Jump to content
3ftw

Λαμπακι Μηχανης Ερωτηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..εχω polo 02 (στρογγυλοφαναρο) και εδω και αρκετο καιρο μου εχει αναψει το λαμπακι π μοιαζει με ελικοπτερακι..μου ειχε αναψει και παλαιοτερα και ειχα προβλημα μερικες φορες οταν εβαζα μπροστα δυσκολευοταν να παρει...το διορθωσα το προβλημα αισθητηρας θερμοκρασιας εδειξε το διαγνωστικο και ολα κυλουσαν ρολοι..

οταν πηγα να κανω το μικρο σερβις(λαδια κτλπ) μετα απο 2-3 μερες μου αναψε το λαμπακι..δεν ειχα καμια δυσκολια στο να παρει μπροστα..αντιθετα παρατηρησα οτι οταν εχω 1η και προχωραω και ο δεικτης στροφων φτανει περιπου το 15-25 το αμαξι δειχνει να κανει ενα ελαφρυ κλωτσιμα.και στην δευτερα τα ιδια...απο την τριτη και μετα ολα καλα...λετε να φταιει παλι ο αισθητηρας που ειχα αλλαξει..

να προσθεσω πως αυτο γινεται μονο αν ζεσταθει η μηχανη και σταματησει εκει που πρεπει να σταματησει..

Edited by polis
Link to comment
Share on other sites

φίλε στο διαγνωστικό στο έβαλαν στο service ;

το λαμπακι της μηχανης μπορεί να είναι πολλά πράγματα ,αισθητήρας λ ,καταλυτης ,κλπ κλπ -

μήπως έβαλες καμια μάπα βενζίνη;

συνιστώ να πας να το κοιτάξεις ,μην το αφήσεις -μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά για καλό και για κακό..

επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο ξέρω ότι έχει θέμα και με τους πολλαπλασιαστές .

Link to comment
Share on other sites

πολλαπλασιαστης δεν ειναι σιγουρα γιατι πιο παλια ειχα αλλαξει και ξερω τα "συμπτωματα" που εχει..εχει τρομερο τρανταγμα και αναβοσβηνει τ λαμπακι..δεν ειναι τιποτα το τραγικο το πεταγμα..εγω πιστευω ειναι ο ιδιος αισθητηρας π ειχα αλλαξει απλα με διαφορετικη αντιδραση..βενζινη βαζω απο καπου συγκεκριμενα..και γενικα δεν βαζω απο οπου να ναι...απλα ισως οταν μ ειπε ο μαστορας να βαζω καπου καπου vpower εγω πηγα και εβαλα απο ενα ασχετο...με εκεινη την βενζινη μ αναψε..το ειχα παει εβαλε διαγνωστικο το σβησε αλλα δεν ειδε τι ειχε και μ ειπε αμα ξανααναψει ελα..ε ξανααναψε και πρεπει να παω να δω..

το κλωτσιμα π κανει δεν ειναι τιποτα το τρομερο..ισα που το καταλαβαινεις..και γινετε σε συγκεκριμενες στροφες και συγκεκριμενη ταχυτητηα κουμπωμενη και ΜΟΝΟ οταν ειναι ζεστη η μηχανη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα με την ευκαιρια που αλλαξα τακακια ειπα να δει και το λαμπακι που μου αναψε..ηταν ο λ..τον αλλαξα..

το προβλημα μου μπορει να ειναι και μια φυσιολογικη λειτουργια του αυτοκινητου..

ξεκιναω κανονικα.1-2-3 και χρειαστει να μειωσω και κατεβασω ταχυτητα εκει που κανει καποια σαν να μην πεταει καλα βενζινη να το πω..κατι σαν να με τραβαει λιγο πισω γ λιγα δευτερολεπτα...ισως να φταει η βενζινη.

λετε να φταινε τα μπουζια...?παντως το διαγνωστικο περα απο τ σφαλμα του λαμδα δεν εγραψε τπτ αλλο...

οποτε δεν πρεπει να ειναι τπτ..λογικα..

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωταω.το ρεταρισμα το κανει μονο σε χαμηλες στροφες.λετε να ειναι το μπουζι..?

ας απαντησει καποιος..δεν εχω αναμενο καποιο τσελ

Link to comment
Share on other sites

οχι το εχω παρκαρει..αυριο κατευθειαν στο συνεργειο που το πηγαινω για διαγνωστικο..ας ειναι πολλαπλασιαστης και μην ειναι τιποτα αλλο ακριβοτερο..ηδη προχθες αλλαξα λαμδα.

Link to comment
Share on other sites

οπως το περιμενα και μου ειπαν καποιοι..καμμενος πολλαπλασιαστης.τωρα δειχνει να πηγαινει κανονικα το αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου άναψε αυτό στο gti σε 2 γρήγορα ξεκινήματα.

αλλα την άλλη μέρα ήταν όλα ok,

πιστεύω ότι ήταν η βενζίνη αλλα τι στο διάολο v-power racing έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.