Jump to content
manmag

Cross Touran

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τπτ για το νεο touran? Ακουσα για κατι ψιλοβελτιωσεις για τα μεσα του 09.γνωριζει κανεις τι θα βελτιωσουν?και το σημαντικοτερο θα βαλοuν τον tsi με τα 160 αλογακια?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τπτ για το νεο touran? Ακουσα για κατι ψιλοβελτιωσεις για τα μεσα του 09.γνωριζει κανεις τι θα βελτιωσουν?και το σημαντικοτερο θα βαλοuν τον tsi με τα 160 αλογακια?

καλημέρα, έχω παραγγείλει το Cross Touran, αλλά απ' ότι γνωρίζω οι αλλαγές είναι οι εξής:

έχει κιβώτιο 7 DSG, το μοτέρ παραμένει ως έχει με τα 140 ps,

εξωτερικά έχει τους καθρέφτες και την μάσκα το VW VI, αλλά μόλις έρθει θα το δούμε.

Αυτά τα λίγα, προ στιγμήν.

φιλικά Νίκος

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, μόλις εχθές παρέλαβα ένα Cross Touran με DSG 7, και 1.4 140 ps. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, χρώμα μπλε BISKAI, με πενταθέσια διάταξη.

Βέβαια θεούς τους έκανα να το πάρω με 16" χειμωνιάτικα και έτσι να βάζω καλοκαιρινά 16", αλλά μου είπαν πως δεν το δίνουν στην Ελλάδα με χειμωνιάτικο πακέτο. Τώρα βέβαια μέσα στο trip board του μου δίνει επιλογή για winter tires!!! και μπορστά απ΄οτον μοχλό του DSG έχει με κουμπί, επιλογή για οδήγηση στο χιόνι, Winter On. Εχει όντως την μάσκα του GOLF...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω το Cross Touran dsg7 140ps από τον 9ο του 2009. Λοιπόν, βασικά για τα λεφτά του θεωρητικά γυμνό από καλούδια του τύπου : Bluetooth, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, χειριστήρια στο τιμόνι κλπ, καλούδια που άλλα πολύ πιο οικονομικά έχουν ως στάνταρ. Βέβαια συνειδητή αγορά μετά από σύγκριση με άλλα, άλλων ετιαριών πολυμορφικά αντίστοιχα. Από χώρους δεν το συζητάμε, άνεση ικανοποιητική, μετά τα 120-130 klm/hour θόρυβος από τις μπάρες οροφής ( ελάχιστα ενοχλητικός ), αυτονομία σχετικά υψηλή, κινητήρας διαμάντι. Αμεση απόκριση, προβλέψιμο, ευκολοδήγητο.

Αν τα λίγα σχόλια είναι χρήσιμα σε κάποιον.. οπουδήποτε μπορώ να βοηθήσω σε κάτι είμαι στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοματο σασμαν καλό;

Συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση αλλα λόγο οικ.προβληματος ήμουν εκτός.

Λοιπόν, το σασμάν είναι, γρήγορο σε αλλαγές, αθόρυβο,δεν κορτσάρει,και οι 7 σχέσεις αλλάζουν τόσο γρήγορα .. στο συμβατικό σασμάν με λογική χρήση όταν έχεις 3η μέσα, ήδη το 7άρι dsg θα έχει 5η μπορεί και 6η. Οι αλλαγές όλες σε πολύ χαμηλές στροφές, περί τις 2,500 maximum.

Βέβαια δεν μπορώ να μην πω, πως μου λείπει το φρενάρισμα με κατέβασμα ταχυτητας με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση αλλα λόγο οικ.προβληματος ήμουν εκτός.

Λοιπόν, το σασμάν είναι, γρήγορο σε αλλαγές, αθόρυβο,δεν κορτσάρει,και οι 7 σχέσεις αλλάζουν τόσο γρήγορα .. στο συμβατικό σασμάν με λογική χρήση όταν έχεις 3η μέσα, ήδη το 7άρι dsg θα έχει 5η μπορεί και 6η. Οι αλλαγές όλες σε πολύ χαμηλές στροφές, περί τις 2,500 maximum.

Βέβαια δεν μπορώ να μην πω, πως μου λείπει το φρενάρισμα με κατέβασμα ταχυτητας με το χέρι...

γενικά το αυτοκίνητο είναι λίγο "βαρύ" [είχα golf 140 ps] .... και καιει τα άντερά του [ > 10 λτ/100 km] εκτός πόλης με μάλλον χαλαρή οδήγηση ... συχνά θα θέλεις να το βάλεις στο manual για να κινηθεις σβέλτα ...όσο για την οδηγηκή συμπεριφορά - έχει σκληρές αναρτήσεις και ταυτόχρονα μια αίσθηση ότι θα γείει στις στροφές κάτι που σε κάνει να μην το ζορίζεις ιδιαίτερα ... αυτά απ΄οτην πρώτη μου εβδομάδα μαζί του....ευχαριστημένος; μάλλον λόγω πορτ μπαγκαζ

Edited by GraveDigger
Συγχώνευση δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

γενικά το αυτοκίνητο είναι λίγο "βαρύ" [είχα golf 140 ps] .... και καιει τα άντερά του [ > 10 λτ/100 km] εκτός πόλης με μάλλον χαλαρή οδήγηση ... συχνά θα θέλεις να το βάλεις στο manual για να κινηθεις σβέλτα ...όσο για την οδηγηκή συμπεριφορά - έχει σκληρές αναρτήσεις και ταυτόχρονα μια αίσθηση ότι θα γείει στις στροφές κάτι που σε κάνει να μην το ζορίζεις ιδιαίτερα ... αυτά απ΄οτην πρώτη μου εβδομάδα μαζί του....ευχαριστημένος; μάλλον λόγω πορτ μπαγκαζ

Kαλησπέρα.

Ακριβώς όπως περιγράφεις. Λίγο βαρύ, τραβάει όμως όταν το ζορίσεις, κατανάλωση 2λιτρου αντίστοιχα.. και βάλε... ναι πολύς χώρος ότι πρέπει για 4μελή οικογένεια κλπ, αλλά όπως και να έχει, όχι το value for money. Θέλει αρκετους συμβιβασμούς. Παραμένει συνειδητή αγορά. Αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν τα λάθη του πωλητή : 1) μη το πάρεις 7θέσιο θα χάσεις τη ρεζέρβα ( δεν έχει το cross touran ρεζέρβα) 2) Ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους καθρέπτες ( δεν έχει βέβαια) 3) μου έκανε την έκπτωση των 750€ για την αγορά, και την πέρασε στο τιμολόγιο !!! μου τα επιστρέψανε βέβαια μετά από δική μου επισύμανση, 4) θόρυβος από τις μπάρες κανένας η απάντηση, μετά τα 120 είναι σα να οδηγάς μηχανή με κράνος με ανοιχτή ζελατίνα.. και άλλα ψιλοπράγματα. Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα αν και θα μπορούσα. Δεν έχω και την πολυτ΄'ελεια του χρόνου προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.