Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Εγώ έκανα την παραγγελία μέσα Ιουλίου και είδα ότι υπήρχαν εργοστασιακός συναγερμός (PT3) (με ογκομετρικό!!!) και το πακέτο comfort (P24)που περιγράφεις με ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες κλπ. σε αγγλικά site και φυλλάδια, οπότε επέμεινα και μου τα έβαλε!!!

Πότε παραλαμβάνεις με το καλό???

Εγώ πάλι όσο κι αν επέμενα μου είπαν ότι αν παράγγελνα εργοστασιακό συναγερμό και το πακέτο P24 που αναφέρεις, θα καθυστερούσε πολύ η έγκριση της παραγγελίας (μέχρι οι συγκεκριμένοι κωδικοί να επιτραπούν για Ελλάδα.) Σκέφτομαι το P24 να το βάλω έξτρα μετά την παραλαβή. Απ' ό,τι μου είπαν το κάνουν κι εδώ.

Το δικό μου αυτοκίνητο έρχεται μάλλον στο τέλος αυτής της εβδομάδας, οπότε βλέπω να το παραλαμβάνω μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες.

Θα μπορούσες να μου πεις αν αναφέρει το Manual ένα ειδικό υγρό καθαρισμού & συντήρησης για τις τσιμούχες και τα λάστιχα της οροφής με κωδικό G 052 172 A1 (weatherstrip dressing)???

Θα ήθελα να το παραγγείλω από τώρα καθώς άκουσα ότι είναι σημαντικό για την συντήρηση και τη στεγανότητα της οροφής…

229429498cfb7525c86vg7.jpg

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το Εος το πηρα με τον εργοστασιακο συναγερμο αλλα ηθελε ειδικη παραγγελια για αυτο και μου καθυστερησε περιπου ενα μηνα παραπανω ηλεκτρικα αναδιπλομενους καθρεπτες δυστηχως δεν εβαλα και αυτοματα φωτα δεν νομιζω να εχει,(μαλλον δεν το εψαξα)!Με το καλο να το παραλαβεις και εσυ χρις!οσον αφορα το για χρωμα εγω πιστευω οτι τα ανοιχτοχρωμα του πανε καλητερα τονιζει το φαρδος του και τα νευρα στα πλαινα και στο καπο και στο πορτμπακγαζ...πρωτα απο ολα το ειχα δει σε μαυρο και απο κοντα και στο δρομο βραδυ πολυ καλο συνδυασμο με την νικελ μασκα αλλααα...χανει τον ογκο του και της γραμμες που προ ανεφερα...ο καθενας στα γουστα του...εγω ειμαι ερωτευμενος με το χρωμα μου.... :D:Dhearts.gif αααα!και κατι αλλο αυτο για την συντηρηση για τσιμουχεσ και τα ελαστικα το παραγγελνω απο την αντιπροσωπεια σωστα???

Edited by vweos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Παιδια εγω το Εος το πηρα με τον εργοστασιακο συναγερμο αλλα ηθελε ειδικη παραγγελια για αυτο και μου καθυστερησε περιπου ενα μηνα παραπανω ηλεκτρικα αναδιπλομενους καθρεπτες δυστηχως δεν εβαλα και αυτοματα φωτα δεν νομιζω να εχει,(μαλλον δεν το εψαξα)!Με το καλο να το παραλαβεις και εσυ χρις!οσον αφορα το για χρωμα εγω πιστευω οτι τα ανοιχτοχρωμα του πανε καλητερα τονιζει το φαρδος του και τα νευρα στα πλαινα και στο καπο και στο πορτμπακγαζ...πρωτα απο ολα το ειχα δει σε μαυρο και απο κοντα και στο δρομο βραδυ πολυ καλο συνδυασμο με την νικελ μασκα αλλααα...χανει τον ογκο του και της γραμμες που προ ανεφερα...ο καθενας στα γουστα του...εγω ειμαι ερωτευμενος με το χρωμα μου.... :D:Dhearts.gif αααα!και κατι αλλο αυτο για την συντηρηση για τσιμουχεσ και τα ελαστικα το παραγγελνω απο την αντιπροσωπεια σωστα???

Το πακέτο Comfort με κωδικό P24 έχει όλα αυτά τα καλούδια:

αναδιπλούμενους καθρέπτες, αυτόματους υαλοκαθαριστήρες και φώτα, αυτόματη σκίαση καθρέπτη οδηγού και κεντρικό, coming & leaving home φώτα, (ξέχασα κάτι???)

Ο εργοστασιακός συναγερμός είναι γ@μ@τος γιατί έχει 2 ογκομετρικά modules και λειτουργεί κανονικά και με ανοιχτή οροφή!!! Κατ’ επιλογή ακυρώνεται και το ογκομετρικό αν το επιθυμείς.

Πες μου όμως, το αναφέρει το Manual το G 052 172 A1???

Προφανώς από την VW θα το παραγγείλουμε…

Αν βέβαια μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το παραπάνω εικονιζόμενο προϊόν GM είναι πανομοιότυπο, θα το παραγγείλω από ένα φύλο που έχει ανταλλακτικά Opel και μου τα δίνει χονδρική τιμή!!!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Φιλε speedster μολις γυρισω απο δουλεια θα το ψαξω στο manual και θα ενημερωσω!παντως πρεπει να ειναι πολυ βασικο αυτο για την συντηρηση της οροφης!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Φιλε speedster μολις γυρισω απο δουλεια θα το ψαξω στο manual και θα ενημερωσω!παντως πρεπει να ειναι πολυ βασικο αυτο για την συντηρηση της οροφης!!!

Ναι!!! :thumbsup:

Νομίζω ότι το προτείνουν μετά από κάθε πλύσιμο (τουλάχιστον κατά μήκος της ραφής του παρμπρίζ)... :D

Ποιός είπε ότι είναι εύκολο να έχεις Cabrio??? B)

Έχει δουλειά η υπόθεση... :D

Το υγρό στην Αμέρικα έχει $95 rocket.gif

Γι' αυτό την ψάχνω για το GM... :D

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Φιλε speedster μολις γυρισω απο δουλεια θα το ψαξω στο manual και θα ενημερωσω!παντως πρεπει να ειναι πολυ βασικο αυτο για την συντηρηση της οροφης!!!

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, η επικάλυψη των ελαστικών της οροφής ήταν ο λόγος που καθυστέρησε η πρεμιέρα του αυτοκινήτου. Υπήρχαν αεροδυναμικοί θόρυβοι από τα συγκεκριμένα ελαστικά και η VW έλυσε το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο. Γι αυτόν τον λόγο λένε ότι δεν πρέπει να πλένεις το αυτοκίνητο με πιεστικό, γιατί από την πίεση καταστρέφεται η επικάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λετε να αποφυγω να το πλυνω με πιεστικο ε?γιατι ειναι σημερα να το φρεσκαρω λιγο γιατι εχει μαζεψει λιγο σκονη!τουλαχιστον τα χαμηλα μερη ζαντες μασπιεδες λογικα δεν θα εχει προβλημα??οσο και να κανει αυτο για την συντιριση ειναι βασικο χαλαλι!xris εσυ δε τι χρωμα το εχεισ παρραγγειλει?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Αρα λετε να αποφυγω να το πλυνω με πιεστικο ε?γιατι ειναι σημερα να το φρεσκαρω λιγο γιατι εχει μαζεψει λιγο σκονη!τουλαχιστον τα χαμηλα μερη ζαντες μασπιεδες λογικα δεν θα εχει προβλημα??οσο και να κανει αυτο για την συντιριση ειναι βασικο χαλαλι!xris εσυ δε τι χρωμα το εχεισ παρραγγειλει?

Απέφυγε τις ραφές της οροφής και τις λαστιχένιες τσιμούχες...

Εξάλλου το πιεστικό δεν κάνει και τρελή δουλειά (εκτός και αν είναι κανένα pro 200 bar...)

Στις ζάντες, θόλους κλπ δεν έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Speedster οπως καλα εχεις πληροφορηθει το G 052 172 A1 κανει ακριβως για αυτην την δουλεια και διχνει ακριβως που πρεπει να το χρησιμοποιουμε στο manual,εδω νομιζω και γενικως εξηγει για το καθετι ξεχωριστα,για το πως πλενεται και πως συντηρειται, τωρα και αυτο της opel που λες πιστευω πως θα ειναι περιπου το ιδιο πραγμα! <_< (και γενικα να αποφευγουμε οτι προιον περιεχει οξεα πανω στα λαστιχα αυτα)!!!!αυτα....!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster οπως καλα εχεις πληροφορηθει το G 052 172 A1 κανει ακριβως για αυτην την δουλεια και διχνει ακριβως που πρεπει να το χρησιμοποιουμε στο manual,εδω νομιζω και γενικως εξηγει για το καθετι ξεχωριστα,για το πως πλενεται και πως συντηρειται, τωρα και αυτο της opel που λες πιστευω πως θα ειναι περιπου το ιδιο πραγμα! <_< (και γενικα να αποφευγουμε οτι προιον περιεχει οξεα πανω στα λαστιχα αυτα)!!!!αυτα....!

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Δυστυχώς δεν βρήκα άκρη από την πηγή μου για το υγρό σε GM.

Θα παραγγείλω το ανταλλακτικό από την VW. Επίσης μπορούμε να παραγγείλουμε μινιατούρες του EOS από την VW. Οι τιμές που βρήκα στο γερμανικό φυλλάδιο με τα αξεσουάρ του EOS είναι φτηνότερες από τις τιμές στα μοντελιστικά μαγαζιά (για τα ίδια μοντέλα της Norev π.χ.)!!! Ελπίζω εδώ να μην τις φουσκώνουν πολύ…

Link to comment
Share on other sites

Αρα λετε να αποφυγω να το πλυνω με πιεστικο ε?γιατι ειναι σημερα να το φρεσκαρω λιγο γιατι εχει μαζεψει λιγο σκονη!τουλαχιστον τα χαμηλα μερη ζαντες μασπιεδες λογικα δεν θα εχει προβλημα??οσο και να κανει αυτο για την συντιριση ειναι βασικο χαλαλι!xris εσυ δε τι χρωμα το εχεισ παρραγγειλει?

Το έχω παραγγείλει σε μαύρο μεταλλικό με μπεζ Nappa εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

dead.gif Πήρα εβδομάδα παραγωγής week 49 + 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα… :D

Και ακόμα δεν είναι και οριστική ημερομηνία!!!

Ουσιαστικά Ιανουάριο 2007 πάμε… knife.gif

¶ντε να δούμε, θα τις προλάβουμε τις Αλκυονίδες??? B)

Το κακό είναι ότι ήθελα να προσθέσω θερμομονωτικό παρμπρίζ και δεν γίνεται σε αυτή τη φάση… :blink: Μα και αυτοί ρε παιδί μου τι κάνουν… κοιμούνται??? :wub: Στην Ελλάδα ζούμε, είναι δυνατό να μην μας το λένε από την αρχή ότι υπάρχει σαν επιπλέον επιλογή??? Εδώ βάλανε standard το climatronic σε όλες τις εκδόσεις… στο παρμπρίζ κόλλησαν??? rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

dead.gif Πήρα εβδομάδα παραγωγής week 49 + 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα… :)

Και ακόμα δεν είναι και οριστική ημερομηνία!!!

Ουσιαστικά Ιανουάριο 2007 πάμε… knife.gif

¶ντε να δούμε, θα τις προλάβουμε τις Αλκυονίδες??? :blink:

Το κακό είναι ότι ήθελα να προσθέσω θερμομονωτικό παρμπρίζ και δεν γίνεται σε αυτή τη φάση… :wacko: Μα και αυτοί ρε παιδί μου τι κάνουν… κοιμούνται??? :blink: Στην Ελλάδα ζούμε, είναι δυνατό να μην μας το λένε από την αρχή ότι υπάρχει σαν επιπλέον επιλογή??? Εδώ βάλανε standard το climatronic σε όλες τις εκδόσεις… στο παρμπρίζ κόλλησαν??? rocket.gif

25 μέρες..? Και λίγες σου λένε ίσως. Εγώ είχα πάρει εβδομάδα παραγωγής την 1η εβδομάδα του Αυγούστου. Μέχρι σήμερα 7 Σεπτεμβρίου δεν με έχουν ειδοποιήσει ότι το αυτοκίνητο έχει έρθει Ελλάδα.

Όσο για το παμπρίζ, να ξέρεις ότι μπορείς να προσθέσεις πράγματα στην παραγγελία σου καθώς ακόμα είναι πολύ νωρίς, έστω κι αν έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής. Δεν επιτρέπεται καμία αλλαγή μόνο εφόσον βρίσκεσαι λιγότερο από 15 μέρες πριν από την προγραμματισμένη εβδομάδα. Τότε το αυτοκίνητο μπαίνει σε status red, που σημαίνει δεν προστίθεται/αφαιρείται τίποτα.

Αυτά βέβαια δεν τα λένε οι πωλητές. Κι εγώ τα έμαθα μέσα από την VW μέσω κάποιων γνωστών όταν χρειάστηκε να προσθέσω κάτι στην παραγγελία μου. Μόνο που τελικά δεν τα κατάφερα γιατί ήδη βρισκόμουν μέσα στο διάστημα αυτών των δύο εβδομάδων πριν την παραγωγή.

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
25 μέρες..? Και λίγες σου λένε ίσως. Εγώ είχα πάρει εβδομάδα παραγωγής την 1η εβδομάδα του Αυγούστου. Μέχρι σήμερα 7 Σεπτεμβρίου δεν με έχουν ειδοποιήσει ότι το αυτοκίνητο έχει έρθει Ελλάδα.

Όσο για το παμπρίζ, να ξέρεις ότι μπορείς να προσθέσεις πράγματα στην παραγγελία σου καθώς ακόμα είναι πολύ νωρίς, έστω κι αν έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής. Δεν επιτρέπεται καμία αλλαγή μόνο εφόσον βρίσκεσαι λιγότερο από 15 μέρες πριν από την προγραμματισμένη εβδομάδα. Τότε το αυτοκίνητο μπαίνει σε status red, που σημαίνει δεν προστίθεται/αφαιρείται τίποτα.

Αυτά βέβαια δεν τα λένε οι πωλητές. Κι εγώ τα έμαθα μέσα από την VW μέσω κάποιων γνωστών όταν χρειάστηκε να προσθέσω κάτι στην παραγγελία μου. Μόνο που τελικά δεν τα κατάφερα γιατί ήδη βρισκόμουν μέσα στο διάστημα αυτών των δύο εβδομάδων πριν την παραγωγή.

Και τώρα τι να τον κάνω τον τύπο??? Να τον δείρω???

Έχω κάνει παραγγελία 12 Ιουλίου και βλέπω να παίρνω το αμάξι μέσα Ιανουαρίου 2007 (σχεδόν 6 μήνες μετά, και να σκεφτείς ότι μου είπανε 3,5 αρχικά) και δεν μπορώ να αλλάξω και τίποτα!!!

Και το ωραίο ποιο είναι…

Του είπα… «Μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία και να κάνω νέα με την προσθήκη που θέλω, έστω με καθυστέρηση???»

Και μου λέει «Ακυρώσεις δεν γίνονται ποτέ… βέβαια το αμάξι έχει ζήτηση και θα μπορέσουμε να το δώσουμε άνετα…»

Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο σε οσους το πηρανε κ καλοταξιδο,ειναι πανεμορφο

μηπως γνωριζει κανεις τι ειδους λαμπες φοραει?ειναι τα ιδια με του passat?

H7 μεσαια κ μεγαλα

HB4 προβολεις

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα τι να τον κάνω τον τύπο??? Να τον δείρω???

Έχω κάνει παραγγελία 12 Ιουλίου και βλέπω να παίρνω το αμάξι μέσα Ιανουαρίου 2007 (σχεδόν 6 μήνες μετά, και να σκεφτείς ότι μου είπανε 3,5 αρχικά) και δεν μπορώ να αλλάξω και τίποτα!!!

Και το ωραίο ποιο είναι…

Του είπα… «Μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία και να κάνω νέα με την προσθήκη που θέλω, έστω με καθυστέρηση???»

Και μου λέει «Ακυρώσεις δεν γίνονται ποτέ… βέβαια το αμάξι έχει ζήτηση και θα μπορέσουμε να το δώσουμε άνετα…»

Τι να κάνω???

Η γνώμη μου είναι να τους πιέσεις. Να επιμείνεις να γίνει η αλλαγή. Πληρώνεις ένα κάρο λεφτά και έχειος δικαίωμα να πάρεις ακριβώς αυτό που θέλεις, ειδικά εφόσον δεν έχεις και πρόβλημα να καθυστερήσει η παραγγελία σου. Τα πάντα γίνονται, αυτό να έχεις στο μυαλό σου, και άσε αυτά που σου λένε οι πωλητές (οι οποιοι συνήθως επιλέγουν την ευκολία τους.)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα για όποιον ενδιαφέρεται:

Η επέκταση εγγύησης EOS για δύο ακόμα χρόνια είναι €450 και πρέπει να καταβληθούν στην Volkswagen Insurance Brokers GMBH (ασφαλιστική της VW) μέσα σε ένα μήνα από την ημ/νια έκδοσης της άδειας του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Παιδιά!!! Έχω πρόβλημα!!!

Στην παραγγελία μου για το EOS έχω βάλει συναγερμό με κωδικό PT3 (300ευρώ) (δεν υπήρχε στον κατάλογο και τον βρήκε ο πωλητής μετά από δική μου επιμονή).

Οι καινούργιοι κατάλογοι έχουν συναγερμό Plus με κωδικό PT1 (405ευρώ) και καμία αναφορά στον PT3!!!

Μήπως κάποιος από εσάς πήρε αυτοκίνητο με τον εργοστασιακό συναγερμό και γνωρίζει αν είναι ο PT1 ή ο PT3??? Γνωρίζει κανείς διαφορές μεταξύ των μοντέλων PT1 και PT3?

HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά!!! Έχω πρόβλημα!!!

Στην παραγγελία μου για το EOS έχω βάλει συναγερμό με κωδικό PT3 (300ευρώ) (δεν υπήρχε στον κατάλογο και τον βρήκε ο πωλητής μετά από δική μου επιμονή).

Οι καινούργιοι κατάλογοι έχουν συναγερμό Plus με κωδικό PT1 (405ευρώ) και καμία αναφορά στον PT3!!!

Μήπως κάποιος από εσάς πήρε αυτοκίνητο με τον εργοστασιακό συναγερμό και γνωρίζει αν είναι ο PT1 ή ο PT3??? Γνωρίζει κανείς διαφορές μεταξύ των μοντέλων PT1 και PT3?

HELP!!!

sini8os to ergostasio alazi tous kodikous xoris omos na simeni oti alazi ke to extra. sinegermos plus simeni ixitiki idopiisi ke 2 koumpia sti kampina. 1 ogkometrisis ke 1 rimoulkisis. periergo mou fenete i diaforopiisi tis timis. an to egostasio exi katargisi ton kodiko prin to aftokinito arxisi na paragete tote 8a sou er8i me ton kenourio kodiko sinegermou. i vw dini 1 sinegermo sta aftokinita ke ton lei "sinegermos plus". den iparxoun ksexorista "sinegermos" k "sinegermos plus". ektos an o tipos sou bali ton sinegermo stin elada me 300 euro. afto omos 8a to katalabis mono otan den bris ta dio koumpia pou anefera.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν ήδη πάρει το αυτοκίνητο, δοκιμάστε το παρακάτω στο climatronic:

step 1: Hold down ECON and the UP vent buttom

step 2: driver side temp knob changes the number to the left of the dot

step 3: fan speed knob changes the number to the right of the dot

* 1.0 : Temp as read by sensor in middle fan speed knob

* 1.4 : light intesity falling on same sensor

* 4.0 : Outside temp - front bumper

* 4.1 : Outside temp - roof

* 4.2 : Outside temp - rear bumper (inside temp?)

* 15.0 : Oil temp

* 19.0 : Uncorrected speed (Kmh)

* 19.1 : Uncorrected speed (Mph)

* 19.2 : Coolant temp

* 19.3 : Tachometer

* 19.4 : Presumeably oilpressure

* 25.0 : Voltage

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
sini8os to ergostasio alazi tous kodikous xoris omos na simeni oti alazi ke to extra. sinegermos plus simeni ixitiki idopiisi ke 2 koumpia sti kampina. 1 ogkometrisis ke 1 rimoulkisis. periergo mou fenete i diaforopiisi tis timis. an to egostasio exi katargisi ton kodiko prin to aftokinito arxisi na paragete tote 8a sou er8i me ton kenourio kodiko sinegermou. i vw dini 1 sinegermo sta aftokinita ke ton lei "sinegermos plus". den iparxoun ksexorista "sinegermos" k "sinegermos plus". ektos an o tipos sou bali ton sinegermo stin elada me 300 euro. afto omos 8a to katalabis mono otan den bris ta dio koumpia pou anefera.

Thanx για τις πληροφορίες!!!

Νομίζω πώς στον PT1 δεν περιλαμβανόταν η προστασία ρυμούλκησης (χωρίς να είμαι σίγουρος)

Δουλεύεις για την VW???

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Λοιπόν!

Έχω σημαντικές πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται!

1)Ο συναγερμός είναι ένας, μοντέλο Plus και έχει κωδικό PT3 (το PT1 είναι μάλλον τυπογραφικό)

2)Το Θερμομονωτικό παρμπρίζ έχει κωδικό P28 και περιλαμβάνει και το Sight & Light package, δηλαδή ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες, αισθητήρας βροχής κλπ (ότι το P24). Υποχρεωτικά επιλέγεται με το 8Χ1 (πλύστρες προβολέων)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Έχω σημαντικές πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται!

1)Ο συναγερμός είναι ένας, μοντέλο Plus και έχει κωδικό PT3 (το PT1 είναι μάλλον τυπογραφικό)

2)Το Θερμομονωτικό παρμπρίζ έχει κωδικό P28 και περιλαμβάνει και το Sight & Light package, δηλαδή ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες, αισθητήρας βροχής κλπ (ότι το P24). Υποχρεωτικά επιλέγεται με το 8Χ1 (πλύστρες προβολέων)

Το 2 σε τι τιμή μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.