Jump to content
thanos.k

Golf 6 160 Τα καλυτερα λαδια ?

Recommended Posts

εγω που αγορασα απο g-market τη προηγουμενη βδομαδα μου ηρθε με πρασινο-λαχανι οποτε αυτα ειναι τα ''φρεσκα'' ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια σοσ ερωτηση...αλλαξα λαδια στις 30.000 και τωρα που εχω 37.500 ειχε χασει περιπου 100 κατι γραμαρια και συμπληρωσα τα custol magnetic 5-30 a1.... σημερα ειδα οτι δεν πληρουν τις ιδεσ προδιαγραφεσ με τα edge....το αυτοκινητο δεν το εχω κουνηση.....τι προτεινετε??? να παω αμεσα να τα αλλαξω η να περιμενω 2.500 χιλ που ειχα σκοπω να τα αλλαξω....ευχαριστω πολυ!

Edited by golfioo
Link to comment
Share on other sites

mobil 1 δεν ειναι οπως παλια εχουν χαλασει για οικονομια τη συνθεση του.εγω πρωτεινω redline η amsoil.το amsoil ειναι πιο σκληριο 5-30 καιγεται δυσκολοτερα το redline εκτος των αλλων εχει καλυτερο φιλμ.και ποτε μη βαζετε προσθετα στο λαδι σας

Link to comment
Share on other sites

helppppp....ελεος πια....πηρα το mann w712/91... και διαβαζω πιο πανω οτι πρεπει να εχω το 90 και το φιλτρο λαδιου που εχει τωρα το αυτοκινητο λεει 90 αλλα ο τυπος στο μαγαζι μου εδωσε το 91 και στο σιτε τησ μαν το 90 και το 91 ειναι ολοιδια...τι να κανω να το βαλω??? https://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=74&ktlg_01_modsl=4&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

Link to comment
Share on other sites

mobil 1 δεν ειναι οπως παλια εχουν χαλασει για οικονομια τη συνθεση του.εγω πρωτεινω redline η amsoil.το amsoil ειναι πιο σκληριο 5-30 καιγεται δυσκολοτερα το redline εκτος των αλλων εχει καλυτερο φιλμ.και ποτε μη βαζετε προσθετα στο λαδι σας

Τι εννοείς έχουν χαλάσει την ποιότητα για χάρην της οικομίας???

Link to comment
Share on other sites

καλα ο καθενας λεει οτι θελει.λες και εχει χημειο κανεις και μπορει να αναλυσει την ποιοτητα.παντως και τα 2 απο οσα εχω διαβασει ειναι κορυφαια.αρα οποια και να βαλουμε μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχουν χαλάσει την ποιότητα για χάρην της οικομίας???

ναι και δεν το λεω απο το μυαλο μου

καλα ο καθενας λεει οτι θελει.λες και εχει χημειο κανεις και μπορει να αναλυσει την ποιοτητα.παντως και τα 2 απο οσα εχω διαβασει ειναι κορυφαια.αρα οποια και να βαλουμε μια χαρα ειναι

ναι alex καποιοι σοβαροι που εχουμμε ασχοληθει παραπανω εχουμε δει αποτελεσματα σε χημειο οχι ομως μονο σε παρθενο λαδι αλλα και σε λαδι που χει δουλεψει μηχανη.εχω ριξει ωρες και ωρες διαβασμα στο bobistheoilguy και οχι μονο οποτε ναι σε χημειο τα χουμε παει και εχουμε δει οποτε μονο πλακα δνε ειναι αυτο που ειπες!λαο ξαναλεω ειτε castrol edge ειτε redline ειναι movil ειτε amsoil οποιοοο και να βαλεις κακο δεν κανεις ειναι ολα κορυφη!πιο πολυ μετρανε οι τακτιτες αλλγες και να μην ειναι μουφα το λαδι παρα οι μικροδιαφορες!απο αυτα το mobil ειναι λιγο πιο σκληρο μαζι με το amsoil που καιγεται πιο δυσκολα.το redline ειναι πιο καλο σαν προσταρια αλλα ολα αυτα ειναι λεπτομερεια της λεπτομερειας εγω εχω δοκιμασει και castrol που το βαζω στο golfaki μου και mobil σενα αλλο αμαξι φιλης μου και redline στο golf του αδερφου μου Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Playmaker προτείνεις να μην ξαναβάλω mobil 1 esp formula και να προτιμήσω τα αντίστοιχα castrol edge???

Για να πω την αλήθεια, μετά τα λάδια της αντιπροσωπείας, την πρώτη φορά έβαλα castrol edge και τις επόμενες τρεις mobil 1 esp formula!

Και μόλις σήμερα παρέλαβα 4lt mobil 1 esp formula μιας και την ερχόμενη εβδομάδα ξαναλλάζω (τα αλλάζω κάθε 10.000χλμ).

Υπάρχουν σοβαροί λόγοι, μελλοντικά θα αντιμετωπίσω πρoβλήματα τα οποία μπορώ να αποφύγω εφόσον ξαναγυρίσω σε castrol edge???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε τσιλι τι προβλημα?και τα 2 ειναι κορυφαια λαδια.πολυ απο εδω μεσα αυτα εχουν και λενε πως καει λιγοτερα σε σχεση με τα καστρολ.εσυ τοσες φορες τα εχεις.τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε τσιλι τι προβλημα?και τα 2 ειναι κορυφαια λαδια.πολυ απο εδω μεσα αυτα εχουν και λενε πως καει λιγοτερα σε σχεση με τα καστρολ.εσυ τοσες φορες τα εχεις.τι γνωμη εχεις?

Κοίτα, επειδή τις τελευταίες 3 φορές έχω βάλει Mobil δεν θυμάμαι τί διαφορές είχα από την αλλαγή των Castrol. Δόξα το θεό το golfaki μου δεν ξέρει τι σημαίνει "καίω λαδάκι". Από κει και πέρα επειδή δεν είμαι ειδικός, ρωτάω σχετικά προκειμένου να αποφύγω τυχόν μελλοντικά προβλήματα και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Πάντως είμαι ευχαριστημένος από τα Mobil.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν καιει τοτε μεινε με αυτα.η δοκιμασε και μια καστρολ να τα δεις και να σου φυγει η απορια.απο που παιρνεις τα μομπιλ?

Δεν ξέρω, δεν μου κάθονται καλά τα Castrol. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν νιώθω καλά να ξέρω ότι έβαλα castrol. Μπορεί και να κάνω λάθος. Τεσπα

G-market οι περισσότερες αγορές μου. Τα castrol τα είχα πάρει από trade-wind.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν μου κάθονται καλά τα Castrol. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν νιώθω καλά να ξέρω ότι έβαλα castrol. Μπορεί και να κάνω λάθος. Τεσπα

G-market οι περισσότερες αγορές μου. Τα castrol τα είχα πάρει από trade-wind.gr

ειπα απλα οτι τα mobil δεν ειναι οπως ειναι παλια!οταν κανεις αλλαγη απο mobil σε castrol πχ η το αναποδο τσιμπαει λιγο λαδακι ετσι γινεται συνηθως με ολες τις αλλαγες δεν θυμαμαι γιατι.διαβασε το ποστ σου πα αν κανεις σωστες αλλαγες 10.000κμ max η χρονο ειναι το καλυτερο mobil,redline,amsoil,castrol οτι και να βαλεις ειναι top.αν δεν σου καθονται καλα μη τα βαλεις βαλε redline η mobil η με οποιο θα νιωθεις καλα γιατι πραγματικα ψυχολογικο κατανταει το θεμα.

επισης ενα λαδι δεν κρυνουμε αν ειναι καλο η κακο με το αν το καιει ι οχι το αυτοκινητο!

το mobil ειναι πιο αντοχης σκληρο σε θερμοκρασια κτλ το redline ειναι λιγοτερο αντιτριβηκο ας πουμε προστατευει λιγο καλυτερα γνωμη μου ειναι δοκιμασετο!το χει η trade-wind

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

g market καλος ειναι?

ειπα απλα οτι τα mobil δεν ειναι οπως ειναι παλια!οταν κανεις αλλαγη απο mobil σε castrol πχ η το αναποδο τσιμπαει λιγο λαδακι ετσι γινεται συνηθως με ολες τις αλλαγες δεν θυμαμαι γιατι.διαβασε το ποστ σου πα αν κανεις σωστες αλλαγες 10.000κμ max η χρονο ειναι το καλυτερο mobil,redline,amsoil,castrol οτι και να βαλεις ειναι top.αν δεν σου καθονται καλα μη τα βαλεις βαλε redline η mobil η με οποιο θα νιωθεις καλα γιατι πραγματικα ψυχολογικο κατανταει το θεμα.

επισης ενα λαδι δεν κρυνουμε αν ειναι καλο η κακο με το αν το καιει ι οχι το αυτοκινητο!

το mobil ειναι πιο αντοχης σκληρο σε θερμοκρασια κτλ το redline ειναι λιγοτερο αντιτριβηκο ας πουμε προστατευει λιγο καλυτερα γνωμη μου ειναι δοκιμασετο!το χει η trade-wind

Ok Guys!!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καθώς μέχρις στιγμής δεν είχα το οποιοδήποτε πρόβλημα και ελπίζω να παραμείνει έτσι αλλά και για ψυχολογικούς λόγους, θα συνεχίσω με τα Mobil (ούτως ή άλλως τα έχω ήδη παραλάβει).

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από το g-market.

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

εβαλα σημερα τα edge στην αυτονετ βαρησ κοροπιου...οσον αφορα το φιλτρο που ειχα παρει το w712/91 μου ειπαν οτι κανει μια χαρα και το βαλανε! 35 η εργασια και κατι ελεγχοι του .........βΟΛΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.