Jump to content
Guest maria_Vor

Κλειδωμα Πορτ Παγκαζ- Προβλημα Με Φωτισμο

Recommended Posts

Guest maryv7

Παιδια καλησπερα και παλι....

βασικα εχω δυο προβληματα... το ενα ειναι πως απο την πλευρα του οδηγου οταν ανοιγει η πορτα δεν ανταποκρινεται ο φωτισμος ουτε το φωτακι της πορτας... μου ειπαν πως φταιει κατι στην πορτα και πως πρεπει να ανοικτει αλλα ομως δεν ειναι και σιγουροι....

το δευτεροι ειναι πως πισω στο πορτ παγκαζ δεν ανοιγει χωρις κλειδι... ενω εχει 3 σταδια (πανω κλειδωμενο, μεση ανοικτο χωρις κλειδι, κατω ανοικτο με κλειδι) εμενα λειτουργει μονο το πανω που κλειδωνει και το τελευταιο που πρεπει να βαλεις κλειδι για να ανοιξει.... ενταξει δεν εχω προβλημα η βλακεια ομως ειναι πως καθε φορα που θελω απο πισω κατι στα γρηγορα πρεπει να σβηνω το αμξι να παιρνω το κλειδι κτλ...

Σας παρακαλω πειτε μου τιποτα να κανω...

υποψιν στο πορτπαγκαζ και αντισκουριακο εχω βαλει αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

και οσο για τον φωτισμο ολα ειναι οκ οταν ανοιγει του συνοδηγου.... στο αμαξι ''φαινεται'' πως ειναι παντα κλειστη η πορτα του οδηγου...

πχ μπαινω στο αμαξι το ανοιγω (και ανοιγει το φως απο πανω οχι απο θεμα πορτας αλλα απο θεμα ξεκλειδωματος) , αφηνω ανοικτη την πορτα και βαζω το διακοπτη να δουλεψει το αμαξι, και το φως σβηνει....

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι η κλειδαρια της πορτας αυτη εχει τρεις εντολες. να κλειδωνεις και να ξεκλειδωνεις,να κατεβαζει η να ανεβαζει τα παραθυρα οταν κρατας το κλειδι γυρισμενο και να δινει εντολη στην πλαφονιερα να αναψει οταν ανοιξεις την πορτα.σε σενα οπως και σε μενα δεν λειτουργει η τριτη εντολη.ισως να χαλασε η πλακετα της κλειδαριας η απλα μια κοληση θα ξεκολησε. σε μενα ισχυει το δευτερο αφου τους χειμωνες δολευει κα το καλοκαιρι οχι. ενας καλος ηλεκτρολογος ισως σε απαλαξει απο το προβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

το προβλημα ειναι η κλειδαρια της πορτας αυτη εχει τρεις εντολες. να κλειδωνεις και να ξεκλειδωνεις,να κατεβαζει η να ανεβαζει τα παραθυρα οταν κρατας το κλειδι γυρισμενο και να δινει εντολη στην πλαφονιερα να αναψει οταν ανοιξεις την πορτα.σε σενα οπως και σε μενα δεν λειτουργει η τριτη εντολη.ισως να χαλασε η πλακετα της κλειδαριας η απλα μια κοληση θα ξεκολησε. σε μενα ισχυει το δευτερο αφου τους χειμωνες δολευει κα το καλοκαιρι οχι. ενας καλος ηλεκτρολογος ισως σε απαλαξει απο το προβλημα σου

και ποσο θα παει το μαλλι? γιατι απο οτι ξερω πρεπει να ανοιχτει η πορτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Για την πορτα σου δες εδω...http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=36232

Για την πισω την πορτα, δες εδω... http://img203.imageshack.us/f/55246917.jpg/ εχεις την εσοχη απο την κλειδαρια οριζοντια, για να ξεκληδωνει με ολες τις πορτες σου???

βασικα για να καταλαβεις με την φωτο που μου εδωσες εμενα ξεκλειδωνει μονο στην φαση c... οταν το εχω καθετα το κλειδι δεν ξεκλειδωνει και οταν ειναι οριζοντια δεν ξεκλειδωνει απο την μανα του...

σωστα δεν λεω?

Link to comment
Share on other sites

και ποσο θα παει το μαλλι? γιατι απο οτι ξερω πρεπει να ανοιχτει η πορτα...

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι σε καποιο φιλο κοστησε 30 ευρω νομιζω. ισως να μην σου κοστησει τοσο φθηνα. απλα ψαξε στην περιοχη σου να βρεις ενα καλο ηλεκτρολογο που να εχει και ορεξη να σε εξυπηρετησει. γιατι οι περισσοτεροι δε θα κατσουν να ασχοληθουν.θα σε πουν να βαλεις καινουργιο ανταλακτικο για να τελειωνουν.ισως και μεταχειρισμενο.παντως εμενα πλεον δεν με ενοχλει.το συνηθισα.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι σε καποιο φιλο κοστησε 30 ευρω νομιζω. ισως να μην σου κοστησει τοσο φθηνα. απλα ψαξε στην περιοχη σου να βρεις ενα καλο ηλεκτρολογο που να εχει και ορεξη να σε εξυπηρετησει. γιατι οι περισσοτεροι δε θα κατσουν να ασχοληθουν.θα σε πουν να βαλεις καινουργιο ανταλακτικο για να τελειωνουν.ισως και μεταχειρισμενο.παντως εμενα πλεον δεν με ενοχλει.το συνηθισα.

βασικα απο αυτη την αποψη ουτε εμενα με ενοχλει... αλλα εχω κολλημα με το αμαξι και θελω να ειναι ολα στην εντελεια!!! ενα πχ ειναι πως κατω απο την πορτα του συνοδηγου ειχε μια γρατζουνια απο τοτε που το πηρα.... και εμενα δεν μου αρεσει καθολου και θελω να βαλω σποιλερ εκει διοτι δεν φτιαχνεται... γενικοτερα ειμαι λιγο τρελη σε αυτα τα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με τη φίσα της μονάδας(να μην κάνει καλή επαφή) που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού ή ακόμα και με την ίδια τη μονάδα. Αν ανοίξεις την ταπετσαρία σου θα την δεις πολυ εύκολα. Ο λόγος που στο λέω αυτό είναι επειδή στα Golf IV το πορτ-μπαγκαζ ανοίγει μέσω της Comfort System Central Control Module (CCM) του αυτοκινήτου, η οποία βρίσκεται πίσω & κάτω από το τιμόνι. Οι εντολές(όχι canbus εντολές) που στέλνει στο μοτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος περνάνε μέσα από 2 καλώδια, ένα πράσινο και ένα μπλέ[Ξεκλείδωμα-->πράσινο(+) & μπλέ(-), Κλείδωμα-->πράσινο(-) & μπλέ(+)]. Το θέμα όμως είναι ότι για να φτάσει η εντολή μέχρι εκεί πρέπει να περάσει πρώτα από την μονάδα που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού (Door Control Module), μιας και ο διακόπτης κλειδώματος-ξεκλειδώματος βρίσκεται στην πλευρά του οδηγού. Αν μου έλεγες ότι όλα δουλεύαν άψογα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μοτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος του πορτ-μπαγκαζ ή γενικότερα αν φεύγει η εντολή από την CCM. Για αυτό μιας και έχεις και άλλα θέματα, τα οποία παρουσιάζονται από την πλευρά του οδηγού, πιθανόν να φταίει η φίσα της Door Control Module ή ακόμα και η ίδια η μονάδα. Επίσης, αυτό που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω σχετικά με κολλήσεις στην πλακέτα της κλειδαριάς είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που αναφέρω εγώ. ¶λλο η ηλεκτρονική κλειδαριά της πόρτας και άλλο η μονάδα της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με τη φίσα της μονάδας(να μην κάνει καλή επαφή) που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού ή ακόμα και με την ίδια τη μονάδα. Αν ανοίξεις την ταπετσαρία σου θα την δεις πολυ εύκολα. Ο λόγος που στο λέω αυτό είναι επειδή στα Golf IV το πορτ-μπαγκαζ ανοίγει μέσω της Comfort System Central Control Module (CCM) του αυτοκινήτου, η οποία βρίσκεται πίσω & κάτω από το τιμόνι. Οι εντολές(όχι canbus εντολές) που στέλνει στο μοτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος περνάνε μέσα από 2 καλώδια, ένα πράσινο και ένα μπλέ[Ξεκλείδωμα-->πράσινο(+) & μπλέ(-), Κλείδωμα-->πράσινο(-) & μπλέ(+)]. Το θέμα όμως είναι ότι για να φτάσει η εντολή μέχρι εκεί πρέπει να περάσει πρώτα από την μονάδα που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού (Door Control Module), μιας και ο διακόπτης κλειδώματος-ξεκλειδώματος βρίσκεται στην πλευρά του οδηγού. Αν μου έλεγες ότι όλα δουλεύαν άψογα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μοτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος του πορτ-μπαγκαζ ή γενικότερα αν φεύγει η εντολή από την CCM. Για αυτό μιας και έχεις και άλλα θέματα, τα οποία παρουσιάζονται από την πλευρά του οδηγού, πιθανόν να φταίει η φίσα της Door Control Module ή ακόμα και η ίδια η μονάδα. Επίσης, αυτό που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω σχετικά με κολλήσεις στην πλακέτα της κλειδαριάς είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που αναφέρω εγώ. ¶λλο η ηλεκτρονική κλειδαριά της πόρτας και άλλο η μονάδα της πόρτας.

τα προβληματα που εννοεις ειναι αυτο της πορτας και του πορτ παγκαζ μαζι....

ξεχασα να συμπληρωσω πως οταν κλεδωνω και ξεκλειδωνω το αμαξι με κλειδι τα φωτα αναβουν και σβηνουν κανονικα...

και κατι αλλο... υπαρχει περιπτωση να φταει σε κατι το τιμονι επειδη αναφερθηκε γι'αυτο ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Σε ποιο σημειο λες στο μαρσπιε??? Αν σου ειπε λαμαρινας οτι δεν φτιαχνετε...μην ξαναπας σε αυτον.!!!

Ολα γινονται αν εχεις τα καταληλα εργαλεια...Θα ανεβασω αργοτερα μια φωτο απο το astra του πατερα μου που φιλισε ενα πεζοδρομιο!! και το μαρσπιε τσαλακωσε σαν χαρτι, ο λαμαρινας μου μου ειπε γινετε και μου εδειξε και πως σε ενα getz που ειχε εκει επιτοπου.! Σε 15 λεπτα το εφερε στα κανονικα του...τα εργαλεια κανουν τον μαστορα.!

δεν θα θελει και βαψιμο ομως ? θα μπορεσει πιστευεις να το φτιαξει? λες να το φτιαξω και να μην βαλω σποιρελακι?

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα που εννοεις ειναι αυτο της πορτας και του πορτ παγκαζ μαζι....

ξεχασα να συμπληρωσω πως οταν κλεδωνω και ξεκλειδωνω το αμαξι με κλειδι τα φωτα αναβουν και σβηνουν κανονικα...

και κατι αλλο... υπαρχει περιπτωση να φταει σε κατι το τιμονι επειδη αναφερθηκε γι'αυτο ρωταω...

Όπως αναφέρω και παραπάνω, αν το μόνο σου πρόβλημα ήταν ότι δε μπορείς να χειριστείς το πορτ-μπαγκαζ ηλεκτρονικά παρά μόνο με το κλειδί, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μοτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος του πορτ-μπαγκαζ ή γενικότερα αν φεύγει η εντολή από την CCM. Στη δικιά σου περίπτωση όμως, μιας και έχεις και άλλα θέματα, όπως φωτισμού και ένδειξης ανοιχτής πόρτας, τα οποία παρουσιάζονται στην πλευρά του οδηγού, πιθανόν να φταίει η φίσα της Door Control Module ή ακόμα και η ίδια η μονάδα. Σχετικά με το τιμόνι αν εννοείς το δικό μου post, το ανέφερα απλά για να σου εξηγήσω που βρίσκεται η CCM μέσα στο αυτοκίνητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Θα χρειαστει βαψιμο, και σποιλερ να βαλεις παλι τα σποιλερ σου θα χρειαστουν βαψιμο. Σου ειπα αν ειναι μαστορας και ξερει πως να γινει, θα στο φτιαξει σαν να μην χτυπηθηκε ποτε.

Υπαρχουν ομως και μαστορια αρπα-κολα.!!!...και αγοραζουν τον σιδηροστοκο με το κιλο.!

oy kala eisai!! εμενα μου προτειναν ενα θα παω να δω τι θα μου πει....! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

λοιπον παιδια το θεμα της πορτας το εφτιαξα... τελικα δεν ηταν κατι το σπουδαιο... απο οτι καταλαβα ειχε χαλασει μεσα στην κλειδαρια ενα μπουτον οπως ειχαμε αναφερει αρχικα και για να μην πληρωνω καινουρια κλειδαρια (160 ευρω!!!!!!), αυτος ειχε μια μεταχειρισμενη απο αλλο γκολφακι (ειχε τρακαρει και του ειχε παει ανταλλακτικα) και μαζι με την δουλεια και κατι αλλο που κοιταξε μου πηγε 40 ευρω...

:pic: πραγματικα αξιζε τον κοπο γιατι πλεον η πορτα του οδηγου δεν κοπαναει οπως κοπαναγε παλια... ακουγεται σαν καινουρια!!!!!!!!

:whistling:

Edited by maria_Vor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω θέμα μόνο με το αυτόματο κλείδωμα-ξεκλειδωμα του πορτ μπαγαζ. Παίζει να είναι μοτερακι?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω και αλλά θέματα πίσω. Τον υαλο καθαρίστρΑ , το θερμενομενο τζαμί κ το Φως του χώρου αποσκευών! Θέλει σίγουρα ηλεκτρολογο απλά μπας και έτυχε σε κάποιον!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

σίγουρα δεν εχει φυγει καμία φύσα από το αμάξι προς την πόρτα του πορτ παγκάζ?

παντώς δεν νομίζω η κλειδαριά να σχετίζεται με τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι η κλειδαριά του πορτ παγκάζ...

Σε ποιον ηλεκτρολόγο το πηγες?Θεσσαλονίκη είσαι?

Edited by maximosm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.