Jump to content
fosmpa

Βεντιλατερ Off... Τι Κανω?

Recommended Posts

καλησπερα παιδες...

εδω και λιγες μερες με κυνηγαει γκαντεμια και πεφτει πανω στο αμαξι μου...

εχω ενα polo classic 6k (sedan) και μεχρι πριν λιγες μερες ανεβαζε θερμοκρασια σαν τρελο...

το πηγα στον μαστορα (ο θεος να τον κανει μαστορα) και μου ειπε οτι η ασφαλεια εκαψε τον θερμοστατη. η λυση που μου εδωσε ηταν να μου βγαλει το θερμοστατη και αφησε το βεντιλατερ να λειτουργει αποτε θελει...

σημερα μετα απο 15 λεπτα λειτουργειας του αυτοκινητου ειδα να ανεβαζει θερμοκρασια σαν τρελο..

εκανα δεξια, ανοιγω το καπο και βλεπω να βγαζει καπνους το βεντιλατερ και να γυρναει πολυ αργα...

το παω στο ''μαστορα'' και μου λεει: '' το βεντιλατερ μας τελειωσε, βρες καποιον και ενα ανταλλακτικο να στο αλλαξουν''

ερωτησεις:

α)ποσο παει ενα βεντιλατερ?

β)ποιος μου κανει την αλλαγη? μπορω να το κανω μονος?

γ)γνωριζει κανενας κανενα καλο συνεργειο αγια παρασκευη? (θελω να φυγω απο αυτον που εχω τωρα)

Link to comment
Share on other sites

μηπωσ εχει χαλασει η αντλια νερου και δεν κυκλοφορει το νερο στον κινητηρα? Εμενα σε ενα φιεστα μου εκανε ακριβωσ το ιδιο πραγμα πριν κατι μερες. Το πηγα στο συνεργειο και το εκαναν μια μεγαλη βολτα, του εκαναν εξαερωση και μου ειπαν ολα οκ. Χθες παλι μου ανεβασε θερμοκρασια σαν τρελο και το πηγα παλι εκει για να αλλαξουν θερμοστατη ή να τον καταργησουν προσωρινα μηπωσ το προβλημα ειναι καπου αλλου. Αλλα οταν ανοιξαν την μηχανη ειδαν οτι ειχε χαλασει η αντλια του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια να κάψει θερμοστάτη...,πρώτη φορά το ακούω... :lol: Ο Θερμοστάτης δεν είναι ηλεκτρικός και δεν καίγεται,μόνο κολλάει ή σπάει,με αποτέλεσμα να μην ανοίγει για να περάσει το νερό και έτσι ανεβάζει θερμοκρασία. Απο βεντιλατέρ 'βρωμάει' ο τόπος. Κάνε μια βόλτα σε μαγαζιά με ανταλλακτικά και θα βρείς σε διάφορες τιμές. Όσον αφορά τώρα το πρόβλημα με την θερμοκρασία,υπάρχουν πολλές αιτίες που μπορεί να φταίνε, όπως π.χ. θερμοστάτης,βαλβίδα θερμοκρασίας,βαλβίδα βεντιλατέρ,βεντιλατέρ,τρόμπα νερού,βουλωμένο ψυγείο,τρύπια κολλάρα,και την πιό μεγάλη ζημιά: καμμένη φλάτζα κυλινδοκεφαλής.

Πρέπει να το πας σε κανονικό-καλό συνεργείο,να εξηγήσεις στον μάστορα το ιστορικό της βλάβης σου, να του το αφήσεις 1-2 μέρες να το ελέγξει,και αφού κάνει την διάγνωση, να προχωρήσει στην επισκευή του.

Edited by vagzaf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.