Jump to content
georgatc

Μπαίνει Νερό Απο Την Πόρτα...

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας.

Μου έβαλε λίγο νερό το αυτοκίνητο απο την πόρτα του συνοδηγού.

Στην αντιπροσωπία μου ζητήσανε 80 ευρώ να ανοίξουν μόνο την πόρτα για να δουν τι έχει…

κι από εκεί και πέρα ότι προκύψει... (με καταλαβαίνετε . . .)

Το άνοιξα μόνος μου με τη βοήθεια ενός φίλου από το forum και διαπίστωσα ότι το λάστιχο έχει μικρές τρύπες σε 2-3 σημεία.

Προφανώς πέρυσι που πήγα να περάσω αντηλιακές μεμβράνες όπως πήγαν να ανοίξουν το καπάκι στην πόρτα του συνοδηγού πρέπει να τρυπήσανε λίγο το λάστιχο που βρίσκετε μέσα από το μεταλλικό κάλυμμα της πόρτας (περιμετρικά κάτω από το μεταλλικό κάλυμμα που σφίγγει με καμία 10 άρια βίδες και σφραγίζει). Δέν υπάρχει άλλη εξήγηση...

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας,

Πού μπορώ να βρω αυτό το λάστιχο ή αντίστοιχο και να το περάσω μόνος μου?

Ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια.

Ευχαριστώ

Γιώργος

Edited by georgatc
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δοκιμασε να κλεισεις τις τρυπες με σιλικονη και παρακουθησε το να δεις.ειναι κριμα να χρεωθεις ολοκληρο λαστιχο για κατι που ισως διορθωνεται με λιγη κολλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας.

Μου έβαλε λίγο νερό το αυτοκίνητο απο την πόρτα του συνοδηγού.

Στην αντιπροσωπία μου ζητήσανε 80 ευρώ να ανοίξουν μόνο την πόρτα για να δουν τι έχει…

κι από εκεί και πέρα ότι προκύψει... (με καταλαβαίνετε . . .)

Το άνοιξα μόνος μου με τη βοήθεια ενός φίλου από το forum και διαπίστωσα ότι το λάστιχο έχει μικρές τρύπες σε 2-3 σημεία.

Προφανώς πέρυσι που πήγα να περάσω αντηλιακές μεμβράνες όπως πήγαν να ανοίξουν το καπάκι στην πόρτα του συνοδηγού πρέπει να τρυπήσανε λίγο το λάστιχο που βρίσκετε μέσα από το μεταλλικό κάλυμμα της πόρτας (περιμετρικά κάτω από το μεταλλικό κάλυμμα που σφίγγει με καμία 10 άρια βίδες και σφραγίζει). Δέν υπάρχει άλλη εξήγηση...

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας,

Πού μπορώ να βρω αυτό το λάστιχο ή αντίστοιχο και να το περάσω μόνος μου?

Ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια.

Αυτοκίνητο Τouran 10/2006, με πόρτα σαν του Golf 5.

Ευχαριστώ

Γιώργος

Νομίζω πως το λάστιχο στη πόρτα έχει κάποιες τρύπες από το εργοστάσιο..

Δεν πιστεύω να εννοείς αυτές..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ΚατΆ αρχήν ευχαριστώ.

Δεν εννοώ το μαύρο λάστιχο που εφαρμόζει η πόρτα στο αυτοκίνητο.

Αν λύσουμε την πόρτα και βγάλουμε το πλαστικό, από μέσα υπάρχει ένα μεταλλικό πλαίσιο το οποίο είναι βιδωμένο στην πόρτα με 10 περίπου βίδες.

Στις άκρες αυτού του πλαισίου εκεί που εφάπτεται στην πόρτα έχει ένα γκρι λάστιχο.

Αυτό έχει τρυπήσει.

Η σιλικόνη δεν κάνει τίποτα (το δοκίμασα), θέλει κάτι μαλακό, οπότε ψάχνω λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.