Jump to content
G_MN

Θόρυβος Στο Πάτημα Συμπλέκτη!

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος ενός Golf 6 1.4 TSI (122hp) και έχω το εξής πρόβλημα..

Κατά το πάτημα του συμπλέκτη (είτε με κενή, είτε με ταχύτητα μέσα) την ώρα που αρχίζει να "πιάνει" ο συμπλέκτης ακούγεται ένας έντονος θόρυβος "κρρρρρ"!

Καθώς πατάω το γκάζι χωρίς να αφήσω τον συμπλέκτη, ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος (περισσότερες στροφές)!

Επίσης την ώρα που ο συμπλέκτης αρχίζει να "πιάνει" τον νιώθω σαν να γρατζουνάει!!

Στις αλλαγές των ταχυτήτων και στο γρήγορο πάτημα του συμπλέκτη, ο θόρυβος συνεχίζει να ακούγεται! Μόλις αφήσω τον συμπλέκτη δεν ακούγεται τίποτα!

Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο δουλεύει μια χαρά και οι αλλαγές των ταχυτήτων είναι μια χαρά!!

Το αυτοκίνητο έχει μόλις 100χμ!!

Διάβασα κάποια θέματα στο Forum αλλά όλα ηταν σε συνδυασμό με προβλήματα που αφορούν τις ταχύτητες και το σασμάν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος ενός Golf 6 1.4 TSI (122hp) και έχω το εξής πρόβλημα..

Κατά το πάτημα του συμπλέκτη (είτε με κενή, είτε με ταχύτητα μέσα) την ώρα που αρχίζει να "πιάνει" ο συμπλέκτης ακούγεται ένας έντονος θόρυβος "κρρρρρ"!

Καθώς πατάω το γκάζι χωρίς να αφήσω τον συμπλέκτη, ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος (περισσότερες στροφές)!

Επίσης την ώρα που ο συμπλέκτης αρχίζει να "πιάνει" τον νιώθω σαν να γρατζουνάει!!

Στις αλλαγές των ταχυτήτων και στο γρήγορο πάτημα του συμπλέκτη, ο θόρυβος συνεχίζει να ακούγεται! Μόλις αφήσω τον συμπλέκτη δεν ακούγεται τίποτα!

Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο δουλεύει μια χαρά και οι αλλαγές των ταχυτήτων είναι μια χαρά!!

Το αυτοκίνητο έχει μόλις 100χμ!!

Διάβασα κάποια θέματα στο Forum αλλά όλα ηταν σε συνδυασμό με προβλήματα που αφορούν τις ταχύτητες και το σασμάν!!

Στρώνει ακόμη το αυτοκίνητο...η μηχανή, το σασμάν, τα φρένα, τα λάστιχα. Φτάσε 1.000km πρώτα και μετά άρχισε να ανησυχείς.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!

Από την περιγραφ'η σου μοιάζει να είναι από το ρουλεμάν του συμπλέκτη...

Το ρουλεμάν αυτό δουλεύει μόνο όταν χρησιμοποιείς τον συμπλέκτη, και όχι όταν δεν τον πατάς είτε κινείται το αυτοκίνητο είτε όχι...

Ο θόρυβος που κάνει όταν έχει πρόβλημα το ρουλεμάν αυτό είναι έντονος μεταλικός..δηλαδή σαν να τρίβονται σίδερα μεταξύ τους..

Και όταν λέμε έντονος, νομίζεις ότι θα σου μείνει το σασμάν στα χέρια..

Παρόλα αυτά όμως μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο σε καινούριο αυτοκίνητο να υπάρχει πρόβλημα στα ρουλεμάν του συμπλέκτη..

Καλό θα ήταν όμως να πας και σε μια αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν...

:thumbsup::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν δεν γνωριζετε μην δινεται συμβουλες κου κου ρου κου .

Φιλε μου πηγαινε αμεσως στο συνεργειο ,δεν ειναι φυσιολογικο και θα προκαλεσεις και αλλο προβλημα .

Στο λεω γιατι την πατησα ακριβως απο αυτο το θορυβο ...Ειπαμε εχουμε κατι με την αξιοπιστια αλλα καλο ειναι να μην χαλαρωνουμε!

καλη αποκατασταση ,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.