Jump to content
alexis270

Τρυπα Κατω Απο Τη Μηχανη? :O :O

Recommended Posts

καλισπερα παιδια,ειμαι νεος εδω και οπως πολλοι αλλοι λατρεψα το νεο πολο TSI...σημερα το πρωι τυχαια ανοιξα το καπο και ειδα καποια κομματακια λασπης στο βαθοs του χωρου οπου βρισκεται η μηχανη(ευτυχως οχι πανω τηs) και πανω σε μερικα καλωδια πισω πισω..αναρωτηθηκα πως εγινε αυτο και καθωs εσκυψα λιγο,παρατηρησα ενα μικρο ανοιγμα σ ενα μερος του αμαξωματος λιγο πιο πισω απο τη μηχανη(οχι apo katw της,προς θεου :thumbsup:)...δεν με ενοχλει ιδιαιτερα αλλα περνωντας απο πολυ νερο απ οτι φαινεται πιτσιλιστηκε καποιο μερος του χωρου οπου βρισκεται ο κινητηρας.. θεωρω οτι ετσι ειναι ο σκελετος τ αυτοκινητου..εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο?να ανησυχησω? :p

Link to comment
Share on other sites

το κενό είναι όπως κοιτάς το αμάξι από μπροστά με ανοικτό καπό, κάτω δεξιά κοντά την μπαταρία ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν ειμαι και σιγουρος,θα το τσεκαρω παλι αυριο,αλλα πιστευω πως ειναι οπως κοιτας το αμαξι απο μπροστα,καπου πισω εκει που αρχιζει το ταμπλο,οχι δεξια...πιστευω πως ετσι ειναι το σχεδιο,αλλωστε δεν ειναι ολα τα αμαξια τελειως κλειστα απο κατω,απλα μου κανε εντυπωση η εισοδος του νερου..εχεισ παρατηρησει κατι κατω απο την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν ειμαι και σιγουρος,θα το τσεκαρω παλι αυριο,αλλα πιστευω πως ειναι οπως κοιτας το αμαξι απο μπροστα,καπου πισω εκει που αρχιζει το ταμπλο,οχι δεξια...πιστευω πως ετσι ειναι το σχεδιο,αλλωστε δεν ειναι ολα τα αμαξια τελειως κλειστα απο κατω,απλα μου κανε εντυπωση η εισοδος του νερου..εχεισ παρατηρησει κατι κατω απο την μπαταρια?

δεν έχω πολο , απλά θα ήταν φυσιολογικό να υπήρχε εκεί κοντά στην μπαταρία μιας και ακριβώς από πίσω βρίσκεται η εισαγωγή ..

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι,δεν ειπα οτι εχει προβλημα το αμαξι,απλα μια γνωμη καποιου που εχει το ιδιο θα ηταν διαφωτιστικη..εμενα μεχρι τωρα μου χει βγει μια χαρα,δεν το θετω σαν προβλημα,απλα ειναι κατι που υπεπεσε στην αντιληψη μου...

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι,δεν ειπα οτι εχει προβλημα το αμαξι,απλα μια γνωμη καποιου που εχει το ιδιο θα ηταν διαφωτιστικη..εμενα μεχρι τωρα μου χει βγει μια χαρα,δεν το θετω σαν προβλημα,απλα ειναι κατι που υπεπεσε στην αντιληψη μου...

Πλάκα έκανα, καλά κάνεις και ρωτάς για αυτό είναι το forum :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έκανα, καλά κάνεις και ρωτάς για αυτό είναι το forum :p

μα και πλακα να μην εκανες αυτο που ρωταω ειναι κουλο :thumbsup: με λιγα λογια αυτο που εννοω ειναι πως σ ενα μερος βλεπεις κατω και φαινεται ο δρομος :p σκεφτεσαι να το ανεβασεις καθολου??

Link to comment
Share on other sites

μα και πλακα να μην εκανες αυτο που ρωταω ειναι κουλο :thumbsup: με λιγα λογια αυτο που εννοω ειναι πως σ ενα μερος βλεπεις κατω και φαινεται ο δρομος :p σκεφτεσαι να το ανεβασεις καθολου??

Δυστυχώς δεν έχω παραλάβει ακόμα το αυτοκίνητο, αλλα σίγουρα κάποιος θα ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω παραλάβει ακόμα το αυτοκίνητο, αλλα σίγουρα κάποιος θα ξέρει...

οοο ειναι πολυ καλο,δεν θα πιστευεις ποσο αθορυβο κ ξεκουραστο ειναι στις σχετικα υψηλες ταχυτητες..ευχαριστω για την παρεμβαση παντως :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

To αυτοκινητο ειναι απιστευτο , εντυπωσιαζει με την ροπη του ... παντως και ενα jetta της οικογενειας αν και εχει τον 1,4 tsi εχει και εκεινο ανοιγμα και βλεπεις τον δρομο σε ενα σημειο αν ανοιξεις το καπο!

Link to comment
Share on other sites

To αυτοκινητο ειναι απιστευτο , εντυπωσιαζει με την ροπη του ... παντως και ενα jetta της οικογενειας αν και εχει τον 1,4 tsi εχει και εκεινο ανοιγμα και βλεπεις τον δρομο σε ενα σημειο αν ανοιξεις το καπο!

ηταν σιγουρο πως ετσι ηταν ο σκελετος,alla αν δeν ειχε πιτσιλιες δεν θα μου κανε εντυπωση,ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

ηταν σιγουρο πως ετσι ηταν ο σκελετος,alla αν δeν ειχε πιτσιλιες δεν θα μου κανε εντυπωση,ευχαριστω :growl:

Προσοχη θελει παντως στα turbo αυτοκινητα να μην περνουν πανω απο ''λουμπες'' με νερο με μεγαλη ταχυτητα για τον λογο οτι η τουρμπινα ειναι πολυ ζεστη οταν δουλευει και αν πεσει νερο κρυο πανω της η διαφορα θερμοκρασιας μπορει να επιφερει βλαβη.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη θελει παντως στα turbo αυτοκινητα να μην περνουν πανω απο ''λουμπες'' με νερο με μεγαλη ταχυτητα για τον λογο οτι η τουρμπινα ειναι πολυ ζεστη οταν δουλευει και αν πεσει νερο κρυο πανω της η διαφορα θερμοκρασιας μπορει να επιφερει βλαβη.

Δέν προστατεύεται απο την επαφή της με νερό?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη θελει παντως στα turbo αυτοκινητα να μην περνουν πανω απο ''λουμπες'' με νερο με μεγαλη ταχυτητα για τον λογο οτι η τουρμπινα ειναι πολυ ζεστη οταν δουλευει και αν πεσει νερο κρυο πανω της η διαφορα θερμοκρασιας μπορει να επιφερει βλαβη.

Πολύ σωστά όλα τα όσα γράφεις και συμφωνώ μαζί σου!

Δέν προστατεύεται απο την επαφή της με νερό?

Αν κοιτάξουμε την χωροταξία στον χώρο του κινητήρα θα δούμε πως η τουρμπίνα βρίσκεται τέρμα πάνω και πολύ μπροστά :

20091011-183833.jpg

1-2-tsi-5756.jpg

VW-Polo_025.jpg

VW-Polo-77TSI-10.jpg

201181d1254485856-production-ready-vw-polo-spotted-pg-11-270920091197.jpg

πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι κινδυνεύει περισσότερο από τυχόν νερά που θα περάσουν από την εμπρός μάσκα-σήτα παρά από νερά που θα μπουν από κάτω ... επίσης πιστεύω-εύχομαι πως η vw δεν την έβαλε σε τέτοια θέση ώστε να είναι εκτεθειμένη σε τυχόν νερά από πιεστικά κλπ ..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα τα όσα γράφεις και συμφωνώ μαζί σου!

πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι κινδυνεύει περισσότερο από τυχόν νερά που θα περάσουν από την εμπρός μάσκα-σήτα παρά από νερά που θα μπουν από κάτω ... επίσης πιστεύω-εύχομαι πως η vw δεν την έβαλε σε τέτοια θέση ώστε να είναι εκτεθειμένη σε τυχόν νερά από πιεστικά κλπ ..

Σωστος ! Για να βαλουν εκει το ''σαλιγκαρι'' κατι θα ξερουν!

Edited by manolis86
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.