Jump to content
manolis86

Ποια η καλυτερη εταιρεια καυσιμων?

Recommended Posts

όντως πολοί λίγοι βάζουν βενζίνα στην Shell εδώ στην περιοχή μου 1.48+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση για το πωσ βλεπουμε αν η βενζινη που εχουμε βαλει ειναι καλη η κακη!Αν μας βγαζει πολλα χιλιομετρα σε σχεση με αλλες βενζινες ειναι καλη?Επειτα μπορει να σβηνει το αυτοκινητο απο κακη βενζινη? :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση για το πωσ βλεπουμε αν η βενζινη που εχουμε βαλει ειναι καλη η κακη!Αν μας βγαζει πολλα χιλιομετρα σε σχεση με αλλες βενζινες ειναι καλη?Επειτα μπορει να σβηνει το αυτοκινητο απο κακη βενζινη? :D

Αν θα βγαλει περισσοτερα χιλιομετρα η βενζινη ειναι περισσοτερο θεμα τροπου οδηγησης. Εκτος κι αν βαλεις με περισσοτερα οκτανια.

Αν η βενζινη σου ειναι νοθευμενη, μπορει να στο πει ο μηχανικος κοιταζοντας το φιλτρο καυσιμου, αρκει βεβαια βαζεις απο συγκεκριμενα πρατηρια (το συνιστω αυτο για να ξερεις τι σου γινεται).

Φυσικα αν το κακο παραγινει, τοτε θα χεις και σβησιματα, θα χεις και αισθητηρες λαμδα κλπ.

Οι πρατηριουχοι θεωρητικα ελεγχουν το καυσιμο με τη χρηση μια αλοιφης βλεποντας αν αλλαξει χρωμα κλπ.

Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να επιπλεξεις συγκεκριμενα πρατηρια (1 αντε 2) και να τα "τσεκαρεις" στην αλλαγη του φιλτρου καυσιμου.

Κι ο Θεος βοηθος! :D

Link to comment
Share on other sites

αρκει βεβαια βαζεις απο συγκεκριμενα πρατηρια (το συνιστω αυτο για να ξερεις τι σου γινεται.

Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να επιπλεξεις συγκεκριμενα πρατηρια (1 αντε 2) και να τα "τσεκαρεις" στην αλλαγη του φιλτρου καυσιμου.

Κι ο Θεος βοηθος! B)

+10000000000000000000000000 :thumbsup: Οχι τιποτα αλλο αλλα για να ξερεις ποιον θα αρπαξεις απο τον λαιμο tongue.gif αν σου κατσει καμμια στραβη fire.gif

Link to comment
Share on other sites

+10000000000000000000000000 :lol: Οχι τιποτα αλλο αλλα για να ξερεις ποιον θα αρπαξεις απο τον λαιμο tongue.gif αν σου κατσει καμμια στραβη fire.gif

:):D:lol:

Δύσκολοι καιροί για απατεώνες βενζινοπώλες! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλό καύσιμο = καλή λειτουργία... λιγότερα έξοδα σε ανταλλακτικά μειωμένες φθορές και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

καλό καύσιμο = καλή λειτουργία ... πραγματι.

Αν και δεν το γεμιζω, πριν λιγες μερες ειχα βαλει απο ενα JetOil αναγκαστικα ενα 20αρι γιατι μεναμε, και ειμαι και αλεργικος στο σπρωξιμο.

Ασταθεια στο ρελαντι, και πιρακια.

Αμα ο βενζινας ειναι ψιλο-απατεωνας τι να πεις παρακατω.

Η γνωμη μου: Ανεξερετως φιρμας καλα ειναι να βαζεις απο συγκεκριμενο-α πρατηρια που εισε ευχαριστημενος.

Τα αλλα σχολια ειναι περιτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη είμαι νεος οδηγος (εχω αυτοκίνητο απ τον μάιο...) πως μπορω να καταλαβω τη διαφορα μεταξυ 95 και 100 οκτανιων βενζίνης; οποιος μπορει και εχει τη διάθεση ας μου εξηγήσει... thnx

και κατι ακομα... στο golf tsi (122 HP) που εχω τι βενζινη μου προτείνετε και ειναι καλυτερο για τη μηχανη να βαζω;

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.