Jump to content
yiokoy

Βάζει νερά

Recommended Posts

Χαιρετω τη κοινοτητα.

Εχει η γυναικα μου ενα Polo μοντ 97 με 120.000 χλμ. Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Εκτός απο δίσκο πλατω στα 80.000 χλμ. Ουτε εξάτμηση δεν εχουμε αλλάξει. Εδω και μερικους μήνες απο κάπου βάζει νερα. Κι ομως οταν ειναι ακίνητο δεν τρεχει τιποτα. Πριν μερες που κυκλοφορησε μετα απο βροχη, το πάτωμα μπροστα δεξια και πίσω αριστερα ηταν μουσκεμα. Σήμερα το άφησα έξω με τη βροχη και δεν εβαλε σταγόνα. Μόλις κανω μερικα χλμ και εχει νερα ο δρομος, γινεται χαμος.

Μπορει να βοηθησει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη κοινοτητα.

Εχει η γυναικα μου ενα Polo μοντ 97 με 120.000 χλμ. Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Εκτός απο δίσκο πλατω στα 80.000 χλμ. Ουτε εξάτμηση δεν εχουμε αλλάξει. Εδω και μερικους μήνες απο κάπου βάζει νερα. Κι ομως οταν ειναι ακίνητο δεν τρεχει τιποτα. Πριν μερες που κυκλοφορησε μετα απο βροχη, το πάτωμα μπροστα δεξια και πίσω αριστερα ηταν μουσκεμα. Σήμερα το άφησα έξω με τη βροχη και δεν εβαλε σταγόνα. Μόλις κανω μερικα χλμ και εχει νερα ο δρομος, γινεται χαμος.

Μπορει να βοηθησει κανεις;

Εχει πραγματι καποιες αδυναμιες το συγκεκριμενο μοντελο.Λοιπον να σου βρω την πηγη του προβληματος,δεν μπορω σιγουρα απο δω,αλλα θα σου δωσω 2-3 εκδοχες να τσεκαρεις.

Εχουμε και λεμε και πιανω το πατωμα δεξια και μπροστα.Θα αρχισω αναφεροντας σου την γνωστη (στους περισσοτερους) διαρροη απο το "λουκι" που βρισκεται κατω απ τους υαλοκαθαριστηρες.Ανοιγοντας το καπω ετσι οπως κοιτας,ειναι απο αριστερα και κατω απ το αφαιρουμενο καπακι που θα βγαλεις,θα πεσεις πανω στο κλαπετο του ανεμιστηρα καλοριφερ που εχει πανω το φιλτρο ανθρακα.

Το λουκι εχει τερμα αριστερα αλλα και απεναντι δεξια,απο μια τρυπα για να φευγουν τα νερα.Οταν οι τρυπες βουλωσουν απο ακαθαρσιες οπως φυλλα κτλ. τοτε τα νερα ανεβαζουν την σταθμη και περνουν μεσα στο κλαπετο-ανεμιστηρα και καταληγουν εκει που λες.Καθαριζεις λοιπον τις τρυπες αυτες για να μην παγιδευεται το νερο εκει μεσα!!!

Αν δεν ειναι κατι τετοιο,τοτε κοιτας κατα ποσο φθαρμενη ειναι η γλυστρα-λαστιχο που βρισκεται περιμετρικα της πατουρας της πορτας (στο σασι οχι στην πορτα).Αν ειναι καπου σκισμενη πχ κτλ.Αν ειναι οκ η γλυστρα,τοτε πρεπει να τσεκαρεις αν το νερο κατεβαινει απο εκει που τελειωνει ο ταμπλας της κατω χαμηλα.

Καμια φορα οι τρυπες που εχει απο κατω η πορτα,βουλωνουν και η σταθμη ανεβαινει περνωντας τα νερα μεσα μιας και δεν υπαρχει αλλη εξοδος.Εμενα παντως δεν ηταν τιποτα απο αυτα οταν ειχα παρει νερα.Ειχα λυσει τους ταμπλαδες-ταπετσαριες και ειχα αγνοησει να βαλω σωστα εκεινη την ζελατινα που εχει απο μεσα κολλημενη με "τσιχλα" και μου εγλειφε απο κει το νερο.

Οτι σου λεω δεν το εγραψα με σειρα προτεραιοτητας και μπορεις να αρχισεις απο οπου θελεις.

Να σου πω και ενα ακομα ακρως σημαντικο να κοιταξεις.Απο κατω τα πατωματα εχουν ταπες πλαστικες οι οποιες με τον καιρο κοβονται και γενικως υπαρχει φθορα σε αυτες.Η αντιπροσωπεια δεν εβαλε σκετες τις ταπες,αλλα αφου τις εβαλε "τις σοβατισε" με στεγανοποιητικα υλικα.Εεεεεε, κανε και ενα τσεκ εκει να δεις σε τι κατασταση βρισκονται...

Φιλε μου καλη επιτυχια και ευχομαι να λυθει το προβλημα σου.Σε καταλαβαινω απολυτως γιατι τα εχω περασει και ξερω.Εχω ξυλωσει ουκ ολιγες φορες ΟΛΟ το σαλονι-ταπετσαριες-καθισματα του αυτοκινητου για να βγαλω να στεγνωσω μοκετες κτλ.

Οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασα το ποστ σου και ειδα πως εχεις προβλημα με το πισω ΑΡΙΣΤΕΡΑ και οχι με το δεξια πατωμα

λοιπον για το πισω αριστερα εχω να σου δωσω και αλλο ενα πονηρο θεματακι

ακρη -ακρη και εσωτερικα της μοκετας χαμηλα στο πατωμα περνα ο αγωγος-λαστιχακι που πηγαινει το νερο στο μπεκ που πιτσιλαει το πισω τζαμι

στο δικο μου στο σημειο που σου ειπα, μια φορα ειχε βγει απο την θεση του (τα ενωνει ενα πλαστικο εκει) και οταν εριχνα νερο στο πισω τζαμι ειχαμε πλυμμηρες εκει στο πατωμα

καθαρα μαλακια κατασκευη που δεν ηταν ενιαιο το λαστιχο εως πισω αλλα το παρεκαμπτε αυτο το πλαστικο κομματακι

ισως ηταν μονο στο δικο μου,ξερω γω

φυσικα τα αλλα που σου ειπα στο πρωτο μου ποστ ισχυουν κανονικοτατα και τα τσεκαρεις

περιμενω να μας πεις

Edited by capros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.