Jump to content
playmaker

Λαδια Βοηθεια

Recommended Posts

Πάντως από ένα ψάξιμο που έκανα στο site της Castrol διαπίστωσα ότι υπάρχουν και τα Edge και τα SLX LL3 !!!

(πάντα για 5w30)

Για το SLX PP LL III

http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9016589&contentId=7029852

Για το Edge

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014551&contentId=7029541#

Επίσης στο εργαλείο που έχει για να βρεις το κατάλληλο λάδι για το αυτοκίνητό σου για 1.4TSI 122HP βρήκα για Golf (έχω Jetta) και συστήνει τα Edge 5w30

Τέλος στο ελληνικό site βρίσκεις αναλυτικά specs μόνο για το Edge και όχι για το SLX LL III και αντιστοίχως ισχύει και στο αγγλικό site

http://datasheets.bp.com/bpglis/FusionPDS.nsf/0/E2198ABC72447E3A802577ED00480A00/$file/BPXE-85KN7A_0.pdf

http://datasheets.bp.com/bpglis/FusionPDS.nsf/0/E82B912BCA0EB6C6802577ED00480A08/$file/BPXE-85KN7U_0.pdf (πιο πρόσφατο)

Τώρα στο αγγλικό site της castrol στα FAQs http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014095&contentId=7027158 λέει:

Q. What is the difference between Castrol SLX, RS and EDGE?

A. EDGE uses the latest technology and is Castrol’s best retail range to date. EDGE is the complete solution, performing across 7 critical engine factors.

EDGE meets a wider range of consumer needs and specifications compared to the current retail range.

βέβαια αυτό δεν είναι απευθείας σύγκριση....

Επίσης στο αγγλικό site στο http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014090&contentId=7027092

Q. Which is the replacement for the SLX Longlife II oil?

A. This is the EDGE 5W-30 – the Longlife II oil was a 0W-30 viscosity to 503 00 / 506 00 / 506 01 specification – you’ll notice that as well as the new viscosity the specification on the EDGE 5W-30 is VW 504 00 / 507 00 – this is the latest VW specification for the VW Longlife oil.

The EDGE 5W-30 is suitable for all Audi vehicles on both variable and fixed servicing and VW cars on variable servicing with the exception of - VW R5 and V10 TDi engines (Touareg) and VW Commercial vehicles without fitted DPF (diesel particulate filters) – these must use the 506 01 specification oil (SLX Longlife II) – contact your VW/Audi dealer for this product.

VW cars fitted with PD diesel engines on fixed servicing (VW 505 01) must use the EDGE Turbo Diesel 5W-40 except models fitted with Diesel Particulate Filters which must use an oil meeting VW 507 00 – EDGE 5W-30

δηλ. το Edge αντικατέστησε το SLX LL II και όχι το SLX LL III

Εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι για 5w30 παίζουν και τα δύο και το SLX PP LL III και το Edge.

Λίγο πιο ακριβό είναι το Edge και μάλλον απευθύνεται σε πιο ευρεία γκάμα αυτ/των.

Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εκανα πριν λιγο καιρο σερβις , παρατηρησα σημερα που ανοιξα το βιβλιαρακι οτι μου εβαλαν castrol 0w-30 . Να ανησυχω , ή την επομενη φορα να τοποθετησω τα 5w-30? Μηπως επειδη ηταν χειμωνας μου εβαλαν τα OW-30? Δεν το ειχα προσεξει και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εκανα πριν λιγο καιρο σερβις , παρατηρησα σημερα που ανοιξα το βιβλιαρακι οτι μου εβαλαν castrol 0w-30 . Να ανησυχω , ή την επομενη φορα να τοποθετησω τα 5w-30? Μηπως επειδη ηταν χειμωνας μου εβαλαν τα OW-30? Δεν το ειχα προσεξει και εγω!

5-30 βαζεις απλα μην τα κρατησεις για πολυ μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εκανα πριν λιγο καιρο σερβις , παρατηρησα σημερα που ανοιξα το βιβλιαρακι οτι μου εβαλαν castrol 0w-30 . Να ανησυχω , ή την επομενη φορα να τοποθετησω τα 5w-30? Μηπως επειδη ηταν χειμωνας μου εβαλαν τα OW-30? Δεν το ειχα προσεξει και εγω!

:) Για το αμαξι "κανονικα" ειναι τα 5-30. Τωρα απο εκει και περα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η castrol θα μας τρελανει με τα λαδια.Εγω που τα αλλαξα τον οκτωμβριο και τα πηρα απο το internet ηταν τα Edge μου ειπαν πως αυτη ειναι η εμπορικη ονομασια για εκτος αντιπροσωπεια και τα Slx για τις αντιπροσωπιες.Στην αντιπροσωπεια στραβωσαν που πηγα με δικα μου και μου ειπαν πως δεν ειναι longlife.Παντος πολυ μπερδεμα ας βγει καποιος ειδικος να μας πει να ξερουμε και εμεις τι ειναι σωστο και τι οχι για τα αυτοκινητα μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το λάδι CASTROL επειδή έχω καταναλώσει πάνω από τόνο μπορώ να πω έχω μία ιδέα για το συγκεκριμένο λάδι…

Το EDGE είναι ακριβός το ίδιο με το SLΧ. Όποιος τεχνικός αρνηθεί να σας βάλει τα λάδια σας ή σας πει ότι θα βγει από την εγγύηση (επειδή τα φέρατε εσείς τα λάδια και όχι άμα δεν πληρούν τις προϋποθέσεις πχ 504-507 και ιξώδες χαμηλότερο του 10W(για κινητήρες τούρμπο ή TSI)) μπορείτε να σηκωθείτε να φύγετε και να τον καταγγείλετε στην Kosmocar και να αναφέρετε τα παράπονα και τους λόγους τους οποίους δεν δέχτηκε να τα βάλει ή σας ανέβασε το κόστος αλλαγής λαδιών από το αναγραφόμενο στον κατάλογο της αντιπροσωπείας. Αν φέρετε εσείς λάδια είστε και υποχρεωμένοι να υπογράψετε ότι τα λάδια ήταν δικά σας και δεν τα έβαλε η αντιπροσωπεία της πόλης σας (που ούτε και αυτοί δεν γνωρίζουν τι λάδια πουλάνε αλλά δεν το συνεχίζω).

Σχετικά με το ιξώδες 0W-30 ή 5W-30 ή 5W-40 καλό θα ήταν να χρησιμοποιείτε το 5W-30 για τις συνθήκες που έχει η Ελλάδα αν αλλάζετε μόνο 1-2 φορές το χρόνο λάδια… αν πάλι τα αλλάζετε πιο συχνά 2-3-4 μπορείτε το χειμερινό εξάμηνο να βάλετε από Οκτώβριο – Μάρτιο 5-30 ή 0-30(μόνο για ακριτικές περιοχές με -15 βαθμούς) και από Απρίλιο 5-40 μια που αρχίζουν οι ζέστες… όλα προστατεύουν τον κινητήρα αρκεί στον δείκτη θερμοκρασίας λαδιού να μη δούμε 125+ βαθμούς… το θέμα δεν είναι το ιξώδες αλλά από αυτόν που παίρνουμε τα λάδια εμείς αλλά και ο αντιπρόσωπος της vw στην περιοχή μας… υπάρχουν πολλά λάδια Castrol που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CASTROL αλλά KITSOS OIL! Την τιμούλα δεν θα την αλλάξει πχ 15€ και να το αγοράζει με 5€ γιατί «δεν θα το βάλει στον δικό του κινητήρα» ή να είναι παρα-εισαγωγή που εκεί παίρνεις ευθύνη εσύ γιατί το συγκεκριμένο προιόν που ήταν για Τουρκία και το φέρανε στην Ελλάδα (διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες οπότε και μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού).

Σας κούρασα λιγάκι… :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.