Jump to content
thanos.k

Αισθηση Σασμαν ? Μαλλον εχω προβλημα Mk6-160

Recommended Posts

1)Τελειως ακυρη η παρεμβαση σου ...

Μιλαω για αυτοκινητο 1.4 160.....

Μηχανολογικα ειναι πανομοιοτυπα ...και τα 2 ....scirocco golf

Δεν ειπα για 2 λιτρο .....

Τα 2λιτρα εχουν αλλο σασμαν .

Τα golf εχουν το ποιο κακο και μη αξιοπιστο σασμαν που εχει βγει ποτε. Δοκιμασε ενα micra-focus και πες μου μετα ενα το ποιο ακριβο αυτοκινητο στη κατηγορια του (golf 6) εχει αν μη τι αλλο "αξιοπρεπη" σασμαν ...

Και φιλε μου αν ειχα δωσει 40.000 για σιροκο εκτος απο ψυχακιας με προβλημα θα ημουν ενας περηφανος Ιδιοκτητης ενως πανακριβου αυτοκινητου που τριζει και παραλληλα ακους την "ξεχαρβαλωμενη αλυσιδα" του dsg 7 που απο οτι φενεται θα κανουν ανακλησεις....

Και απο την αλλη καλο θα ηταν να βαλετε και εσεις την σφαιρικη σκεψη και να επισκεπτεστε σιωπηλα και αλλα φορουμς ... Παμε για ρεκορ γκινες στα προβληματα εδω μεσα....

Φίλε μου μάλλον δεν έχει περάσει το κατώφλι άλλων εταιριών όπως λες την Ford, Nissan... Και όχι σαν πελάτης μόνο. Τα Golf έχουν από τα πιο αξιόπιστα σασμάν στην κατηγορία του :lol::thumbsup::thumbsup:

Ξέρεις πόσα σασμάν περνάω εγγύηση σε Ford κάθε εβδομάδα? (δουλεύω προϊστάμενος εγγυήσεων για μετά τα 2 πρώτα χρόνια εγγύησης σε Ford και άλλες μάρκες)

Έχω διαβάσει πράγματα εδώ μέσα που μπορούσαν να με τυφλώσουν αν τα έπαιρνα στα σοβαρά!!!

Τα σασμάν μεταξύ τους, είτε είναι FSI, TSI, GTI δεν έχουν καμία σχέση!!! ¶λλος τύπος κινητήρα = άλλο σασμάν! Το μόνο που μοιάζει είναι το υλικό που χρησιμοποιείται από τον τρίτο κατασκευαστή που βάζει η VW για να της φτιάξει τα σασμάν. Και απλά στα TSI το υλικό που χρησιμοποιούνταν για το συγχρονιζέ της δευτέρας ταχύτητας δεν άντεχε στη χρήση που έκαναν οι οδηγοί σε δρόμους-κίνηση σαν τους δικούς μας! Για ρωτήστε κανέναν Γερμανό ή ¶γγλο αν είχαν πρόβλημα με το συγχρονιζε 2ας και θα σας κοιτάζουν σαν χαζοί! Αμέσως είπε κάτι κάποιος μηχανικός (ο Θεός να τον κάνει) που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και οι υπόλοιποι τρέξαμε να τον πιστέψουμε ότι είναι κακοφτιαγμένα ή γύφτικα τα αμάξια μας!

Πήγαινέ το σε καμιά σοβαρή αντιπροσωπεία (είδος υπό εξαφάνιση) και πες τους να στο φτιάξουν! Μάλλον έχεις πρόβλημα στην πάνω αντλία συμπλέκτη αφού σκληραίνει όπως λες το πεντάλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
εμενα σε tsi 122 καποιες φορες ενω παταω τερμα τον συμπλεκτη μου κανει ενα 'γκουπ' η οπισθεν...οι αλλες ταχυτητες ολες κανονικα...φανταζομαι δεν ειναι προβλημα ετσι?

αυτο ειναι λογο του συνχρονιζε ειναι λογικο να στο πω απλα... φαντασου οτι ολα τα γραναζια του κιβωτιου πανε ισαμπροςς ;) και βαζωντασ οπισθεν επιλεγεισ μια σχεση που παει ισαπισο οποτε λογικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ta6ape εχεις απολυτο δικιο.

Αλοιμονο αν ηταν οσο προβληματικα παρουσιαζονται τα VW ειδικα σε συγκριση με αλλες μαρκες.

Γιατι αραγε ο ομιλος VAG ηταν μαλλον ο μοναδικος που δεν εχασε τοσο μεσα στην κριση που περασε?

Εκτος και αν η Ευρωπη και η Αμερικη αρεσκονται να αγοραζουν προβληματικα αυτοκινητα.

Εμεις σαν Ελληνες εχουμε την ταση του μηδενισμου αν πχ υπαρξει εστω και κατα φαντασια κατι προβληματικο με αυτο που εχουμε.

ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν αστοχιες ειτε υλικων ειτε εργασιας/συναρμολογησης και ειδικα σε αυτοκινητα που φτειαχνονται απο εκατονταδες κομματια.Το ποσοστο ειναι αυτο που εχεισημασια.

Αν δεν υπηρχαν αυτα, τοτε οι εταιρειες που πολυδιαφημιζονται για την αξιοπιστια τους δεν θα ειχαν αναγκη να εχουν συνεργεια στις εγκαταστασεις τους.

Ουτε εξαρτωνται αποκλειστικα απο το αν θα τρακαρεις το αυτοκινητο σου η απο αλλαγες λαδιων μονο.

Αλλο τωρα αν υπαρχει ενα προβλημα γενικα διαπιστωμενο και το οποιο αντιμετωπιζεται με ανακληση.

Αν μπειτε σε sites θα εκπλαγειτε απο ανακλησεις 'αξιοπιστων' γιαπωνεζικων εταιρειων.

Ειδικα η Ευρωπαικη και η Αμερικανικη αγορα ειναι αμειλικτες σε προβληματικα προιοντα και να ειστε σιγουροι οτι

αν αυτο συνεβαινε ειδικα σε αυτοκινητα η οποια εταιρεια που θα προωθουσε κατι τετοιο δεν θα ειχε καμμια τυχη.

Το οτι ο ομιλος VAG ειναι πρωτος σε πωλησεις στην Ευρωπη, με πρωτο σε προτιμησεις το Γκολφ δεν λεει κατι?

Αλλα και παλι τι ξερουν αυτοι που κατεβηκαν απο τις βελανιδιες οταν εμεις φτειαχναμε τον Παρθενωνα?

Ενταξει αυτοι τωρα μπορει να εχουν φτασει στο φεγγαρι αλλα ποιος το υπολογιζει!

Εμεις απ'οτι φαινεται βρηκαμε μετα τις βελανιδιες ελευθερες ανεβηκαμε πανω, προσπαθουμε να πιασουμε to φεγγαρι με το χερι, και δεν λεμε να κατεβουμε.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.