Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Τι εννοείς να ειμαι σίγουρος, ποτέ δεν εισαι όταν είναι Used. Και δεν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε αυτά τα πράγματα.

Από την αλλη τι μπορεί να έχει πάθει?

Να το κτυπήσω?

Χτύπα το τι περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το ΒΚ αλλά ειδα και και το ΒD

Ερωτήση

Γιατί έχει ίδιο βίσμα αλλά διαφορετική τοποθέτηση των pins το ένα από το άλλο? (το BD απο το ΒΚ)

Θέλει διαφορετικό τύπο καλωδιάκι?

Μήπως δεν ξέρω κάτι? και εκανα μ@λ@κι@?

@Νικο το βραδυ φερε το λαπτοπ και το καλωδιο

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Αν βρήκες (1K0-953-549-AK) μονο με 60 ευρω χτύπα το, αρκεί να εισαι σίγουρος!!

Ολα τα Golf 5 είναι:

Type II (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D with Steering Angle Sensor)

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_%281K%29

Μάλλον δεν ισχυει αυτο τελικα

Πιθανόν την πατήσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παλι ρε Βασιλη?

Εχω προβλήματα με το τιμονι, ανάβει κάθε τοσο λαμπάκι τιμονιού στο ταμπλό

Εστειλα το error στον Αντώνη ta6pe και μου είπε οτι το ring δεν είναι συμβατό με τον εγκέφαλο

¶ρα αν τα λέει σωστά σε αντίθεση με το

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486&st=40&p=353735&fromsearch=1entry353738

ότι όλα τα Golf 5 ανήκουν στην κατηγορία ΙΙ βάση της ερώτησης που έκανα λίγο ποιο πάνω, τελικά δεν ισχυει αυτό που μου έγραψες. (αν τα λεγόμενα το Αντώνη είναι σωστά).

Επισυνάπτω το error

Address 44: Steering Assist

Control Module Part Number: 1K1 909 144 J

Component and/or Version: EPS_ZFLS Kl.5 D04 1606

Software Coding:

Work Shop Code: WSC 00000

1 Fault Found

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

014 - Defective - Intermittent

Για αυτό το μπέξαμε

Από την άλλη δεν ξέρω που είναι οι αντιστοιχίες για αυτό το δαχτυλίδι. Μπάχαλο

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλήματα με το τιμονι, ανάβει κάθε τοσο λαμπάκι τιμονιού στο ταμπλό

Εστειλα το error στον Αντώνη ta6pe και μου είπε οτι το ring δεν είναι συμβατό με τον εγκέφαλο

¶ρα αν τα λέει σωστά σε αντίθεση με το

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486&st=40&p=353735&fromsearch=1entry353738

ότι όλα τα Golf 5 ανήκουν στην κατηγορία ΙΙ βάση της ερώτησης που έκανα λίγο ποιο πάνω, τελικά δεν ισχυει αυτό που μου έγραψες. (αν τα λεγόμενα το Αντώνη είναι σωστά).

Επισυνάπτω το error

Address 44: Steering Assist

Control Module Part Number: 1K1 909 144 J

Component and/or Version: EPS_ZFLS Kl.5 D04 1606

Software Coding:

Work Shop Code: WSC 00000

1 Fault Found

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

014 - Defective - Intermittent

Για αυτό το μπέξαμε

Από την άλλη δεν ξέρω που είναι οι αντιστοιχίες για αυτό το δαχτυλίδι. Μπάχαλο

Τον Κώστα(COSTAS_) τον ρώτησες, πάντως εγω δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλήματα με το τιμονι, ανάβει κάθε τοσο λαμπάκι τιμονιού στο ταμπλό

Εστειλα το error στον Αντώνη ta6pe και μου είπε οτι το ring δεν είναι συμβατό με τον εγκέφαλο

¶ρα αν τα λέει σωστά σε αντίθεση με το

http://www.vwclub.gr...=1entry353738

ότι όλα τα Golf 5 ανήκουν στην κατηγορία ΙΙ βάση της ερώτησης που έκανα λίγο ποιο πάνω, τελικά δεν ισχυει αυτό που μου έγραψες. (αν τα λεγόμενα το Αντώνη είναι σωστά).

Επισυνάπτω το error

Address 44: Steering Assist

Control Module Part Number: 1K1 909 144 J

Component and/or Version: EPS_ZFLS Kl.5 D04 1606

Software Coding:

Work Shop Code: WSC 00000

1 Fault Found

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

014 - Defective - Intermittent

Για αυτό το μπέξαμε

Από την άλλη δεν ξέρω που είναι οι αντιστοιχίες για αυτό το δαχτυλίδι. Μπάχαλο

Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, το σφάλμα αναφέρει για δυσλειτουργία του δαχτυλιδιού!

Αν υπήρχε πρόβλημα ασυμβατότητας θα είχες σφάλμα του τύπου "005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation"

Ρίξε και μια ματιά τι λένε και εδώ: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4068717

βέβαια ο τύπος έχει "σχεδόν" το ίδιο πρόβλημα με σένα Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, το σφάλμα αναφέρει για δυσλειτουργία του δαχτυλιδιού!

Αν υπήρχε πρόβλημα ασυμβατότητας θα είχες σφάλμα του τύπου "005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation"

Ρίξε και μια ματιά τι λένε και εδώ: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4068717

βέβαια ο τύπος έχει "σχεδόν" το ίδιο πρόβλημα με σένα Βασίλη.

Εν κατακλείδι λες ότι φταιει το δακτυλίδι?

Θες να πεις να μην μπω στην διαδικασία να ξαναβάλω τον παλίο εγκέφαλο να δω τι γίνεται, Απλά να πάρω ένα δακτυλιδι?

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι λες ότι φταιει το δακτυλίδι?

Θες να πεις να μην μπω στην διαδικασία να ξαναβάλω τον παλίο εγκέφαλο να δω τι γίνεται, Απλά να πάρω ένα δακτυλιδι?

Κάνε αυτό που είπαμε. Βγάλε το δαχτυλίδι και καθάρισε το πρώτα και μετά μας λες! Μην αγοράσεις τίποτα ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε γνωστό service και μίλησα με τον ηλεκτρολόγο.

Η απάντησή του ήταν ότι δεν συμβαίνει συχνά κάτι τέτειο, μια φορά στο παρελθόν του είχε τύχει κάτι αντίστοιχο και ήθελε καλύτερο κούμπομα ο εγκέφαλος στο δακτυλίδι. δηλ όταν βάραγες το τιμόνι αναβε το λαμπάκι!!!

Σημειώνω ότι και σε μένα είναι περιστασιακό, μόλις σβήσω τον κινητήτα και τον ξαναναψω σβήνει το λαμπάκι, ώσπου να ξαναεμφανιστεί σε κάποια στροφή...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε γνωστό service και μίλησα με τον ηλεκτρολόγο.

Η απάντησή του ήταν ότι δεν συμβαίνει συχνά κάτι τέτειο, μια φορά στο παρελθόν του είχε τύχει κάτι αντίστοιχο και ήθελε καλύτερο κούμπομα ο εγκέφαλος στο δακτυλίδι. δηλ όταν βάραγες το τιμόνι αναβε το λαμπάκι!!!

Σημειώνω ότι και σε μένα είναι περιστασιακό, μόλις σβήσω τον κινητήτα και τον ξαναναψω σβήνει το λαμπάκι, ώσπου να ξαναεμφανιστεί σε κάποια στροφή...

Ε τοτε Βασίλη πρεπει να ειναι αυτο που λεει ο Αντώνης, μαλλον θελει καθαρισμα το δαχτυλιδι ή δεν παταει καλα ο εγκεφαλος τιμονιου που εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά ισχύουν και για TOURAN ?

Σχετικά με τα χειριστήρια στο τιμόνι εκτός απο το RNS τι άλλες λειτουργίες κάνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά ισχύουν και για TOURAN ?

Σχετικά με τα χειριστήρια στο τιμόνι εκτός απο το RNS τι άλλες λειτουργίες κάνουν ?

Χειρίζονται την οθονη του καντραν

Link to comment
Share on other sites

Χειρίζονται την οθονη του καντραν

Χρόνια πολλά σε όλους εύχομαι

Έχω το HIGHLINE το οποίο διαθέτει Cruise Control.

Για να βάλω πολυλειτουργικό τιμόνι θα πρέπει να αλλαχτεί και ο εγκέφαλος του τιμονιού ή ο δικός του το υποστηρίζει δεδομένου του Cruise Control ?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στο ήδη υπάρχον τιμόνι μπορούν να αλλαχτούν μόνο τα πλαϊνά πλαστικά με τα αντίστοιχα με τα χειριστήρια ή πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρο το τιμόνι (κάπου σε μία φώτο είδα ότι είναι βιδωτά μέσα από τον αερόσακο γιΆ αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φίλε.Μπορείς να προσθέσεις μόνο τα χειριστήρια αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε νέο καλώδιο αερόσακου.Αν είσαι τυχερός μπορεί ο εγκέφαλος τιμονιού σου να τα υποστηρίζει αν όχι θα χρειαστείς τότε και εγκέφαλο highline.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φίλε.Μπορείς να προσθέσεις μόνο τα χειριστήρια αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε νέο καλώδιο αερόσακου.Αν είσαι τυχερός μπορεί ο εγκέφαλος τιμονιού σου να τα υποστηρίζει αν όχι θα χρειαστείς τότε και εγκέφαλο highline.

Και πώς μπορούμε να το δούμε απο πρίν , γιατί αν δεν θέλει εγκέφαλο ξεκινάω αμέσως , αλλά αν θέλει και εγκέφαλο .... :rolleyes::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Και πώς μπορούμε να το δούμε απο πρίν , γιατί αν δεν θέλει εγκέφαλο ξεκινάω αμέσως , αλλά αν θέλει και εγκέφαλο .... :lol::D

Μονο με Vagcom & με οπτικό ελεγχο.

Στην δικιά μου περίπτωση το πολυλειτουργικό τιμόνι δηλ τα κουμπάκια, δεν προσφερει τίποτα πρακτικό εκτός βέβαια το high tech design.

-τα κουμπάκια (αριστερα) το μοναδικό που κάνουν σε συνδιασμό με rns china είναι να ανοιγουν την φωνή voloume και να σηκώνουν το τηλέφωνο. (Δεν κάνουν seek στο ράδιο ούτε next στο CD) άσε που η απόκριση του volume είναι αργή.

-Τα κουμπάκια δεξια αντικαθιστούν το trip computer που έτσι και αλλιως υπάρχει στα χέρια σου στο δεξί μοχλό

μιλάω πάντα σε golf fsi 2005

Link to comment
Share on other sites

Μονο με Vagcom & με οπτικό ελεγχο.

Στην δικιά μου περίπτωση το πολυλειτουργικό τιμόνι δηλ τα κουμπάκια, δεν προσφερει τίποτα πρακτικό εκτός βέβαια το high tech design.

-τα κουμπάκια (αριστερα) το μοναδικό που κάνουν σε συνδιασμό με rns china είναι να ανοιγουν την φωνή voloume και να σηκώνουν το τηλέφωνο. (Δεν κάνουν seek στο ράδιο ούτε next στο CD) άσε που η απόκριση του volume είναι αργή.

-Τα κουμπάκια δεξια αντικαθιστούν το trip computer που έτσι και αλλιως υπάρχει στα χέρια σου στο δεξί μοχλό

μιλάω πάντα σε golf fsi 2005

Οπτικό έλεγχο εννοείς να δω ενδεχομένως το μοντέλο του βγάζοντας τα πλαστικά ?

Ξέρεις να μου πείς πώς θα καταλάβω κατ' αρχήν τον εγκέφαλο αν τα υποστηρίζει ώστε μετά να το ψάξω με Vagcom ?

Σχετικά με την χρησιμότητά τους το γνωρίζω και γιΆ αυτό ρωτάω για να δω κατά πόσο αξίζει τον κόπο και το κόστος μόνο για αυτά που προσφέρουν. Γιαυτό είπα και προηγούμενα ότι αν πρέπει να αλλαχτεί και εγκέφαλος τότε thumbsdown.gif

Για να είμαι βέβαια ειλικρινής μου αρέσουν τα άτιμα :good: και τα θέλω πρίν προχωρήσω στις φωτεινές μπλαφονιέρες στις πόρτες ;) που είναι το επόμενο που σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Οπτικό έλεγχο εννοείς να δω ενδεχομένως το μοντέλο του βγάζοντας τα πλαστικά ?

Ξέρεις να μου πείς πώς θα καταλάβω κατ' αρχήν τον εγκέφαλο αν τα υποστηρίζει ώστε μετά να το ψάξω με Vagcom ?

Σχετικά με την χρησιμότητά τους το γνωρίζω και γιΆ αυτό ρωτάω για να δω κατά πόσο αξίζει τον κόπο και το κόστος μόνο για αυτά που προσφέρουν. Γιαυτό είπα και προηγούμενα ότι αν πρέπει να αλλαχτεί και εγκέφαλος τότε thumbsdown.gif

Για να είμαι βέβαια ειλικρινής μου αρέσουν τα άτιμα ;) και τα θέλω πρίν προχωρήσω στις φωτεινές μπλαφονιέρες στις πόρτες :blush: που είναι το επόμενο που σκέφτομαι

πρέπει να βγάλεις πλαστικά δυστιχώς

Προτείνο VagCom αν εισαι κοντά Πειραιά περνα να το δούμε με το δικό μου vagcom

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βγάλεις πλαστικά δυστιχώς

Προτείνο VagCom αν εισαι κοντά Πειραιά περνα να το δούμε με το δικό μου vagcom

Πες μου που και πότε και είμαι εκεί new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

με το topic αυτο με βαλατε στην μπριζα για το cruice control. σημερα που πηγα σε αντιπροσωπεια ρωτισα και μου ειπαν οτι στο gt sport το εχουν βαλει και δουλευει τελεια. με ειπαν οτι κοστιζει 200 ευρο. αξιζει λετε να το βαλο στιν vw?ειναι καλα τα λευτα?

Link to comment
Share on other sites

με το topic αυτο με βαλατε στην μπριζα για το cruice control. σημερα που πηγα σε αντιπροσωπεια ρωτισα και μου ειπαν οτι στο gt sport το εχουν βαλει και δουλευει τελεια. με ειπαν οτι κοστιζει 200 ευρο. αξιζει λετε να το βαλο στιν vw?ειναι καλα τα λευτα?

Σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.