Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Guest Speedster
Το 2 σε τι τιμή μπαίνει;

Αυτή τη στιγμή μπορώ να σου απαντήσω μόνο κατ’ εκτίμηση συνάδερφε.

Λοιπόν οι τιμές ισχύουν για το 1.6cc μόνο.

Το P28 = Παρμπρίζ (190 ευρώ στο Passat) + P24 (200 ευρώ στο 1.6 EOS) + 8X1 (δική μου εκτίμηση 100 ευρώ). Σύνολο 490 ευρώ περίπου.

Σύντομα ελπίζω να γνωρίζω λεπτομέρειες και να ενημερώσω…

By the way Λουΐζα, δεν μας είπες… are you in the market???

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ που ημουνα εκτος συζητησεις τοσο καιρο...!λοιπον ο συναγερμος απο τι ξερω ειναι ο ιδιος τωρα αν βγαλαν κατι διαφορετικο δεν το ξερω...τωρα αυτο για το μαμπριζ τι ειναι ακριβως?speedster 6 μηνες rocket.gif:cry: ????you kidding right????εμενα μου ειχαν πει 3 μηνεσ και αργησε ενα μηνα και κατι βδομαδες, ολο μου λεγανε αυτη την βδομαδα και αυτην την βδομαδα...ως που αργοπορημενα ηρθε!τωρα για τις λαμπες θα κοιταξω και θας πω!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
παιδια σορρυ που ημουνα εκτος συζητησεις τοσο καιρο...!λοιπον ο συναγερμος απο τι ξερω ειναι ο ιδιος τωρα αν βγαλαν κατι διαφορετικο δεν το ξερω...τωρα αυτο για το μαμπριζ τι ειναι ακριβως?speedster 6 μηνες rocket.gif:cry: ????you kidding right????εμενα μου ειχαν πει 3 μηνεσ και αργησε ενα μηνα και κατι βδομαδες, ολο μου λεγανε αυτη την βδομαδα και αυτην την βδομαδα...ως που αργοπορημενα ηρθε!τωρα για τις λαμπες θα κοιταξω και θας πω!

Όχι!!! Δεν κάνω καθόλου πλάκα!!!

Έδωσα προκαταβολή 12/07/2006 και πριν μερικές μέρες μου έδωσαν εβδομάδα παραγωγής 49/06 και από εκεί σε 25 μέρες Ελλάδα. ¶ρα λογικά στην καλύτερη περίπτωση μέχρι 15/01/2007(= 6 μήνες). Και σκέψου ότι η εβδομάδα 49 δεν είναι σίγουρη ακόμα!!!

Ένα παιδί μου είπε ότι έκανε παραγγελία 20/07/2006 και πήρε εβδομάδα παραγωγής 47/06… Τι να πω…

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο ετσι speedster τι να πω σκεψου οτι αξιζει τουλαχιστον να περιμενεις!παντως απο εξυπηρετιση η vw σκιζει τι να πω knife.gif !βεβαια εμενα δεν μου φενεται παραξενο γιατι εχουμε και με αλλα vw κακες εμπειριες στην οικογενεια, το καλο μεχρι τωρα ειναι οτι ειμαστε ευχαριστημενη τουλαχιστων απο θεμα αξιοπιστειας!Α!οσον αφορα αυτο για της τσιμουχες και τα λαστιχα μου φεραν ενα απο την peugeot ενας φιλος τωρα πιστευω να ειναι το ιδιο πραγμα θα το περασω τωρα μια φορα για καλο και για κακο...τωρα δεν ξερω καθε ποσο συχνα πρεπει να το περναω αν γνωριζει καποιος ακριβως...ειμαι ανοιχτος!Το ανοιξα το αμαξι κλειστο τωρα που υποτιθεται οτι το εστρωσα το αμαξι ειναι φοβερο και στο κρατημα και στο γκαζι δεν ανεβαζει τρελα αλλα ικανοποιητικα!!!!I love it love.gif !!!και ανοιχτο και κλειστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Απιστευτο ετσι speedster τι να πω σκεψου οτι αξιζει τουλαχιστον να περιμενεις!παντως απο εξυπηρετιση η vw σκιζει τι να πω knife.gif !βεβαια εμενα δεν μου φενεται παραξενο γιατι εχουμε και με αλλα vw κακες εμπειριες στην οικογενεια, το καλο μεχρι τωρα ειναι οτι ειμαστε ευχαριστημενη τουλαχιστων απο θεμα αξιοπιστειας!Α!οσον αφορα αυτο για της τσιμουχες και τα λαστιχα μου φεραν ενα απο την peugeot ενας φιλος τωρα πιστευω να ειναι το ιδιο πραγμα θα το περασω τωρα μια φορα για καλο και για κακο...τωρα δεν ξερω καθε ποσο συχνα πρεπει να το περναω αν γνωριζει καποιος ακριβως...ειμαι ανοιχτος!Το ανοιξα το αμαξι κλειστο τωρα που υποτιθεται οτι το εστρωσα το αμαξι ειναι φοβερο και στο κρατημα και στο γκαζι δεν ανεβαζει τρελα αλλα ικανοποιητικα!!!!I love it love.gif !!!και ανοιχτο και κλειστο!!!

Θα έλεγα να μην πειραματιστείς με στις τσιμούχες με κανένα υλικό πλην του original VW!!!

Οι τσιμούχες που έχει το EOS έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες (επιστρώσεις) οι οποίες μπορεί να προσβληθούν από ακατάλληλα υλικά!!!

Νομίζω ότι προτείνουν ακόμα και σε κάθε πλύσιμο συντήρηση (αν αντέχεις βέβαια)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις δικιο καλητερα να παω να παρω της vw να τελειωνει η υποθεση...οσον αφορα οτι σε καθε πλυσιμο....αντεχω...αντεχω...τι να κανω προ παντων η συντηρηση!αληθεια αν το πας σε πλυντηριο εκει τι γινεται...τους λες εσυ τι να προσεξουν;;;αν και θα αποφυγω να το πηγαινω!!!!!

Edited by vweos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ισως εχεις δικιο καλητερα να παω να παρω της vw να τελειωνει η υποθεση...οσον αφορα οτι σε καθε πλυσιμο....αντεχω...αντεχω...τι να κανω προ παντων η συντηρηση!αληθεια αν το πας σε πλυντηριο εκει τι γινεται...τους λες εσυ τι να προσεξουν;;;αν και θα αποφυγω να το πηγαινω!!!!!

Επειδή έχω διαβάσει 2 αντιφατικές εκδοχές για το τι είδους πλυντήριο αυτοκινήτων επιτρέπεται… θα έλεγα να συμβουλευτείς το Manual σου. Πρέπει να γράφει…

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα για όποιον ενδιαφέρεται:

Η επέκταση εγγύησης EOS για δύο ακόμα χρόνια είναι €450 και πρέπει να καταβληθούν στην Volkswagen Insurance Brokers GMBH (ασφαλιστική της VW) μέσα σε ένα μήνα από την ημ/νια έκδοσης της άδειας του αυτοκινήτου.

Διόρθωση: Τελίκα η επέκταση εγγύησης κοστίζει €400 ευρώ (και όχι €450 όπως μου είχαν πει αρχικά.)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Διόρθωση: Τελίκα η επέκταση εγγύησης κοστίζει €400 ευρώ (και όχι €450 όπως μου είχαν πει αρχικά.)

Cool!!! :rolleyes: Αξίζει τα λεφτά της η επέκταση εγγύησης!!! :baby:

Για τις βαλίτσες που ρώτησες μπορείς να τις παραγγείλεις από VW. B)

Λογικά η τιμή είναι 160 με 180 ευρώ το σετ των 2.

Κωδικός: 1F0 084 002 041 (set of 2), 1F0 084 001 041 (η 1 βαλίτσα)

Αν και είναι πολύ ωραίες και έχουν ένα σχεδιάκι με το EOS, μπορείς να βρεις σίγουρα πολύ φτηνότερες στο εμπόριο. Οι διαστάσεις είναι: 76x36,5x30,5cm! music.gif

Link to comment
Share on other sites

Cool!!! :rolleyes: Αξίζει τα λεφτά της η επέκταση εγγύησης!!! :rolleyes:

Για τις βαλίτσες που ρώτησες μπορείς να τις παραγγείλεις από VW. B)

Λογικά η τιμή είναι 160 με 180 ευρώ το σετ των 2.

Κωδικός: 1F0 084 002 041 (set of 2), 1F0 084 001 041 (η 1 βαλίτσα)

Αν και είναι πολύ ωραίες και έχουν ένα σχεδιάκι με το EOS, μπορείς να βρεις σίγουρα πολύ φτηνότερες στο εμπόριο. Οι διαστάσεις είναι: 76x36,5x30,5cm! music.gif

Ευχαριστώ Speedster! Βλέπω παίζεις σε πολλά... ταμπλό! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα σε ένα άλλο forum (ναι λοιπόν, έχουμε διπλή ζωή...) και το μεταφέρω κι εδώ.

Φαίνεται ότι κάποια αυτοκίνητα έχουν ένα θέμα με το παράθυρο του συνοδηγού, το οποίο κάποιες φορές ανοίγει μόνο του. Το κάνει αυτό όταν έχεις ανοίξει την πόρτα (το παράθυρο κατεβαίνει αυτόματα λίγο) και την ξανακλείνεις ή όταν ανεβάζεις τα παράθυρα μετά από το κλείσιμο της οροφής. Υπάρχει κάποιος μηχανισμός που όταν αισθάνεται εμπόδιο στο κλείσιμο του παραθύρου, το ξανανοίγει αυτόματα. Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει κι εδώ.

Φίλε vweos έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό σου αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xris το εχω παρατηρησει οτι και τα δυο τζαμια και οδηγου και συνοδηγου οταν το ξεκλειδωνω κατεβαινουν ελαχιστα και σφραγιζουν οταν το κλειδωνω, επισης αυτο συμβαινει και οταν ανοιγοκλεινω την πορτα για να βγω η να μπω καποιες φορες αλλα καλητερα γραφει και στο manual οτι τα παραθυρα ειναι καλο να κλεινουν οταν η πορτες ειναι κλειστες!ασχετο το μπορτμπαγκαζ οταν το κλεινεις η το ανοιγεις περιπου κανει το ιδιο πραγμα σφραγιζει απο μονο του,και σε αυτο καλο ειναι οταν το ανοιγεις να περιμενεις καποια δευτερολεπτα ετσι ωστε ο μηχανισμος να το απελευθερωσει!

Edited by vweos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Φιλε xris το εχω παρατηρησει οτι και τα δυο τζαμια και οδηγου και συνοδηγου οταν το ξεκλειδωνω κατεβαινουν ελαχιστα και σφραγιζουν οταν το κλειδωνω, επισης αυτο συμβαινει και οταν ανοιγοκλεινω την πορτα για να βγω η να μπω καποιες φορες αλλα καλητερα γραφει και στο manual οτι τα παραθυρα ειναι καλο να κλεινουν οταν η πορτες ειναι κλειστες!ασχετο το μπορτμπαγκαζ οταν το κλεινεις η το ανοιγεις περιπου κανει το ιδιο πραγμα σφραγιζει απο μονο του,και σε αυτο καλο ειναι οταν το ανοιγεις να περιμενεις καποια δευτερολεπτα ετσι ωστε ο μηχανισμος να το απελευθερωσει!

Αν και δεν έχω ακόμα το αυτοκίνητο,(και δεν θα το έχω για αρκετούς μήνες ακόμα) μπορώ να βοηθήσω.

Σε όλες τις Frameless πόρτες υπάρχει μηχανισμός για να σφραγίζουν τα παράθυρα κάτω από την τσιμούχα, η οποία αναγκαστικά λόγω της απουσίας του πλαισίου της πόρτας βρίσκεται στην οροφή. Είναι λογικό να υπάρχει κίνηση του τζαμιού προς τα κάτω 2-3 εκατοστά, το θέμα όμως είναι ότι παρατηρείται κάποια ανωμαλία σε κάποια EOS μόνο με το τζάμι του συνοδηγού, και με κίνηση σχεδόν 10 εκατοστά που δεν δικαιολογείται από το μηχανισμό. Όπως είπαν και στο Vortex, αν είναι όντως σφάλμα θα διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση firmware από την αντιπροσωπεία είτε με ανάκληση είτε στο πρώτο Service.

Σε ότι αφορά το πόρτ-μπαγκάζ στο EOS ασφαλίζει με ηλεκτρικό μηχανισμό, κάτι που διάβασα και διαπίστωσα και μόνος μου στο test-drive.

Έχουμε λοιπόν καταγράψει 2 στοιχεία μέχρι στιγμής, λευκά στίγματα στα λάστιχα της οροφής και κάποιο bug στο παράθυρο του συνοδηγού.

By the way… Καλώς το δέχτηκες Xris!!! Πότε θα το έχεις στα χέρια σου???

P.S. Είδα ένα EOS στην Κρήνη το Σάββατο και μόνο που δεν δάκρυσα…

Link to comment
Share on other sites

Vweos καταλαβαίνω τι λες για τα παράθυρα, αυτό όμως συμβαίνει φυσιολογικά. Εγώ δεν μιλάω γι αυτό, αλλά για άνοιγμα του παραθύρου μέχρι κάτω σχεδόν. Αν σου είχε συμβεί θα το 'χες παρατηρήσει, οπότε μάλλον δεν έχεις το πρόβλήμα.

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

By the way… Καλώς το δέχτηκες Xris!!! Πότε θα το έχεις στα χέρια σου???

P.S. Είδα ένα EOS στην Κρήνη το Σάββατο και μόνο που δεν δάκρυσα…

Ευχαριστώ πολύ! Το παραλαμβάνω αύριο. Περιμένω απλά να βγουν οι πινακίδες. Τόσο καιρό που το περίμενα (4,5 μήνες) ήμουν cool! B) Από την μέρα που το είδα live love.gif δεν περνάνε οι ώρες και τα λεπτά... :blink: Εντωμεταξύ έχω ήδη πάρει το manual το οποίο έχω διαβάσει όλο δυο-τρεις φορές. Στις εξετάσεις στο σχολείο δεν διάβαζα τόσο...

Έχω να πω και το εξής που πρόσεξα στο δικό μου: Όποιος βάλει navigation (εγώ έχω βάλει) να παραγγείλει υποχρεωτικά και το 6-άρι cd. Αλλιώς η μοναδική θέση του cd στην κονσόλα θα του είναι άχρηστη, μιας και θα είναι συνέχεια κατελλειμένη από το cd/dvd του navigation. Εγώ είχα την αίσθηση ότι με το navigation έδιναν στάνταρ και το 6-άρι cd, αλλά εδώ στην Ελλάδα σκέφτονται φαίνεται διαφορετικά... Δεν το είχαν καν σαν έξτρα όταν έδινα παραγγελία στις αρχές Μαΐου. Τελικά αναγκάστηκα να το παραγγείλω προχθές και θα το τοποθετήσει η εδώ αντιπροσωπεία σε ένα μήνα περίπου.

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Λοιπόν μάγκες, δεν θα έχω το EOS :) για πολύ καιρό ακόμα thumbsdown.gif εσείς όμως μπορείτε να δοκιμάσετε το εξής κόλπο που διόρθωνε ανάλογο πρόβλημα σε ηλεκτρικά παράθυρα OPEL :heart: . Κατεβάστε το παράθυρο τέρμα κάτω. Στη συνέχεια ανεβάστε το παράθυρο τέρμα επάνω, κρατώντας πατημένο τον διακόπτη από την αρχή και για αρκετά δευτερόλεπτα αφού κλείσει το παράθυρο. Με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζεται κάπως ο χρονισμός του μηχανισμού :heart: . Αν έχω δίκιο, το πρόβλημα θα διορθωθεί :heart: .

Δοκιμάστε και πέστε τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου!!! :heart:

Just brainstorming here guys!!! :D

P.S. Xris... Pics!!!! protest.gif

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Το δικο μου δεν εχει παρουσιαση κατι τετοιο προς το παρων!εδω ειναι μια foto απο τον ερωτα μου...τον 2!!!

worthy.gif Cool!!!

Some day... not so soon... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αυτοκίνητο είναι φανταστικό! Απ' έξω κούκλα και από μέσα το σαλόνι ήσυχο και πανέμορφο. Καμία σχέση με τα υπόλοιπα κάμπριο της κατηγορίας του (Peugeot 307cc, Renault Megane cc κλπ) αλλά καλύτερο κι από ακριβότερα! (πχ Saab 9-3 - κατά δήλωση μάλιστα και του ίδιου του ιδιοκτήτη.)

Ανησύχησα λίγο μόνο γιατί δεν έχει καμία προειδοποίηση για ζώνες ασφαλείας, πράγμα πολύ περίεργο για μία εταιρία που έχει πάθος με την ασφάλεια. Φαίνεται ότι αυτό το βάζουν προαιρετικά κι εδώ στην Ελλάδα κάποια (ή όλα;..) τα αυτοκίνητα έρχονται χωρίς. Μάλιστα στην αρχή νόμιζα ότι έχει κάποιο πρόβλημα με τις ζώνες, αλλά μου είπαν από την VW ότι απλά δεν έχει ειδοποίηση ούτε για οδηγό και φυσικά ούτε για συνοδηγό... :D

P.S. Xris... Pics!!!! protest.gif

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την φωτογραφική μου μηχανή, κι αυτό είναι ότι τώρα την χαίρεται άλλος ιδιοκτήτης... thumbsdown.gif Θα ανεβάσω όμως φωτογραφίες σύντομα.

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.