Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

loipon γι απρογραμματα να παηγαινεται στο οverload,κανει θαυματα ακομη και με δυσκολεσ περιπτωσεις.οι ανθρωποι ξερουν.Και μετα απο 8 χρονια κατοχης και προσωπικης εμπειριας στα γκολφ4 απο απλο σε πληρη μετατροπη μπορω ανετα πλεον να πω οτι για τα 4 ειναι μανα που ειναι ποιο δυσκολα απτα 5 και τα αλλα που θελουν μονο φλασαρισμα και κοψε κολησε...τσιπακια,εξαλλου τα φαγαμε ολα αυτα και μαθαμε...

φιλε μου καλε που το εφτιαξες αυτο το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτην να δεις, 2000κμ ειναι πολυ λιγα για να μαυρισει, και samco κιολας...

Αλλιως αν μαυρισε απο θερμοκρασια απο οπου τα πηρες επιστροφη, τωρα που ειναι φρεσκο...

τα εβγαλα σημερα κ ειναι πεντακα8αρα..μαυρο δεν το λες σκουρο μπλε ναι.. αλλα με περιεργει που εχει γινει μονο σε αυτο στο ιντερκουλερ αποο τη μερια της πεταλουδας,,. τα υπολοιπα κολαρα στην εισαγωγη στην τουρμπινα παντου ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

...οπως εγραψα μερικα ποστ πριν, το ιδιο κολαρο σε εμενα λαδωνετε εξωτερικα.! χωρις να ειναι καπου σχισμενο :huh:

εννοεις να περνα το λαδι εσωτερικα στο υλικο του κολαρου γιαυτο να περνει τετοιο χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια απο ενα καινουριο μελος.εχω ενα gti4 και στο ασχετο μου εκανε ρεταρισμα συνεχομενο σαν να δουλευε με 3κυλινδρους μετα απο λιγο το σταματησε το πηγα στον μηχανικο μου και δεν βρισκει τιποτα ξερει κανεις κατι?

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Προς 20VT tuning!

Γινεται σε μοτερ σαν το δικο μου (AUQ) να φτιαχτει προγραμμα απολυτως γραμμικο?

Σκοπος ουσιαστικα να μετατοπιστουνε λες οι καμπυλες σε μαγαλυτερα νουμερα!

π.χ. να κρατησω 1.0-1.05 στις 6500rpm και να κανω Overboost max 1.3!

Αυτο θα προσπαθησω να το πετυχω με καταργηση της Ν75 και φυσικα με μπαροβαλβιδα!

Επισης λογω υψηλης πιεσης θα χρειαστω εναν 4μπαρο ωστε τα 310cc/min μπεκ να γινουν 370?(τα μπεκ του s3 ειναι 380!)

Link to comment
Share on other sites

Προς 20VT tuning!

Γινεται σε μοτερ σαν το δικο μου (AUQ) να φτιαχτει προγραμμα απολυτως γραμμικο?

Σκοπος ουσιαστικα να μετατοπιστουνε λες οι καμπυλες σε μαγαλυτερα νουμερα!

π.χ. να κρατησω 1.0-1.05 στις 6500rpm και να κανω Overboost max 1.3!

Αυτο θα προσπαθησω να το πετυχω με καταργηση της Ν75 και φυσικα με μπαροβαλβιδα!

Επισης λογω υψηλης πιεσης θα χρειαστω εναν 4μπαρο ωστε τα 310cc/min μπεκ να γινουν 370?(τα μπεκ του s3 ειναι 380!)

Λοιπον..Πολυ κουβεντα!Για να εχεις 1bar στις 6500 στροφες πρεπει να εχεις τα παντα!Δηλαδη φπε-IC και καλο προγραμματιστη!Συνηθως εχουν over 1,45-1,55 και 0,85-0,95 στον κοφτη!Δεν νομιζω να μπορεις να φτιαξεις ενα τοσο γραμμικο προγραμμα!Ολοι οταν φτιαχνουν προγραμμα αυτο προσπαθουν..Να βγαζει την δυναμη ομαλα και χωρις αποτομα ξεσπασματα-κομπιασματα ενδιαμεσα κτλπ!Επισης με μπαροβαλβιδα καταργεις την ν75 που δειχνει ποσο overboost πρεπει να κανει το αμαξι σου και χωρις προγραμμα αν χρησιμοποιεις μπαροβαλβιδα ειναι επικινδυνο γιατι εσυ θα ζητας πιεση με ιδιες βενζινες οπως πριν!Οποτε θα ειναι πιο στεγνο..δεν ειναι σωστο!Την ν75 δεν την πειραζεις σαυτο το μοτερ..Βαζεις προγραμμα και αν χρειαζετε σου σφιγγουν wastegate οσο χρειαστει αν θες να κρατας πιεση ψηλα μεχρι τον κοφτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια απο ενα καινουριο μελος.εχω ενα gti4 και στο ασχετο μου εκανε ρεταρισμα συνεχομενο σαν να δουλευε με 3κυλινδρους μετα απο λιγο το σταματησε το πηγα στον μηχανικο μου και δεν βρισκει τιποτα ξερει κανεις κατι?

Να δεις τους πολλαπλασιαστες γιατι μαλλον καποια αρχισε τα κολπα!Επισης ελενξε και τα μπουζι σου για καλο και για κακο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Πολυ κουβεντα!Για να εχεις 1bar στις 6500 στροφες πρεπει να εχεις τα παντα!Δηλαδη φπε-IC και καλο προγραμματιστη!Συνηθως εχουν over 1,45-1,55 και 0,85-0,95 στον κοφτη!Δεν νομιζω να μπορεις να φτιαξεις ενα τοσο γραμμικο προγραμμα!Ολοι οταν φτιαχνουν προγραμμα αυτο προσπαθουν..Να βγαζει την δυναμη ομαλα και χωρις αποτομα ξεσπασματα-κομπιασματα ενδιαμεσα κτλπ!Επισης με μπαροβαλβιδα καταργεις την ν75 που δειχνει ποσο overboost πρεπει να κανει το αμαξι σου και χωρις προγραμμα αν χρησιμοποιεις μπαροβαλβιδα ειναι επικινδυνο γιατι εσυ θα ζητας πιεση με ιδιες βενζινες οπως πριν!Οποτε θα ειναι πιο στεγνο..δεν ειναι σωστο!Την ν75 δεν την πειραζεις σαυτο το μοτερ..Βαζεις προγραμμα και αν χρειαζετε σου σφιγγουν wastegate οσο χρειαστει αν θες να κρατας πιεση ψηλα μεχρι τον κοφτη!

Εχουμε και λεμε....ic δεν προκειται να μπει για κανεναν απολυτως λογο!!!!1000 φορες νερα!!!και με πολυ πολυ καλα αποτελεσματα!

Εν συνεχεια σκεφτομαι μια wg απο S3 ή μια που εχω περιωρια να κρατησω αρκετη πιεση ωστε να μην την πιεζω!

Επισης ο 4μπαρος...και μονο dp!

To εχω πει και αλλες φορες οτι δεν θελω να κανω κατι για αλλους....αλλα για μενα!

Η N75 μου ειπε ο προγραμματιστης οτι λογικα θα κατεργηθει...!Τα παντα θα ελενχονται μηχανικα σε αυτην την περιπτωση...αυτο φυσικα με σκοπο να πετυχουμε μικρο φασμα μεταξυ over και σταθερης!

Εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε....ic δεν προκειται να μπει για κανεναν απολυτως λογο!!!!1000 φορες νερα!!!και με πολυ πολυ καλα αποτελεσματα!

Εν συνεχεια σκεφτομαι μια wg απο S3 ή μια που εχω περιωρια να κρατησω αρκετη πιεση ωστε να μην την πιεζω!

Επισης ο 4μπαρος...και μονο dp!

To εχω πει και αλλες φορες οτι δεν θελω να κανω κατι για αλλους....αλλα για μενα!

Η N75 μου ειπε ο προγραμματιστης οτι λογικα θα κατεργηθει...!Τα παντα θα ελενχονται μηχανικα σε αυτην την περιπτωση...αυτο φυσικα με σκοπο να πετυχουμε μικρο φασμα μεταξυ over και σταθερης!

Εχεις πμ

Το IC αν βαλεις προγραμμα θα χρειαζετε ανεξαρτητος των νερων...Μπορει να εχει καλη αποδοση το water injection αλλα κανουν επακριβως την ιδια δουλεια!Χωρις IC θα κανεις μισες δουλειες...Οπως επισης wastegate απο s3 απο την Κ04 δηλαδη δεν κανεις δουλεια!Η καλυτερη ειναι της forge που την βαζουν ειτε σε Κ03 ειτε σε Κ04!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα εναν τετραμπαρο ρυθμιστη βενζινης, δεν ειδα διαφορα καμια προς το καλυτερο παρα σαν να μου φανηκε το αμαξι σαν μουντο.!!! :rofl:

Αφου εχεις προγραμμα δεν κερδισες κατι βαζωντας το...Μονο με επαναπρογραμματισμο ισως κερδιζες αλλα εχεις μπεκ 315 οποτε με 3,5 bar εισαι καλυμενος!4bar βαζουν οσοι δεν τους φτανουν τα 315cc και αντι για μεγαλυτερα μπεκ βαζουν λιγο μεγαλυτερο fpr!

Υ.Γ:1 Mαρεσει που κουβεντιαζουμε τους προβληματισμους μας!

Y.Γ:2 Σε λιγο καιρο θα βαλω καποια πραγματακια που εχω παρει..Ευελπιστω να βγαλω 240 τροχο(για να ανοιξουμε κουβεντα το λεω) new_killother.gif

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,εχω αλλαξει πολλαπλασιαστες πριν εξι μηνες.μηπως υπαρχει προβλημα που δεν ειναι οι γνησιοι?ο μηχανικος μου,μου ειπε οτι παιζει να ειναι απο βενζινη.υπαρχει τετοια περιπτωση κατα την γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,εχω αλλαξει πολλαπλασιαστες πριν εξι μηνες.μηπως υπαρχει προβλημα που δεν ειναι οι γνησιοι?ο μηχανικος μου,μου ειπε οτι παιζει να ειναι απο βενζινη.υπαρχει τετοια περιπτωση κατα την γνωμη σου?

Nαι ειναι πολυ πιθανο!Φιλτρο βενζινης εχεις να αλλαξεις καιρο?Αστο να δεις και αν στο ξανακανει βλεπεις...Αφου τους εχεις αλλαξει ειναι δυσκολο να ειναι πολλαπλασιαστες-δεν νομιζω να εχεις προβλημα στο οτι δεν ειναι γνησιοι!Αν και τιποτα δεν ειναι αδυνατο..

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ:2 Σε λιγο καιρο θα βαλω καποια πραγματακια που εχω παρει..Ευελπιστω να βγαλω 240 τροχο(για να ανοιξουμε κουβεντα το λεω) new_killother.gif

TI πραγματα εχεις παρει φιλε μου?? αντε με το καλο να αρχισεις κ να το τελειωσεις κ να δεις το αποτελεσμα που επιθυμεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε Golf_Mk2 μας ριχνεις το μπαλακι και μας αφηνεις ετσι...???

Πες μας πανω κατω περι τινος προκειτε???

Οσο για το ic....ο μονος λογος που δεν θελω να το βαλω ειναι φυσικα οτι θα φαινεται!!!

Να βαλω μηπως ακομη ενα ιδιο λιγο ακριβως απο μπροστα???και στο ενδιαμεσο να βαλω και εναν ανεμιστηρα παο 207 rc???Εχω εναν τετοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Golf_Mk2 μας ριχνεις το μπαλακι και μας αφηνεις ετσι...???

Πες μας πανω κατω περι τινος προκειτε???

Οσο για το ic....ο μονος λογος που δεν θελω να το βαλω ειναι φυσικα οτι θα φαινεται!!!

Να βαλω μηπως ακομη ενα ιδιο λιγο ακριβως απο μπροστα???και στο ενδιαμεσο να βαλω και εναν ανεμιστηρα παο 207 rc???Εχω εναν τετοιο!!!

Αν θες μπορεις να το κανεις να μην φαινετε βαζωντας σιτα χοντρη μαυρη ή ασημενια!Αλλωστε το αμαξι σου ειναι τουρμπο..δεν θα το βαλεις φατσα-φορα κανενα θηριο θα κοψεις προφυλακτηρες κτλπ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Golf_Mk2 μας ριχνεις το μπαλακι και μας αφηνεις ετσι...???

Πες μας πανω κατω περι τινος προκειτε???

Λοιπον σκεφτομαι τι τουρμπινα να βαλω χωρις να βαλω σωθηκα προς το παρων και κατεληξα στην κ04-023...Αλλα οχι ετσι απλα!Δηλαδη θα της πιω το αιμα να βγαλω οσο περρισοτερα γινετε!Εχω ηδη MAF φτιαχτο μεταλικο-αγελαδα μεταλικη-μπεκ RS4 θελω να παρω ή καποια bosch με ιδια cc και ιδιο πατημα-σωληνωσεις IC-πολλαπλη για κ04-downpipe 76αρι(θα πουλησω το 70αρι το δικο μου φτιαγμενο στον Ποπαυ)και μετα ρυθμισμα!Ευελπιστω να βγαλω 280-300 μοτερ!Επισης σκεφτομαι και για WG forge και νερα(αλλα δεν ξερω αν αξιζει για να παρω λιγα αλογα τεσπα)!Η αλλη εναλλακτικη ειναι να δωσω οσα εχω παρει δηλαδη κ04 κτλπ και να παρω κ04 απο το new S3 που ειναι μαζι με πολλαπλη...Μπαινει(σας εβαλα φωτιες :whistling: )..Με αυτη ξερετε για ποσα αλογα ειναι..Απλα να την δουλεψω safe και να παω για 260-280 τροχο!Επισης εχω παρει τετραπιστονα για μπροστα απο porsche boxter s.. new_iloveyou.gif

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι τι τουρμπινα να βαλω χωρις να βαλω σωθηκα προς το παρων και κατεληξα στην κ04-023...Αλλα οχι ετσι απλα!Δηλαδη θα της πιω το αιμα να βγαλω οσο περρισοτερα γινετε!Εχω ηδη MAF φτιαχτο μεταλικο-αγελαδα μεταλικη-μπεκ RS4 θελω να παρω ή καποια bosch με ιδια cc και ιδιο πατημα-σωληνωσεις IC-πολλαπλη για κ04-downpipe 76αρι(θα πουλησω το 70αρι το δικο μου φτιαγμενο στον Ποπαυ)και μετα ρυθμισμα!Ευελπιστω να βγαλω 280-300 μοτερ!Επισης σκεφτομαι και για WG forge και νερα(αλλα δεν ξερω αν αξιζει για να παρω λιγα αλογα τεσπα)!Η αλλη εναλλακτικη ειναι να δωσω οσα εχω παρει δηλαδη κ04 κτλπ και να παρω κ04 απο το new S3 που ειναι μαζι με πολλαπλη...Μπαινει(σας εβαλα φωτιες :whistling: )..Με αυτη ξερετε για ποσα αλογα ειναι..Απλα να την δουλεψω safe και να παω για 260-280 τροχο!Επισης εχω παρει τετραπιστονα για μπροστα απο porsche boxter s.. new_iloveyou.gif

ωριαος αντε φιλε μου με το καλο..για μενα βαλε κ04-023 με ολα υτα που ειπες,, ενα REVO προγραμμα μετα σε 3 σταδιο κ ολη μερα να εισαι με το ποδι κολλημενο στο πατωμα.. οχι σαν εμενα ενα πατημα κ μετα κοιταμε το πυρομετρο να πεσει..χαχα,, ωραιος φιλε μου κ αστερι το μκ2 σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι τι τουρμπινα να βαλω χωρις να βαλω σωθηκα προς το παρων και κατεληξα στην κ04-023...Αλλα οχι ετσι απλα!Δηλαδη θα της πιω το αιμα να βγαλω οσο περρισοτερα γινετε!Εχω ηδη MAF φτιαχτο μεταλικο-αγελαδα μεταλικη-μπεκ RS4 θελω να παρω ή καποια bosch με ιδια cc και ιδιο πατημα-σωληνωσεις IC-πολλαπλη για κ04-downpipe 76αρι(θα πουλησω το 70αρι το δικο μου φτιαγμενο στον Ποπαυ)και μετα ρυθμισμα!Ευελπιστω να βγαλω 280-300 μοτερ!Επισης σκεφτομαι και για WG forge και νερα(αλλα δεν ξερω αν αξιζει για να παρω λιγα αλογα τεσπα)!Η αλλη εναλλακτικη ειναι να δωσω οσα εχω παρει δηλαδη κ04 κτλπ και να παρω κ04 απο το new S3 που ειναι μαζι με πολλαπλη...Μπαινει(σας εβαλα φωτιες :( )..Με αυτη ξερετε για ποσα αλογα ειναι..Απλα να την δουλεψω safe και να παω για 260-280 τροχο!Επισης εχω παρει τετραπιστονα για μπροστα απο porsche boxter s.. new_iloveyou.gif

Ολα καλα ....μου αρεσουν ολα οσα εχεις κανει...στανταρ πραγματα που αποδιουν σε 20βαλβιδο!

Αλλα αξιζει μια Κ04 σε σχεση με μια Κ03s για μολις 30ps και ουτε καν!!!

Γιατι δεν βαζεις μια 28RS που αντεχουν ολα τα εσωτερικα μας....και φυσικα δεν θα βγαλεις και τρελη ροπη αλλα περισσοτερους ιππους παντα σε σχεση με μια Κ04!

Προσωπικα εδω Λαρισα εχουμε δει πολυ σωστα φτιαγμενα 20VT με μονο περιφερειακα!

Πως θα σου φαινοτανε να εβγαζες 276ps και καμια 40αρα κιλα ροπης απο K03s στο δυναμομετρο που ως stock παιζεις στα 178-185???(αναλογα με βενζινες και υγρασια!)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ....μου αρεσουν ολα οσα εχεις κανει...στανταρ πραγματα που αποδιουν σε 20βαλβιδο!

Αλλα αξιζει μια Κ04 σε σχεση με μια Κ03s για μολις 30ps και ουτε καν!!!

Γιατι δεν βαζεις μια 28RS που αντεχουν ολα τα εσωτερικα μας....και φυσικα δεν θα βγαλεις και τρελη ροπη αλλα περισσοτερους ιππους παντα σε σχεση με μια Κ04!

Προσωπικα εδω Λαρισα εχουμε δει πολυ σωστα φτιαγμενα 20VT με μονο περιφερειακα!

Πως θα σου φαινοτανε να εβγαζες 276ps και καμια 40αρα κιλα ροπης απο K03s στο δυναμομετρο που ως stock παιζεις στα 178-185???(αναλογα με βενζινες και υγρασια!)

Την οποια θα την αλλαζω καθε 15-20000 κμ?Δεν θελω..Αλλωστε η Κ03 ψωφαει ψηλα ενω η Κ04 κραταει λιγο παραπανω και βγαζει πιο ευκολα 40+ κιλα ροπη απο την Κ03!

Link to comment
Share on other sites

Την οποια θα την αλλαζω καθε 15-20000 κμ?Δεν θελω..Αλλωστε η Κ03 ψωφαει ψηλα ενω η Κ04 κραταει λιγο παραπανω και βγαζει πιο ευκολα 40+ κιλα ροπη απο την Κ03!

Οχι εχω παραδειγμα πολλα αμαξια....Τα οποια ειναι φοβος και τρομος...φυσικα με 1st stage-μπεκ-μαφ-water αρυθμιστα ακομη!Φυσικα δεν εννοω για κ03s αλλα νορμαλ!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω παραδειγμα πολλα αμαξια....Τα οποια ειναι φοβος και τρομος...φυσικα με 1st stage-μπεκ-μαφ-water αρυθμιστα ακομη!Φυσικα δεν εννοω για κ03s αλλα νορμαλ!

Φοβος και τρομος ναι!Εχω και εγω εδω φιλο(ibiza fr) με τα παντα πανω με εκκεντροφορους κιολας απο ατμοσφαιρκο 20vt-σφυριλατο μοτερ και εχει 265 με 41 κιλα ροπη και τα κραταει πολυ καλα!Αλλα εχει αλλαξει τουρμπινα μεχρι τωρα 3ς φορες....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.