Jump to content
highlander

Χαλασμένη κλειδαριά οδηγού

Recommended Posts

Χαίρεται κάτοχοι VW!

Λοιπόν χάλασε η κλειδαριά του οδηγού στο Passat 1.6L του '99, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει πάντα όλες τις πόρτες και να μην ανεβοκατεβαίνουν αυτόματα τα πραθυρα στο συνεχόμενο κράτημα του κλειδιού στη θέση κλειδωματος.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλει άλλαγμα η κλειδαριά οδηγού με κόστος 140¤ και μια ώρα εργατικά Δηλαδή γύρω στα 45 ¤.

1.ον Μία ώρα για να λύσουν την ταπετσαρία της πορτας και αν αλλάξουν την κλειδαριά? Σίγουρα δεν επιδιορθώνεται η ίδια κλεδαριά?

2.ον Πως να ρίξω το κόστος βρίσκοντας κάτι μεταχειρισμένο από σάιτ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους δείξουν ενδιαφέρον γιατί μου ανέβηκε η πίεση πάλι καλοκαιριάτικα με τις ντιπροσωπειές

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κάτοχοι VW!

Λοιπόν χάλασε η κλειδαριά του οδηγού στο Passat 1.6L του '99, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει πάντα όλες τις πόρτες και να μην ανεβοκατεβαίνουν αυτόματα τα πραθυρα στο συνεχόμενο κράτημα του κλειδιού στη θέση κλειδωματος.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλει άλλαγμα η κλειδαριά οδηγού με κόστος 140¤ και μια ώρα εργατικά Δηλαδή γύρω στα 45 ¤.

1.ον Μία ώρα για να λύσουν την ταπετσαρία της πορτας και αν αλλάξουν την κλειδαριά? Σίγουρα δεν επιδιορθώνεται η ίδια κλεδαριά?

2.ον Πως να ρίξω το κόστος βρίσκοντας κάτι μεταχειρισμένο από σάιτ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους δείξουν ενδιαφέρον γιατί μου ανέβηκε η πίεση πάλι καλοκαιριάτικα με τις ντιπροσωπειές

Καλησπέρα. Είναι σίγουρο ότι είναι η κλειδαριά? Εμένα μου κάνει για το ηλεκτρονικό εγκεφαλάκι που βρίσκεται μέσα στην πόρτα κ το οποίο καινούργιο είναι αρκετά ακριβό. Μεταχειρισμένο το βρίσκεις με κανα 50άρι ευρώ. Και αν έχεις όρεξη σου δίνω παρακάτω αναλυτικό οδηγό με φωτογραφίες πως να το αλλάξεις μόνος σου. Είναι αρκετά χρονοβόρο επειδή ρωτάς, γιατί δεν βγάζεις μόνο την πλαστική επένδυση της πόρτας, αλλά πρέπει να βγει κ η εσωτερική που είναι σιδερένια. Επίσης πρέπει να λυθούν οι γρύλοι του παραθύρου, κ έπειτα ή να βγάλεις το παράθυρο (δεν χρειάζεται) ή να το στερεώσεις με ταινία (εύκολο αλλά θέλει προσοχή μην πέσει όσο θα αλλάζεις τα υπόλοιπα. Επίσης πρέπει να βγει κ ο αφαλός της κλειδαριάς. Αν το πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να προσέξεις από τι αμάξι είναι γιατί εγώ την πάτησα κ μου δώσαν από skoda και είχε διαφορετικό τρόπο που μπαίνει το συρματόσκοινο του χερουλιού που ανοίγεις την πόρτα, έτσι αναγκάστηκα να κάνω μια μικρή πατεντίτσα. Επίσης επειδή το έχω ψάξει το θέμα, αυτό οφείλεται σε μια αστοχία του υλικού στις ηλεκτρονικές επαφές κ το διόρθωσε η vw μετά το 2002 -03. Πριν από τότε οι περισσότεροι έχουν αλλάξει τέτοιο. Αν μπορείς μόνος ή έχεις κάποιον φίλο που να ξέρει, μπορείς (πάλι με οδηγίες με φωτό που μπορώ να σου δώσω) να φτιάξεις το δικό σου που είναι χαλασμένο. Απλά πρέπει να μπει καινούργιο υλικό (χαλκός πχ) και να κολληθεί με ηλεκτικό κολλητήρι ώστε να καλυφθεί το κενό που έχει ραγίσει κ δεν κάνει επαφή (οπότε και δεν σου λειτουργούν όλα αυτά που λες). Γενικώς η τελευταία διαδικασία είναι λίγο δύσκολη κ φυσικά δεν την κάνουν στην αντιπροσωπεία. Εγώ το έφτιαξα όταν κατέβηκα στο χωριό μου στη Σπάρτη, με τη βοήθεια ενός άγνωστου σε μένα ηλεκτρολόγου κ μου πήρε 20 ευρώ για όλη τη δουλειά (δηλ. κ ξεμοντάρισμα πόρτας). Πήρε τουλάχιστον 2-3 ώρες. Ψάχνω να βρώ το link κ στο βάζω σε λίγο...

Επίσης να σου πω ότι είχα όλα τα συμπτώματα που έχεις, μέχρι που τελικά μου χάλασε τελείως κ δεν έκανε τίποτα. Επίσης φτιάξτο σχετικά γρήγορα, γιατί πριν μου χαλάσει τελείως (κ επειδή κ σε σένα κ σε μένα είναι το κεντρικό του οδηγού) είχε αρχίσει να ανοιγοκλείνει μόνο του τις πόρτες με ότι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό (να κλειδώσει με τα κλειδιά μέσα ή να πας το πρωί κ να είναι ανοικτό). Και τέλος είμαι 95% σίγουρος ότι αυτό είναι το πρόβλημά σου κ είναι χαρακτηριστικό ότι δεν στο κάνει πάντα, προφανώς λόγω της συστολής διαστολής του υλικού που σου λέω ότι έχει ραγίσει κ δεν κάνει πάντα επαφή (λόγω μεταβολής της θερμοκρασίας)

δες εδώ : http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1015107

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι ηλεκτρονικο ειναι,δεν νομιζω να χαλασω η κλειδαρια και να να μην ανεβοκατεβαινουν παντα και τα παραθυρα.

Επισης υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει ξεσυντονιστει το κλειδι.

Το θεμα μετακινηθηκε στα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αυτο το προβλημα το επαθα οταν ειχα ξεχασει ανοικτο λιγο το παραθυρο πριν λιγους μηνες,και εκεινες τις μερες ειχε ριξει πολυ βροχη,και μπηκε αρκετο νερο στα χαλάκια του οδηγου και στην θεση πισω απο τον οδηγο.

Προφανως καποιο βραχυκυκλωμα θα εγινε απο το νερο στο δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.