Jump to content
Beetlelover

Θα Ηθελα Τις Συμβουλες Σας!

Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα......Λεγομαι Ιωαννα,ειμαι φοιτητρια και τον Αυγουστο θα δωσω για διπλωμα....Θα παρω και αυτοκινητο.....Αυτο που προσωπικα "κοβομαι" να παρω ειναι το Beetle και πιο συγκεκριμενα το καμπριο,το βρισκω πιο κομψο.....Δεν θελω να παρω τη καινουργια εκδοση,που νομιζω βγηκε για το 2010 η το 2011,γιατι δε μου αρεσει καθολου οποτε η μονη λυση ειναι το μεταχειρισμενο....Αυτο που θελω να ρωτησω,και ειναι και ενας απο τους λογους που γραφτηκα στο φορουμ γιατι μονη μου δε βρισκω ακρη,ειναι τη γνωμη σας σχετικα με το Beetle και την κλειστη την εκδοση και το καμπριο,δηλαδη καταναλωση,κοστος συντηρησης,αν μπορει να αντεξει μεγαλα ταξιδια-αυτο που αναγκαζομαι να κανω 3 φορες το χρονο ειναι Κοζανη-Αρτα και γυρισμο βεβαια-αν το καμπριο ειναι ζεστο το χειμωνα κλειστο εννοειται,γιατι οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα ακραιες στη Κοζανη οπου και βρισκομαι,τι ακριβως πρεπει να προσεξω να εχει το αυτοκινητο(ABS,ESP,Immmobilizer,parctronic),ποια ειναι η λογικη τιμη αγορας του και αυτο που με ανησυχει και περισσοτερο αν ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι καταλληλο για απειρους οδηγους οπως εγω η αν τελικα θα πρεπει να το ξεχασω......:rolleyes::thumbsup: Κατι που δε θελω με τιποτα η αληθεια ειναι,γιατι το Beetle ειναι το αγαπημενο μου αμαξι και πολυ θα ηθελα να το αποκτησω,αλλα δε θελω και να το καταστρεψω,κριμα ειναι.....

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!

το αυτοκινητο που θελεις εχει τον ιδιο κινητηρα με αρκετα μοντελα της εταιριας!

αυτο σημαινει πως ειναι δοκιμασμενο αρκετα!υπαρχουν 3 εκδοσεις κινητηρων!1.4 1.6 1.8.

και οι 3 ανταποκρινονται με ευκολια σε τετοια ταξιδια αρα πρεπει να κοιταξεις τα οικονομικα σου μιας και θα εχουν διαφορα στην τιμη αλλα και στην καταναλωση!στο θεμα συντηρησης οσο θα ανεβαινεις σε κυβικα θα ανεβαινεις και σε κοστος!

χωρις βεβαια πιθανες βλαβες μιλαμε για τα σερβις του!

επιδη θα το αγορασεις μεταχειρησμενο θα πρεπει να το ψαξεις πολυ μιας και ειναι λιγα τα καλα αυτοκινητα!

και οσο ποιο πολλα εξτρα βρεις τοσο καλυτερα!

στο θεμα της κουκουλας που λες δεν υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας το χειμωνα αλλα επειδη ειναι υφασματινη

δεν νομιζω να βρεις καλοδιατηρημενη!

γενικα μην βιαστεις να αποφασησεις θελει αρκετο τρεξιμο!και μια συμβουλη προσπαθησε να αποφυγεις τις μαντρες μεταχειρησμενων!

καλα κ ασφαλη χλμ οταν με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!!! :laugh::tongue:

Τα βασικα για το beetlακι τα ξερω,κινητηρες δηλαδη και τετοια...Αλλα μπερδευομαι γιατι αλλου διαβαζω οτι ειναι καλυτερα να παρεις το 1.8 μιας και ειναι πιο γρηγορο-κατι που προσωπικα δε με ενδιαφερει μιας και ναι ω!ναι ειμαι κοτα!!!!!!!!το παραδεχομαι δεν εχω θεμα-και αλλου οτι ειναι καλυτερο το 1.6 γιατι ειναι πιο σιγουρο....Για το 1.4 που διαβασα οτι εχει και τη μικροτερη καταναλωση δεν εχω διαβασει τιποτα καλο.....Αλλου εχω διαβασει παλι οτι γενικα το beetlακι δεν αξιζει και οτι δε θα επρεπε καν να συνεχιζουν να το βγαζουν και φυσικα κανεις να μην αγορασει ουτε καν παλιες εκδοσεις....Μπερδεμα!!!!!!!!!!!!Επισης ειμαι αναποφασιστη σχετικα με τη χρονολογια που βγηκε το αυτοκινητο...Για να πω την αληθεια σχεδον ιδια μου φαινονται!!!!!!! :lol::thumbsup: Ποιο απο ολα ειναι το πιο καλο??????????Κατι αλλο,γιατι λενε οτι δε τραβαει και τι εννοουν??????Ντρεπομαι αλλα ειμαι εντελως ασχετη!!!!!!!!!!!Και τελος,γιατι μακρια απο μαντρες????????

Α!Μη ξεχασω..Το εχω βρει σε παραξενες θα ελεγα τιμες....Απο 3.900(ελα Παναγια μου!!!!!) μεχρι 19.000(μοντελο του 2009 οποτε νομιζω λογικοτατη)και ενδιαμεσα και 7.000 και 8.000 και 9.000 και 10.000 και ρωταω ειναι νορμαλ τιμες τωρα αυτες για ενα τοσο ακριβο αυτοκινητο??????

Edited by Ioannoula
Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες και απο μενα.

Πρεπει να δεις και την περίπτωση του καινούργιου (παρ' ολο που δεν σου αρέσει) γιατί απο μια ερευνα που εκανα τα μεταχειρισμένα ειναι πολυ λίγα και σε υψηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες συντοπίτισσα, θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο Νίκος δηλαδή να κοιτάξεις για καινούργιο αμάξι γιατί όπως και να το κάνουμε το παλιό Beetle είναι πολύ “πίσω” και σε εξοπλισμό και σε ασφάλεια σε σχέση με το καινούργιο. Επιπλέον το καινούργιο Beetle θα έχει βελτιωμένους κινητήρες που σημαίνει χαμηλότερη κατανάλωση βενζίνης. Οπότε Ιωάννα αν έχεις να διαθέσεις τα λεφτά για να πάρεις καινούργιο μην το σκέφτεσαι καν για μεταχειρισμένο.

Υ.Γ. Εμένα το καινούργιο Beetle μου φένεται πολύ πιο ωραίο από το παλιό. :thumbsup:

Δες εδώ : http://www.volkswagen.de/de/models/beetle.html

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα ολους!!!!!!!!!!!

Το θεμα με το καινουργιο που βγηκε ειναι οτι εμενα τουλαχιστον μου θυμιζει πιο πολυ σπορ αμαξι τυπου πορσε παρα το beetlακι!!!!!Γιαυτο και δε μ'αρεσει.....Σιγουρα το καινουργιο θα ειναι και καλυτερο δε το συζητω αλλα ειναι και πανακριβο..Ετσι και πω κατι τετοιο στη μανα μου θα με παρει με τις πετρες και δικιο θα εχει......Γιατι μιας και δεν κανω φορολογικη θα μπει στο ονομα της......Οποτε μεταχειρισμενο....Τωρα βεβαια εχω ενα γνωστο,γενικα στην Ηπειρο ειναι αυτος,ο οποιος ειναι αντιπροσωπος VW-Audi το Καψιωχα(sorry αν απαγορευεται να γραψω ονομα,αν ειναι σβηστε το) ο οποιος ειχε το αμαξι που εχω στη φωτογραφια και απο οσο γνωριζω του εμεινε απουλητο...Δε θα μπορουσα να παρω,λεω εγω τωρα,καποιο ναι μεν παλιο αλλα που να μην πουληθηκε ποτε??????Το αμαξι το συγκεκριμενο-που δε κρυβω οτι το ερωτευτηκα με τη πρωτη ματια-εχω να το δω χρονια!!!!!Δεν εχω ιδεα που μπορει να βρισκεται,ξερω μονο οτι δε πουληθηκε και για καποιο διαστημα πηγαινε απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια-του Καψιωχα παντα...Και απο ημερομηνιες εκδοσης σκεφτομουν κατι αναμεσα σε 2004 και 2007....Ειπα και πριν το ξαναλεω και τωρα παιδια ειμαι παντελως ασχετη,το μονο που ξερω πραγματικα να ξεχωριζω ειναι η μουρη του αυτοκινητου και γιαυτο αλλωστε σας πριζω να με βοηθησετε!!!!!!!!!Σορρυ κιολας!!!!!!!! :p:blush::blush::blush: Γιαυτο λοιπον ριχτε τα φωτα σας.....Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με εκδοσεις και χρονολογιες δεν μπορω να σου πω κατι γιατι δεν το εχω ψαξει..αλλα με μια μικρη εμπειρια που ειχα σε καμπριο εχω να σου πρωτεινω κατι αλλο.να παρεις την κλειστη εκδοση αλλα με ηλιοροφη ωστε να εχεις το ανοιγμα της οροφης και τον φωτισμο και τα προτερηματα του κλειστου αμαξωματος.με την υφασματινη οροφη θα μπλεξεις!θα με θυμηθεις!

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις να'στε καλα......Οτι καπου θα το στουκαρω,το ξερω και γιαυτο το σκεφτομαι και τοσο....Κριμα ειναι τωρα το αμαξι...

Κανονικα οπως μου ειπαν θα επρεπε να παρω καποιο αρκετα παλιο για να μη το κλαιω αλλα επειδη θα το "φορτωθω" για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον δε θελω να μη μ'αρεσει κιολας γιατι απλα δε θα το χρησιμοποιω μετα και ειναι κριμα να δωσω λεφτα να αγορασω κατι που δε μ'αρεσει...

Οσο για το κλειστο δε με χαλαει,ειναι πολυ ομορφο....Στην ουσια ιδια μου φαινονται απλα μου αρεσει να παιρνει και απο πανω αερα το αμαξι....Προσωπικα ξαναειπα προτιμω το καμπριο αλλα και πιο ακριβο ειναι και δε θελω να μου βγαζει συνεχεια προβληματα με την οροφη και τετοια....Τωρα εφοσον συστηνεται κλειστο,κλειστο...Θα σας ακουσω αφου προφανως ξερετε περισσοτερα....Εχω βρει σε κλειστη εκδοση απο 5.000 μεχρι και 17.000 απλα δε ξερω ποια ειναι η λογικοτερη τιμη και βασικα δε ξερω και να το ελεγξω το αμαξι-ασχετη βλεπετε-και δυστυχως ο πατερας μου που ξερει απο τετοια λειπει πολυ συχνα Γαλλια,οποτε δε θα μπορεσει να βοηθησει....Αν ξερετε να μου πειτε δυο βασικα πραγματακια να τα καταλαβω για να μη με πιασουν κοροιδο θα το εκτιμουσα......Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Ioannoula
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις να'στε καλα......Οτι καπου θα το στουκαρω,το ξερω και γιαυτο το σκεφτομαι και τοσο....Κριμα ειναι τωρα το αμαξι...

Κανονικα οπως μου ειπαν θα επρεπε να παρω καποιο αρκετα παλιο για να μη το κλαιω αλλα επειδη θα το "φορτωθω" για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον δε θελω να μη μ'αρεσει κιολας γιατι απλα δε θα το χρησιμοποιω μετα και ειναι κριμα να δωσω λεφτα να αγορασω κατι που δε μ'αρεσει...

Οσο για το κλειστο δε με χαλαει,ειναι πολυ ομορφο....Στην ουσια ιδια μου φαινονται απλα μου αρεσει να παιρνει και απο πανω αερα το αμαξι....Προσωπικα ξαναειπα προτιμω το καμπριο αλλα και πιο ακριβο ειναι και δε θελω να μου βγαζει συνεχεια προβληματα με την οροφη και τετοια....Τωρα εφοσον συστηνεται κλειστο,κλειστο...Θα σας ακουσω αφου προφανως ξερετε περισσοτερα....Εχω βρει σε κλειστη εκδοση απο 5.000 μεχρι και 17.000 απλα δε ξερω ποια ειναι η λογικοτερη τιμη και βασικα δε ξερω και να το ελεγξω το αμαξι-ασχετη βλεπετε-και δυστυχως ο πατερας μου που ξερει απο τετοια λειπει πολυ συχνα Γαλλια,οποτε δε θα μπορεσει να βοηθησει....Αν ξερετε να μου πειτε δυο βασικα πραγματακια να τα καταλαβω για να μη με πιασουν κοροιδο θα το εκτιμουσα......Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ιωάννα θα πρέπει να πας με ένα μηχανικό μαζί που εμπιστεύεσαι να το ελέγξει το αμάξι. Επίσης καλό θα ήταν να το δει και φανοποιός για να αποκλειστεί η περίπτωση να είναι τρακαρισμένο το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.