Jump to content
stavrakas

Απαραίτητα Εργαλεια?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! Παρατήρησα σε κάποια κομμάτια του how to οτι χρησιμοποιούνται ειδικά κατσαβίδια, πένσες και λοιπα. Αυτά μπορώ να τα αγοράσω κάπου?? και που ξέρω με πόσα Nm έσφιξα μια βίδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Παρατήρησα σε κάποια κομμάτια του how to οτι χρησιμοποιούνται ειδικά κατσαβίδια, πένσες και λοιπα. Αυτά μπορώ να τα αγοράσω κάπου?? και που ξέρω με πόσα Nm έσφιξα μια βίδα?

Δεν θελουν ολες οι βιδες μετρημα, για να ξερεις ποσο θα την σφίξεις πρεπει να εχεις κλειδί με μετρητη Nm.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το'πιάσα! Αν έχεις την καλοσύνη πες μου που θα αγοράσω ένα τέτοιο κλειδί! θα σου είμαι υπόχρεος!

Φιλε μου αυτα ειναι εξειδικευμένα εργαλεία και ο τύπος τους και το μέγεθος τους ποικίλη αναλογα με τις βίδες, άλλα κλειδιά ειναι για τις βιδες πχ του κινητήρα και αλλα για κάποιες αλλες ποιο μικρές βιδες για περιφεριακά εξαρτήματα. Στο Κέντρο στην Αθηνάς εχει τετοια μαγαζιά εγω αγοράζω απο την Καλλιθέα.

Link to comment
Share on other sites

ευκολα θα βρεις δυναμοκλειδα σε καταστηματα εργαλειων.εχω την εντυπωση ομως οτι δεν το χρειαζεσαι ιδιαιτερα για την συγκεκριμενη εργασια που αναφερεις.3 φορες εχω αλλαξει μεχρι τωρα φιλτρο λαδιου και τις 3 το εσφιξαν απλα με το χερι οσο επαιρνε.ποτε δεν εχασε 0,001ml λιπαντικου.βεβαια δεν εχει βιδα συσφιξης αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ακομα και σκετο που ειναι το καπακι του, το ELSA δινει τιμες ροπης για το σφυξιμο του .σφιξτο με απλο κλειδι μεχρι εκει που καταλαβαινεις οτι επιασε καλα χωρις να το ζορισεις παραπανω και χαλασουν οι σπειρες του.απλα μια αποψη.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Karaman καλημέρα! Τσέκαρε στο www.tool-mania.gr και θα βρεις πληθώρα εργαλείων σε πολύ καλές τιμές! Δυναμόκλειδο π.χ με τιμές σύσφιξης απο 5 εως 110 νιουτόμετρα μόνο 101 ευρώπουλα! Οχι κι άσχημα για εξειδικευμένο εργαλείο νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.