Jump to content
polistas

Ηλιοροφη στην πολαρα μας

Recommended Posts

Σημερα λοιπον επισκευτηκα την Auto Rina που ειναι αντιπροσωπος της Vebasto.ειδα την γυαλινη ηλιοροφη που μπαινει στο πολο και καραγουσταρα.και η τιμη της__ 800 ευρω.Μου ειπε οτι μπορει να φτασει μεχρι τα 740 αν παμε γυρω στα 4 αυτοκινητα.Προσωπικα κολοψηνομαι αλλα ειναι κατι που θελει πολυ σκεψη λογο οτι θα τρυπιθει το αμαξι.. machinegun.gifmachinegun.gifknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι αν δεν μπει η ηλιοροφή από την μαμά αντιπροσωπεία είναι ριψοκίνδυνο γιατί αν δεν γίνει κάτι σωστά θα σου μπάζει νερά. Ενω από την αντιπροσωπεία είναι όλα θέμα robot. Είσαι πιο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση>>Οτν παραγγελνεις ενα αμαξι νομιζεις οτι σταματανε την γπαμμη παραγωγης για να σου φτιαξουν αποκλειστικα το δικο σου που θες ηλιοροφη?πολλοι λενε πως το κοβουνε μετα το αυτοκινητο..

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
ερωτηση>>Οτν παραγγελνεις ενα αμαξι νομιζεις οτι σταματανε την γπαμμη παραγωγης για να σου φτιαξουν αποκλειστικα το δικο σου που θες ηλιοροφη?πολλοι λενε πως το κοβουνε μετα το αυτοκινητο..

και ομως φιλε μου ακριβως αυτο γινεται,το αυτοκινητο σου περνεται απο τη γραμμη παραγωγης κ πηγαινει σε μια αλλη που γινονται οι παραγγελιες κ μπαινουν οτι εχει συμφωνηθει

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα που έχουν ηλιοροφή δεν βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής απλά γίνεται μια τρύπα ενώ περνάνε από αυτήν χωρίς να σταματήσει καθόλου εκεί που περνάει. Το έχω δει σε video. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ειναι η γνωμη ρε παιδια για ηλιοροφη?Μπορει να μπει η οχι?Θα υπαρξει εντονο προβλημα ?

Βεβαίως και μπορέι να μπει. Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι μακροχρόνια θα έχεις προβλήματα. Χθες είμουνα με μια φίλη η οποία έχει ένα Honda civic Vtec. Θέλαμε να παμε βόλτα και μου λέει πάμε με το δικό μου. Πάμε να ξεκινήσουμε και πλημμυριζουμε νερά από την οροφή. Την είχε βάλει μετά σε μια αντιπροσωπεία της Honda. Σιγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό πααρδειγμα αλλά έχουν ακουστεί πολλά τέτοια για ηλιοροφες.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι εχουν προβληματα με ηλιοροφες, ανεξαρτητου μαρκας μιλαω. Τριγμοι, νερα, αερας που σφυριζει ειναι μεσα στο προγραμμα.

Η γνωμη μου ειναι να μπαινει παντα εργοστασιακη, γιατι οι aftermarket δεν διαφαλιζουν την ακαμψια του αυτοκινητου και την απροβληματιστη χρηση.

Μετα χρειαζεται να δηλωθει στην αδεια αυτοκινητου, για να μην υπαρχουν προβληματα με ΚΤΕΟ και μπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα ΚΤΕΟ κλπ μου ειπε οτι δηλωνεται κατυθειαν την ιδια μερα στην αδεια.το αναλαμβανουν αυτοι.Αλλα με τοσα που ειπατε και εχω ακουσει πολλα και παραεξω μαλλον ξεψηθηκα..Και ειναι γαματη ρε π***τη..

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εσυ βρηκες το civic τωρα για να πεις για παραδειγμα...χεχε...Σε καθε πειρπτωση παντως ειναι ενα μικρο ρισκο, και δεν ξερω κατα ποσο, θα το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εσυ βρηκες το civic τωρα για να πεις για παραδειγμα...χεχε...Σε καθε πειρπτωση παντως ειναι ενα μικρο ρισκο, και δεν ξερω κατα ποσο, θα το εκανα...

Ήταν τελείως τυχαίο και συνέβει εκείνη την ημέρα. Να μην το αναφέρω??? tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλα κανεις, απλα δεν συγκρινω με τιποτα ενα Civic παλιο κ καινουριο σε ποιοτητα συναρμολογησης με το Golf και το Polo.... :D

Anyway, αποψεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλα κανεις, απλα δεν συγκρινω με τιποτα ενα Civic παλιο κ καινουριο σε ποιοτητα συναρμολογησης με το Golf και το Polo.... :D

Συμφωνώ απόλυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alepe225

αυτο που ξερω ειναι οτι αν μπει ηλιοροφη εκτος εργοστασιου δεν περναει ΚΤΕΟ τελος. μην το πεζεις το κεφαλι σου με τετοια πραγματα και μετα γιατι να πεζεις με την ακαμψια του αυτοκινητου και μαλιστα πολυ καλη ακαμψια αν συγκρινω με αλλα αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να επηρεάσει μια ηλιοροφή την ακαμψία; Δε μιλάμε για κολώνες του σασί που κόβονται για να προστεθεί κάτι, αλλά για λαμαρίνα 1,5χιλιοστού, η οποία μάλλον καμία σχέση δεν έχει με τον σκελετό του ίδιου του αυτοκινήτου και σε πίεση του αυτοκινήτου δε δέχεται παρά αμελητέες δυνάμεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να επηρεάσει μια ηλιοροφή την ακαμψία; Δε μιλάμε για κολώνες του σασί που κόβονται για να προστεθεί κάτι, αλλά για λαμαρίνα 1,5χιλιοστού, η οποία μάλλον καμία σχέση δεν έχει με τον σκελετό του ίδιου του αυτοκινήτου και σε πίεση του αυτοκινήτου δε δέχεται παρά αμελητέες δυνάμεις.

Συμφωωνώ

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου γνωμη να μην το κανεις..οπωσ ειπαν κ αρκετα παιδια αν δεν ειναι εργοστασικα πανω θα εχεις προβληματα. δεν ειναι κανα παλιο αμαξι να μιν σε νοιαζει.κ οσο για μεταπωληση πιστευω θα ειναι ενα μεγαλο μειον αυτο!

αμα τι θες τοσο πολυ καντο τραμπα με ενα αλλο πολακι με ηλιοροφη κ πληρωσε τιν διαφορα! new_lol.gif

Edited by trc
Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το φίλε, θα έχεις προβλήματα, γιατί δεν έβαλες απότην αρχή οτάν το πήρεσ ταμαξι?

Εχεις παρει μπαλα και ξεθαβεις ολα τα παλια θεματα?? -_-tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το φίλε, θα έχεις προβλήματα, γιατί δεν έβαλες απότην αρχή οτάν το πήρεσ ταμαξι?

Φιλε μου, ο φιλος προφανως και το ξεχασε...Μην του το θυμιζεις εσυ...Ελεος με το ξεθαμμα mode on που κανεις...

Link to comment
Share on other sites

να συνεισφερω λιγο τις γνωσεις μου...

Εχω μιλησει και εγω με την συγκεκριμενη εταιρια,και μου εχουν πει οτι δινουν εγγυηση,και οτι στα τοσα χρονια που βαζουν μοναχα 1 αυτοκινητο τουσ γυρισε πισω και αυτο γιατι ειχαν βουλωσει με τον καιρο οι αποχετευσεις που υποχρεωτικα φταιχνουν οταν βαζεις ηλιοροφη(4 τον αριθμο που περνουν απο τα 4 κολονακια).

Ειχα εργοστασιακη ηλιοροφη στο παλιο μου audi 80 1988 οπου μεχρι πριν απο 1 χρονο που τρακαρε,αλλα ακομα και τωρα που βρισκεται αφημενο,δεν εχει βαλει ουτε παραμικρο νερου(εκτος απο μια φορα που την ξεχασα μισανοιχτη!Το μονο που της ειχα αλλαξει ηταν το περιφερικο της λαστιχο.

οσον αφορα την ακαμψια,ειναι δυνατον να διαπιστωσει κανεις αν προκειται να επηρεαστει ή οχι αν αφαιροντας τον ουρανο αποκαλυψει οτι η κολωνα που περναει απο τα μεσαια κολονακια συνεχιζει και στην οροφη σαν στηριξη.Αν αυτη ειναι μεταφερμενη προς τα πισω ως προβλεψη για την χρηση ηλιοροφης,τοτε μπορει αυτη να τοποθετηθει.Αν ομως βρισκεται σε σημειο που πρεπει να κοπει,τοτε η μονη ηλιοροφη που μπορει να μπει στο αμαξι ειναι αυτη που οταν ανοιγει πηγαινει προς τα επανω,και οχι χωνευτη μεσα στο αμαξι.

Τελος,ανετα μπορει να δηλωθει η ηλιοροφη στο ΚΤΕΟ και στην αδεια κυκλοφοριας,αρκει να το εχεις κανει.Εμενα στο ΚΤΕΟ μου ζητουσαν 2 φορες που το ειχα περασει να την δηλωσω ενω ηταν απο την μανα του ετσι,και απλα το εκαναν για να μου παρουν λεφτα.Τιποτα δεν εγινε φυσικα και το αμαξι περασε κανονικα.Απλα οταν την βαζεις,το δηλωνεις στην αδεια και την επομενη φορα,το βλεπουν σαν τοποθετημενο ανταλλακτικο και δεν υπαρχει προβλημα.Αφου προβλεπεται απο την εταιρια σαν αξεσουαρ,τοτε μπορεις να την βαλεις.Αν το μοντελο σου δεν βγαινει με αυτη,τοτε εχεις μονο προβλημα.

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.