Jump to content
geo.petin

Sos! Απίστευτη Μυρωδιά Ταμπλώ Νέου Fabia

Recommended Posts

Έκκληση στους απανταχού Fabiaκηδες! Έχω το FABIA 1.2Tsi -ως γνωστό- εδώ και 5,5 μήνες. Καλό, "χρυσό και άγιο" είμαι ευτυχής που το΄έχω αλλά ΑΥΤΗ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ρε παιδιά των πλαστικών ξεπερνά σε αηδία ακόμα και το παλιό "σοβιετικό" LADA 1.2 (2105) ενός παππού σε χωριό των 80'ς που μπαίναμε ως πιτσιρίκια να δούμε το τιμόνι!! Κάποτε την ίδια μπόχα συναντούσαμε σε γιαπωνέζικα ή κορεάτικα αυτοκίνητα αλλά μετά από 1-1,5 μήνες ΕΙΤΕ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΙΖΑΜΕ! Τώρα όμως;; έχετε κάποια ιδέα;; Επίσης έχω βάλει 2-3 αποσμητικά "κυπαρισσάκια" αλλά τίποτα!!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Πλακωσετο στο γαλακτωμα για κανα μηνα καθε μερα και θα δεις για ποτε θα εξαφανιστει η βρωμα πως μυριζει περιπου μουχλα ?

Link to comment
Share on other sites

Πλακωσετο στο γαλακτωμα για κανα μηνα καθε μερα και θα δεις για ποτε θα εξαφανιστει η βρωμα πως μυριζει περιπου μουχλα ?

Σ' ευχαριστώ φίλε Σταύρο θα το κάνω να δώ! Η μυρωδιά δεν είναι μούχλα (π.χ από αχρησιμοποίητο Α/C) ούτε σαν από κάτι "χαλασμένο" αλλά θυμίζει ψιλοκαμμένο όπως παραζεσταμένο από τον ήλιο μουσαμά ή nylon. Γενικά η βρώμα είναι από κάτι "συνθετικό" (πλαστικίλα). Πιστεύω ότι είναι η ποιότητα των πλαστικών που μάλλον δεν έχουν μελετηθεί όταν εκτίθενται στον ήλιο, αφού δυστυχώς δεν έχω γκαράζ. Σου λέει: <<φίλε αλλιώς πάρε Polo ή A1!!!>>

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε Σταύρο θα το κάνω να δώ! Η μυρωδιά δεν είναι μούχλα (π.χ από αχρησιμοποίητο Α/C) ούτε σαν από κάτι "χαλασμένο" αλλά θυμίζει ψιλοκαμμένο όπως παραζεσταμένο από τον ήλιο μουσαμά ή nylon. Γενικά η βρώμα είναι από κάτι "συνθετικό" (πλαστικίλα). Πιστεύω ότι είναι η ποιότητα των πλαστικών που μάλλον δεν έχουν μελετηθεί όταν εκτίθενται στον ήλιο, αφού δυστυχώς δεν έχω γκαράζ. Σου λέει: <<φίλε αλλιώς πάρε Polo ή A1!!!>>

Η περιγραφή της οσμής με κάνει να πιστεύω κι εγώ αυτό που λες.

Αν η αιτία είναι όντως η συμπεριφορά του συγκεκριμένου πλαστικού στον ήλιο, δοκίμασε να περιορίσεις την επίδρασή του, είτε με προϊόντα (αλοιφές) που υπόσχονται αντίστοιχη προστασία είτε με μεμβράνη (διάφανη-νόμιμη) στο παρμπρίζ το οποίο υποθέτω δεν είναι αθερμικό.

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή της οσμής με κάνει να πιστεύω κι εγώ αυτό που λες.

Αν η αιτία είναι όντως η συμπεριφορά του συγκεκριμένου πλαστικού στον ήλιο, δοκίμασε να περιορίσεις την επίδρασή του, είτε με προϊόντα (αλοιφές) που υπόσχονται αντίστοιχη προστασία είτε με μεμβράνη (διάφανη-νόμιμη) στο παρμπρίζ το οποίο υποθέτω δεν είναι αθερμικό.

O.K Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο μου ακουγεται...αν και παρακολουθω τα των skoda λογω της octavia και σε αλλα forum για skoda δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Μηπως ειναι τιποτα αλλο? Εχει τρυπωσει τιποτα στην μηχανη? στους αεραγωγους? Λογικα μετα απο 5,5 μηνες εχουν εξασθενήσει οι πλαστικοποιητες...

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο μου ακουγεται...αν και παρακολουθω τα των skoda λογω της octavia και σε αλλα forum για skoda δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Μηπως ειναι τιποτα αλλο? Εχει τρυπωσει τιποτα στην μηχανη? στους αεραγωγους? Λογικα μετα απο 5,5 μηνες εχουν εξασθενήσει οι πλαστικοποιητες...

Ψοφίμια;;; :alien: Μπαααα! Είναι αμαξάκι φοβερό, "δεμένο", ταχύτατο, οικονομικό ΑΛΛΑ (για την ώρα) ΒΡΩΜΕΡΟ!!! :drinks: Θα το "πλακώσω" εντατικά στα γαλακτώματα να εμποτιστεί σε βάθος η επιφάνεια του ταμπλώ που λέει κι ο φίλος μας πιο πάνω-ήδη συνεννοήθηκα με τον "πλυντηριά" που το πλένει να μου δώσει ένα επαγγελματικό προ΄ι΄όν να του ρίχνω κάθε 4-5 μέρες!! :roadrage: Τί θα κάνει η βρώμα;; Δεν θα θαφτεί;; :rofl: Τον λατρεύω :clapping: τον "Froggy" :sick: (Είναι πρασινούλης και τον "βάφτισε" έτσι η κορούλα μου!! :angel: )

Link to comment
Share on other sites

Ψοφίμια;;; :alien: Μπαααα! Είναι αμαξάκι φοβερό, "δεμένο", ταχύτατο, οικονομικό ΑΛΛΑ (για την ώρα) ΒΡΩΜΕΡΟ!!! :mellow: Θα το "πλακώσω" εντατικά στα γαλακτώματα να εμποτιστεί σε βάθος η επιφάνεια του ταμπλώ που λέει κι ο φίλος μας πιο πάνω-ήδη συνεννοήθηκα με τον "πλυντηριά" που το πλένει να μου δώσει ένα επαγγελματικό προ΄ι΄όν να του ρίχνω κάθε 4-5 μέρες!! :hyper: Τί θα κάνει η βρώμα;; Δεν θα θαφτεί;; :rofl:Τον λατρεύω :whistling: τον "Froggy" :sick: (Είναι πρασινούλης και τον "βάφτισε" έτσι η κορούλα μου!! :angel: )

Ωραίο όνομα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες και 10 μέρες μετά η μυρωδιά καμμένου πλαστικού στο ταμπλώ δε φεύγει με τίποτα! :growl::growl::growl:

Έχω αλλάξει 4 "κυπαρισσάκια" με όλα τα (πιθανώς) αποτελεσματικά αρώματα (βανίλια, λεμόνι, δροσιάς ωκεανού κ.λπ) Να του ρίξω κανα δυό μπουκάλια ΟLD SPICE :p που είναι "αλαφρύ" :hyper: ;; Όταν κάποια στιγμή πριν από 26-27 χρόνια (στο "forte" της εφηβείας :wub: ) έβαλα "κλεφτά" από το άσπρο μπουκαλάκι με το πώμα ταβανόπροκας! :p του πατέρα, μιλάμε όλα τα κορίτσια στο Γυμνάσιο "λάκισαν" :shocked: στη μυρωδιά του! (Έφαγα μεγάλη "φρίκη"! :wacko: Τώρα λέτε να με σώσει αυτό το "αρχαίο" ελιξήριο που "σκεπάζει" τα πάντα;;; :hairy:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Τι γαλάκτωμα χρησιμοποιείς?

αρχικα δες και στο φορουμ των skoda αμα δεν το εχεις κανει ηδη. και δευτερον πηγαινε καντου ενα βιολογικο.. και μετα ριξτου οτι αποσμητικο θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργα ολα αυτα... Fabia 1.2 TSI του '10 μοντελο δεν μυριζει τπτ απολυτως μεσα... Ελεγξε τους αεραγωγους καλυτερα κ δοκιμασε μηπως ειναι κανενα φιλτρο καμπινας η θελει καθαρισμα καμια εβαπορετα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πρόβλημα! Αν βάλεις ένα προστατευτικό κάλυμμα ταμπλό έτσι ώστε να μην εκτείθεται άμεσα στον ήλιο και να μην ανεβάζει θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.