Jump to content
kwstaspassat2010

Αλλαγη Ελλαστικων

Recommended Posts

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ?ΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΩΝ ΖΑΝΤΑ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣΣΑΤ 1.6FSI 215/55/16 ΒΑΛΟΥΜΕ 205/55/16 ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ?ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΖΑΝΤΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ?

Γειά σου φίλε.Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα απλά η vw τοποθετεί αυτή την διάσταση σε σιδερένια ζάντα 6,5 ιντσών στο passat ενώ σε αλουμινίου 7 ιντσών τοποθετεί ελαστικό 215/55/R 16.Λιγότερη κατανάλωση ενδεχομένως να έχεις,ίσως και καλύτερη επιτάχυνση.Μπορεί όμως να χάσεις ελαφρώς σε άνεση λόγω χαμηλότερου προφίλ και ίσως και σε τελική και το σφάλμα στο ταχύμετρο σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.

Δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις την εργοστασιακη διασταση.

βαζοντας απο 215 205 θα κοντυνει λογικα το βημα στο αμαξι.

Προσωπικα πιστευω το αφηνεις με την μαμα διασταση.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τα 205/55/16 το αμαξι δεν θα χασει το βημα του ισα ισα θα παει και καλυτερα γιατι θα του φορεσεις ποιο στενο λαστιχο το προφιλ το ιδιο θα μεινει ειτε βαλεις 215/55/16 ειτε 205/55/16.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα αλλαξει το βημα του.

Ριξε μια ματια εδω,βαλε τις τιμες που αναφεραμε και βλεπετε ακριβως ολες τις διαφορες που δημιουργουνται.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τα 205/55/16 το αμαξι δεν θα χασει το βημα του ισα ισα θα παει και καλυτερα γιατι θα του φορεσεις ποιο στενο λαστιχο το προφιλ το ιδιο θα μεινει ειτε βαλεις 215/55/16 ειτε 205/55/16.

Φίλε Σταύρο, αυτό που λες δεν είναι καθόλου σωστό :thumbsup2:

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 118

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 643

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Αρχική περίμετρος (mm) 2,019

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 205 Ύψος ελαστικού (mm) 113

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 632

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Τελική περίμετρος (mm) 1,984

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΩΝ (mm) 35

ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΩΝ (mm) 11.00

Φιλικά :growl:

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ παω πασο εγω δηλαδη απο 205/55/16 αν παω σε 195/55/16 τι θα γινει θα χασω σε τελικες η θα αυξηθει η καταναλωση η θα πηγαινει πιο καλα το αμαξι για πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ παω πασο εγω δηλαδη απο 205/55/16 αν παω σε 195/55/16 τι θα γινει θα χασω σε τελικες η θα αυξηθει η καταναλωση η θα πηγαινει πιο καλα το αμαξι για πειτε.

Σταυρο δες το λινκ που εβαλα πιο πανω και θα δεις τι γινεται ακριβως.

Δεν βλεπω λογο να πειραξεις την διασταση του εργοστασιου εκτος αν κατεβαινεις σε κοντρες κτλ. και θες συγκεκριμενα πραγματα απο το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ παω πασο εγω δηλαδη απο 205/55/16 αν παω σε 195/55/16 τι θα γινει θα χασω σε τελικες η θα αυξηθει η καταναλωση η θα πηγαινει πιο καλα το αμαξι για πειτε.

Το πρώτο που θα γίνει είναι ότι θα πας σε (σχεδόν) 2πλάσιο κόστος ελαστικών!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω ενα passat 1.4 tsi και διασταση ελαστικων 215/55/16 και σκεφτομαι να βαλω 205/55/16 θα εχω καποιο προβλημα?

κατι ακουσα οτι δεν θα δουλευει το anti spinkai esp.. ισχυει?

τιμη για το 215 600ευρω και 205 380ευρω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω ενα passat 1.4 tsi και διασταση ελαστικων 215/55/16 και σκεφτομαι να βαλω 205/55/16 θα εχω καποιο προβλημα?

κατι ακουσα οτι δεν θα δουλευει το anti spinkai esp.. ισχυει?

τιμη για το 215 600ευρω και 205 380ευρω..

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.Η έκδοση trendline ούτως ή άλλως εφοδιάζεται με 205 ελαστικό σε σιδερένια ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

και γω φιλε εχω βαλει 205(χιονολαστιχα) απο 215 που φοραει. δεν παρατηρησα καποια δυσλητουργια εγω. δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα για να δημιουργησει προβλημα. ξερω οτι εχει διαφορα στη τιμη αλλα τοσο πολυ; μιλας για ιδια μαρκα ελαστικων;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω ενα passat 1.4 tsi και διασταση ελαστικων 215/55/16 και σκεφτομαι να βαλω 205/55/16 θα εχω καποιο προβλημα?

κατι ακουσα οτι δεν θα δουλευει το anti spinkai esp.. ισχυει?

τιμη για το 215 600ευρω και 205 380ευρω..

Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα! Με διαφορά 1,7% στη διάμετρο, ούτε στα συστήματα, ούτε οπτικά θα είναι αντιληπτή η διαφορά, παρά μόνο στην τσέπη σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φοραω τισ ζαντε; απο μαμα 215/55/16 λαι σκεφτομαι να βαλω τις dotz hanzo με ελαστικο 235/45/17 τι λαστιχο προτεινετε εχω βρει τα πιρελι 7000 και σε καλη τιμη 250 ευρουλακια αλλα οι ζαντεσ εχουν 700ευρο!!

Καλησπερα φοραω τισ ζαντε; απο μαμα 215/55/16 λαι σκεφτομαι να βαλω τις dotz hanzo με ελαστικο 235/45/17 τι λαστιχο προτεινετε εχω βρει τα πιρελι 7000 και σε καλη τιμη 250 ευρουλακια αλλα οι ζαντεσ εχουν 700ευρο!!

Edited by jordanis79
Link to comment
Share on other sites

Ναι την ιδια μαρκα:

Continental PremiumContact 2 215/55/16 εχουν 600euro

Continental PremiumContact 2 205/55/16 εχουν 380euro

Εδώ τα έχει σε καλύτερες τιμές και είναι με τα περαστικά μαζί.

http://www.anastasiadiswheels.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:conti-premium-contact-2&catid=10:continental&Itemid=26

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα έχει σε καλύτερες τιμές και είναι με τα περαστικά μαζί.

http://www.anastasia...ental&Itemid=26

Ούτε για πλάκα 215/55 με δείκτη ταχύτητας Η στο passat

Του χρόνου τα Χριστούγεννα θα ψάχνει πάλι για λάστιχα

Και επίσης, μακρυά από τρακάρισμα και ''μαμούνι'' αντίδικο,

όταν φοράς λάστιχα με μη προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή διάσταση =@

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.