Jump to content
kostas9

Ερωτηση Για Κινητηρα

Recommended Posts

γεια σασ παιδια

Εχω μια απορια.

Τι θα παθει ο κινητηρας οταν οι καταλυτες ειναι μισοβουλομενοι για διαστημα πανω απο 1 χρονο?

(Μιλαω για passat tdi v6 diesel)

Θελω μια εγγκυρη και εξακριβωμενη απαντηση

Ευχαριστω

Edited by kostas9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλωσορισες.

Αν θελεις κανε μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

Στο ερωτημα σου,ο καταλυτης σπαει το διαφραγμα που εχει μεσα του,δεν βουλωνει.

Οταν σπασει,το διαφραγμα ουσιαστικα κοντραρει το καυσαεριο το οποιο ερχεται απο την εξατμιση με αποτελεσμα σε συνθηκες μεγαλου ογκου και ταχυτητας,να τον κοντραρει προς τα πισω και να τον επιστρεφει μεσα.Γινεται δηλαδη ακριβως η αναποδη διαδικασια απο αυτην της εξοδου των καυσαεριων.

Ειναι πιθανο να παθει ζημια ο κινητηρας σε μια τετοια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει κατα 80% να γινει αυτο που λες και πιθανον να προξενηθουν βλαβες και σε αλλα μηχανικα μερη ελπιζω να ειμαι λαθος. Δεν ειναι να παιζεις με τετοια πραγματα η τον αλλαζεις η σε περιπτωση που δεν εισαι καλα οικονομικα πας και τον ξηλωνεις.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παιδια.Εγω τον εχω αφαιρεσει ηδη απλα επειδη μαλλον καθηστερισα ηθελα να δω αν προξενηθηκε κανενα προβλημα.Το αμαξι παντος δεν δειχνει κατι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλωσορισες.

Αν θελεις κανε μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

Στο ερωτημα σου,ο καταλυτης σπαει το διαφραγμα που εχει μεσα του,δεν βουλωνει.

Οταν σπασει,το διαφραγμα ουσιαστικα κοντραρει το καυσαεριο το οποιο ερχεται απο την εξατμιση με αποτελεσμα σε συνθηκες μεγαλου ογκου και ταχυτητας,να τον κοντραρει προς τα πισω και να τον επιστρεφει μεσα.Γινεται δηλαδη ακριβως η αναποδη διαδικασια απο αυτην της εξοδου των καυσαεριων.

Ειναι πιθανο να παθει ζημια ο κινητηρας σε μια τετοια περιπτωση.

ο καταλυτης δεν εχει διαφραγμα.συνηθως σπαει σε πολλα κοματια και φτανουν μεχρι τα καζανακια οπου και δυσκολα φευγουν.

εγω ομες επιμενω DIESEL ΜΕ ΚΑΤΑΛΥΤΗ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω διαφραγμα μιλαω για τις κυψελες που εχει.

Απλα το εδωσα απλα ωστε να γινει κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. εχω ενα πασσατ 1.6 fsi και λογω της φυσης του κινητητρα και διαφορων που εχουν ακουστει για τις επικαθισεις στις βαλβιδες θα ηθελα να προτεινετε τι να κανω για να τις καθαρισω προληπτικα. υπαρχει καποιο προσθετο στο λαδι η κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μαζι με την επομενη αλλαγη καποιο καθαριστικο-ενισχυτικο οπως ειναι το motorkote.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.