Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Πολλά πατήματα σήμερα με Kia Ceed 1.6 μαμά 125 hp και Ford fiesta mk7 1.6 125 hp με ένα τελικό και μεσαίο,μαμά δηλαδή....

 

Πολλά και διάφορα πατήματα με το Ceed,1ες 30 σε όλα ουσιαστικά κοβόμασταν,η διαφορές μας ηταν μισο καπό ο ένας μπροστά,μισό ο άλλος κλπ.

2ες 65 δοκιμάσαμε με αποτέλεσμα μέχρι τέρμα να είμαι κλειδωμένο σκάρτο αμάξι μπροστά.

 

Πολλά και διάφορά πατήματα επίσης με το Fiesta,1ες 30 η διαφορά γίνονταν ακαριαια στο πάτα,με αποτέλεσμα στα 170 περίπου 4 αμάξια το φιέστα μπροστά.

2ες 65 καθόμουν σαφώς καλύτερα,μέχρι τα 170 περίπου 2-2.5 αμάξια μπροστά το Fiesta.

2ες 50 με αποτέλεσμα 3 αυτοκίνητα μπροστά το Fiesta.

Πήγαμε να δοκιμάσουμε και 3ες 100 αλλα δεν καθόνταν με τίποτα.....

 

Υ.Γ Το passat με 1 κάθισμα.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Χρηστρα βαλε προγραμμα να δυναμωσει να μην ξερουν απο που τους ηρθε.

γενικα τα φιεστα πανε αρκετα καλα.

κυκλοφορει και ενα KIA 1ο σταδιο

 

Ναι γιώργη,πάνε καλά τα Fiesta.

Απλά έβλεπα οτι όσο ποιο ψηλά πηγαίναμε τόσο μειωνονταν η διαφορά.

Πήγαμε να κάνουμε και ένα 3ες 100 που πιστέυω θα καθόμουν ΠΟΛΥ καλά,αλλά δεν καθονταν με τίποτα.

 

Έχω πατήσει με το συγκεκριμενο Kia ceed,φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση,1ες 30 μέχρι τα 180 ντυμμένος πηγαίναμε κοπιες και γδυμμένος ημουν 3 αμάξια μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

πατημα με corsa opc πετροπουλου πρωτο σταδιατο μονοκαβαλος αυτος με τη γυναικα εγω 3ες απο Λαινοπουλο στο Σταυρο μεχρι τη γεφυρα 1,5 κολωνα! :db:  αυτα του πετροπουλου ποτε δε βγαζουν τη δυναμη στο δρομο να παρει κ ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι..

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

ασε το αντιθετο....δωσε της κοντρες κ τι στον κοσμο...επρεπε να με γνωριζε 5 χρονια πριν!!

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Eντάξει, ίσως λίγο άδικο...αλλά ενδεικτικό.

 

Πρόκειται για σύγχρονο, τελευταίας τεχνολογίας, ακριβό και ισχυρό, κατά πολλούς, αυτοκίνητο.

 

Και όταν ο οδηγός και ιδιοκτήτης του βλέπει στον δρόμο ένα...υπερυψωμένο, (πλέον), passat syncro...20ετίας, (και βάλε), είναι λογικό να αισθάνεται ότι κάποιος παρείσακτος μπαίνει στα χωράφια του!

 

Μιλάμε για τούτο εδώ:

 

800px-2013WranglerJKUR.jpg

 

Πρόσεξα πως με ακολουθούσε με άγριες διαθέσεις. Στο φανάρι λοιπόν έκανα άκρη στην δεξιά λωρίδα και ήρθε στην αριστερή.

 

Ξεκίνημα και τα έδωσε όλα! Κατέβασα το παραθύρι για να ακούω, και ο κινητήρας του ήταν έτοιμος να εκραγεί σε κάθε αλλαγή.

 

Κατάλαβα πως η υπόθεση ήταν αστεία...Έπαιξα με το μισό γκάζι, μέχρι εκεί που κάνει ένα κλικ και μου δίνει το 1/4 της ιπποδύναμης, (περίπου), όπως έχω υπολογίσει, το σημείο δηλαδή που προτείνει ο κατασκευαστής για οικονομική, μάλλον, οδήγηση.

 

Προηγήθηκα σταθερά, στις δύο πρώτες αλλαγές, μισό καπώ. Στην τρίτη με πέρασε περίπου μισό καπώ. Νόμισες ότι όπου νάναι η μηχανή του Jeep θα εκραγεί!

 

Τελικά βύθισα στο πάτωμα το γκάζι και ο, (άσχημος),  όγκος του, έγινε γρήγορα μία μικρή κουκκίδα στον καθρέπτη μου.

 

 

:laugh:

 

Είχα όμως, λίγο παρακάτω, δεύτερο περιστατικό με OPEL INSIGNIA...

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδάκια χθές με Audi A4 station....

Νόμιζα οτι ήταν το τουρμπάτο με τα 160 και λέω εδώ είμαστε.

Ξεκινάει πρώτος μου χώνεται,κατεβάζω δευτέρα και ακολουθεί κυνηγhto....

Μάταια......μολις ειδα το αυτοκολλητάκι 3.2 είχα ήδη αρπάξει κολώνετο και έκοψα γιατι έπεσε παντόφλα....

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Παρακάτω λοιπόν συνάντησα ένα OPEL INSIGNIA.

 

Όχι όμως το γνωστό αυτό εδώ:

 

Opel-Insignia_2-1024x683.jpg

 

 

Aλλά ένα άλλο, που έβλεπα πρώτη φορά, ένα VARIANT:

 

288723861118676289.jpg

 

O οδηγός του, βλέποντας μάλλον την προαναφερόμενη ιστορία με το Jeep, θέλησε να δει τι γίνεται και με προσπέρασε από δεξιά με, περίπου, 120 χλμ., ενώ πήγαινα με 80, περίπου, χλμ. στην αριστερή.

 

Ξέροντας λίγα για το αυτοκίνητο, θεώρησα ότι "δεν πιάνεται", ωστόσο κατέβασα σε τρίτη και η "διαδικασία" ξεκίνησε.

 

Πλησιάζοντας στην γνωστή ανηφόρα, είδα με έκπληξη ότι η διαφορά μας άρχισε να μειώνεται με ρυθμό...καλό.

 

Στο τέλος ο OPELάκιας έκανε δεξιά, (βγάζοντας και φλας), και ζήτησε συγνώμη, εμ,.... θέλω να πω.... τον προσπέρασα και είδα μετά ότι κάπου έστριψε δεξιά.

 

Ίσως λοιπόν απλά έφτασε στον προορισμό του....Δεν θα μάθω ποτέ...

 

Αλλά... κυκλοφορούν και άλλα INSIGNIA...

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος! Περιγραφικος με ωραιο λογο και με φωτογραφιες των...θυμάτων!

Τα 4.0 λιτρα wrangler πάνε αρκετά καλα, αλλα θορυβώδης,καίνε τ αντερά τους, τεχνολογία μηδέν (αμερικάνικα βλέπεις).

Οποιοι τα κυκλοφορούν ακόμα στο κλείνον άστυ, είναι για δέσιμο,εκτος εποχής κλπ.

Τα 2,5 λιτρα δεν πάνε καθόλου με τετοιο βάρος που κουβαλάνε. Απίστευτα ασχημα, αλλά γουστόζικα εκτός δρόμου, άλλο πρεστίζ και κοινωνικό στατους (για όσους ασχολούνται και τους απασχολει το πρεστίζ).

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ωραιος ο φιλος! Περιγραφικος με ωραιο λογο και με φωτογραφιες των...θυμάτων!

Τα 4.0 λιτρα wrangler πάνε αρκετά καλα, αλλα θορυβώδης,καίνε τ αντερά τους, τεχνολογία μηδέν (αμερικάνικα βλέπεις).

Οποιοι τα κυκλοφορούν ακόμα στο κλείνον άστυ, είναι για δέσιμο,εκτος εποχής κλπ.

Τα 2,5 λιτρα δεν πάνε καθόλου με τετοιο βάρος που κουβαλάνε. Απίστευτα ασχημα, αλλά γουστόζικα εκτός δρόμου, άλλο πρεστίζ και κοινωνικό στατους (για όσους ασχολούνται και τους απασχολει το πρεστίζ).

Ευχαριστώ φίλε, νάσαι καλά!

 

H "μαμά" μας έχει απαντήσει, προ πολλού, σε αυτά τα τερατουργήματα με αυτό:

 

To υπέροχο TOUAREG

TOUAREG.jpg

 

 

η με αυτό:

 

To καλύτερο 4x4 VW όλων των εποχών: SYNCRO T3 (το κοκκινάκι)

image-19-fotoshowImageNew-2f164e8b-32381

(Εικονίζεται η, άγνωστη στην Ελλάδα, έκδοση OETTINGER 3,7 l)

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Passat ξεκουραστήκε και ρίξαμε στην μάχη το Golf του αντώνη.(Tonyantony)

 

Πάμε λοιπόν.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Peugeot 207 RC 1stage με μεθανόλες(του πάρη για όσους γνωρίζουν).

 

2ες 60 με αποτέλεσμα 2 αυτοκίνητα μπροστά το 207.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Λευκό Saxo (Aggelos).

 

Στάση λοιπόν φανάρι,με το Golf στα 400 μέτρα περίπου να έχει περάσει μισο αμάξι μπροστά.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Fiat Uno turbo,αν κατάλαβα καλά δηλώθηκε 270hp.

 

Στάση με τον αντώνη να κάνει χάλια εκίνησση,και το Uno να περνάει μπροστά 2-2.5 αυτοκίνητα.

 

Λιώσιμο....το Golf πάταγε με 105 θερμοκρασία λαδιου :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Passat ξεκουραστήκε και ρίξαμε στην μάχη το Golf του αντώνη.(Tonyantony)

 

Πάμε λοιπόν.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Peugeot 207 RC 1stage με μεθανόλες(του πάρη για όσους γνωρίζουν).

 

2ες 60 με αποτέλεσμα 2 αυτοκίνητα μπροστά το 207.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Λευκό Saxo (Aggelos).

 

Στάση λοιπόν φανάρι,με το Golf στα 400 μέτρα περίπου να έχει περάσει μισο αμάξι μπροστά.

 

Golf Tsi 160 1st stage APR Vs Fiat Uno turbo,αν κατάλαβα καλά δηλώθηκε 270hp.

 

Στάση με τον αντώνη να κάνει χάλια εκίνησση,και το Uno να περνάει μπροστά 2-2.5 αυτοκίνητα.

 

Λιώσιμο....το Golf πάταγε με 105 θερμοκρασία λαδιου :laugh:  :laugh:  :laugh:

Εγώ για το saxo χάρηκα γιατί όλοι μου λεγαν οτι θα χασω...

Το οτι θα χάσω από το 207 το ξερα από την αρχή πήγαμε για την πλάκα μας.

Με το uno ντάξει 5ο πάτημα ήταν, τα λάδια ήταν έτοιμα για τις πατάτες κ το golf 2 συνεχόμενες φορές να μη θέλει να ξεκινήσει καλά, απλά βαρέθηκα και το παράτησα

Βtw εγώ νομίζω 160 δήλωσε αν και δεν με έπεισε :p

Link to comment
Share on other sites

o Παρης ειναι φιλος και το 207 ειναι συμπαθεια μου οποτε δεν μπορω να πω κατι :p

 

μπραβο φιλε που εκατσε τοσο καλα με τον Αγγελο μιας και ειναι γνωστος στασακιας και δεν τον περναει σχεδον κανενας!

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα νευρακια εχουν πολυ πλακα...μια φορα προ 3ετιας επαιξα τα αλαρμ σε ενα κλιο rs (αφου εφαγε τις κολωνες του) κ μονο καπνο απο τα αυτια δεν εβγαζε!! ειχα πεθανει στο γελιο!!μετα με κυνηγουσε να μου ζητησει το λογο που του επαιξα τα αλαρμ!!χαχαχαχαχαχα!!!τρελο γελιο οποτε το θυμαμαι!!

Link to comment
Share on other sites

παντως στο streetdragster εχει γραψει μονο το πατημα με ενα S2000.

για το γκολφ δεν γραφει τιποτα... :p

Το s2000 πόσο είναι ξέρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Πατημα σημερα το βραδυ κατω στο ηρακλειο κρητης οπως παμε για μοιρες με audi a3 1,4 tsi δηλωνε 147 αλογα δυκαβαλος εγω μαζι με την γυναικα δυκαβαλος και αυτος.

Αρχιζοθμε πρωτο πατημα απο εκκινηση πεταγομαι δυο αυτοκινητα μπροστα κραταω την διαφορα μεχρι τα 140 χιλιομετρα σταθερα..

Δευτερο πατημα απο ρολλ δευτερες στα 40 χιλιομετρα ξεκιναμε μαζι παλι καλαπου ξεκινησε με τπ πατημα της 3 της κορνας μεχρι τα 140 ημουνα μισο αμαξο μπροστα και μετα εκανε μεχρι τα 170 χιλ μισο αμαξι το παιδι διαφορα..μετα ακολουθησε φαγητο σε σουβλατζιδικο και τα λεγαμε πολυ δυνατο το Α3 καλα περασαμε με δικαιωσε το πολακι μετα το προβλημα που ειχα με την σκαστρα.

Edited by BECKMAN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.