Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

τα oem gt sport (οπως αυτα του gti)

υπαρχουν φαναρια της hella που ειναι xenon look-ιδια με αυτα που εχουν σχεδιαστει να δεχτουν χενον-αλλα ειναι για λαμπες αλογονου

κ δεν ειναι με κατοπτρα(τουλαχιστον αυτο ξερω για την ωρα)

γιατο κ η διαφορα στην τιμη

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

αυριο κιολας θα παρω τηλ για τιμη κ εξοδα αποστολης.

ευχαριστω αντωνη

Αν μάθεις πες και σε εμας να ξέρουμε... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις πες και σε εμας να ξέρουμε... tongue.gif

πηρα τηλ κ μου ειπε οτι το φαναρι ειναι της hella ειναι με το bulb (μαλλον το κατοπτρο ηθελε να μου πει)

αλλα δεν ειναι bi xenon οποτε το κοβω να ειναι το κλασσικο φαναρι τυπου xenon look.

μακαρι να κανω λαθος (για να το παρω κ να τελειωνω)

Link to comment
Share on other sites

αν τσατιστει ο οδηγος να δεις τι εχει να γινει.....

κατι αλλο ποσο παει στην αντιπροσωπεια τα φαναρια για xenon (πουλανε δεν πουλανε?)

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

τα oem gt sport (οπως αυτα του gti)

υπαρχουν φαναρια της hella που ειναι xenon look-ιδια με αυτα που εχουν σχεδιαστει να δεχτουν χενον-αλλα ειναι για λαμπες αλογονου

κ δεν ειναι με κατοπτρα(τουλαχιστον αυτο ξερω για την ωρα)

γιατο κ η διαφορα στην τιμη

Φίλε μου, απο οτι ξέρω τα xenon look φανάρια της Hella εχουν τους ίδιους προτζέκτορες με τα εργοστασιακά φανάρια γιατι αυτά εχω βάλει και εγώ στο δικό μου.

Δές την υπογραφή μου.

Η μόνη διαφορά είναι οτι ο προτζέκτορας στέκεται λίγο πιο μέσα στο διακοσμητικό του πλαστικό νίκελ που το περιβάλει. Να φανταστείς απο κάτω απο το φανάρι εχει την θέση που βιδώνει το balast του εργοστασιακου ξένον και βολέυει να βάλεις τα δικά σου balast αφου τα φανάρια ερχοντε με απλές λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, απο οτι ξέρω τα xenon look φανάρια της Hella εχουν τους ίδιους προτζέκτορες με τα εργοστασιακά φανάρια γιατι αυτά εχω βάλει και εγώ στο δικό μου.

Δές την υπογραφή μου.

Η μόνη διαφορά είναι οτι ο προτζέκτορας στέκεται λίγο πιο μέσα στο διακοσμητικό του πλαστικό νίκελ που το περιβάλει. Να φανταστείς απο κάτω απο το φανάρι εχει την θέση που βιδώνει το balast του εργοστασιακου ξένον και βολέυει να βάλεις τα δικά σου balast αφου τα φανάρια ερχοντε με απλές λάμπες.

ειχες το απλο φαναρι κ μετα εβαλες της hella?

ειδες διαφορα στον φωτισμο?η δεσμη σου ειναι σωστη?

τα balast εχω την εντυπωση κουμπωνουν στο πισω μερος του φαναριου...

κ εσυ Mtec χενον κουμπωσες με ανταπτορες η χωρις?

Link to comment
Share on other sites

ειχες το απλο φαναρι κ μετα εβαλες της hella?

ειδες διαφορα στον φωτισμο?η δεσμη σου ειναι σωστη?

τα balast εχω την εντυπωση κουμπωνουν στο πισω μερος του φαναριου...

κ εσυ Mtec χενον κουμπωσες με ανταπτορες η χωρις?

Είχα τα απλά φανάρια (του TSI Sportline) και αγόρασα απο γερμανία τα oem xenon look της Hella.

Είδα διαφορά στον φωτισμό (πολυ καλύτερα τώρα), και τα balast τα βίδωσα απο κάτω όπως στα εργοστασιακά xenon φανάρια.

Δεν εχω Mtec δυστυχώς, γιατι μετά έμαθα πόσο καλά είναι, έχω βάλει κάποια που λένε οτι είναι απο την Phillips. Το μόνο καλό είναι οτι έρχοντε έτοιμα χωρίς την ανάγκη για αντάπτορες μιάς και εχουν την μεταλλική βάση που εχουν και οι αλογόνου. Επίσης έπρεπε να βάλω τις λάμπες ανάποδα γιατι το συρματάκι που εχουν οι xenon εκανε σκιά στον προτζέκτορα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια θα σου πω κι εγώ. Ρυθμίζεται η δέσμη δεν βαράνε αλλού για αλλού. Βάζεις απο κάτω και τα ballast και είσαι έτοιμος.Τα mtec είναι φοβερά και είμαι απλά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Δεν χρειάζονται αντάπτορες γιατί το φανάρι δεν είναι όπως το απλό που έχεις. Κουμπώνεις την λάμπα ακολουθεί η κλασική φύσα και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Τωρα ψαχνω ενα bixenon φαναρι κ ειμαι κομπλε αν κ δυσκολα βρισκονται τα oem φαναρια

Link to comment
Share on other sites

καπου στο φορουμ διαβασα πως υπαρχει καποια δυσλειτουργια η μαλλον κακη ρυθμιση στα ξενον κστον εγκεφαλο που τα ελεγχει.ειναι αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Είχα τα απλά φανάρια (του TSI Sportline) και αγόρασα απο γερμανία τα oem xenon look της Hella.

Είδα διαφορά στον φωτισμό (πολυ καλύτερα τώρα), και τα balast τα βίδωσα απο κάτω όπως στα εργοστασιακά xenon φανάρια.

Δεν εχω Mtec δυστυχώς, γιατι μετά έμαθα πόσο καλά είναι, έχω βάλει κάποια που λένε οτι είναι απο την Phillips. Το μόνο καλό είναι οτι έρχοντε έτοιμα χωρίς την ανάγκη για αντάπτορες μιάς και εχουν την μεταλλική βάση που εχουν και οι αλογόνου. Επίσης έπρεπε να βάλω τις λάμπες ανάποδα γιατι το συρματάκι που εχουν οι xenon εκανε σκιά στον προτζέκτορα.

για πες περισσοτερα δηλαδη τι εκανες???

καιποιο ηταν το προβλημα σου !!!! για να κανεις αυτη τη λυση

Edited by mkaragiannis
Link to comment
Share on other sites

για πες περισσοτερα δηλαδη τι εκανες???

καιποιο ηταν το προβλημα σου !!!! για να κανεις αυτη τη λυση

Αυτά τα φανάρια στην πρώτη σκάλα (φώτα πορείας) έχει ακριβώς την ίδια υποδοχή για λάμπες Η7 με αυτή της μεγάλης σκάλας (προβολείς). Δηλαδή η λάμπα κουμπώνει με το μεταλλική "αράχνη" και όχι με το στριφογυριστό αντάπτορα. Έτσι όμως οι λάμπες xenon που βρήκα της Phillips δεν είναι αυτές που χρειάζονται τον αντάπτορα γιατί έχουν την βάση των Η7 αλογόνου (εικόνα: halogen).

Έτσι επειδή στην βάση του φαναριού έχει υποδοχή που κουμπώνει η λάμπα και αναγκαστικά στεκόταν με το συρματάκι (εικόνα: xenon) προς τα κάτω κάνοντας έτσι μια σκιά στη δέσμη του φωτός λόγο του προτζέκτορα. Τότε χρειάστηκε τα στραβώσω τα αυτάκια που έχει στο φανάρι για να μπορώ να γυρίσω την λάμπα 1800 από την βάση της.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα φανάρια στην πρώτη σκάλα (φώτα πορείας) έχει ακριβώς την ίδια υποδοχή για λάμπες Η7 με αυτή της μεγάλης σκάλας (προβολείς). Δηλαδή η λάμπα κουμπώνει με το μεταλλική "αράχνη" και όχι με το στριφογυριστό αντάπτορα. Έτσι όμως οι λάμπες xenon που βρήκα της Phillips δεν είναι αυτές που χρειάζονται τον αντάπτορα γιατί έχουν την βάση των Η7 αλογόνου (εικόνα: halogen).

Έτσι επειδή στην βάση του φαναριού έχει υποδοχή που κουμπώνει η λάμπα και αναγκαστικά στεκόταν με το συρματάκι (εικόνα: xenon) προς τα κάτω κάνοντας έτσι μια σκιά στη δέσμη του φωτός λόγο του προτζέκτορα. Τότε χρειάστηκε τα στραβώσω τα αυτάκια που έχει στο φανάρι για να μπορώ να γυρίσω την λάμπα 1800 από την βάση της.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

ναι καλη σκεψη αυτο που εκανες .... αλλα... ειναι σταθερη η λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

ναι καλη σκεψη αυτο που εκανες .... αλλα... ειναι σταθερη η λαμπα?

Ευχαριστώ,

Η λάμπα είναι σταθερή γιατί έχω κάνει παρόμοια "αυτάκια" στο χείλος της βάσης στο σημείο που στέκεται τώρα η λάμπα, έτσι εφάπτεται πλήρως στην βάση και δεν μπορεί να γυρίσει αριστερά-δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάποιες αποροίες και θα'θελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!Αφού πέρασα τα ΟΕΜ φανάρια bi xenon στο Golf V, δουλέψανε αμέσως κανονικά χωρίς να κάνω κάποια κωδικοποίηση με Vag-com.Χρειάζεται να κάνω κάποια κωδικοποίηση και αν ναι, για ποιό λόγο?Επίσης οι αντάπτορες έχουνε ο καθένας απο ένα καλώδιο το οποίο βγαίνει απο τη πλεξούδα και είναι περίπου ενα μέτρο και στην άκρη ενα φυσάκι...Αυτά τα καλώδια που συνδέονται το καθένα και σε τι εξυπηρετούνε?

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάποιες αποροίες και θα'θελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!Αφού πέρασα τα ΟΕΜ φανάρια bi xenon στο Golf V, δουλέψανε αμέσως κανονικά χωρίς να κάνω κάποια κωδικοποίηση με Vag-com.Χρειάζεται να κάνω κάποια κωδικοποίηση και αν ναι, για ποιό λόγο?Επίσης οι αντάπτορες έχουνε ο καθένας απο ένα καλώδιο το οποίο βγαίνει απο τη πλεξούδα και είναι περίπου ενα μέτρο και στην άκρη ενα φυσάκι...Αυτά τα καλώδια που συνδέονται το καθένα και σε τι εξυπηρετούνε?

2 λεπτα τα φαναρια σου ειναι της HELLA ή BOSCH ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.