Jump to content
nitro2550

βρηκαμε ζαντα και τωρα?

Recommended Posts

Λοιπον αφου κατεληξα σε ζαντα...ηρθε η ωρα της διαστασεις...ο μαστορας για την συγκεκριμενη μου προτεινε 18''αρα....και σκεφτομαι ...λετε να κοπαναει πολυ?? να χρειαστει χαμηλωμα το αμαξι επειδη θα μοιαζει με τρακερ....???α γεμισει τον θολο?αν βαλω κοκκινα hr ελατηρια με την 18αρα λετε να γινει τουβλο???γενικοτερα πως θα φαινεται???? βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου κατεληξα σε ζαντα...ηρθε η ωρα της διαστασεις...ο μαστορας για την συγκεκριμενη μου προτεινε 18''αρα....και σκεφτομαι ...λετε να κοπαναει πολυ?? να χρειαστει χαμηλωμα το αμαξι επειδη θα μοιαζει με τρακερ....???α γεμισει τον θολο?αν βαλω κοκκινα hr ελατηρια με την 18αρα λετε να γινει τουβλο???γενικοτερα πως θα φαινεται???? βοηθεια!!!!

Όσο ανεβαίνει η ζάντα ανεβαίνει και το "κοπάνημα". Η 18άρα για άλλους φαίνεται ότι κοπανάει πολύ και για άλλους όχι.

Είχα 18άρα με 35mm χαμήλωμα και πιστεύω ότι είναι στο όριο του ανεκτού. Καλά κρατήματα με λίγες υποχωρήσεις στην άνεση.

Χαμήλωμα θα χρειαστείς για να γεμίσει και ο θόλος, 25-35mm είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα προφιλ 40αρι φανταζομαι θα μπει...και αν το χαμηλωνα ελεγα κανα 3ποντο με τα hr ta kokkina αλλα δεν ειμαι στην οικονομικη φαση ....δηλαδη δεν γεμιζει τον θολο η 18αρα μηπως η 17 αρα κατσει καλυτερα...???

Edited by nitro2550
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει 4 φορες ζαντες!

ειχα 19αρες με 8.5 φαρδος κ λαστιχο 235/35/19: κοπαναγε πολυ αλλα απο κρατημα πολυ καλο....

μετα εβαλα 18 με 7.5 φαρδος κ λαστιχο 225/40: εχασε λιγο σε στριψιμο, αλλα κ η καταναλωση κατεβηκε κ η αποσβεση απο τις ανωμαλιες του δρομου ηταν κατι παραπανω απο αισθητη.

μετα εβαλα 17αρα με 225/45: σε κρατημα δεν ειδα διαφορα με τη 18αρα, οπως κ σε καταναλωση. λιγο ποιο ανετο τ αμαξι, αλλα εχανε πολυ σε ομορφια (υποκειμενικο αυτο)

απο χθες φοραω μια ΑCE 5μπρατση. 18*8 με 225/40: μικρο το χρονικο διαστημα για να κανω συγκριση. απο λακουβες κ τα σχετικα τουλαχιστον οπως κ με την αλλη 18αρα.

να ξερεις οτι παιζει ρολο το λαστιχο κ η αναρτηση σου.

σε περιπτωση που θες να το χαμηλωσεις........:

Εχω βαλει VOGLAND 5p, EIBACH 3p, APEX 4p.

Εφοσον σε απασχολει τοσο η ανεση σου προτεινω τα eibach. ειναι πολυ μαλακα

Link to comment
Share on other sites

κοιτα προφιλ 40αρι φανταζομαι θα μπει...και αν το χαμηλωνα ελεγα κανα 3ποντο με τα hr ta kokkina αλλα δεν ειμαι στην οικονομικη φαση ....δηλαδη δεν γεμιζει τον θολο η 18αρα μηπως η 17 αρα κατσει καλυτερα...???

Η ζάντα από μόνη της δεν μπορεί να γεμίσει τον θόλο (αφού ανεβαίνοντας σε ζάντα, κατεβαίνεις σε προφίλ ελαστικού).

Ένα χαμηλωματάκι θα το χρειαστείς αν θές καλύτερα αποτελέσματα.

Σε 18άρα θα μπεί το 40άρι, αυτό είναι στάνταρ.

Αν δεν έχεις σκόπο να το χαμηλώσεις, μάλλον καλύτερα η 17άρα (καθαρά από άποψη αισθητικής)

Edit: συμφωνώ για τα Eibach όπως αναφέρθηκε στο προηγούμενο post

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι καιγομαι για την ανεση αλλα το αυτοκινητο δεν το εχω μονο για να τρεχω...θελω το αυτοκινητο να εχει ενα ικανοποιητικο κρατημα και να μην ειναι τοσο ξερο οσο να γινεται κουραστικο....αν βαλω πιο μαλακα ελατηρια δεν χανω ομως σε κρατημα??τα eibach ποσο πανε περιπου...??

εχω το tsi sta 140 kai apo φθινοπωρο παω για 200++.....

Edited by nitro2550
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι καιγομαι για την ανεση αλλα το αυτοκινητο δεν το εχω μονο για να τρεχω...θελω το αυτοκινητο να εχει ενα ικανοποιητικο κρατημα και να μην ειναι τοσο ξερο οσο να γινεται κουραστικο....αν βαλω πιο μαλακα ελατηρια δεν χανω ομως σε κρατημα??τα eibach ποσο πανε περιπου...??

εχω το tsi sta 140 kai apo φθινοπωρο παω για 200++.....

αν βαλεις μονο ελατηρια χωρις αμορτισερ θα κοπαναει σαν κατσικι...ελα να δεις να δικα μου bilstein sprint me eibach κοπανανε αν και ειναι αμορτισερ ελατηρια φαντασου χωρις....

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν αλλαξω τα υπαρχων ελατηρια με αλλα και αφησω τα ιδια αμορτισερ θα κοπαναω??

αμα δεν πειραξω τιποτα θα εχω μεγαλο κενο ομως....ετσι....???

Link to comment
Share on other sites

θα μου στριψει τι να κανω!!!!????????????

ιεραρχισε τα πραγματα λιγο μεσα στο μυαλο σου!!σχετικα με προγραμμα το ενα το αλλο καταρχας 1 1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.