Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Μπράβο Περικλή :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, βάλαμε με τον Γιάννη ένα πολυλειτουργικό τιμόνι από R36 & φυσικά το Cruise Control. Το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό και λειτούργησε άψογα.

Κώστας

dsc9604e.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευγε οταν μαζεψω και εγω τα πραγματα θα σου ερθω...παω πρωτα το τιμονι 6 γτιμε κοκκινη ραφη καιdsg puddle me button για ολα οπως εχω τωρα απο εργοστασιο ...αεροσακο δεν με πειραζει κατι σωστα?παιρνω οτι βρω?δεν εχει σχεση συμβατοτητας με κανα εγκεφαλο...

οσο αφορα τον εγκεφαλο τιμνιου μηπως υπαρχει περιπτωση να το αποφυγω κιολας εχω φουλ emfa με ολα τα πακετα πανω της για φωτα και ανεσης σαλονιου ακομη και αισθητηρες πιεσης απτο abs 2006/06 λες να μπορει να υποστηριξει ο εγκεφαλος του τιμονιου το 6 αρι τιμονι?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη,

Και για τιμόνι MFSW από Golf 6 ισχύουν τα όσα έχω γράψει στο 1ο post, τόσο για την τοποθέτηση όσο και τα ηλεκτρονικά. Προσοχή λοιπόν στην καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης (Part Number εγκεφάλου τιμονιού) και πολύ προσεκτική αγορά νέων συμβατών εξαρτημάτων.

Ρίξε και ένα διάβασμα εδώ να είσαι προετοιμασμένος

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/paddle-shifter-steering-wheel-swap.htm

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

1. Airbag wiring 25 E e-bay.

2. 1Κ0953549 ΑΚ controller 150 E (αντιπροσωπεία), (ο συγκεκριμένος κωδικός δουλεύει σίγουρα με τα paddles.) Ειναι ο εγκεφαλος που χρειαζομαι αραγε?ιδωμεν!

3.ποιο κατω λετε...

Ολα τα Golf 5 είναι:

Type II (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D with Steering Angle Sensor)

ισχυει????

4.χρειαζομαι κατι τετοιο??

Επειδή πολύς λόγος έγινε για αυτό το καλώδιο βάζω τον κωδικό που ταίριαξε στην φύσα: 000 979 020 EA και στην άλλη πλευρά θα βάλουμε ακροδέκτη θηλυκό: BYP 558 909 EMP και τα δυο τα έχει η ΚΑΡΕΝΤΑ

Επειδή δεν υπάρχει αυτούσιο χρειαζόμαστε δυο καλώδια το ένα: 000 979 020 EA (είναι το αρσενικό)

και ένα: 000 979 009 E (είναι το θηλυκό). Τα κόβουμε κάπου στην μέση τα κολλάμε και έτσι φτιάχνουμε το σωστό καλώδιο (αρσενικό - θηλυκό).

5.ερωτηση με τα πληκτρα του 6 δεν θα μπορω πλεον να αλλαζω σταθμους??οπως τωρα??

το ποιο κατω εγω που εχω απο οτι καταλαβαινω το τυπε 2 απτην χρονολγια κατασκευης 06/2006 δεν μου χρειαζονται σωστα?

Οι κωδικοί για τα Type I πλήκτρα είναι:

1K0 959 537 C REJ (Αριστερό)

1K0 959 538 A REJ (δεξιό)

1K0 959 542 είναι ο κοντρόλερ ο οποίος άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β.

η μπορεί να έχετε 1P0 959 542 και αυτός άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β

Οπότε ο κοντρόλερ είναι ίδιος και ταιριάζει όποιον και αν έχετε.

6 Sling ring δεν εχω καταλαβει ακομη ποιο εχει απτο εργοστασιο τα γκολφ του 2006/06 αλλα οκ ακομη ειναι μακρυα αυτο το βημα..

7 με το vac com που παω για ναδω τον εγκεφαλο του τιμονιου???εχω 805.1 εκδοση

8.το κυφατεκ κιτ που εχω γιατο 5ρι θα δουλευει στο 6ρι?η παει χαραμι ???

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

να κοιταξω με το βακ κομ σε καποιο μενου να μαθω κωδικο εγκεφαλου θα εχουμε καλυτερες πιθανοτητες να πετυχουμε τους σωστους κωδικους των ανταλλακτιων που θελουμε?που κοιταω??

Link to comment
Share on other sites

για αυτο υπαρχει το κλαμπ!!!αυριο θα κατεβασω μπαλαντεζα στο γκαραζ με το λαπτοπ να δω τι πληροφοριες μπορω να βρω απτο μενου ανεσης υποθετω και θα ποσταρω γιατι τωρα γινεται πανικος απο βροχη στα ιωαννινα και θα χουμε θεμα..λολ

Link to comment
Share on other sites

CRUISE controller ειναι αυτος

5K0953513Ν 9B9 90€ καινουριο

ebay http://www.ebay.com/...-/260969699152?

φυσσα ειναι αυτη

5K0971584C 44€ καινουριο

ebay http://www.ebay.com/...cat=0&_from=R40

γιαννη αυτα τα πηρα παμε για τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

hello ναιιιι....αν δν κανουν θα ξαναπουληθουν....ελπιζω να συνομωτησει το συμπαν και να το βαλουμε το τιμονακι απανω....

ιδωμεν αν θα σπασουμε τη παρθενια...μετα απο διαβασμα κατεληξα οτι το καλυτερο για το δικο μου ειναι

1.εγκεφαλος VW OEM steering wheel Control module 1K0 953 549 CH

2.VW OEM steeringwheel slip ring 1K0959653C

3.MKVI Steering Wheel dsg + Airbag

Optional:

1K0 953 519 H 9B9 Right Stalk (New drawing design)

1K0 858 559 C 9B9 Steering Wheel Lower Cover (replace old 2 Stalk model)

πηγες http://forums.vwvort...V-installed!!!!

http://www.myturbodi...-wheel-swap.htm

For cruise control

1K0 953 513 G 9B9 Left Single Control Cruise Stalk (για μοντελα με αριστερα το λεβιεl) για τους περισσοτερους ισωςυπαρχει ενα κολπο που αφορα την καλωδιωση ετσι και εχεις ηδη κρουζ κοντρολ και απλα αλλαζεις τιμονι με την φισα και το κρατας...λενε

http://forums.vwvort...-with-mk6-wheel

VW OEM cruise control: 1K0 95313 G 9B9

img0530l.jpg

οσο αφορα το ν αεροσακο και την καλωδιωση του για τα μοντελα 2006 λενε οτι ειναι Plug and play κατευθειαν...εδω και συμφωνα με τη μαρτυρια μελους vaio969 με 2006http://forums.vwvort...-with-mk6-wheel

It depends on your model.

It seems 2005.5, 2006 and early 2007 use DUAL IGNITER airbag system, MKVI Steering Wheel Airbag are SINGLE IGNITER.

DUAL IGNITER

airbag001.jpg

SINGLE IGNITER

myairbagdifferent1.jpgE IGNITER

αυτο που ομως ειμαι 40% απορια ειναι παιζει ο εγκεφαλος τιμονιου να θελει και καινουργιο κοντερ cluster με αλλη οθονη??γιατι σε 2 περιπτωσεις ακουσα οτι δεν επαιζε μεσα σε ολο αυτο το χαμο γνωσεων....?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

και στο τελος αν ισχυει τοποθετηση στην mrd tunning αν ισχυει οτι αναλαμβανουν τετοια....ευχαριστω τους φιλους και παλι για τα ινφο...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω σε ενα Εος ΜΥ'11 με ασπρα οργανα και νεο κλιματρονικ cruise control.

O εγκεφαλος τιμονιου που φοραει ειναι ο 1K5953521AH(τον ειδα με το vagcom στο steering wheel).

Σε μια ερευνα που εκανα στο ΕΤΚΑ δεν βρηκα στοιχεια για να με βοηθησουνε,μηπως ξερετε κατι εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιωνω 1K5953521AH9B9 satin black

Γιάννη, Ο Νικήτας έχει κάνει ένα λαθάκι. Αντί να δώσει τον κωδικό του εγκεφάλου τιμονιού, δίνει τον κωδικό του χειριστηρίου ...

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Kωστα και Γιαννη,το αυτοκινητο δεν εχει cruise control και θελω να του βαλω.

Το vagcom μου εδωσε αυτον τον κωδικο και μονο οταν μπηκα στο steering wheel.

Aυτος ο κωδικος εγκεφαλος τιμονιου δεν ειναι;

Mε τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω screen shot.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.