Jump to content
blackbeard

Πεταλουδα Mk4

Recommended Posts

καλησπερα παιδια έχω ενα γκολφ μκ4 και είναι μερικές μέρες τώρα που μου κρατουσε χαμηλές στροφές περιπου 500.Προχτές το πήγα στον μάστορα και μου καθάρισε την πεταλούδα αλλα μου είπε οτι θέλει και ρύθμιση πλέον αλλα απο το δικό του μηχανημα δεν μπορούσε να μπει στον κινητηρα μου ενω μπορουσε να μπει ας πουμε στο αεροσακο.πηγαμε σε ένα αλλο συνεργειο αυτος υποτίθεται οτι καταφερε να ωρει στον υπολογιστη του την πεταλουδα αλλα δεν μπορεσε να την ρυθμίσει και μου είπε οτι χρειάζομαι καινουργια πεταλουδα(450 ευρω).το αμάξι μετα το καθαρισμα της πεταλουδας εξακολουθει να έχει χαμηλες στροφες και οταν ζεσταθει ανεβαζει στις 900(δλδ καλα)αλλα έχει μεγάλες "αριθμίες".όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

η πεταλουδα περνει μεχρι καποια ρυθμισματα 4 5 νομιζω μετα αναγκαστικα αλλαγη αλλα οχι και 450!

εγω την αλλαξα με 280 αν θυμαμαι καλα!δοκιμασε και ενα αλλο συνεργειο!

Link to comment
Share on other sites

η πεταλουδα περνει μεχρι καποια ρυθμισματα 4 5 νομιζω μετα αναγκαστικα αλλαγη αλλα οχι και 450!

εγω την αλλαξα με 280 αν θυμαμαι καλα!δοκιμασε και ενα αλλο συνεργειο!

δεν την εχω ξαναρυθμισει ίσως μονο μια φορα...αρα έχω ελπίδες?μηπως να παω στην vw?

Link to comment
Share on other sites

...εισαι ντιζατος ή ηλεκτρογκαζος???

αν εισαι ντιζατος η πεταλουδα δεν περνει βασικη ρυθμιση.

αν εισαι ηλεκτριγκαζος μπορεις και χωρις διαγνωστικο να κανεις βασικη ρυθμιση...πως???

βγαζεις τον πολο της μπαταριας ή την ασφαλεια ηλεκτρικων του κινητηρα, αφηνεις 5 λεπτα και τον ξανασυνδεεις, ανοιγεις τον διακοπτη μεχρι να αναψουν οι λυχνιες χωρις να βαλεις μπρος, και χωρις να πηραξεις το πενταλ του γκαζιου, περημενεις μεχρι να σταματησει να κανει θορυβο η πεταλουδα που αυτορυθμιζετε...τελος....

ντιζατος ειμαι.....δλδ να αρχισω λες να ψαχνω πεταλούδα?μηπως εχει κανείς καμια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα ντιζατα δεν περνει ρυθμιση...Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να ξεφυσωσεις τον ΜΑΦ λιγο να δεις αν σου κανει και ετσι αρυθμιες...Αν δεν σου κανει πας για αλλαγη ΜΑΦ με κοστος περιπου 100-120 ευρω!Τι ειχα παλια και εγω το προβλημα και εψαχνα τι ηταν και τελικα ηταν αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα ντιζατα δεν περνει ρυθμιση...Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να ξεφυσωσεις τον ΜΑΦ λιγο να δεις αν σου κανει και ετσι αρυθμιες...Αν δεν σου κανει πας για αλλαγη ΜΑΦ με κοστος περιπου 100-120 ευρω!Τι ειχα παλια και εγω το προβλημα και εψαχνα τι ηταν και τελικα ηταν αυτο...

βλεπω οτι YOU LOVE IDIOTS οποτε θα μου απαντησεις....τι ειναι το ΜΑΦ?

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι YOU LOVE IDIOTS οποτε θα μου απαντησεις....τι ειναι το ΜΑΦ?

το μαφ ειναι στην εισαγωγη του μοτερ πανω απο το μοτερ σου προς το παρ πριζ ενα μαυρο κυλινδρικο "πραγματακι" με μια φισα πανω!!

βγαζεις την φισα και δοκιμαζεις!παντος κ εμενα που ειναι ντιζατο πηγα κατευθειαν για πεταλουδα!

ειναι ψιλοστανταρ

Link to comment
Share on other sites

το μαφ ειναι στην εισαγωγη του μοτερ πανω απο το μοτερ σου προς το παρ πριζ ενα μαυρο κυλινδρικο "πραγματακι" με μια φισα πανω!!

βγαζεις την φισα και δοκιμαζεις!παντος κ εμενα που ειναι ντιζατο πηγα κατευθειαν για πεταλουδα!

ειναι ψιλοστανταρ

και πόσο σου κόστισε?

Link to comment
Share on other sites

και πόσο σου κόστισε?

σου ειπα κ πιο πανω αν θυμαμαι καλα καπου 280

επεισης μπορεις να την βρεις και μεταχειρησμενη αν σου φενονται πολλα τα λεφτα

ομως δεν θα στο συνηστουσα αφου μπορει σε συντομο χρονικο διαστημα να εισαι παλι στην αρχη!

Edited by GOLFAKI 4
Link to comment
Share on other sites

Ο μαφ συγκεκριμενα ειναι οπως κοιτας το μοτερ απο μπροστα στα δεξια σου μετα τη χωανη ή τον παπα προς τα πισω εχει ενα μαυρο κυλινδρικο και μετα ειναι το κολαρο !Ε λοιπον αναμεσα απο το κολαρο και τη χωανη σαυτο το κυλινδρικο αν δεις γυρω του μπαινει μια φυσα...Αυτη η φυσα εχει πανω 2 σαν λαμακια-τα πιεζεις και τραβας με λιγη δυναμη και ξεφυσωνει!Δοκιμασε να το βαλεις ετσι μπρος να δεις αν σου κανει τα ιδια...Αν σου κανει παλι τα ιδια φυσωσε τον παλι!Για δες το και πες μας...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια έχω ενα γκολφ μκ4 και είναι μερικές μέρες τώρα που μου κρατουσε χαμηλές στροφές περιπου 500.Προχτές το πήγα στον μάστορα και μου καθάρισε την πεταλούδα αλλα μου είπε οτι θέλει και ρύθμιση πλέον αλλα απο το δικό του μηχανημα δεν μπορούσε να μπει στον κινητηρα μου ενω μπορουσε να μπει ας πουμε στο αεροσακο.πηγαμε σε ένα αλλο συνεργειο αυτος υποτίθεται οτι καταφερε να ωρει στον υπολογιστη του την πεταλουδα αλλα δεν μπορεσε να την ρυθμίσει και μου είπε οτι χρειάζομαι καινουργια πεταλουδα(450 ευρω).το αμάξι μετα το καθαρισμα της πεταλουδας εξακολουθει να έχει χαμηλες στροφες και οταν ζεσταθει ανεβαζει στις 900(δλδ καλα)αλλα έχει μεγάλες "αριθμίες".όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Βολταρισε το καμια βδομαδα και αν ειναι η πεταλουδα θα στρωσει.Αλλιως δες τα ολα βαλβιδα ψυχρης, μαφ, κτλπ

Edited by ane mkiv
Link to comment
Share on other sites

Ο μαφ συγκεκριμενα ειναι οπως κοιτας το μοτερ απο μπροστα στα δεξια σου μετα τη χωανη ή τον παπα προς τα πισω εχει ενα μαυρο κυλινδρικο και μετα ειναι το κολαρο !Ε λοιπον αναμεσα απο το κολαρο και τη χωανη σαυτο το κυλινδρικο αν δεις γυρω του μπαινει μια φυσα...Αυτη η φυσα εχει πανω 2 σαν λαμακια-τα πιεζεις και τραβας με λιγη δυναμη και ξεφυσωνει!Δοκιμασε να το βαλεις ετσι μπρος να δεις αν σου κανει τα ιδια...Αν σου κανει παλι τα ιδια φυσωσε τον παλι!Για δες το και πες μας...

μηπως ξερεις πως μπορω να το καθαρισω?τον μαφ εννοω , με τι υγρο?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις πως μπορω να το καθαρισω?τον μαφ εννοω , με τι υγρο?

Με τιποτα...Μην τον καθαρισεις!Αν θες ισα ισα με πανακι για να φυγει η σκονη!Αν ριξεις καποιο καθαριστηκο σπρευ ισως στον καψει κιολας...Πολλοι το εχουν κανει αλλα εγω δεν θα το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

παιδια ερωτηση? συγουρα δεν εχει ρυθμιση? ? ? και με ντιζα να ειναι....εχουμε

2 vw στην οκογενεια και τα 2 με ντιζα και ΕΧΟΥΝ βασικη ρυθμιση πεταλουδας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση? συγουρα δεν εχει ρυθμιση? ? ? και με ντιζα να ειναι....εχουμε

2 vw στην οκογενεια και τα 2 με ντιζα και ΕΧΟΥΝ βασικη ρυθμιση πεταλουδας...

θα σας απαντησω οταν με καλεσει ο μηχανικος μου γιατι τωρα δεν μπορει να μπει απο τον υπολογιστη του στην μηχανη καθολου...μαλλον χρειαζεται αναβαθμιση. οταν εχω νεοτερα(δλδ μετα το πασχα) θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

τα δικα μασ Vw ειναι ενα Vr6 Golf μοντελο 93 με ντιζα και ενα Polo 6N 1400 16V 101 ps μοντελο 97 και αυτο με ντιζα και τα 2 εχουν βασικη ρυθμιση πεταλουδας! ....οποτε μου φαινεται ακυρο να μην εχει το 4αρι

η βασικη ρυθμιση γινεται οποτε βγαζουμε την φυσα απο την πεταλουδα... ο λογος ειναι οτι "χανει" την επαφη που εχει ο εγκεφαλος με την πεταλουδα και μετα ΠΑΝΤΑ θελει"καλιμπραρισμα" για να την "βλεπει" και να την διαβαζει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια, αλλα εγω λεω τα ντιζατα δεν εχουν βασικη ρυθμιση οπως και 100% τα diesel δεν εχουν, στα οποια η πεταλουδα δουλευει 0-1,...το μκ3 που ειχα ηταν ντιζατο, 2,5 χρονια που το ειχα και 80000κμ που το εκανα, την καθαρησα 3 φορες ποτε κανενα προβλημα και καμια φορα δεν κουμπωσε διαγνωστικο πανω...

Βασικη ρυθμιση κανεις στα ηλεκτρογκαζα γιατι η πεταλουδα ελενχετε ηλεκτρονικα με σερβομοτερ που υπαρχει μεσα σε αυτην και καποια στιγμη χανετε η θεση της οποτε εσυ μπορει να πατας τερμα γκαζι και αυτη να ανοιγει στο μισο ή το αντιθετο, οποτε με την βασικη ρυθμιση επανερχετε στα κανονικα της.

Στα ντιζατα η πεταλουδα ελενχετε μηχανηκα απο την ντιζα απλα εχει ενα ποτενσιομετρο μεσα στην πεταλουδα το οποιο παρακολουθει την θεση της πεταλουδας, για να ψεκασει τα αντιστοιχα καυσιμα.

Οποτε η βασικη ρυθμιση στα ηλεκτρογκαζα γινετε αυτοματα απο το διαγνωστικο και αν υπαρχει βασικη ρυθμιση και στα ντιζατα μαλον θα υπαρχει καποιος τροπος...

Αν ξερει καποιος σιγουρα ας μας διαφωτισει...

και ομως φιλε μου το vr6 εχει βασικη ρυθμιση οπως και το polo που εχω........το εχω δει να την κανουν με το διαγνωστικο...τωρα απο εκει και περα πιστευω ειναι θεμα εγγεφαλου...ισως το δικο σου Μκ3 (δεν αναφερεις πσοα κυβικα) δεν ειχε βασικη ρυθμιση....στο Πολο μαλιστα εκανα service πριν κανα μηνα...οπου και καθαριστηκε η πεταλουδα και ειδα με τα ματια μου τον μηχανικο με το διαγνωστικο να μου κανει βασικη μεσα απο το μενου του εγγεφαλου....το εχει σαν επιλογη το ιδιο το αυτοκινητο στο μενου.....

ρωτησα 4αρι φιλου μου με ντιζα 1600 κ και εχει και αυτο βασικη ρυθμιση....

καλο πασχα σε ολους!

Edited by Κωστας
Link to comment
Share on other sites

και ομως φιλε μου το vr6 εχει βασικη ρυθμιση οπως και το polo που εχω........το εχω δει να την κανουν με το διαγνωστικο...τωρα απο εκει και περα πιστευω ειναι θεμα εγγεφαλου...ισως το δικο σου Μκ3 (δεν αναφερεις πσοα κυβικα) δεν ειχε βασικη ρυθμιση....στο Πολο μαλιστα εκανα service πριν κανα μηνα...οπου και καθαριστηκε η πεταλουδα και ειδα με τα ματια μου τον μηχανικο με το διαγνωστικο να μου κανει βασικη μεσα απο το μενου του εγγεφαλου....το εχει σαν επιλογη το ιδιο το αυτοκινητο στο μενου.....

ρωτησα 4αρι φιλου μου με ντιζα 1600 κ και εχει και αυτο βασικη ρυθμιση....

καλο πασχα σε ολους!

οντως και ο μηχανικος μου επιμενει οτι πριν μια βδομαδα εκανε ρυθμιση πεταλουδας σε ενα ιδιο μκ4 1,4 αλλα εμενα λεει δεν μπορει να μπει στον κινητηρα....και περιμενει αναβαθμιση στον υπολογιστη του!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο μηχανικος μου ακομα δεν εχει κανει αναβαθμιση στον υπολογιστη του εν το μεταξυ αρχιζω και σκεφτομαι διαφορα σημερα προσπαθησα να βγαλω τον ΜΑΦ για να τον καθαρισω (αν καταλαβα καλα ειναι το πραγματακι με την φισα που ειναι πανω στην πεταλουδα για μκ4 μιλαμε παντα)αλλα δεν εβγαινε ευκολα και φοβηθηκα να το τραβηξω!!!ο μηχανικος μου λεει οτι δεν καθαριζει αυτο!!!ουτε καν ηξερε βεβαια τι ειναι ο ΜΑΦ!!και σκεφτομαι τωρα εγω....γτ ο υπολογιστης του να μπαινει σε ολα τα αμαξια εκτος απο το δικο μου?αλλα γτ μπαινει ας πουμε στους αεροσακους και οχι στην μηχανη!!δεν πιστευω να εχει καει κανενας εγκεφαλος?παω να τρελαθω!!μηπως να παω στην αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο μηχανικος μου ακομα δεν εχει κανει αναβαθμιση στον υπολογιστη του εν το μεταξυ αρχιζω και σκεφτομαι διαφορα σημερα προσπαθησα να βγαλω τον ΜΑΦ για να τον καθαρισω (αν καταλαβα καλα ειναι το πραγματακι με την φισα που ειναι πανω στην πεταλουδα για μκ4 μιλαμε παντα)αλλα δεν εβγαινε ευκολα και φοβηθηκα να το τραβηξω!!!ο μηχανικος μου λεει οτι δεν καθαριζει αυτο!!!ουτε καν ηξερε βεβαια τι ειναι ο ΜΑΦ!!και σκεφτομαι τωρα εγω....γτ ο υπολογιστης του να μπαινει σε ολα τα αμαξια εκτος απο το δικο μου?αλλα γτ μπαινει ας πουμε στους αεροσακους και οχι στην μηχανη!!δεν πιστευω να εχει καει κανενας εγκεφαλος?παω να τρελαθω!!μηπως να παω στην αντιπροσωπεια?

1ον.ΜΗΝ δοκομασεις να καθαρισεις την ΜAF. Κακο θα κανεις και οχι καλο. 2ον.Δεν καιγετε ετσι ενας εγγεφαλος. 3ον.Δοκιμασε να πας σε καποιον αλλο μηχανικο η στην ανιπροσωπεια. Οσο ντογανια και αν ειναι μια πεταλουδα θα την φερουν βολτα.4ον.Μην τρελαθεις και μην αγχωνεσαι. Για ολα υπαρχει λυση :whistling:

Edited by ane mkiv
Link to comment
Share on other sites

1ον.ΜΗΝ δοκομασεις να καθαρισεις την ΜAF. Κακο θα κανεις και οχι καλο. 2ον.Δεν καιγετε ετσι ενας εγγεφαλος. 3ον.Δοκιμασε να πας σε καποιον αλλο μηχανικο η στην ανιπροσωπεια. Οσο ντογανια και αν ειναι μια πεταλουδα θα την φερουν βολτα.4ον.Μην τρελαθεις και μην αγχωνεσαι. Για ολα υπαρχει λυση :sword:

εισαι σιγουρη οτι εχεις volkswagen? πολυ θετικη σκεψη εχεις για τετοιο αμαξι εγω ολο ζημιες παθαινω.....εχω και 210χιλιαδες χιλιομετρα βεβαια... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρη οτι εχεις volkswagen? πολυ θετικη σκεψη εχεις για τετοιο αμαξι εγω ολο ζημιες παθαινω.....εχω και 210χιλιαδες χιλιομετρα βεβαια... :clapping:

Ειμαι εντελως σιγουρος (το βλεπεις και στην φωτο αριστερα) το εχω 12 χρονια(3-99) και εκτος οτι τσιμπαει λιγα λαδακια δεν ειχα κατι σοβαρο.Αλωστε αν και εχω 176100 χλμ οταν βγαινω εγνατια το αμαξι παει τερμα.Εξαλλου σκεψου τι χρηση του εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

Edited by ane mkiv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.