Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

σκεφτηκα αλλη λυση. θελω γνωμες

εκει στον προφυλακτηρα που εχει 2 πλαστικα που και καλα μπαινουν τα πλυστικα συστηματα των φωτων, να βγαλουμε τα πλαστικα αυτα τα δυο , δε ξερω αν κουμπωνουν απλα και ξεκουμπωνουν, και να κολησουμε απλα επανω τα λεντακια και ρευμα να παρουν απο το ιδιο καλωδιο που περνουν και τα φωτα ομιχλης ή καλυτερα απο εκει που περνει ρευμα η μικρη σκαλα φωτα θεσης.

αλλα θα φαιντεται ασχημα να ειναι κολημενα επανω, θα προεξεχει η ολη ταινια που θα εχει μεσα τα λεντακαι οποτε ισως μπορουμε να ανοιξουμε μια λωριδα στενη οσο τα λεντακια στα πλαστικα αυτα και απο τη μεσα πλευρα να κολησουμε τα λεντακια οποτε θα φαινονται σαν ενσωματωμενα στο πλαστικο.

πειτε γνωμες.

κατω για να μπουν στα πλαστικα των φωτων ομιχλης πρεπει να αλλαξω τα πλαστικα γιατι τα δικα μου εχουν κυψελες (GTI εχω)

νομιζω ειναι ποιο ωραιο να μπουν τα λεντακια εκεισε εκεινα τα πλαστικα που λεω ή πανω στα φωτα αναμεσα στα φωτα και το καπο.και στην ουσια να κρυβονται κατω απο το καπο ωστε την μερα να μη πολυφαινονται. αλλα τη νυχτα οταν θα ανοιγουν τα μεγαλα φωτα δε θα φαινονται παλι. γιαυτο λεω καλυτερα κατω απο τα φωτα, περιπου στη μεση του υψους του προφυλακτηρα

οχι, μετα απο σκεψη και κοιτωντας τις φωτο λεω πως οχι στο πλαστικο του προφυλακτηρα γιατι ειναι πολυ ψηλα κ πολυ κοντα στα φωτα.

η καλυτερη θεση ειναι στο πανω μερος των πλαστικων που εχουν το φως ομιχλης.

το θεμα ειναι αλλαζεις πλαστικα και καταργεις τα φωτα ομιχλης ή εχεις και τα φωτα ομιχλης οπως στην φωτο που σας εχω το λινκ, και τα λεντακια απο πανω;

και επειδη δε θελω να αλλαξω τα κυψελοειδη πλαστικα μου, μαλον σκεφτομαι να βαλω τα λεντακια πανω στην πανω σειρα κυψελων απο τα πλαστικα.

ποσο κοστιζουν αυτα τα πλαστικα; αν κατι δε παει καλα τα αλλαζω στο κατω κατω. φτηνα θια ειναι μαλον, πλαστικα ειναι.

τωρα οσο αναφορα τα φωτα ομιχλης, νομιζω δε θα ειναι ωραιο ν αναβουν ολα μαζι και λεντακαι και φωτα ομιχλης αθ φαινεται ασχημα αφου ειναι πολυ κοντα.

οποτε μαλον καλυτερα να αναβουν με τα φωτα θεσης

ναι μαλον καλυτερα να κααταργηθουν τελειως τα φωτα ομιζχλης τελικα αλλα τα θελω απλα να τα αναβω σε ομιχλη...

οποτε αστα να πανε μπελα βλααμε στο κεφαλι μας.

δε θα καταργησω τα φωτα ομιχλης εγω αλλα μαλον το σωστο ειναι να καταργηθουν.

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

απλα οχι..δεν ειναι καθολου ομορφο κ στην τελικη τα μονα λεντ που αξιζουν κ δεν ειναι καγκουαρ ειναι αυτα που ειπα πιο πανω.

θα τα βρεις ebay αλλα κ σε eshop.αν εχεις κυψελες μπαινουν τερμα πανω αν δε κανω λαθος.Εγω εχω γριλλιες κ θα προσπαθησω κ εγω να τα βαλς τερμα πανω οπου το κυκλακι απο τα φωτα ομιχλης δεν ενοχλει.Δεν ξερω αν αναβουν κ τα λεντ κ τα ομιχλης ταυτοχρονα η αν βαλεις λεντ καταργουνται τα ομιχλης.δενθα το κανω τωρα το προτζεκτ γιατι εχω αλλα κατα νου παρολ'αυτα εχω παρει 2 σετακι πλαστικα αν το αποφασησω.αυτα

Oσον αφορα το λινκ το προηγουμενο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2006-09-VW-...sQ5fAccessories

διαβασα οτι λεει αυτο "The headlight includes the Auto-Leveling motor thus retain the Auto Leveling feature if your factory comes with that feature."

Απλα δε νομιζω να ειναι το γνωστο auto leveling αν ειναι τοτε ειναι ευκαιρια ..

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα αυτα για να μην κοψο/αλλαξω τα πλαστικα, απλα τα κολλησα απο πανω και εκανα μια μικρη τρυπα απο πισω για να περασω το καλοδιο.

Ειναι αδιαβροχα, επομενος δεν υπαρχει προβλιμα με τα νερα. Κ επειδι ειναι κ διαφανα την ημερα αν δε κοιταξεις προσεκτικα δεν τα βλεπεις.

Αξιζει τα 30 ευρω +- που εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

απλα οχι..δεν ειναι καθολου ομορφο κ στην τελικη τα μονα λεντ που αξιζουν κ δεν ειναι καγκουαρ ειναι αυτα που ειπα πιο πανω.

θα τα βρεις ebay αλλα κ σε eshop.αν εχεις κυψελες μπαινουν τερμα πανω αν δε κανω λαθος.Εγω εχω γριλλιες κ θα προσπαθησω κ εγω να τα βαλς τερμα πανω οπου το κυκλακι απο τα φωτα ομιχλης δεν ενοχλει.Δεν ξερω αν αναβουν κ τα λεντ κ τα ομιχλης ταυτοχρονα η αν βαλεις λεντ καταργουνται τα ομιχλης.δενθα το κανω τωρα το προτζεκτ γιατι εχω αλλα κατα νου παρολ'αυτα εχω παρει 2 σετακι πλαστικα αν το αποφασησω.αυτα

Oσον αφορα το λινκ το προηγουμενο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2006-09-VW-...sQ5fAccessories

διαβασα οτι λεει αυτο "The headlight includes the Auto-Leveling motor thus retain the Auto Leveling feature if your factory comes with that feature."

Απλα δε νομιζω να ειναι το γνωστο auto leveling αν ειναι τοτε ειναι ευκαιρια ..

τα σπανε...απλα γινεσαι πολυ audi μετα....φιλε αττνος τι ακριβως εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα αυτα για να μην κοψο/αλλαξω τα πλαστικα, απλα τα κολλησα απο πανω και εκανα μια μικρη τρυπα απο πισω για να περασω το καλοδιο.

Ειναι αδιαβροχα, επομενος δεν υπαρχει προβλιμα με τα νερα. Κ επειδι ειναι κ διαφανα την ημερα αν δε κοιταξεις προσεκτικα δεν τα βλεπεις.

Αξιζει τα 30 ευρω +- που εδωσα.

ειδα το βιντε ο σου αππλα δε μου αρεσε που ειναι πολλα μικρα, οποτε απο μακρια φαινεται σαν μια λωριδα ενω καλυτερα να βαλεις 5 μεγαλα λεντακια να φαινονται σα χαντρες

πεσμου απο που πηρες ρευμα; πως αναβουν; εβγαλες τον προφυλακτηρα;

Link to comment
Share on other sites

ειδα το βιντε ο σου αππλα δε μου αρεσε που ειναι πολλα μικρα, οποτε απο μακρια φαινεται σαν μια λωριδα ενω καλυτερα να βαλεις 5 μεγαλα λεντακια να φαινονται σα χαντρες

πεσμου απο που πηρες ρευμα; πως αναβουν; εβγαλες τον προφυλακτηρα;

Οχι δε βγαινει ο προφ.

Ρευμα πηρα απο τη πριζα που παει στο φαναρι στη μικρη σκαλα.

τα σπανε...απλα γινεσαι πολυ audi μετα....φιλε αττνος τι ακριβως εβαλες?

Αυτα πιο πανω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=332821

P.S. Οσο για το πρωτο comment σου συμφωνο και γενικα οτιδυποτε φαναρι με λεντ μεσα το θεορω αντιγραφι audi k χτυπαει καπως στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε βγαινει ο προφ.

Ρευμα πηρα απο τη πριζα που παει στο φαναρι στη μικρη σκαλα.

Αυτα πιο πανω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=332821

P.S. Οσο για το πρωτο comment σου συμφωνο και γενικα οτιδυποτε φαναρι με λεντ μεσα το θεορω αντιγραφι audi k χτυπαει καπως στο ματι.

το προβλημα ειναι οτι οταν το αναβεις ομως, αναβουν και τα πισω φωτα κατι που σημαινει μικροτερη ασφαλεια να σε χτυπησει καποιος απο πισω καθως δεν καταλαβαινει ποτε πατας φρενο, αυτο γραφουν στο νετ και εχουν δικιο. καλο ειναι να δωσουμε ρευμα αλλα χωριστα π οτα πισω φωτα θεσης.

αρα μπορω να βγαλω τα πλαστικα να τοποθετησω ομορφα εκει τα λεντακια και μετα να παρω ρευμα απο κοντα στο φαναρι.

ειναι προσβασιμη η περιοχη που ειναι τα πλαστικα απο μεσα απο το καπο προφανως ευκολα.

και εγω σκεφτομαι να κολησω μια λωριδα λεντακια οπως εκανες και εσυ, αλλα σκεφτομαι 5 μεγαλα λεντ και οχι πολλα μικρα που εβαλες. απο την αλλη σκεφτομαι και τον κινεζο που θελει 100ευρω για αυτα

που ειναι μαλον καλυτερα απο μια απλη λωριδσα που εβαλες

http://www.giantlight.com.tw/product/72398.html

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω πολυ το παιδευεις με τα LED κ επειδη δεν σε θελεις να τα σκασεις για να παρεις τα γνησια audi δες κ αυτα εχει μαλιστα κ video για να δεις πως ειναι

http://cgi.ebay.fr/WIPPER-S-FEUX-JOUR-LED-...34.c0.m14.l1262

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω πολυ το παιδευεις με τα LED κ επειδη δεν σε θελεις να τα σκασεις για να παρεις τα γνησια audi δες κ αυτα εχει μαλιστα κ video για να δεις πως ειναι

http://cgi.ebay.fr/WIPPER-S-FEUX-JOUR-LED-...34.c0.m14.l1262

Ωραια ειναι κ καλη τιμουλα αλλα θελει κοψιμο τα πλαστικα + δε στελνει ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να σε γραφουν καθε μερα τα στρουμφακια, βαλ'τα.

σε 2 χρονια θα πρεπει υποχρεωτικα ολα τα αυτοκινητα να εφοδιαζονται με τετοια φωτα που θα ειναι αναμενα ολη την ωρα οσο αναβει ο κινητηρας

κανεις δε σε γραφει!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σχετικο αρθρο στον κ.ο.κ που το αναφερει οτι δεν προβλεπονται και ειναι παρανομα τα drl;χωρια οτι πλεον τοποθετουνται εργοστασιακα σε πολλα μοντελα,ειναι και ce aprroved και αρα καθολα νομιμα για την ευρωπη.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να σε γραφουν καθε μερα τα στρουμφακια, βαλ'τα..

ο κοκ δεν ξερει καν τι ειναι τα drl

μην λες κατι που δεν ξερεις.

ο πατερας του κολητου μου ειναι υψηλο στελεχος της τροχαιας και τον ρωτησα και ειπε οκ

αλωστε ηδη ειναι υποχρεωτικο στηνβ ευρωπη και σε πολλες χωρες

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

ο κοκ δεν ξερει καν τι ειναι τα drl

μην λες κατι που δεν ξερεις.

ο πατερας του κολητου μου ειναι υψηλο στελεχος της τροχαιας και τον ρωτησα και ειπε οκ

αλωστε ηδη ειναι υποχρεωτικο στηνβ ευρωπη και σε πολλες χωρες

μηπως εχεις κανει λαθος το quote;αν ναι διορθωσε το γιατι εγω δεν υποστηριξα ποτε οτι ειναι παρανομα τα drl αλλα νομιμα εφοσον δεν υπαρχει σχετικη αναφορα σε καποιο απο τα αρθρα του κ.ο.κ που να απαγορευει την τοποθετηση και χρηση τους ως oem ή aftermarket εξοπλισμο.αναφερομουν στο ποστ του μελους attnos.εκτος αν καταλαβαινω λαθος το ποστ σου.

δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κατι που να μην το ξερει o joop...:)

υπαρχει και μαλιστα πολλες.προσπαθω να γραφω για κατι το οποιο εχω διασταυρωσει πρωτα ως εγκυρο και σωστο .διαφορετικα δεν λεω τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, αναφερομουν στο συγκεκρειμενο βιντεακι!

Δεν ειπα οτι ειναι παρανομα εφοσον αναβουν κανονικα, στο βιντεακι που ειδαμε ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΟΥΝ!

Αυτα βεβεος κ απαγορευονται!

Εγω ειχα στο rally μου στη μικρη σκαλα κατι λαμπιτσες που αναβοσβηνανε κ με σταματησανε για να με γραψουν, τη γλυτωσα γτ ηταν γνοστως, αλλα μου ειπε ο στρουμφακιας οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις κανει λαθος το quote;αν ναι διορθωσε το γιατι εγω δεν υποστηριξα ποτε οτι ειναι παρανομα τα drl αλλα νομιμα εφοσον δεν υπαρχει σχετικη αναφορα σε καποιο απο τα αρθρα του κ.ο.κ που να απαγορευει την τοποθετηση και χρηση τους ως oem ή aftermarket εξοπλισμο.αναφερομουν στο ποστ του μελους attnos.εκτος αν καταλαβαινω λαθος το ποστ σου.

υπαρχει και μαλιστα πολλες.προσπαθω να γραφω για κατι το οποιο εχω διασταυρωσει πρωτα ως εγκυρο και σωστο .διαφορετικα δεν λεω τιποτα :)

ασε λιγο να σε παινεψουμε ρε μη τσιμπας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.