Jump to content
kostas_golfakias

Ζάντες για Golf Mkiii 1.4

Recommended Posts

Θέλω να στήσω καλύτερα το Golfάκι μου -και να ξεφορτωθώ επιτέλους τα άθλια μαμίσια ζαντολάστιχα 175/70 R13- κι έχω 2-3 απορίες πάνω στο ζήτημα:

1. Προτεινόμενη μέγιστη διάσταση από τον κατασκευαστή για το μοντέλο μου είναι η 195/50 R15. Έχω δει όμως και 205/45 R16 στο συγκεκριμένο και του πάει καλύτερα... Είναι υπερβολή η 16άρα για 1400 λέτε; :thumbsup:

2. Επειδή οι περισσότερες ζάντες κυκλοφορούν 5μπούλονες πλέον και το δικό μου φοράει 4μπούλονη, υπάρχει καμιά εγγυημένη λύση για να κάνω την υποδοχή μου για 5μπούλονη;

3. Αν γνωρίζει κανείς καρέ και οφσέτ της ζάντας που μπορεί να φορέσει το δικό μου, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα για να αρχίσω το ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

σου ειχα απαντηση για την 1η ερωτηση σου φιλε μου αλλα δεν ξερω αν την διαβασες.εχω και εγω το3αρη 1,4 και του φοραω 16αρα ζαντα με 195/45 διασταση.το αμαξι εκοψε και σε σπιρταδα (οσο ειχε γιατι με 60 αλογα τι σπιρταδα να εχει) και σε τελικη.αλλα κατα τα αλλα κανενα προβλημα.για μενα βαλτην διχνει πολθ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορεί η 205/45 R16 να είναι λίγο too much αλλά είναι δικό σου θέμα. Εγω θα την έβαζα και ας σερνόταν δεν έχει να κάνει.

2) Θέλει ολόκληρη φασαρία. Πρέπει να την μετατρέψεις. Βρες καλό μάστορά

3) Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε παίδες, αφού σέρνεται που σέρνεται, με τη 16άρα θα σέρνεται παραπάνω!!! Και τι έγινε;;!! Κι άντε τώρα να βρεις 4μπούλονη 16άρα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε παίδες, αφού σέρνεται που σέρνεται, με τη 16άρα θα σέρνεται παραπάνω!!! Και τι έγινε;;!! Κι άντε τώρα να βρεις 4μπούλονη 16άρα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως! ;)

AN THES 16ARA KAI 4MPOULONI TOTE PARE THN CR7 EINAI POLY KALH KAI OMORFH ZANTA GIA GOLF 3

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο μήπως ξέρεις και κανένα αξιόπιστο site από γερμανία για να κάνω από εκεί παραγγελία; Γιατί οι δικοί μας εδώ μας πιάνουν τον κ.λο γενικά στις τιμές... Για να καταλάβεις, για 15άρες ΟΖ Hydra μου ζήτησαν 650€!!! Έλεος δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Guest AntreasGolf

Παιδιά εγώ αύριο περνώ τις ζάντες από κάποιον φίλο μου.

15ares με χαμηλό λάστιχο. Και εγώ το golf3 1,4 έχω (σέρνεται "παναθεματο" αλλα ok δεν έχω παράπονο για το πρώτο μου αυτοκίνητο και μάλιστα με τα 1000 ευρώ που το πήρα). Θα τις πάρω με 200 ευρώ και πάνε sto golfaki mas.

picture030.jpg

Ps.: ta golf3 1,4 pou exete einai afta stis ypografes sas? :angry::D

Link to comment
Share on other sites

Guest AntreasGolf

Έβαλα σήμερα τις 15ares ζάντες όπως σας eiπα και πιο πάνω!! ;):thumbsup:

Είμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΈΝΟΣ. Το αυτοκίνητο δεν έκοψε πολύ, εγώ δεν το κατάλαβα σχεδόν. Το κράτημα του πλέον στον δρόμο είναι παρα πολύ καλο, νύκτα με την μέρα με τα μαμά.Όταν πήγαινα να στρίψω επιτόπου η σε κάποια απότομη στροφή ένιωθα ότι θα φύγω από το παράθυρο. tongue.gif Τώρα πλέον νιώθω πολύ πιο ασφαλής. Η τιμή τον 200 ευρώ που τα πήρα από το φιλαράκι νομίζω ήταν απλά ΤΈΛΕΙΑ!!!

pic2

Λίγο άπλυτο βεβαια.... :lol:

Edited by AntreasGolf
Link to comment
Share on other sites

Με γεια τις ζάντες φίλε μου!!! Του πάνε πολύ καλά! Η διάσταση είναι η κλασσική;: 195/50/R15? Φυσικά και δεν είναι αυτό το αυτοκίνητό μου... Πλησιάζει όμως το ιδανικό tuning που θέλω να του εφαρμόσω!!! ;) (Εντάξει, με μια ελαφρύτερη δόση υπερβολής όμως) Α! Και μια ερώτηση: Έχεις υδραυλικό τιμόνι; Κι αν όχι, τι αίσθηση σου άφησε η αλλαγή διάστασης ελαστικού στο τιμόνι;

Link to comment
Share on other sites

Guest AntreasGolf
Με γεια τις ζάντες φίλε μου!!! Του πάνε πολύ καλά! Η διάσταση είναι η κλασσική;: 195/50/R15? Φυσικά και δεν είναι αυτό το αυτοκίνητό μου... Πλησιάζει όμως το ιδανικό tuning που θέλω να του εφαρμόσω!!!  :lol: (Εντάξει, με μια ελαφρύτερη δόση υπερβολής όμως) Α! Και μια ερώτηση: Έχεις υδραυλικό τιμόνι; Κι αν όχι, τι αίσθηση σου άφησε η αλλαγή διάστασης ελαστικού στο τιμόνι;

Aσε φιλε εδώ ξινής πληγές...

rocket.gif

Δεν έχω υδραυλικό τιμόνι fire.gif , τα αποτελέσματα όμως είναι αρνητικά μονο όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο, μπορώ να πω πως όταν το αυτοκίνητο κινείται στρίβει πολύ πιο καλά από πριν δεν είναι πολύ βάρη γιατί είναι και σκληρά τα ελαστικά και έτσι είναι ok :thumbsup: .

Αλλα όταν δεν κινείται...........κανεις βάρη :thumbsup:

Axxx τώρα νιώθω ότι έχω αυτοκίνητο και όχι βαρκούλα :thumbsup::thumbsup:;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons
Aσε φιλε εδώ ξινής πληγές...

rocket.gif

Δεν έχω υδραυλικό τιμόνι fire.gif , τα αποτελέσματα όμως είναι αρνητικά μονο όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο, μπορώ να πω πως όταν το αυτοκίνητο κινείται στρίβει πολύ πιο καλά  από πριν δεν είναι πολύ βάρη γιατί είναι και σκληρά τα ελαστικά και έτσι είναι ok  :thumbsup: .

Αλλα όταν δεν κινείται...........κανεις βάρη :(

Axxx τώρα νιώθω ότι έχω αυτοκίνητο και όχι βαρκούλα  :thumbsup:  :thumbsup:  :)

Φίλε μου Αντρέα... έχω και εγώ ενα μκ3 1,4 με 195/50/ρ15 και με μηχανικό τιμόνι.

Υδραυλικό τιμόνι μπορεί να μην έχω, αλλά υδραυλικά χέρια έχω! δεν στρίβει ούτε στν πορεία εμένα ρε παιδιά... ¶στε που σκέφτομαι να του βάλω 17αρες τέλος του Σεπτέμβρη... υδραυλικό που θα βρώ να βάλω? Απο την Αντιπροσωπεία μου ζητάνε 500,00 με την τοποθέτηση (πάντα μεταχειρισμένο), και μοτέρ? που θα βρώ? ενα 1600gt?

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτησεις σε μαντραδες θα βρεις φιλε μου μοτερ 1600gt σχετικα ευκολα αν θες ρωτα και εδω 210-8544564 πριν ενα μηνα που ρωτησα ειχε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αύριο περνώ τις ζάντες από κάποιον φίλο μου.

15ares με χαμηλό λάστιχο. Και εγώ το golf3 1,4 έχω (σέρνεται "παναθεματο" αλλα ok δεν έχω παράπονο για το πρώτο μου αυτοκίνητο και μάλιστα με τα 1000 ευρώ που το πήρα). Θα τις πάρω με 200 ευρώ και πάνε sto golfaki mas.

picture030.jpg

Ps.: ta golf3 1,4 pou exete einai afta stis ypografes sas? :):D

όλα ωραία βρε αντρέα, αλλά βγάλε ξεσκούριασε το ταμπούρο!

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Εγω φοραω 195/50/15 και μπορω να πω πως η οδηγικη συμπεριφορα εχει βελτιωθει αισθητα.Ωστοσο εχω χασει κατι σε τελικη και επιταχυνση,οπως ειναι λογικο.Μιλαμε βεβαια για 5χλμ/ωρα σε τελικη.Οσον αφορα το στριψιμο σε σταση,οπως και πριν,χωρις υδραυλικο τιμονι,ειναι σα να κανεις βαρη.Παντως σε γενικες γραμμες το προτιμο τωρα απο οτι πριν με τις 175/70/13.

post-2572-1145212334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω 195/50/15 και μπορω να πω πως η οδηγικη συμπεριφορα εχει βελτιωθει αισθητα.Ωστοσο εχω χασει κατι σε τελικη και επιταχυνση,οπως ειναι λογικο.Μιλαμε βεβαια για 5χλμ/ωρα σε τελικη.Οσον αφορα το στριψιμο σε σταση,οπως και πριν,χωρις υδραυλικο τιμονι,ειναι σα να κανεις βαρη.Παντως σε γενικες γραμμες το προτιμο τωρα απο οτι πριν με τις 175/70/13.

Φυσικα!!

Απο 13αρα με 70αρι προφιλ σε 15αρα με 50αρι,η βελτιωση ειναι πολυ μεγαλη.

Αλλα δεν πειραζει τα λιγα χλμ που εχασες απο τελικη.Πιστευω οτι το αμαξι εχει γινει κλασεις καλυτερο,ειδικα στο πατημα και το στριψιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.