροδυναμικους θορυβους και με τριγμους???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή και εγώ ψήνομαι για touran, καμιά νεότερη πληροφορία για τη συμπεριφορά του κινητήρα (απόδοση, προβλήματα, λάδια κλπ.) από τους φίλους που το απέκτησαν πρόσφατα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή και εγώ ψήνομαι για touran, καμιά νεότερη πληροφορία για τη συμπεριφορά του κινητήρα (απόδοση, προβλήματα, λάδια κλπ.) από τους φίλους που το απέκτησαν πρόσφατα υπάρχει?

Απο απόδοση μην το σκέφτεσαι...άπιαστο. Δεν είναι μόνο η ιποδύναμη αλλά κυρίως η ροπή που εντυπωσιάζει. Απο χώρους, τεράστιο χώρο αποσκευών, αλλά απο πρακτικότητα είναι λίγο χειρότερο απο το Scenic το οποίο και είχα. Όσο για το ότι έιναι VW εγώ δεν βλέπω και καμιά τρομερή διαφορά απο το Scenic που είχα (απλά λίγο καλύτερο). Να σημειώσω ότι λόγω του κινητήρα ταξιδεύεις εθνική με 130 χαω με 3.000 σαλ οπότε έχουμε ησυχία. Κατα τα άλλα πάνω απο τα 120 έχει λίγους αεροδυναμικούς θορύβους. Κατανάλωση σε εθνική καλύτερη απο το Scenic 1.4 που είχα, αλλά στην πόλη την ίδια. Έχω το DSG το οποίο το πήρα για μένα αλλά η σύζηγος ενθουσιάστηκε, οπότε σκέψου το. Επίσης έχω το 7-θέσιο το οποίο και προτείνω μόνο αν είναι πραγματικά αναγκαίο κυρίως λόγω της έλλειψης ρεζέρβας στην περίπτωση 7-θέσιου αλλά και των 800 παραπάνω Ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα. Εδώ είμαι για διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο απόδοση μην το σκέφτεσαι...άπιαστο. Δεν είναι μόνο η ιποδύναμη αλλά κυρίως η ροπή που εντυπωσιάζει. Απο χώρους, τεράστιο χώρο αποσκευών, αλλά απο πρακτικότητα είναι λίγο χειρότερο απο το Scenic το οποίο και είχα. Όσο για το ότι έιναι VW εγώ δεν βλέπω και καμιά τρομερή διαφορά απο το Scenic που είχα (απλά λίγο καλύτερο). Να σημειώσω ότι λόγω του κινητήρα ταξιδεύεις εθνική με 130 χαω με 3.000 σαλ οπότε έχουμε ησυχία. Κατα τα άλλα πάνω απο τα 120 έχει λίγους αεροδυναμικούς θορύβους. Κατανάλωση σε εθνική καλύτερη απο το Scenic 1.4 που είχα, αλλά στην πόλη την ίδια. Έχω το DSG το οποίο το πήρα για μένα αλλά η σύζηγος ενθουσιάστηκε, οπότε σκέψου το. Επίσης έχω το 7-θέσιο το οποίο και προτείνω μόνο αν είναι πραγματικά αναγκαίο κυρίως λόγω της έλλειψης ρεζέρβας στην περίπτωση 7-θέσιου αλλά και των 800 παραπάνω Ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα. Εδώ είμαι για διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ φίλε. Πολύ κατατοπιστικός.Έχω BMW touring 2λιτρο οπότε καταλαβαίνεις οτι το ενδιαφέρον είναι καθαρά για ακόμα καλύτερους χώρους και αντίστοιχη αξιοπιστία. Η οικογένεια όλο και μεγαλώνει βλέπεις.

Φαντάζομαι για να μην αναφέρεις τίποτα, από πλευράς προβλημάτων με λάδια κλπ δεν προέκυψε τίποτα.

Από βενζίνη 100αρα βάζεις ή 95άρα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Πολύ κατατοπιστικός.Έχω BMW touring 2λιτρο οπότε καταλαβαίνεις οτι το ενδιαφέρον είναι καθαρά για ακόμα καλύτερους χώρους και αντίστοιχη αξιοπιστία. Η οικογένεια όλο και μεγαλώνει βλέπεις.

Φαντάζομαι για να μην αναφέρεις τίποτα, από πλευράς προβλημάτων με λάδια κλπ δεν προέκυψε τίποτα.

Από βενζίνη 100αρα βάζεις ή 95άρα?

Απο βενζίνη δοκίμασα και τα δύο (δεν διαπύστωσα ιδιαίτερη διαφορά) και κατάληξα να βάζω μισό-μισό. Με λάδια δεν έκαψε ούτε σταγόνα. Το μόνο που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι ενω η VW είναι μεγάλη εταιρία στο After-sales service συμπεριφέρεται ως μικρή. Αν έχεις όρεξη και χρόνο το συνεχίζουμε, αυτό που πρέπει να σου μείνει είναι ότι δεν σέβεται τον πελάτη όσο η BMW. Αν αποφασίσεις για DSG (δεν έχει καμιά σχέση με αυτόματο, είναι πολύ καλύτερο) μην ξεχάσεις να βάλεις τα "αυτάκια" στο τιμόνι (κοστίζουν λίγο και κάνουν τη διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Απο βενζίνη δοκίμασα και τα δύο (δεν διαπύστωσα ιδιαίτερη διαφορά) και κατάληξα να βάζω μισό-μισό. Με λάδια δεν έκαψε ούτε σταγόνα. Το μόνο που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι ενω η VW είναι μεγάλη εταιρία στο After-sales service συμπεριφέρεται ως μικρή. Αν έχεις όρεξη και χρόνο το συνεχίζουμε, αυτό που πρέπει να σου μείνει είναι ότι δεν σέβεται τον πελάτη όσο η BMW. Αν αποφασίσεις για DSG (δεν έχει καμιά σχέση με αυτόματο, είναι πολύ καλύτερο) μην ξεχάσεις να βάλεις τα "αυτάκια" στο τιμόνι (κοστίζουν λίγο και κάνουν τη διαφορά)

Σέυχαριστώ για τις πληροφορίες. θα παίξουν ιδιέταιρο ρόλο στην απόφαση μου.

Όσο για after sales... άσε γιατί και για τη BMW ουκ ολίγα έχω μαζεμένα...

είναι να μην σου τύχει η στραβή και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι τους λοιπούς κατόχους TOURAN (το έχω ήδη 5 μήνες):

α) θα φτιάξουμε ξεχωριστό υπο-forum μαζί με τα άλλα μοντέλα (προφανώς πρέπει να ... μετρηθούμε)..

β) Η αίσθηση στο φρένο είναι σαν να φτάνει σχεδόν στο τέρμα όταν το πατάω. Είναι φυσιολογικό αυτό??

Φιλικά

Αρης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι τους λοιπούς κατόχους TOURAN (το έχω ήδη 5 μήνες):

α) θα φτιάξουμε ξεχωριστό υπο-forum μαζί με τα άλλα μοντέλα (προφανώς πρέπει να ... μετρηθούμε)..

β) Η αίσθηση στο φρένο είναι σαν να φτάνει σχεδόν στο τέρμα όταν το πατάω. Είναι φυσιολογικό αυτό??

Φιλικά

Αρης

α) +1

β) Δεν γνωριζω να σου απαντησω γιατι δεν εχω touran (ακομα) αλλα σκεφτομαι να το αποκτησω .... Παντως οπως το περιγραφεις δεν φαινεται να υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι τους λοιπούς κατόχους TOURAN (το έχω ήδη 5 μήνες):

α) θα φτιάξουμε ξεχωριστό υπο-forum μαζί με τα άλλα μοντέλα (προφανώς πρέπει να ... μετρηθούμε)..

β) Η αίσθηση στο φρένο είναι σαν να φτάνει σχεδόν στο τέρμα όταν το πατάω. Είναι φυσιολογικό αυτό??

Φιλικά

Αρης

Αν το πετάλ σου φτάνει στο δάπεδο για να μπορέσεις να φρενάρεις, ε ναι έχεις πρόβλημα και ίσως σοβαρό που πρέπει να κοιτάξεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή και εγώ ψήνομαι για touran, καμιά νεότερη πληροφορία για τη συμπεριφορά του κινητήρα (απόδοση, προβλήματα, λάδια κλπ.) από τους φίλους που το απέκτησαν πρόσφατα υπάρχει?

ισως να απαντώ αργά αλλά αν δεν έχεις προχωρήσει σε αγορά ακόμα κοίτα και το toyota corolla verso. Το έχει η σύζυγος ενώ πρόσφατα πήρα για τον εαυτό μου το cross touran. οπότε μπορώ και να κάνω άμεση σύγκριση. ποιοτικά είναι ισης αξίας, αλλά όσον αφορά την λειτουργική σχεδίαση το τουράν είναι πολύ πίσω ενώ στους χώρους και στην επαφή με το δρόμο είναι μπροστά. Αν ζεις μέσα στην Αθήνα να το προσέξεις. Με το βέρσο παρκάρεις στο χιλιοστό, κάτι που με το τουράν δεν το έχω καταφέρει ακόμα, χάρις στη θέση του οδηγού και τους καθρέπτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε μου. Εγώ έχω το ίδιο με DSG. Πληροφοριακά πόσο σου καίει? Αν θέλεις γράψε μου τη μέση κατανάλωση που μέχρι τώρα έχεις και σε τι μέση ταχύτητα αντιστοιχεί. Εγώ τώρα το καλοκαίρι στην πόλη βγάζω 12.8 lt/100km με μέση ταχύτητα 25 km/h.

τόσο καιει το dsg .... μόνο αν το παιξεις στο χειροκινητο θα δεις καποιοα διαφορά στην κατανάλωση .... είναι το μόνο μελανό σημείο του αυτοκινήτου γιατί οι επισημες μετρησεις άλλα υπόσχονταν .....

Link to comment
Share on other sites

Τα "εκατοσταρησα" ....

post-14226-0-46137700-1320092520_thumb.j

και το γιόρτασα με μια αλλαγή πίσω ρουλεμάν αλλά κατά τ'άλλα το εργαλείο :super:

δεν μασάει παρόλη την σκληρή χρήση .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.