Jump to content
vagelat

Λάστιχα ?

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο Cross touran 1.4 TSI

Καμμιά πρόταση?? Είναι και λίγο δύσκολες οι διαστάσεις (συνδιαστικά...): 235/45/17 και 215/50/17.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

Α

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο Cross touran 1.4 TSI

Καμμιά πρόταση?? Είναι και λίγο δύσκολες οι διαστάσεις (συνδιαστικά...): 235/45/17 και 215/50/17.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

Α

Προτάσεις πολλές, αλλά πρώτα να μας πεις αν ψάχνεις ακριβή ή οικονομική λύση :frantics:

Απ' αυτό εξαρτώνται όλα :p

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις πολλές, αλλά πρώτα να μας πεις αν ψάχνεις ακριβή ή οικονομική λύση :frantics:

Απ' αυτό εξαρτώνται όλα :p

550 - 700 Ευρώ απ' ότι κοιτάω....

Απλά σε μια πρώτη ματιά βλέπω ότι αρκετές μάρκες δεν έχουν διαθέσιμο ελαστικό και στις δύο διαστάσεις ....

Α

Edited by vagelat
Link to comment
Share on other sites

Σημείωσε μερικές τιμές σε 235/45/17:

Continental SportContact3 620

Goodyear EfficientGrip 640

Dunlop SP Sport Maxx TT 650

Sava Intensa 485

Regal RD3100 480

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... (η άμεση ερώτηση είναι από που....?? στείλε μου pm αν θέλεις).

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ, το ζήτημα είναι ότι το Touran (cross) φοράει τις παραπάνω διαστάσεις με δείκτες φορτίου και ταχύτητας 94V και 95V (μπρος - πίσω αντίστοιχα...).

Αν λοιπόν κάποιος δεν θέλει να πάει σε υψηλότερο δείκτη (W, Υ κτλ), τα παραπάνω ΔΕΝ έχουν λάστιχο σε αυτά τα χαρακτηριστικά...

(τουλάχιστον τα Goodyear και Continental που έχω δει).

Αυτά που "παίζουν" είναι τα DUNLOP SPORT SP01 που φοράει από τη μάνα τους, τα Goodrich SV 308, και γενικά ψάχνω και δε βρίσκω....

Α

Edited by vagelat
Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι φοράει λάστιχα με διαφορετικό ΔΦ εμπρός, απ' ότι πίσω ?

Παράξενο, το ακούω πρώτη φορά :startle:

Όσο για τους ΔΤ δύσκολο να βρεις στο 235/45/17 λάστιχο με ΔΤ V :shocked:

Μη δίνεις μεγάλη σημασία στους δύο "γειτονικούς" ΔΤ

Δεν είναι τόσο σημαντικοί όσο νομίζεις

Σημαντικός είναι ο ΔΦ

Δεν είναι σωστό να πας σε χαμηλότερο ΔΦ, απ' αυτόν που δίνει η VW

Μπορείς όμως να πας σε υψηλότερο, χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα

Αν θες να το συζητήσεις περαιτέρω μπορείς να με καλέσεις στο 2102853598

Βαγγέλης :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο Cross touran 1.4 TSI

Καμμιά πρόταση?? Είναι και λίγο δύσκολες οι διαστάσεις (συνδιαστικά...): 235/45/17 και 215/50/17.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

Α

Τελικά ποια έβαλες ρε συνάδελφε γιατί ετοιμάζομαι και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια έβαλες ρε συνάδελφε γιατί ετοιμάζομαι και εγώ .

Τελικα τα αλλαξα και εγω , εβαλα στον koumparo τα REGAL

Απο πρωτη εντυπωση ολα καλα , τα υπολοιπα εν καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ακομα δεν ειναι ο καιρος μου μιας και εχω 20000χιλ και 2 ετων λάστιχα αλλα μάλλον τον επομενο χρονο θα χρειαστω,

ετσι εκανα μια ερευνα αγορας και διαφορες σκέψεις με το cross Touran και τις περίεργες διαστασεις του.(κανεις δε μου εχει δόσει επισημη απάντηση γιατι αυτη η διαφορα).

Φανταζομαι οτι λογω υψους σε σχεση με το απλό θέλει μεγαλυτερη προσφυση πισω και λογω φορτιου τα πισω λαστιχα ειναι και extra load.

Λογω διαφορας ομως διαστασης δε μπορει να γινει κυκλικη εναλλαγη :sad:

Ασε που η πισω ζαντες ειναι και πιο φαρδιες αρα δε με περνει στα σιγουρα.

Αρα μια λυση ειναι να αλλάζω τα μπροστινα πιο συχνα απο τα πισω πχ αν πω οτι κανω 10χιλ το χρονο τα μπροστα στα 25χιλ και τα πισω στην 5ετια!!!(ακουγεται βαρυ!!!)

Η αλλη να αλλαξω ολα τα ζαντολαστιχα και να κατεβω σε 16αρα και να κανω αποσβεση στην 2 αλλαγη.(ισως αν πουλησω τις ζαντες να βγαλω κατι...).

Τα μπροστινα στην καλυτερη θελουν 360-400

και τα πισω καμια 300αρα

Δε ξερω εχετε καμια ιδεα?

παντως εδω που κοιταξα βρηκα λιγο φθηνοτερες τιμες.

θενξ

Edited by nickboldhead
Link to comment
Share on other sites

τι βιαζεσαι τοτε; και λιγα χλμ εχεις και λιγο καιρο. αν οδηγας νορμαλ μπορουν να κρατησουν για πολλα περισσοτερα χλμ. αν ομως φοραει τα λαστιχα που λεει πιο πανω τοτε σε δικαιολογω. προσωπικα δεν τα εχω σε εκτιμηση. θα συμφωνουσα με τη 2η επιλογη σου. λογικα θα πηγαινες σε 215/55 16. ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα 215/50 17 αλλα εχουν πανω κατω ιδια τιμη με τα 235/45 17. επισης αν παρεις 16'' ζαντες θα μπορουσες λογω κοστους να βαλεις και μεταχειρησμενα λαστιχα. εχει πολυ καλα στο ιντερνετ και σε καλες τιμες

Link to comment
Share on other sites

τι βιαζεσαι τοτε; και λιγα χλμ εχεις και λιγο καιρο. αν οδηγας νορμαλ μπορουν να κρατησουν για πολλα περισσοτερα χλμ. αν ομως φοραει τα λαστιχα που λεει πιο πανω τοτε σε δικαιολογω. προσωπικα δεν τα εχω σε εκτιμηση. θα συμφωνουσα με τη 2η επιλογη σου. λογικα θα πηγαινες σε 215/55 16. ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα 215/50 17 αλλα εχουν πανω κατω ιδια τιμη με τα 235/45 17. επισης αν παρεις 16'' ζαντες θα μπορουσες λογω κοστους να βαλεις και μεταχειρησμενα λαστιχα. εχει πολυ καλα στο ιντερνετ και σε καλες τιμες

Της μαμας του φοραει τα Dunlop δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο,

η οδηγηση ειναι προφανως σε οικογενειακους ρυθμους( προχθες ειπα στα παιδια (που ειναι στα καρεκλακια) σε μια στροφη... κρατηθειτε!!! και η γυναικα μου ξεκαρδιστηκε ).

Ισως βεβαια το αισθητικο δε ξερω πως θα δειχνει.. σηκωμενο με 16αρα...

κατι σαν τριχωτη γυναικα που σηκωνει την μακρια της φουστα να μη βραχει...

τεσπα εχω χρονο ακομα... απλα ψαχνονται κατι φιλοι ομοιπαθεις και μπριζοθηκα..

θενξ

Link to comment
Share on other sites

εγω μπρεδευτηκα πριν συγνωμη. πιο πανω αναφερει και τα goodrich και νομιζα οτι αυτα ειναι τα μανισια.. οσο για το υψος δεν εχεις δικιο. απο 235/45 17 σε 215/55 16 η διαφορα ειναι μηδαμινη -0,4 mm η διαμετρος του ελαστικου μαζι με τη ζαντα. και η διαφορα απο 215/50 17 σε 215/55 16 ειναι -3,9 mm. παλι ελαχιστη μεταβολη. http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο, έβαλα τα Pirelli p7 στα 600€.

Εκεί που τα έβαλα, είχε και μια προσφορά (συνεργασία Pirelli - ΑΒ Βασιλόπουλος) (έχουν κάτι σχετικό και με τη Shell απ ότι κατάλαβα).

Με αυτό πήρα επιστροφή και 50€ σε κουπόνια....

Α

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από ένα χρόνο, σε μια συζήτηση με φίλο με το ίδιο μοντέλο για το θέμα μας μου πρότεινε να πάω στην ίδια διάσταση μπροστά με πίσω. Να βάλω δηλ. και μπροστά τα ίδια Ζαντολαστιχα με πίσω ώστε να μπορω να κάνω την εναλλαγή. Πιστεύεται ότι αξίζει ; ή δε γίνεται γενικά λόγω γεωμετρίας κλπ; θενξ

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Edited by nickboldhead
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ και καλό μηνά.

Και εγώ ένα cross touran έχω και άλλαξα λάστιχα πριν 4 μήνες.

Αν βάλεις 235 μπροστά θα επιβαρύνεις πολύ το μπροστινό σου σύστημα και θα σου βγάζει προβλήματα (μπιλιοφοροι, ημιαξόνια κλπ)

Αυτό είχα κάνει στο πρώτο αυτοκίνητο, ένα pinto και μου τα έβγαζε από τα φαρδιά λάστιχα, από 165 σε 185.

Link to comment
Share on other sites

Τι έβαλες ; και ποσο σου πήγε; η τελευταία λύση λοιπόν είναι η 16αρα;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

continental sportcontact 5, τιμη 640€
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάξτε λίγο εδώ: http://www.kyriazis-elastika.gr/index.php?act=viewCat&catId=82

Μακράν ο πιο φτηνός.

Εγώ από εδώ τα έβαλα και με ημερομηνία κατασκευής 1 μήνα πριν περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάξτε λίγο εδώ: http://www.kyriazis-elastika.gr/index.php?act=viewCat&catId=82

Μακράν ο πιο φτηνός.

Εγώ από εδώ τα έβαλα και με ημερομηνία κατασκευής 1 μήνα πριν περίπου.

Τι διαστάσεις έβαλες και πόσο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

λέω να παω σε 16αρα μεταχειρισμενη ζάντα εργοστασιακη όλοι τις δίνουν περιπου στα 250Ε.

 

Ομως είμαι σε μεγαλο διλλημα, αν πρέπει να πάω σε 215 ή σε 205 παρακατω φαινονται οι διαστασεις που μπορω να φορεσω στο αυτοκινητο και τα αντιστοιχα στοιχεια από http://www.alloywheels.com/Tyre_Calculator

 

 

              Tyre Size   Diameter        Circumference    Difference  Speedo  Fits Wheel Rim
 

φοραω  



215/50 R17  646mm / 25.43"  2029mm / 79.88"   0.00 %     70.00   6x17 to 7.5x17

 

Μάλλον η σωστη 



215/55 R16  642mm / 25.28"  2017mm / 79.41"  -0.59 %     69.59   6x16 to 7.5x16

205/60 R16  652mm / 25.67"  2048mm / 80.63"   0.94 %     70.66   5.5x16 to 7x16
το οποιο φορα το απλό Touran

 

Προφανώς ο μεγαλυτερος παραγοντας ειναι το κόστος σε σχέση με την ασφάλεια.



Γενικοτερα για ένα καλό επώνυμο λάστιχο αλλά και 



Ενδεικτικα για το Pirelli P7 93 V οι τιμές είναι περιπου:

 

Τα 215/50/17 180Ε



Τα 215/55/16 150Ε



Τα 205/60/16 120Ε το λάστιχο.

 

Το διλλημα είναι:



αν δεν αλλαζω ζαντες το κοστος είναι γυρω στα 660.



Αν αλλαζω και παω στη 2η λυση είμαι στα 600+250= 850



αν παω στην 3η λυση ειμαι στα 460+250= 710 

 

 

Πλεονεκτημα των 2-3 λυσεων ειναι:



οτι μπορω να αλλάξω τα μπρος πισω



οι διαστασεις δεν ειναι σπανιες μιας και δεν εχω ρεζερβα(μη ξεμεινω στη επαρχια σε κανα ταξιδι)

 

και το κοστος των ζαντων αποσβενεται

 

στη 2 λυση στη 2η αλλαγη ελαστικών

 

στη 3 λυση απο την αρχή.


Ρωτάω λοιπον, αξιζει να κατέβω στη 16αρα;
Ειναι τραγικο λάθος η 3 λυση για μια φυσιολογικη οδηγηση μεσα στην Αθηνα και ένα ταξιδι μεγαλο εκτος το χρόνο το καλοκαιρι;Θα δείχνει άσχημο το αμάξi?
Η να πάω στη δεύτερη λύση με ένα πιο μέτριο λάστιχο;
Είναι πιο ασφαλές το 205 με ένα καλό λάστιχο ή το 215 με ένα λιγότερο καλό;
Σορυ για τον μεγαλο κειμενο.

Edited by nickboldhead
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθαν οι βροχές και απόφαση δεν έχω πάρει :-( . υπάρχει διάσταση σε λάστιχο που να μπαίνει και στις μπροστά ζάντες και στις πίσω; το 225/45/17 χωράει; ξεφυγα πολύ; και άρχισα τις ταρζανιες; με 520€ σε καλό λάστιχο και μπρος πίσω και δεν αγοράζω ζάντες άλλες, αισθητικά δείχνει το ίδιο αλλά από γεωμετρία και βήμα νομίζω είναι αρκετά λανθασμένο.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθαν οι βροχές και απόφαση δεν έχω πάρει :-( . υπάρχει διάσταση σε λάστιχο που να μπαίνει και στις μπροστά ζάντες και στις πίσω; το 225/45/17 χωράει; ξεφυγα πολύ; και άρχισα τις ταρζανιες; με 520€ σε καλό λάστιχο και μπρος πίσω και δεν αγοράζω ζάντες άλλες, αισθητικά δείχνει το ίδιο αλλά από γεωμετρία και βήμα νομίζω είναι αρκετά λανθασμένο.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αδερφέ, αν είσαι στην Αττική,

μπορείς να περάσεις από το μαγαζί να το συζητήσουμε το θέμα από κοντά,

πίνοντας κι ενα καφέ

 

Έτσι δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

OK ίσως βρω χρόνο αύριο, θενξ.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τελικά πήγα στο Βαγγέλη ο οποίος βρήκε συμβατή λύση στο προβληματισμό μου, οικονομικά με την ίδια μαμισια ζάντα μπορώ να φορέσω μπρος πίσω το 225/45/17. Το αμαξι χαμηλωνει 6mm και απλά οτάν θα τα αλλάξω μπρος πίσω πρέπει να ξεζαντωσω. Ένα καλό επώνυμο λάστιχο έχει κάτω από 500 , πληροφοριακά μπρος έχει 6,5 ζάντα και πίσω 8 άρα πιθανόν να μπαλονιαζει το μπρος άλλα ασήμαντο. Ευχαριστώ Βαγγέλη :-)

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.