Jump to content
PANOS 1.8 GT

Σασμαν.εσπασε?

Recommended Posts

Ετυχε και σε μενα.Εχω ενα 2αρι golf 1,8 gt με τους 90.Ενω γυριζα απο Λαρισα,παω να βαλω 5τη και δεν με αφηνε.Ξαναδοκιμαζω και μπηκε κανονικα.Μετα απο 10 χιλιομετρα ομως δεν εμπαινε με τιποτα.Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?Δεν μου εχει ξανασυμβει ποτε σε κανενα αυτοκινητο που ειχα.Οι αλλες ταχυτητες μπαινουν κανονικα.Υπαρχει περπτωση να ειναι οι βαλβολινες?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έσπασε η ντίζα που ενώνει τον επιλογέα με το σασμάν.

Α ρε bit εσυ και ο Bassakos εισταε ολα τα λεφτα.Θα την παω συνεργειο απο δευτερα την γκολφω να το κοιταξει ο μηχανικος.Ξερεις καθολου απο κοστος ποσο βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

για να κατεβάσει - ανοιξεί σασμάν εγώ στην πρέβεζα πλήρωσα 180 ευρώ. (χωρίς ανταλακτίκα)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν άκουγες τπτ περίεργους θορύβους πρωτού βγάλεις την 5η τότε το σασμάν είναι οκ.

Το πρόβλημα θα είναι είτε στον σύνδεσμο όπως είπα παραπάνω είτε θα πρέπει να πάρεις ένα σετ επισκευής για τον επιλογέα. Και στα 2 το κόστος ανταλλακτικών είναι της πλάκας, γύρω στα 15ε. Απλά για το 2ο για να βάλεις το σετ πρέπει να κατεβάσεις και εξάτμιση από την πολλαπλή και πίσω. Ο επιλογέας να ξέρεις ρυθμίζεται, άρα ίσως ο μηχανικός σου να μπορέσει να στο φέρει κάπως ώστε τσίμα-τσίμα να μπαίνει η 5η. Σίγουρα όμως είναι καλό να βάλεις και το σετ επισκευής, 20 χρονών αυτοκίνητα είναι και με τη συνεχή τριβή έχουν αποκτήσει τζόγους.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν άκουγες τπτ περίεργους θορύβους πρωτού βγάλεις την 5η τότε το σασμάν είναι οκ.

Το πρόβλημα θα είναι είτε στον σύνδεσμο όπως είπα παραπάνω είτε θα πρέπει να πάρεις ένα σετ επισκευής για τον επιλογέα. Και στα 2 το κόστος ανταλλακτικών είναι της πλάκας, γύρω στα 15ε. Απλά για το 2ο για να βάλεις το σετ πρέπει να κατεβάσεις και εξάτμιση από την πολλαπλή και πίσω. Ο επιλογέας να ξέρεις ρυθμίζεται, άρα ίσως ο μηχανικός σου να μπορέσει να στο φέρει κάπως ώστε τσίμα-τσίμα να μπαίνει η 5η. Σίγουρα όμως είναι καλό να βάλεις και το σετ επισκευής, 20 χρονών αυτοκίνητα είναι και με τη συνεχή τριβή έχουν αποκτήσει τζόγους.

Καλα,εννοειται πως θα επισκευαστει επιτοπου.Απλα ηθελα να εχω μια ιδεα για το κοστος.Οχι δεν εκανε απολυτως κανεναν θορυβο.Μα το κουφο ειναι πως ολες οι αλλες ταχυτητες δουλευουν κανονικα.Θα σας πω απο δευτερα νεα,που θα το παω στο μηχανικο.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.